американски долар

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
американски долар (руски)
американски долар (инг.)
американски долар (инг.)
Dollar des États-Unis (fr.)
USDnotes.png
Кодови и симболи
ISO 4217 кодови УСД (840)
Симболи $ • САД $
Територија на циркулација
Издавање земја САД
Бермуди
Бонер
Девствени Острови (Велика Британија)
Источен Тимор
Зимбабве
Маршалските Острови
Палау
Панама
Порторико
Саба
Салвадор
Свети Евстатиј
Туркс и Каикос

Федерални држави на Микронезија
Еквадор
Изведени и паралелни единици
Дробно Диме (1/10)
Cent (1/100)
Mill (1/1000)
Монети и банкноти во оптек
Монети 1 и 5 центи, 1 пара, 1/4, 1/2 и 1 долар
Банкноти 1, 2, 5, 10, 20, 50 и 100 долари
Историја на валути
Воведени 1792 година
Претходна валута континенталниот долар и државните валути
Издавање и производство на монети и банкноти
Центар за емисија (регулатор) Федерален резервен систем
www.federalreserve.gov
Производител на банкноти Биро за гравирање и печатење
www.moneyfactory.gov/
Нане US Mint
www.usmint.gov/
Курсеви од 31 август 2021 година
1000 рубли 13,65 американски долари
10 евра 11,83 американски долари
10 GBP 13,77 американски долари
1000 JPY 9,102 американски долари
100 UAH 3.715 американски долари
1000 КЗТ 2.339 американски долари
Инфлација во 2020 година
Инфлација 1,3% (август) [1]

Соединетите Американски Држави ( . англиски Соединетите Американски Држави, ИПА : [jʊˌnaɪ.tɪd steɪts dɑlɚ] ) - монетарната единица на Соединетите Држави , една од главните резервни валути во светот. 1 долар = 100 центи . Симболична ознака во текстови на англиски јазик: $ . Шифра на буквата на валутата: УСД . Правилната емисија на пари има Fed ( Engl. Federal Reserve System), функционира во американската функција на централната банка .

Американскиот долар, исто така, има статус на национална валута во некои други земји (на пример, Маршалските Острови , Ел Салвадор ). Американскиот долар е често дополнителна (паралелна) валута во оние земји каде што националната валута не е единственото законско средство за плаќање , вклучително и случаите кога нејзината сопствена валута всушност не се користи во готовина и/или безготовински промет (како, на пример, во Зимбабве [2] ).

Постои мислење [ чиј? ] дека повеќе од 80% од светскиот трговски промет се пресметува во американски долари [3] .

Според Bloomberg , американскиот долар учествува со 42% од меѓубанкарскиот промет во системот SWIFT од мај 2013 до мај 2014 година. Уделот на еврото (во истиот временски период) е 32%, јуанот е 1,47%, руската рубља е 0,35% [4] .

Деноминации

Сите федерални сметки издадени од САД од 1861 година, денес се законско средство за плаќање. Од 15 август 1971 година, поддршката на американскиот долар со златна резерва беше откажана .

Банкнотите со апоени се присутни и се издаваат во слободен промет:

Американски монети во апоени:

Сè уште има валидни банкноти во апоени од 500, 1000, 5000, 10.000 долари. Се произведуваа до 1945 година, а од 1969 година официјално се повлечени од оптек (поради користењето на електронските банкарски плаќања ) [5] . Нивната бонистичка вредност е многу повисока од пар. На пример, цената на петилјадитата банкнота на аукции може да достигне до 10.000 американски долари [6] . Од сите издадени банкноти со апоен од 10.000 долари, чиј број го следи Федералните резерви, а последната емисија беше во 1944 година (серија од 1934 година), само 336 парчиња не се повлечени од оптек, а 342 парчиња се повлечени од оптек со апоен од 5.000 долари [7] .

Банкнотите од 100.000 долари биле издадени во 1934 година, не биле во оптек и биле користени само за внатрешни плаќања на ФЕД и Министерството за финансии.

Денес, најголемата банкнота има номинална вредност од 100 долари.

