Ејзаџибаши (женски одбојкарски клуб)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Ејзаџибаши
Лого
Основана 1966 година
Стадион Eczacıbaşı Spor Salonu
Капацитет 1000
Претседателот Фарук Ејзаџибаши
Тренер Марко Аурелио Мота
Капетан Тијана Бошковиќ
Конкуренција Султанрска лига
• 2018/2019 година 2 место
Сајт eczacibasisporkulubu.org.tr (круг).

„Ејзаџибаши“ ( турнеја. Eczacıbaşı ) е турски женски одбојкарски клуб од Истанбул .

Приказна

Спортскиот клуб Ejzacıbaşı е основан во 1966 година на иницијатива на Нејат Ферит Ејзаџибаши , турски бизнисмен, основач на големиот индустриски холдинг Eczacıbaşı , кој ги обединува компаниите за производство на фармацевтски производи, козметика и градежна керамика [1] . Структурата на клубот првично вклучуваше машка кошаркарска и две одбојкарски екипи, како и тим за пинг-понг . Моментално боите на клубот ги бранат само одбојкарите, а од 1999 година негов претседател е синот на Нејат Ејзаџибаши Фарук.

Во 1970 година, „Еџачибаши“ за прв пат го освои шампионатот во Истанбул и бронзените медали на турскиот шампионат . Во 1973 година, Џенгиз Голу стана тренер на „фармацевтот“. Во првата сезона под негово водство, „Ејзаџибаши“ ја освоил титулата за најсилен тим во Турција, што го означило почетокот на рекордната серија од 17 освоени национални првенства по ред [2] .

Во 1974 година, „фармацевтите“ почнаа да настапуваат во Купот на европските шампиони . Три години по ред тимот не успеваше да ја надмине бариерата од 1/8 финалето, потоа двапати турските ракометари ја загубија четвртфиналната серија, а во сезоната 1979/80 се пробиваа во последната група. Во Прага , одделенијата на Џенгиз Голу загубија од НИМ Будимпешта и Руда Гвезда во Прага, на последниот натпреварувачки ден го совладаа Динамо од Тирана и со еднакви показатели за главни турнири со три екипи, поради најдобриот сооднос на бодови, се искачија на второто место. . Во тимот кој стана првонаграден на најпрестижниот Куп во Турција.Ерман и Хулја Ерчин.

Во 1984 година, „Ејзаџибаши“ повторно се пласираше во четирите најдобри екипи во Европскиот куп , но во последната фаза во Минхен не успеа да извојува ниту една победа. Во сезоната 1992/93, тимот стана финалист на Купот на Европската одбојка на конфедерација , по што Џенгиз Голу, кој работеше 20 години како главен тренер, го напушти. Во следната сезона, „Ејзачибаши“ под водство на Владимир Кузиуткин, по петгодишна пауза, се врати на врвот на турскиот шампионат и последователно остана еден од водечките клубови во земјата. Само во 1997 година, кога рускиот специјалист се пресели во „Гунеш Сигорта“, „Ејзаџибаши“ беше надвор од линијата на наградените на националното првенство.

Новите големи успеси на тимот беа поврзани со името на Гокан Едман. Во сезоната 1998/1999 година, под негово водство, „фармацевтите“ го освоија Купот на победниците на куповите , а покрај тоа го освоија и националното првенство и Купот, претрпувајќи само еден пораз во 46 натпревари во сезоната [3] . Тимски бои ги бранеше турската одбојка Бану Boytyuzyun, Дилек Girpan, Чигдем Џан Rasna, Есра Duzyol, Aydzhan Gokberk, Арзу Gollyu, Озлем Ozcelik, Seda Ulash, Бурчу Hakemez Денис Hakemez и триото на легионерска - Бугарскиот Ваља Иванова, русинка Ирина Ilchenko и играч репрезентацијата на Азербејџан Елена Шабовта. Според резултатите од годината, олимпискиот шампион на Сеул-1988, Ирина Илченко, стана еден од лауреатите на традиционалната анкета на весникот Заман во номинацијата „Најдобар странски спортист“ [4] . Во следната сезона, Ејзаџибаши, кој исто така беше засилен од Евгенија Артамонова , повторно целосно доминираше на националните турнири, а единствениот (во 48 меча) пораз го претрпе Уралочка во полуфиналето на Купот на европските шампиони , која, како и решавачките натпревари од минатата годинешниот Куп на победниците на куповите, се одржа во Бурса [5] .

Во летото 2000 година, Гокан Едман беше заменет со Михаил Омелченко како главен тренер на Еџаџибаши, а најзабележителен трансфер настан беше потпишувањето на договор со еден од лидерите на руската репрезентација - Љубов Шашкова [6] . За „фармацевтот“ почна да игра и Русинката Наталија Каникоглу со турски пасош. Според резултатите од фајналфорот на Лигата на шампионите, кој се одржа во Нижни Тагил , тимот од Истанбул го зазеде 4то место, губејќи во полуфиналето од новиот клуб на Артамонова - италијанскиот Реџо Калабрија, а во спорот за бронзата - од Уралочка. . Пред почетокот на следната сезона, Омелченко на чело на тимот беше заменет со Полјакот Анджеј Немчик , наместо Шашкова , поканета е уште една ѕвезда руски напаѓач, Елена Година , а во списокот се приклучи и нејзината сонародничка, која се изедначи со Татјана Грачева [7. ] . Третиот последователен настап на фајналфорот на главниот европски куп, кој овојпат се одигра во арената во Истанбул, повторно не резултирал со освоени медали за Ејзаџибаши, па затоа Немчик бил разрешен [8] .

