Џерси (остров)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Бејливик Џерси
Англиски Бејливик од дресот
фр. Bailliage de Jersey
норманд. Bailliage dé Jèrri
Знаме Грб
Знаме Грб
Химна : „Островски дом“
Џерси на мапата на светот
Џерси на мапата на светот
официјалните јазици Англиски , Џерси француски и Џерси Норман
Капитал Свети Хелиер
Форма на владеење Имотот на британската круна
Парламентарна демократија
Уставна монархија
Монарх Елизабета II
Получник гувернер Џон Меккол
Судски извршител Вилијам Бајлех
премиер Иан Хорст
Територија
• Вкупно 118,2 [1] km² ( 241-во во светот )
•% водена површина. 0
Популација
• Проценка (2017) 105.500 луѓе ( 203-ти )
Густина 819 луѓе / km² ( 13-ти )
БДП ( ППП )
• Вкупно (2005) 5,1 милијарди долари ( 166-ти )
• По глава 57 000 УСД ( 6-ти )
HDI (2008) 0,985 [2]
Имиња на жители Џерси, Џерси
Валута Џерси фунта
ГБП
Интернет домен .je [d][3][4][5]
ISO код ЈЕ
Телефонски код +44
Временска зона GMT , UTC + 01:00 часот
Автомобилски сообраќај лево
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons
Островот Џерси се наоѓа југоисточно од Гернзи

Џерси ( англиски Jersey [ˈdʒɜːrzi] , француски Џерси [ʒɛʁˈzɛ] , Норман Џери ) е остров во Ла Манш , дел од Каналските Острови . Најголем меѓу Каналските Острови, со површина од 116 km².

Население - 105.500 [6] луѓе (од 2017 година). Џерси - посед на круната на британската круна , но не и дел од Велика Британија. Заштитата на Џерси е одговорност на ОК. Џерси има свој парламент - државите Џерси . Составот на Bailiwick of Jersey вклучува и неколку мали острови.

Етимологија

Според Е. М. Pospelov , сите обиди да се протолкува етимологијата на името на островот, две се најверојатно: 1) од Old Frisian Gers ( "трева") + скандинавските ey ( "островот"); 2) на личното име на Geirr, која му припаѓала на Норман кои го освоиле островот. Видете исто така Њу Џерси[7] .

Приказна

Од пред 240 до 40 илјади години Џерси, кој во тоа време не бил остров, бил населен од неандерталци [8] . На островот беа пронајдени долгорочно место, многу артефакти на неандерталците, коски од мамути со траги од ефектите на оган [9] . Тринаесет неандерталски заби, пронајдени во 1910-1911 година во близина на градот Ла Кот де Сен-Брелад [en] , имаат бројни сличности со забите на современите луѓе и датираат од пред околу 48 илјади години [10] . Професорот Крис Стрингер од Природонаучниот музеј во Лондон објави дека верзијата на хибридното потекло на забите сега се тестира од палеогенетиката која се обидува да извлече ДНК од забите [11] [12] .

10-те врежани камени фрагменти пронајдени во Лес Варин датираат од пред 15.000 години [13] .

На плажа во близина на малото село Гори на источниот брег на Џерси, пронајдена е врв на копје од бронзеното време со остатоци од јавор. Радиојаглеродното датирање на јавор даде датуми од 1207 до 1004 п.н.е. [14] [15] .

Малку е познато за судбината на островот до 930 година од нашата ера, но некои откритија укажуваат на присуство на Римјаните и Галите на островот.

Во 511 година, Џерси станал дел од Кралството на Франките. Во тоа време на островот пристигнале првите христијански мисионери. Но, христијанството конечно го воспостави Свети Хелиер во 6 век.

Островот го добил своето модерно име во 9-10 век како резултат на присуството на Викинзите на територијата на островот. Островот Џерси останал дел од Бретања до 933 година, кога, како и сите Каналски Острови, станал сопственост на Норманската круна: островот Џерси бил припоен конВојводството Нормандија од Вилијам Лонгсвард во 933 година. До денес, голем процент од жителите на островот се Нормани кои зборуваат француски. Химната на островот е „Ма Нормандија“.

Во 1066 година, Џерси учествувал во англиската експедиција на Вилијам I Копиле, војводата од Нормандија. Храбро борејќи се во Хестингс , тие му помогнаа на Вилијам I да стане Вилијам Освојувач. Понатамошната судбина на островот Џерси е тесно поврзана со Англија. Во 1204 година, кога кралот Јован Безземји го изгубил копното на Војводството Нормандија, отстапено на францускиот крал Филип II Август, островската Нормандија останала предмет на англиската круна.