Изглед, дизајн

Монети

Слика Деноминација Портрет Обратно
Предната страна Негативна страна
2010 цент аверс.jpg 2010 центи обратно.jpg 1 цент Абрахам Линколн Штит што ја симболизира обединетата држава
2006 Никел доказ Obv.jpg 2006 Никел доказ Rev.jpg 5 центи Томас Џеферсон Монтичело
2005 Dime Obv Unc P.png 2005 Dime Rev Unc P.png 1 пара Френклин Д. Рузвелт Маслиново гранче, факел , дабова гранка
2014 ATB Quarter Obv.png САД монета 25c 2016 ATB Harpers-Ferry.jpg ¼ долар Џорџ Вашингтон Форт Џон Браун , еден од најраните аболицирани
2005 Половина долар Obv Unc P.png 2005 Половина долар Rev Unc P.png ½ долар Џон Ф. Кенеди Ќелав орел - хералдички симбол на САД
SacDol3.jpg 2016 Индијанци Coin.jpg 1 долар Држи дете Сакагавеа Шлемови на индискиот радио оператор

Банкноти

Слика Деноминација Портрет Обратно
Предната страна Негативна страна
1 американски долари obverse.jpg Соединетите Американски Држави банкнота од еден долар, reverse.jpg 1 Џорџ Вашингтон Големиот печат на САД
Серија предна страна од банкноти од 2 американски долари 2003 година A.jpg Обратна серија од банкнота од 2 американски долари 2003 година A.jpg 2 Томас Џеферсон Репродукција на сликата „ Декларација за независност “ од Џон Трамбул
US $ 5 Series 2006 obverse.jpg US $ 5 Series 2006 reverse.jpg 5 Абрахам Линколн Спомен на Линколн
US10 dollarbill-Series 2004A.jpg US $ 10 Series 2004 reverse.jpg десет Александар Хамилтон Министерството за финансии на САД
US20-front.jpg US20-back.jpg дваесет Ендрју Џексон Белата куќа
US50dollarbill-Series 2006.jpg 50 USD Series 2004 Note Back.jpg 50 Улис Грант Капитол на САД
Надвор од серијата 2009 100 УСД Забелешка.jpg New100back.jpg 100 Бенџамин Френклин Сала на независноста
500 долари 1918 година со портрет на Маршал
500 долари 1934 година со портрет на Мекинли
1000 долари 1918 година со портрет на првиот министер за финансии Хамилтон
1000 долари 1934 година со портрет на Кливленд
5.000 долари 1918 година со портрет на Медисон
5.000 долари 1934 година со портрет на Медисон
10.000 долари 1918 година со портрет на Чејс
10.000 долари 1934 година со портрет на Чејс
100.000 долари 1934 година со портрет на Вилсон за внатрешните пресметки на ФЕД

Дневно во Соединетите Држави се издаваат околу 35 милиони банкноти од различни апоени за вкупна сума од приближно 635 милиони долари. 95% од банкнотите кои се печатат годишно се користат за замена на истрошените пари. Во 2005 година, трошоците за производство на една банкнота беа приближно 5,7 центи и речиси не зависат од апоенот.

Сите модерни банкноти на долари имаат иста големина, независно од деноминацијата, 155,956 на 66,294 mm (6,14 на 2,61 инчи ) [8] и тежина од приближно 1 грам.

Основниот дизајн за повеќето банкноти во долари беше одобрен во 1928 година. Банкнотите прикажуваат портрети на американски државници:

 • На банкнотите во апоени од 1 долар е прикажан 1-виот претседател Џорџ Вашингтон ( Eng. George Washington You) .
 • Трет претседател на САД Томас Џеферсон ( Енгл. Од Томас од Џеферсон) - на банкнотата од 2 долари.
 • Шеснаесеттиот претседател на САД, победникот во војната Север-Југ, Абрахам Линколн ( Engl. By Abraham the Lincoln) - на сметката од 5 долари.
 • Еден од „основачите“ на Соединетите држави и првиот министер за финансии Александар Хамилтон ( инж. Александар Хамилтон) - сметката од 10 долари.
 • Седмиот претседател на САД и еден од основачите на модерниот долар , Ендрју Џексон ( инж. Ендрју Џексон ) - сметката од 20 долари.
 • 18-ти американски претседател и херој од Граѓанската војна, Улис С. Грант ( инж. Улис од Грант) - сметката од 50 долари.
 • Научникот, писателот и дипломатот Бенџамин Френклин ( Енгл. Од Бенџамин Френклин) - сметката од 100 долари.

Во 2015 година беше донесена одлука за издавање на нова банкнота од 10 долари со ликот на жена. Банкнотата се подготвуваше за пуштање во 2020 година [9] . Сепак, одлуката беше откажана во 2016 година, поради зголемената популарност на Хамилтон.

