Дрча, Бојана

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Бојана Дрча (Живковиќ)
Бојана Дрча (Живкови)
Бојана Живковиќ (отсечена) .jpg
лични податоци
Кат женски
Земја Србија и Црна Гора Србија
Специјализација врзивно средство
Клуб ...
Дата на раѓање 29 март 1988 година ( 1988-03-29 ) (33 години)
Место на раѓање Белград , СФРЈ
Спортска кариера 2005 - денес
Висина 185 см
Тежината 70 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Бојана Дрца ( до 2019 година - Живковиќ ; Србин. Бојана Дрца (Живкови) , р. 29 март 1988 година , Белград , Југославија ) — српска одбојкарка , сетер. Светски шампион 2018 , европски првак 2017 , олимписки сребрен медал 2016 .

Биографија

Професионалната одбојкарска кариера на Бојана Живковиќ започна во белградскиот тим „Поштар-064“, за кој спортистот настапуваше една сезона, освојувајќи го првенството и Купот на Србија и Црна Гора. Потоа се преселила во друг главен град - „Црвену звезда“, со кој двапати станала шампион на Србија и двапати медалистка на Купот на Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ) .

Во 2011 година Живковиќ отиде во нејзиниот прв странски клуб - швајцарскиот „ Волеро “, со кого на крајот на сезоната стана шампион на земјата и сопственик на Купот и Суперкупот на Швајцарија.

Во сезоната 2012/13 Живковиќ играше за рускиот клуб Омичка , кој беше на чело на селекторот на српската репрезентација Зоран Терзиќ . Бојана помина една сезона во клубот Омск, станувајќи бронзен медалист на руското првенство и сопственик на Купот на Сибир и Далечен Исток .

Од 2013 година играше за турскиот клуб Илбанк (Анкара), во кој играше две сезони. Во 2015 година се врати во швајцарскиот „ Волеро “. Како дел од клубот од Цирих, таа помина две сезони, во кои клубот го освои златниот двојник, освојувајќи го националниот шампионат и Купот, а стана и бронзен медалист на клупското светско првенство . Во 2017 година таа се пресели во францускиот клуб Кане-Рошевил. Во 2018 година, таа потпиша договор со Локомотив Калининград .

Во 2009 година, Бојана Живковиќ го имаше своето деби во репрезентацијата на Србија , освојувајќи го златото во Евролигата со неа, а овој успех го повтори следната година. Најпрво ја загуби конкуренцијата во првиот тим од поискусните сетерки Маја Огненовиќ и Ане Антониевич и не беше вклучена во бројот на репрезентативки на домашното Европско првенство , кое заврши со победа на српската селекција. Само од 2013 година Живковиќ цврсто се етаблира во основата на националниот тим, беше учесник на Светското првенство во 2014 година , настапи на бронзата за Србија на Европското првенство 2015 година и освои сребрени медали во националниот тим на Олимпијадата 2016 година во Рио де Жанеиро . Во 2017 година, Бојана го освои Купот Борис Елцин со репрезентацијата на Србија, каде што беше прогласена за најдобра сетерка. Една година претходно (во 2016 година) Бојана беше победник и на Купот на Елцин како дел од швајцарската репрезентација, претставена од играчите на Волеро и предводена од тренерот на српската репрезентација Зоран Терзиќ . Како дел од репрезентацијата, Бојана стана победник на Европското првенство во 2017 година, а следната година - светски шампион .

Клупска кариера

Достигнувања

Со репрезентацијата на Србија

Со клубови

Индивидуална

Личен живот

Во јули 2018 година, Бојана Живковиќ се омажи [1] . Од 2019 година настапува под името на нејзиниот сопруг Дрча .

Белешки (уреди)

Врски