Од 1337 до 1453 година, за време на Стогодишната војна меѓу Англија и Франција, островот бил подложен на бројни напади. Поради важноста на неговата стратешка локација за Англија, жителите на островот можеле да се пазарат од кралот за голем број поволности и привилегии. Веднаш по крајот на Стогодишната војна во 1455 година, започна Војната на црвените и белите рози , за време на која островот Џерси беше окупиран од француските трупи седум години, а потоа, на инсистирање на Сер Ричард Харлистон, беше вратен. на суверенитетот на Англија.

Во 16 век, рибарите од Џерси често пловеле преку Атлантикот до бреговите на Њуфаундленд [16] .

Во 1643 година, локален домородец, Џорџ Картерет, бил назначен за кралски поручник гувернер на островот Џерси, храбар и искусен морнар кој верно и останал верен на династијата Стјуарт (која ја наследила власта над Островот Нормандија од Ролонови и Плантагенети ). . Во 1644 Чарлс I Стјуарт го доделил за заменик-адмирал на Џерси и поморските соседни региони. Картерет го направи островот прибежиште за прогонетите ројалисти и оперативна база за Кралската морнарица. Неговото владеење во Џерси беше тешко, но ефективно. Револуционерниот парламент го осуди Картерет како пират и го отстрани од списокот за идна амнестија. Во 1646 година, а потоа повторно во 1649-1650 година, принцот Чарлс бил на Џерси, кој го прогласил за витез на Картерет и му ја доделил титулата баронет . Во 1640-тите, Англија беше растргната од Граѓанската војна, непријателството се прошири во Шкотска и Ирска и не го заобиколи островот Џерси. Симпатиите на жителите на островот беа поделени во два табора: еден дел беше на страната на парламентот, а приврзаниците на Џорџ Картерет го поддржаа кралот. Парламентарците на крајот го зазедоа Џерси во 1651 година: на 12 декември 1651 година, Картерет, по седум недели опсада, беше принуден да го предаде Џерси на силите на револуционерниот парламент - а потоа им се придружи на ројалистичките прогонети во Франција. Кралот Чарлс II, како благодарност за поддршката што му била дадена на островот Џерси, одлучил да му додели на Џорџ Картерет голема парцела во англиската колонија во Северна Америка. Во 1664 година, Џејмс, војводата од Јорк, се согласи дел од неговата северноамериканска територија помеѓу реките Хадсон и Делавер да им се префрли на Сер Џорџ Картерет и Џон, Лорд Беркли, а областа да биде именувана како „ Њу Џерси “ во чест на татковината на Картерет. .

По укинувањето на Нантскиот едикт (17 октомври 1685 година), многу француски хугеноти ја напуштиле татковината. Џерси и Островот Нормандија станаа безбедно засолниште за голем број Хугеноти. Во 1739-1740 година, гувернер на Џерси бил генерал Жан Кавалие , француски Хугенот, поранешен врховен командант на армијата Камисар и војвода од Севен .

18 век беше период на политичка тензија меѓу Франција и Британија. Поради својата географска локација, островот Џерси цело време беше под воена состојба. За време на Американската револуционерна војна, беа направени два обиди за освојување на островот. Во 1779 година, принцот на германското Војводство Насау се обидел да ги приземји своите трупи, но обидот бил неуспешен. Во 1781 година, војската на Барон де Релекур го зазеде Сен Хелиер , но потоа беше поразена од британските сили. По кратко затишје, започнаа Наполеонските војни, кои засекогаш го променија островот Џерси [ појасни ] .

Во периодот од 1 јули 1940 година до 9 мај 1945 година, островот бил окупиран од нацистичка Германија . Повеќе од 30 илјади жители на островот беа евакуирани во Велика Британија. Остатокот од Германците одвреме-навреме беа возени на фортификациски работи. Островот стана дел од Атлантскиот ѕид . Во периодот од октомври 1941 година до јануари 1944 година, изградбата на систем на подземни тунели беше извршена од рацете на воени заробеници (Шпанци, Французи, Руси, Украинци, Молдавци). Во последната година од војната, овие тунели беа претворени во подземна болница, која, сепак, никогаш не беше искористена. Многу градежници загинаа, не можејќи да ги издржат нечовечките услови. Малкумина што избегаа од кампот беа спасени од локалните жители. Некои од жителите на островот - по цена на сопствениот живот. Бидејќи операцијата „ Оверлорд “ не предвидуваше ослободување на Каналските Острови, Џерси беше окупиран до предавањето на Германија на 9 мај 1945 година.

9 мај е државен празник, Ден на ослободувањето на Џерси.

Американската држава Њу Џерси го добила своето име во чест на островот.