На ретките банкноти:

 • Претседател на Врховниот суд на САД Џон Маршал ( инж. Џон Маршал) - сметката од 500 долари во 1918 година.
 • 25-ти американски претседател Вилијам Мекинли ( инж. Вилијам Мекинли) - сметката од 500 долари во 1934 година.
 • Првиот министер за финансии Александар Хамилтон ( инж. Александар Хамилтон) - сметката до 1.000 долари во 1918 година.
 • 22-ри и 24-ти американски претседател Гровер Кливленд ( англиски. Grover the Cleveland) - сметката од 1.000 долари во 1934 година.
 • 4-ти претседател Џејмс Медисон ( инж. Џејмс Медисон) - сметката од 5.000 долари.
 • Шефот на Министерството за финансии за време на владеењето на претседателот Линколн , а подоцна и шеф на Врховниот суд на САД Салмон Чејс ( инж. Салмон Чејс ) - сметката до 10.000 долари. Салмон Чејс беше првиот што нареди натписот In God We Trust (од англиски - „Веруваме во Бог[10] ) да се стави на американски пари - тој почна да се кова за 2 центи во 1864 година. Се појави на хартиени долари во 1957 година, а е во постојана употреба од 1963 година. Интересно, првата банкнота од 1 долар, издадена во 1863 година, не содржеше слика на Џорџ Вашингтон, туку портрет на Салмон Чејс (банкнотата од 10.000 долари повеќе не се произведува, но > 100 парчиња сè уште се во оптек и се законско средство за плаќање. ) ...
 • 28. Претседател Вудроу Вилсон ( инж. Вудро Вилсон) - на сертификати за депозит 100 000 долари (се користи за внатрешни пресметки на Федералните резерви на САД, никогаш не бил во слободен простор).

Од другата страна на банкнотите има слики кои ја илустрираат историјата на САД. На прилично ретка банкнота од 2 долари - потпишување на Декларацијата за независност , 5 долари - споменикот на Линколн лоциран во Вашингтон , 10 долари - зградата на американското Министерство за финансии , 20 долари - Белата куќа , 50 долари - Капитол , 100 долари - Сала за независност , зградата во Филаделфија во која беше потпишана Декларацијата за независност. Времето што го покажува часовникот на кулата на задната страна на банкнотата од 100 долари е 14 часа 22 минути, иако во некои извори може да се најде дека времето на часовникот е 16 часа и 10 минути [11] . Ова може лесно да се побие со испитување на сликата во висока резолуција.

На задната страна на банкнотата од еден долар има две слики од двостраниот Голем печат на Соединетите Држави . Сите најчесто дискутирани елементи се однесуваат на големиот печат (а не на самиот дизајн на банкнотата): 13 ленти на штитот на орелот, маслиново гранче со 13 реси и 13 стрели во шепите, 13 ѕвезди во облак над главата на орелот, 13 скалила во скратена пирамида (првично 13 држави беа вклучени во Соединетите држави), римските бројки MDCCLXXVI значат број 1776 (годината на Декларацијата за независност ), отсечениот врв на пирамидата со впишано око („ Око што гледа сѐ “, многу древен религиозен симбол), латински натписи „ E pluribus unum “ (13 букви, „Од многуте - едно“), „Annuit Cœptis“ (13 букви, ако една буква е сметано како два, „Тој ги одобрува нашите дела“) и „ Новус Ордо Секлорум “ („Ред на новото време“) - цитати се позајмени од Енеидата „Виргилиј и го симболизираат почетокот на „американската ера“. Обично сите овие елементи се поврзани со масонството .

Некои автори погрешно му го припишуваат дизајнот на банкнотата од еден долар од 1935 година на рускиот уметник Николас Рерих . Сепак, тој беше дизајниран од Едвард М. Викс, раководител на Одделот за гравирање на Бирото за издавање валути и хартии од вредност при Министерството за финансии на САД [12] . Промената беше иницирана од Хенри Валас и Френклин Рузвелт .

Причината зошто доларот стана зелен е љубопитна. Во 1869 година, американското Министерство за финансии потпиша договор со Месерс Ј. М. и Сох со седиште во Филаделфија за производство на валутна хартија со специјални водни жигови во форма на суптилни вертикални ленти широки 2-3 инчи. Отприлика во исто време, Министерството за финансии за прв пат почна да печати долари со користење зелено мастило. Причината за иновацијата е ширењето на фотографијата: банкнотите од стар стил, изработени во црна боја, каде што на рабовите беше нанесен само зелено, станаа многу лесни за репродукција на фотографски начин. Бидејќи во производството веќе се користеше зелена боја, немаше потреба да се избираат бои и да се купуваат нови бои. Во овој поглед, веќе постоечката зелена боја почна да се користи во големи количини.