Во сезоната 2002/03, без легионери, Еџаџибаши под водство на Мехмет Беденстлиоглу постигна златен двојник по петти пат по ред, освојувајќи го првенството и Купот на Турција, но во Лигата на шампионите тимот се претстави исклучително лошо, бидејќи настрада загуби во сите шест групни натпревари.фаза. Во септември 2003 година, централните блокатори Чигдем Расна и Озлем Озчелик, поранешниот долги години капитен на Еџаџибаши, напаѓачката Наталија Ханикоглу, врзаните Бахар Мерт и Месуде Кујан постигнаа историско достигнување со турската репрезентација , која го освои среброто на Европското првенство за првиот пат. Турчинките во финалето на континенталниот шампионат загубија од репрезентацијата на Полска , предводена од поранешниот тренер на „Еџачибаши“ Анджеј Немчик.

По 2004 година на чело на „фармацевтот“ беше Бразилецот Марко Аурелио Мота, потоа со тимот работеа италијанските специјалисти Џузепе Кукарини (2007-2010) и Лоренцо Мичели (2010-2014). При регрутирањето на тимот, клубот од Истанбул многу се потпираше на турските одбојкари, засилувајќи одредени позиции со странци. Американката Ненси Метколф, Италијанката со кубанско потекло Мирка Франсиа , Србинката Весна Ѓуричиќ, ХрватитеМаја Пољак и Сена Јусиќ поминаа неколку сезони за Ејзаџибаши. Во сезоната 2009/10 боите на турскиот клуб ги бранеше светскиот шампион Марија Борисенко , а во сезоната 2012/13 Љубов Соколова , која веќе играше за Еџачибаши. Во 2009 и 2014 година, тимот успеа да стигне до фајналфорот на Лигата на шампионите, но и во двата случаи остана надвор од подиумот.

26 април 2018 година. Истанбул . „Ејзаџибаши“ - сребрениот освојувач на турското првенство

Во мај 2014 година, поранешниот селектор на руската репрезентација Џовани Капрара стана главен тренер на Ејзаџибаши , а тимот го засили тимскиот играч на американската репрезентација Џордан Ларсон, најпродуктивниот играч на Светското првенство 2011 година, Доминикана жена Бетанија де ла Круз , германската централна Кристијана Фуерст , како и играчите на репрезентативниот тим на Турција Нилај Оздемир и напаѓачот Гозде Јилмаз [9] . Неслихан Демир , Бјушра Кансу, Есра Гумуш , Ѓулден Кузубашиоглу (Кајалар), Асуман Каракојун иМаја Пољак продолжија со своите настапи за „фармацевтите“. Во април 2015 година, „Ејзаџибаши“ за прв пат во својата историја ја освои Лигата на шампионите , чии решавачки натпревари се одржаа во Шчечин . Во полуфиналето на истанбулското дерби, одделенијата на Џовани Капрара беа посилни „Vakıfbank Spor Kulübü“ , одмаздувајќи му се на „банкарот“ за поразот на слична средба на минатогодишниот турнир, а во мечот за златото со резултат 3:0 го победи Италијанецот. „Бусто Арсицио“. Поединечни награди беа доделени на Бетанија де ла Круз, Маја Пољак, Гулден Кузубашиоглу и Кристиана Фуерст [10] . Еден месец по победата во главниот европски куп, „Ејзаџибаши“ стана сопственик на златниот медал на клупското светско првенство што се одржа во Цирих . Започнувајќи со неочекуван пораз од јапонскиот Хисамису Спрингс, одделенијата на Капрара можеа да ја напуштат групата благодарение на победата над сопственикот на ЕКВ Купот Динамо (Краснодар) , потоа ги победија домаќините од Волеро во полуфиналето и во последниот натпревар тие повторно победија над Краснодаркс - 3:1. Најкорисен играч на двата меѓународни турнири беше Џордан Ларсон, кој ги освои минатата сезона со рускиот клуб Динамо Казан [11] .

Во летото 2015 година, главните промени во Ејзаџибаши се одразија на линијата на напаѓачите: на тимот му се придружија Кубанка со руски пасош Росир Калдерон Дијаз , Србинката Тијана Бошковиќ и Нериман Озсој, кои ги заменија Бетанија де ла Круз, Есра Гумус. и Гозде Јилмаз. Во сезоната 2015/16, тимот предвреме поднесе оставка како победник на Лигата на шампионите, губејќи во колото од дванаесет натпревари од Вакифбанк , а во националниот шампионат по трет пат по ред стана бронзен медал. Во мај 2016 година, Џовани Капрара беше заменет со друг италијански тренер - Масимо Барболини [12] .