Најпознатиот жител на островот е натуралистот и писател Џералд Дарел , основач на зоолошката градина Џерси (1959) и, во нејзината база, Фондот за заштита за зачувување на дивиот свет .

Географија

Карта на Џерси Бејливик

Поседот на круната на Џерси се состои од следниве острови, островски групи и гребени :

Административни поделби во Џерси

Бејливик Џерси е административно поделен на 12 одделенија .

 1. Грувил (Грувил) - се наоѓа на југоисточниот крај на островот; е местото на гребенот на остриги .
 2. Сент Хелиер (Сент Хелиер) - главниот град на Џерси, деловната и најнаселената област на островот, неговиот главен трговски центар.
 3. Сент Брелејд - го опфаќа јужниот и западниот брег на островот.
 4. Сен-Оуен (Сент Оуен) - една од најголемите и највозбудливите области.
 5. Свети Мартин (Свети Мартин) - се карактеризира со разновидна традиционална земјоделска архитектура.
 6. Света Марија (Света Марија) - северниот и најмалиот од сите окрузи на островот Џерси.
 7. Свети Јован (Свети Јован) - Историски округ.
 8. Сент Сејвер (Свети Спас) - може да се пофали со најпознатата погребна ќерка на Џерси, Емили Шарлот Ле Бретон, попозната како Лили Лангтри .
 9. Свети Климент (Свети Климент) - југоисточна крајбрежна област, го има најбизарниот крајбрежен дел на островот, кој бил наречен „лунарен пејзаж“.
 10. Свети Лоренс (Свети Лоренс) - област оддалечена од морето, која се состои претежно од фарма и земјоделско земјиште.
 11. Свети Петар (Свети Петар)
 12. Тринити е родното место и седиштето на познатиот Фонд за зачувување на дивиот свет во Џерси , основан од Џералд Дарел ; локацијата на зоолошката градина во Џерси - и двете се именувани по Џералд Дарел .

Економија

40% од економијата на Џерси отпаѓа на секторот за обезбедување меѓународни финансиски и правни услуги [1] . Џерси е таканаречен „даночен рај“ ( офшор ), и затоа привлекува огромен број инвеститори од целиот свет кои сакаат да ги намалат даночните плаќања. Други сектори вклучуваат градежништво, трговија на мало, земјоделство и туризам [1] .

Овде, се одгледувала раса на крави Џерси , давајќи млеко со висока содржина на маснотии (до 7%), па оттука и името на фино плетено ткаенина [17] .

Спорт

Националните тимови на Џерси учествуваат како посебни нации на Игрите на Комонвелтот и Игрите на Островот . Во 1997 година, Џерси беше домаќин на 7. Игри на Островот . Џерси е родното место на англискиот фудбалер Греам Ле Со .

исто така види

Белешки (уреди)

 1. 1 2 3 брошура Џерси во фигури 2013 година . Датум на лекување: 1 јануари 2015 година.
 2. Пополнување на празнините во индексот за човечки развој Архивирана на 5 октомври 2011 година. , Обединети нации ESCAP, февруари 2009 година
 3. .je Податоци за делегација на домен
 4. .je TLD Извештај
 5. .JE Имиња на домени
 6. [1]
 7. Поспелов, 2002 година , стр. 138.
 8. Зошто неандерталците толку ги сакале пештерите Џерси?
 9. Неандерталците не возеле мамути на карпа на островот Џерси
 10. Тим Комптон и сор. Морфологијата на хомининот од доцниот плеистоцен останува од локалитетот La Cotte de St Brelade, Џерси (Каналски Острови) // Journal of Human Evolution. Том 152, март 2021 г
 11. Античките заби од Џерси наоѓаат навестувања за мешање на неандерталците , 1 февруари 2021 година
 12. Траги од вкрстување на неандерталците со хомо сапиенс се пронајдени во забите од островот Џерси , 1 февруари 2021 година
 13. ^ Силвија М. Бело и сор. Уметници на работ на светот: Интегриран пристап кон проучувањето на магдалениски врежани камени плакети од Џерси (Острови на канали), PLOS ONE (2020)
 14. Копјето од бронзеното доба ја дава својата поента за историјата на Џерси, 26 февруари 2021 година
 15. Откриена уникатна врвка на копје во Велика Британија , 27.02.2021
 16. Ommer, Rosemary E. From Outpost to Outport ( неодредено ) . - McGill-Queen's University Press (англиски) , 1991. - S. 13-14. - ISBN 0-7735-0730-2 .
 17. Портрет на Каналските Острови, Лемприер, Лондон 1970 година ISBN 0-7091-1541-5

Литература

Врски