До 1929 година, во производството на долари се користеа различни бои - монотоната зелена се појави дури во 1929 година. Ова обично се објаснува со фактот дека зелените бои биле прилично евтини, зелената боја била релативно отпорна на надворешни влијанија и психолошки предизвикувала доверба во пари и чувство на оптимизам. Во последниве години, доларските банкноти повторно добија различни бои - нијанси на жолта и розова.

Производство и заштита на банкноти

Долари традиционално се заштитени од фалсификување . Има само една компанија која произведува хартија за банкноти и ѝ е забрането да ја продава на кој било друг освен на американската федерална влада. Формулата за боја е тајна Бирото за гравирање и печатење на САД ( Engl. Bureau of Engraving and Printing). Во 1990 година, во САД почнаа да се произведуваат долари, дополнително заштитени со микроотпечатоци и безбедносни нишки. Во 1996 година, заштитата на доларот беше дополнително зајакната. Во 2003 година се појави нова верзија на банкнотата од 20 долари, во 2004 година - во 50, во 2005 година - во 100, во 2006 година - во 10, во 2008 година - во 5.

На 21 април 2010 година, официјални лица од американското Министерство за финансии, Одборот на гувернери на Федералниот резервен систем и американската тајна служба открија нов дизајн за банкнотата од 100 долари. Ажурираната банкнота го задржа традиционалниот изглед на американската валута, но доби нови ефективни карактеристики против фалсификување [13] . Новата банкнота од 100 долари не била пуштена во оптек поради утврдените проблеми при нејзиното производство [14] [15] . Новиот датум на воведување во оптек е 8 октомври 2013 година [16]

Чтобы успешно бороться с фальшивомонетчиками , планируется изменять дизайн долларов каждые 7—10 лет. При этом подразумевается, что старые банкноты выводятся из оборота, хотя и остаются действительными и обязательными к приёму.

Правом денежной эмиссии (выпуска) обладают 12 банков — членов Федеральной резервной системы (учреждена 23 декабря 1913 года). Территория США была разделена на 12 регионов (округов), каждый со своим федеральным резервным банком, которые имеют цифровое и буквенное обозначение в алфавитном порядке:

Номер территории Буква Расположение центра
1 A Бостон
2 B Нью-Йорк
3 C Филадельфия
4 D Кливленд
5 E Ричмонд
6 F Атланта
7 G Чикаго
8 H Сент-Луис
9 I Миннеаполис
10 J Канзас-Сити
11 K Даллас
12 L Сан-Франциско

Федеральные резервные банки, размещённые в этих центрах, имеют право печатать бумажные деньги.

1 доллар 1917

Бумага, из которой изготавливаются доллары, состоит из 25 % льняной нити и 75 % — хлопковой, поэтому не желтеет со временем. Бумага усилена синтетическими волокнами (до Первой мировой войны эту функцию выполняли шёлковые нити).

Для того, чтобы банкнота пришла в негодность и порвалась, её требуется согнуть 4 тысячи раз.

По данным Федеральной Резервной Системы США, срок службы однодолларовой банкноты составляет примерно 22 месяца. 5 долларов «живут» 24 месяца, 10 долларов — 18, 20 долларов — 25, 50 долларов — 55. Банкнота в 100 долларов является «долгожителем» и циркулирует 60 месяцев.

История

Голландцы и некоторые другие поселенцы в Северной Америке использовали в качестве валюты талеры . После провозглашения независимости США доллары были выбраны в качестве национальной денежной единицы. Однако слово «доллар» не имеет прямого отношения к талеру конца XVIII века [ источник не указан 4204 дня ] . В Англии (где произношение названия валюты изменилось на «доллар») «долларами» называли любые серебряные монеты, похожие на талер, а в американских колониях таким образом наименовали испанские серебряные песо (т. н. Spanish Dollars ), которые получили хождение во время войны за независимость США .

Росс: «Свенон,
Король Норвежский, мира запросил,
Но, прежде чем предать земле убитых,
Ему пришлось на островке Сент-Кольм
Нам десять тысяч долларов вручить.»

Уильям Шекспир , Макбет , акт I, сцена 2
Испанский доллар 1768 года. Монета могла быть разделена на восемь ( англ. bit ) или четыре части ( англ. quarter ). Отсюда произошли американские названия мелкой разменной 25-центовой монеты — «quarter» ( четвертак ) и «two bits» ( два кусочка ).

Первые доллары , как и талеры, были серебряными монетами . Позже появились бумажные ассигнации (банкноты). Они изначально были сделаны зеленоватого (хотя больше серого) цвета.