Во сезоната 2016/17, тимот во кој беа српската сетерка Маја Огненовиќ , руската соиграчка Татјана Кошелева , бразилската блокерка Таиса повторно го освои клупското светско првенство, го зазеде третото место во Лигата на шампионите, но за прв пат во последните 20 години се најде надвор од линиските победници во домашното првенство. Резултатот од не премногу успешниот настап беше уште една промена на тренерот, а во мај 2017 година Ејзаџибаши беше ангажиран од бразилскиот специјалист Марко Аурелио Мота, кој претходно работеше со оваа екипа [13] . Под негово водство, „фармацевтите“ го освоија Купот на Европската одбојкарска конфедерација во април 2018 година, откако победија во финалните натпревари над „Минсканка“ .

Пред почетокот на сезоната 2018/19, четата на Ејзаџибаши беше засилена со предводникот на јужнокорејската репрезентација Ким Јонг Кун. По 9-годишна пауза, тимот од Истанбул го освои Купот на Турција, но во Лигата на шампионите стигна само до четвртфиналето, а во финалната серија на националното првенство, како и претходната година, загуби со 2-3 од Вакифбанк . Следната сезона, сите натпреварувања беа недоволно одиграни поради пандемијата COVID-19 .

Достигнувања

Состав за сезоната 2020/21

бр. Име Година на раѓање Раст Државјанство
Централно блокирање
4 Беиза Ариџи 1995 година 190 Турција
5 Мерве Атлиер 2000 година 190 Турција
осум Јасемин Гувели 1999 година 187 Турција
единаесет Чиака Огбогу 1995 година 188 САД
Врзувачи
12 Елиф Шахин 2001 година 189 Турција
тринаесет Слаџана Мирковиќ 1995 година 185 Србија
Напаѓачи
3 Тијана Бошковиќ Капитен на тимот 1997 година 194 Србија
6 Салиха Шахин 1998 година 185 Турција
7 Ханде Баладин 1997 година 188 Турција
9 Џордан Томпсон 1997 година 192 САД
14 Мелис Дурул 1993 година 185 Турција
17 Фатма Јилдирим 1990 година 180 Турција
Либеро
еден Мелиса Мемиш 1998 година 170 Турција
2 Симге Себнем Акез 1991 година 166 Турција
Главен тренер - Марко Аурелио Мота ( Бразил )

Арена

Домашната арена на тимот на Eczacıbaşı Spor Salonu има капацитет од 1000 гледачи. Ејзаџибаши, заедно со другите турски тимови, натпреварите од европските купови ги игра во поголемата сала Бурхан Фелек Волејбол Салону со капацитет од 7.500 гледачи.

Белешки (уреди)

 1. За Нежат Ејзаџибаши неодредено . Комерсант (8 октомври 1993 година). Преземено на 29 март 2015 година.
 2. Cengiz Göllü, ikinci evinde anıldı (турнеја) ... Официјален сајт на клубот. Преземено на 29 март 2015 година.
 3. Eczaci'nin altin yili (турнеја) ... Милиет, 29 мај 1999 година. Преземено на 29 март 2015 година.
 4. 14 yılda kimler ZAMAN ?? ın kürsüsüne çıktı? (турнеја.) (недостапна врска) . Заман (14.04.2004). Преземено на 29 март 2015 година. Архивирана на 2 април 2015 година.
 5. Müthiş koleksiyoncu (турнеја) ... Милиет (12 мај 2000 година). Преземено на 29 март 2015 година.
 6. Şimdi smaç zamanı (турнеја) ... Милиет, 23 септември 2000 година. Преземено на 29 март 2015 година.
 7. Eczacıbaşı'nda yeni kadro yine zirve (турнеја) ... НТВ (2001). Преземено на 29 март 2015 година.
 8. Eczacı'nın yeni hocası Bedestenlioğlu (турнеја.) ... Заман (25 мај 2002). Преземено на 29 март 2015 година.
 9. Eczacıbaşı'ndan трансфер шов! (турнеја.) ... HTSPOR.13 мај 2014 година. Преземено на 29 март 2015 година.
 10. Glorious завршува со церемонијата на доделување на Four of Final Glorious (Eng.) (недостапна врска) . Европска одбојкарска конфедерација (5 април 2015 година). Преземено на 5 април 2015 година. Архивирана на 11 април 2015 година.
 11. Ezcacibasi нивниот досег на врвот на клупската одбојка НА 2015 Цирих (Анг.) ... Меѓународна одбојкарска федерација (10 мај 2015). Преземено на 11 мај 2015 година.
 12. Eczacıbaşı VitrA, Massimo Barbolini ile 2 yıllık sözleşme imzaladı ( тур .) ... Fanatik.27 мај 2016 год. Преземено на 17 септември 2016 година.
 13. Eczacıbaşı Vitra'da yeniden Motta dönemi (турнеја) ... CNN Turk.17 мај 2017 година. Датум на лекување: 09.10.2017 година.

Врски