«Доллар» происходит от слова « Йоахимсталер », названия монеты XVI века, которую чеканили возле серебряной шахты в Йоахимстале, город Яхимов на территории современной Чехии . «Йоахимсталь» означает «дол (долина) Йоахима ». «Йоахимсталер» позже было сокращено до «талер», слова, в итоге нашедшего отражение в названиях датских и шведских далеров, голландских даалдерах, эфиопских талари, итальянских таллеро, далдеров во фламандском языке, а в английском языке — долларов [17] . Словом « талер » или «доллар» называли разные монеты в разное время. В колониальной Америке так называли испанскую серебряную монету в 8 реалов , которая имела широкое хождение даже после революции в XVIII веке. Когда правительство США приняло собственную валюту в 1785 году то основой стал доллар, — чеканка первых долларов США была начата в 1794, до этого в обороте были испанские монеты.

Серебряный Реал города Потоси , имевший широкое хождение в американских колониях. Символ «$» предположительно является вариантом символа, состоящего из совмещённых букв PTSI (Potosi)

Слово «бак» ( англ. buck ) (в множественном числе произносится [bʌks] , по-русски — баксы ) происходит от английского слова «бакскин» — шкура самца оленя. Эти шкуры были одним из главных предметов торговли с индейцами. Индеец приезжал в поселение белых, чтобы обменять шкуры на необходимые ему вещи (ружья, патроны, соль, инструменты, «огненную воду» и т. д.), и белый торговец говорил: «Это тебе будет стоить три бака», то есть три шкуры оленя. Позже слово стало использоваться как сленговое название доллара. [ источник? ] Другая версия связывает «бак» с английским sawbuck — козлы для пилки дров, на которые была похожа крупно нарисованная римская цифра X на оборотной стороне первой 10-долларовой банкноты выпуска 1861 года. [ источник не указан 4266 дней ]

Есть также версия, связывающая слово bucks с именем античного божества вина и опьянения Бахуса (он же Вакх или Дионис) ( англ. Bacchus , [ˈbækəs] ). [ источник не указан 4274 дня ]

Ещё одна версия объясняет, что жаргонное название «баки» напрямую связано с цветом оборотной стороны банковских билетов США. После гражданской войны доллары северных штатов с обратной стороной зелёного цвета стали иметь хождение и на юге. Они получили там кличку «зелёные спинки» — Greenbacks . Эта кличка распространилась по всей стране, сократившись до backs [18] .

До 1861 года США фактически не имели единой банкнотной системы. Большинство денежных операций осуществлялось через частные банки или через «звонкую монету» (в этом случае под этот термин попадают также золотые и серебряные слитки). Временные быстровыкупаемые облигации «Treasury Notes», выпускаемые Казначейством США в 1793—1861 гг., полноценными банкнотами считать нельзя. После начала Гражданской войны обеим враждующим сторонам потребовались гигантские суммы денег. 17 июля 1861 года Конгресс США принял акт , обязывающий казначейство выпустить новые денежные знаки на астрономическую по тем временам сумму — 60 миллионов долларов. Заказ был направлен в нью-йоркскую печатную компанию «American Bank Note Co.» Учитывая, что акт 17 июля санкционировал выпуск только номиналов 5, 10 и 20 долларов, можно представить, какое огромное количество банкнот пришлось изготовить. Печатники подошли к делу с чисто практической стороны: они проверили, прежде всего, запасы краски на складах и выяснили, что больше всего зелёной.

Полдоллара 1967 г. c изображением Кеннеди . Серебро

Таким образом, и были выпущены миллионы банкнот с зелёной оборотной стороной. В народе они тут же получили прозвище «гринбаки» ( англ. greenbacks — «зелёные спинки»), которое закрепилось за всеми видами американской валюты, независимо от её расцветки. В XIX веке в США существовала политическая партия гринбекеров . Позднее и само казначейство приняло эту традицию, долгое время выпуская банкноты только с зелёным оборотом. Лишь в 2004 году стали выпускаться банкноты других цветов. Изменения коснулись банкнот достоинством 10, 20 и 50 долларов США.

Надпечатка Гавайи на долларах США после атаки Пёрл-Харбора , чтобы сразу вывести их из обращения на случай оккупации островов Японией . 1942

Периодически вносятся предложения о выводе из обращения банкноты достоинством 1 доллар и замене её монетами соответствующего номинала [19] . Однако решение об изъятии этой банкноты Конгрессом США не было принято [20] .

Обмен доллара на золото и серебро

В 1792 году в США было установлено, что 1 тройская унция золота содержится в 19,3 долларах. В 1834 году за тройскую унцию давали уже 20,67 долларов, поскольку США не имели достаточного золотого запаса , чтобы обеспечить весь объём выпущенных денег, и курс валюты приходилось снижать.

После Первой мировой войны девальвация продолжалась. В 1933 году был упразднён золотой паритет доллара и была введена его конвертируемость.

В 1934 году за 1 тройскую унцию золота давали 35 долларов. Несмотря на экономический кризис, США пытались сохранить фиксированную привязку доллара к золоту, ради этого поднималась учётная ставка , но это не помогло. Однако, в связи с последовавшими войнами, золото из Старого Света стало перемещаться в Новый , что восстановило на время привязку доллара к золоту.

До 1900 года доллар свободно обменивался на золото и серебро ; с 1900 по 1934 годы — только на золото (1,67 г. за доллар). С 1934 по 1975 годы обмен на золото производился только для иностранных правительств (в 1934—1972 годах 0,88865 г за доллар; в 1972—1975 годах 0,81853 г за доллар).

Банкнота в 5 долларов. 1899
Редкая односторонняя банкнота в три доллара XIX века, выпускавшаяся в Портленде

В 1944 году было принято Бреттон-Вудское соглашение . Был введён золотодевизный стандарт, основанный на золоте и двух валютах — долларе США и фунте стерлингов Великобритании, что положило конец монополии золотого стандарта . Согласно новым правилам, доллар становился единственной валютой, напрямую привязанной к золоту. Казначейство США гарантировало обмен долларов на золото иностранным правительственным учреждениям и центральным банкам в соотношении 35 долларов за тройскую унцию. Фактически золото превратилось из основной в резервную валюту .

В конце 1960-х годов высокая инфляция в США вновь сделала невозможным сохранение золотой привязки на прежнем уровне, ситуацию осложнял и внешнеторговый дефицит США. Рыночная цена золота стала ощутимо превышать официально установленную. В 1971 году президент США Ричард Никсон «временно» запретил обмен доллара на золото , провёл несколько девальваций : в 1971 году цена тройской унции золота выросла до 38 долларов, а в 1973 году — до 42,22 долларов. Без возобновления обмена на золото, в 1976 году была создана Ямайская валютная система , в рамках которой официально отменялась привязка доллара к золоту, но при этом доллар оставался мировой резервной валютой с плавающим коэффициентом обмена.

Обращение в США

За производство, распространение и учёт долларов в США с 1913 года отвечает Федеральная резервная система ( англ. Federal Reserve System , ФРС), выполняющая функции центрального банка страны. Количество произведённых денег зависит от потребностей США. Ныне от трети до половины долларовой массы, печатаемой в США, уходит за пределы страны [ источник не указан 2372 дня ] .

По данным Министерства Финансов США ( англ. Department of Treasury ), ныне примерно 99 % произведённых долларовых банкнот и монет находятся в свободном обращении. За период с 1995 по 2005 год долларовая сумма, находящаяся в обращении, выросла на 89 % и достигла 758,8 млрд долларов [ источник не указан 2372 дня ]

По состоянию на 30 сентября 2006 года, в мире существовало банкнот и монет на общую сумму 971 млрд 922 млн 146 тыс. 480 долларов, из них 790 млрд 556 млн 011 тыс. 806 долларов находились в свободном обращении (то есть, на каждого жителя планеты приходилось 150 долларов). Наиболее распространены банкноты достоинством 100, 20 и 10 долларов. [ источник не указан 2372 дня ]

Обращение в мире

После Второй мировой войны доллар США стал основной резервной валютой мира или мировой валютой . Эксперты объясняют это доминирующей ролью доллара в качестве средства международных расчётов [21] .

Международные накопления в иностранных валютных резервах
Валюты 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
USD 59,0 % 62,1 % 65,2 % 69,3 % 70,9 % 70,5 % 70,7 % 66,5 % 65,8 % 65,9 % 66,4 % 65,7 % 64,1 % 64,1 % 62,1 % 61,8 % 62,3 % 61,1 % 61,0 % 63,1 %
EUR 17,9 % 18,8 % 19,8 % 24,2 % 25,3 % 24,9 % 24,3 % 25,2 % 26,3 % 26,4 % 27,6 % 26,0 % 24,7 % 24,3 % 24,4 % 22,1 %
DEM 15,8 % 14,7 % 14,5 % 13,8 %
GBP 2,1 % 2,7 % 2,6 % 2,7 % 2,9 % 2,8 % 2,7 % 2,9 % 2,6 % 3,3 % 3,6 % 4,2 % 4,7 % 4,0 % 4,3 % 3,9 % 3,8 % 4,0 % 4,0 % 3,8 %
JPY 6,8 % 6,7 % 5,8 % 6,2 % 6,4 % 6,3 % 5,2 % 4,5 % 4,1 % 3,9 % 3,7 % 3,2 % 2,9 % 3,1 % 2,9 % 3,7 % 3,6 % 4,1 % 3,8 % 3,9 %
FRF 2,4 % 1,8 % 1,4 % 1,6 %
CHF 0,3 % 0,2 % 0,4 % 0,3 % 0,2 % 0,3 % 0,3 % 0,4 % 0,2 % 0,2 % 0,1 % 0,2 % 0,2 % 0,1 % 0,1 % 0,1 % 0,1 % 0,3 % 0,3 % 0,3 %
Прочие 13,6 % 11,7 % 10,2 % 6,1 % 1,6 % 1,4 % 1,2 % 1,4 % 1,9 % 1,8 % 1,9 % 1,5 % 1,8 % 2,2 % 3,1 % 4,4 % 5,1 % 6,3 % 6,5 % 6,9 %
Источники:
Доминиканский песо 1947 — калька с 1 доллара

Парадокс Триффина

В начале 1960-х годов Роберт Триффин сформулировал ключевое противоречие Бреттон-Вудской системы , в которой главенствующую роль играл доллар США, обеспеченный золотым резервом США. Парадокс Триффина обычно связывают с кризисом Бреттон-Вудской системы.

Долларизация

Доллариза́ция экономики — феномен международного денежного рынка, при котором доллар США (иностранная валюта) широко применяется для операций внутри страны или отдельных отраслей её экономики, вплоть до полного вытеснения национальной валюты.

Официально долларизованные экономики:

также — ассоциированные с США государства:

Роль резервной валюты и экономика США

В течение 2000-х гг. более 50 % от общего объёма золотовалютных резервов (ЗВР) стран мира были в долларах США. В 2003—2008 гг., по мере усиления евро и накопления негативных тенденций в экономике США , курс доллара по отношению к другим валютам и роль его в качестве резервной валюты снижались. Со второй половины 2008 года, в условиях глобализации кризисных явлений в мировой экономике наблюдался рост курса доллара по отношению к валютам других стран, так как доллар считается стабильной валютой-убежищем.

Роль в экономике США

В 2010 году международная исследовательская организация McKinsey Global Institute опубликовала отчёт о статусе и перспективах доллара в мировой финансовой системе после кризиса 2008 года . Целью исследования было — определить чистый результирующий эффект для Соединённых Штатов от доллара в статусе главной резервной валюты мира.

Итоги исследования были неоднозначными. Исследователи отметили что статус эмитента резервной валюты позволяет Соединённым Штатам экономить на комиссиях при конвертации валюты, а также позволяет правительству США заимствовать средства на рынках капитала по относительно низким ставкам, из-за высокой ликвидности доллара. Возможность эмиссий дополнительных объёмов валюты и относительно низкий связанный с этим риск инфляции в стране, за счёт иностранных покупателей, так же был отмечен, как положительный эффект для США.

Однако, по словам экономистов, США имели очень небольшой полезный финансовый эффект от расчётов в долларе. По разным подсчётам в 2007 и 2008 годах он составил 40 млрд (0,3 % от ВВП) и 70 млрд (0,5 % от ВВП) соответственно. Согласно отчёту, за время удорожания доллара в 2009 году на 10 %, чистая польза для экономики США составила 25 млрд долларов.

В качестве отрицательных факторов для США, исследователи отметили то, что высокая ликвидность доллара порождает высокий спрос на него и приводит к завышению курса. Что в свою очередь негативно отражается на позициях экспортёров и конкурентоспособности отечественных производителей в США, а также стимулирует увеличение долговой нагрузки страны и увеличивает торговый дефицит . [22]

Монетарная политика ФРС США после 2008 года

В ноябре 2008 года ФРС объявила о программе « количественного смягчения » (QE). Программа предусматривает выкуп Федеральной резервной системой «токсичных» облигаций ( неликвидных активов) за счёт эмиссии долларов США. С ноября 2008 года по июнь 2010 года ФРС скупила ипотечных долгов и других облигаций на 2,1 трлн долларов. Скорость эмиссии составила 105 млрд долларов в месяц.

Второй этап программы смягчения (QE2) начался в ноябре 2010 года и закончился в июне 2011 года. Сумма выкупа составила 600 млрд долларов (скорость — 75 млрд долларов в месяц).

Третий этап (QE3) начался в сентябре и продлится до конца 2012 года. ФРС объявила, что ежемесячно планируется эмиссия 125 млрд долларов в месяц. Из них 85 млрд долларов через программу выкупа ценных бумаг Казначейства США и 40 млрд долларов через выкуп ипотечных долгов [23] .

12 декабря 2012 года опубликовано решение, что с 1 января 2013 года скорость эмиссии составит 85 млрд долларов в месяц: 45 млрд на выкуп ценных бумаг Казначейства США и 40 млрд на выкуп ипотечных бумаг [24] [25] .

Программу QE-3, называемую Twist, предполагалось завершить в июне 2012 года, но на фоне слабого роста американской экономики и, наоборот, высокой безработицы её решено было продлить до конца года. В сентябре 2012 года её продлили вновь. При этом меняется структура программы, с учётом вдвое замедлившегося за минувший год роста цен. В рамках программы Twist центральный банк США ежемесячно продавал краткосрочных американских гособлигаций из своего портфеля на 45 млрд долларов и на такую же сумму покупал облигации долгосрочные. То есть баланс операций был нулевым. С сентября 2012 года ФРС добавила новый элемент — покупку у банков и других финансовых компаний ипотечных облигаций на 40 млрд долларов ежемесячно. Эти деньги поступают в финансовую систему [26] .

Режим валютного курса

В отношении доллара США используется режим свободно плавающего валютного курса .

Золотые и серебряные сертификаты

См. также

Примечания

 1. Bureau of Labor Statistics. CONSUMER PRICE INDEX (англ.)
 2. Africa :: Zimbabwe — The World Factbook - Central Intelligence Agency . www.cia.gov. Дата обращения: 10 апреля 2020.
 3. Вьюгин Олег. Олег Вьюгин — Интервью — Эхо Москвы, 22.05.2014 . Эхо Москвы. Дата обращения: 10 апреля 2020.
 4. Ye Xie, Halia Pavliva. Putin's Land Grab Undermines Global Ambition for Ruble (англ.) . BloombergBusiness (7 July 2014). Дата обращения: 30 января 2015.
 5. US Currency Large Denominations Архивировано 25 июня 2014 года. . US Department of the Treasury.
 6. ГЛАВНЫЕ ДЕНЬГИ МИРА Архивная копия от 10 мая 2011 на Wayback Machine (недоступная ссылка с 15-05-2013 [3037 дней])
 7. Somebody call officer clumb! , slate.com (англ.)
 8. Federal Reserve System Financial Accounting Manual for Federal Reserve Banks Federal Reserve Notes Outstanding (англ.)
 9. На новой 10-долларовой банкноте будет изображена женщина // РИА Новости
 10. См.Перевод на русский язык «In God We Trust»
 11. Бонистика
 12. Открытое письмо в газету «Комсомольская правда». Н. К. Рерих не был дизайнером однодолларовой банкноты
 13. Правительство США представляет новый дизайн 100-долларовой банкноты (недоступная ссылка) . Дата обращения: 26 апреля 2010. Архивировано 27 мая 2010 года.
 14. Федеральная резервная система объявляет о переносе даты ввода в обращение обновлённой 100-долларовой банкноты (недоступная ссылка) . Дата обращения: 4 июня 2012. Архивировано 15 сентября 2012 года.
 15. Progress Update: The New $100 Note. June 14, 2011 Архивная копия от 11 июля 2012 на Wayback Machine (англ.)
 16. США вводят в оборот новые 100 долларов - Экономика - Главред . Дата обращения: 28 апреля 2013. Архивировано 28 апреля 2013 года.
 17. Ask Us. // « Нэшнл Географик ». — 2002. — № 6 (июнь). — С. 1
 18. Наталья Майборода. "Любовь за деньги" // "Вокруг света" : журнал. — г. Москва: «ВОКРУГ СВЕТА», 2013. — Вып. октябрь , № 2877 . — С. 134—138 . — ISSN 0321-0669 . (недоступная ссылка)
 19. В США вводятся в обращение доллары нового образца . // Правда.Ру , 13.02.2008
 20. США откажутся от выпуска банкнот в $1 , МК Турция, 4.12.2012
 21. «Free exchange: On the origin of specie», The Economist , Aug 18th 2012
 22. McKinsey Global Institute: Доллар в качестве резервной валюты — смешанные сигналы. (англ.) . Архивировано 27 мая 2012 года.
 23. Statement Regarding Transactions in Agency Mortgage-Backed Securities and Treasury Securities (англ.) . Архивировано 15 декабря 2012 года.
 24. Statement Regarding Purchases of Treasury Securities and Agency Mortgage-Backed Securities (англ.) . Архивировано 15 декабря 2012 года.
 25. ФРС США объявила о четвёртом раунде «количественного облегчения» .
 26. Экономике США прописали QE-3.1 . Архивировано 19 декабря 2012 года.

Ссылки