Ердем, Еда

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Одбојка
Еда Ердем
Еда Ердем (исечена) (2) .jpg
генерални информации
Беше роден 22 јуни 1987 година ( 1987-06-22 )[1][2] (34 години )
Државјанство
Висина 187
Тежината 75
Позиција централно блокирање
Информации за тимот
Команда Знаме на Турција Фенербахче
Клубска кариера [* 1]
2004-2008 година Знаме на Турција Бешикташ
2008 година - Знаме на Турција Фенербахче
Национален тим [* 2]
2005 година - Знаме на Турција Турција
Меѓународни медали
Одбојка
Европско првенство
Бронза Азербејџан и Грузија 2017 година
 1. Бројот на натпревари (освоени поени) за професионален клуб се смета само за различните лиги на националните првенства.
 2. Број на натпревари (освоени поени) за репрезентацијата во официјални натпревари.
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Еда Ердем Дундар ( турнеја. Еда Ердем Диндар ; роден 22 јуни 1987 година , Истанбул ) - турска одбојкарка , централен блокатор на турскиот клуб „ Фенербахче “ и турската репрезентација .

Кариера

Еда Ердем ја започна својата кариера како одбојкарка во јуниорскиот тим на Истанбул Бешикташ во 2000 година, а четири години подоцна беше вклучена во првиот тим, што и овозможи да дебитира во Првата турска лига. Во 2005 година, таа играше за националниот тим за прв пат. Во 2008 година, Еда Ердем се пресели во друг клуб од Истанбул, Фенербахче [3] . Во својот состав, таа стана пет пати (три од нив по ред) шампионка на Турција , сопственичка на три Купа на Турција и два Суперкупа на Турција , во која беше признаена како највреден играч во 2009 година. На меѓународно ниво, Еда Ердем играше двапати во финалето на Лигата на шампионите во ЦЕВ: Фенербахче го победи францускиот клуб Кан во 2012 година, а загуби од италијански Бергамо во 2010 година. Во 2010 година, таа, како дел од клубот во Истанбул, стана победник на Светското клупско првенство [4] .

Со репрезентацијата на Турција во 2009 година, таа стигна до финалето во Евролигата , а една година подоцна ја освои бронзата на овој турнир. Исто така, Еда Ердем со националниот тим освои бронза на Европското првенство 2011 [5] , Светското ГП 2012 и Европското првенство 2017 година .

Постигнувања

Клуб

 • Турско првенство: 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2014/15, 2016/17
 • Куп на Турција: 2009/10, 2014/15, 2016/17
 • Суперкуп на Турција: 2009, 2010 година
 • ЦЕВ Лига на шампиони: 2011/12

Во репрезентацијата

Индивидуални награди

Забелешки (уреди)

 1. http://www.fivb.org/EN/Volleyball/Competitions/WorldChampionships/2010/Women/Players.asp?Tourn=WWCH2010&Team=TUR&No=115406
 2. http://www.cev.lu/competition-area/PlayerDetails.aspx?TeamID=7622&PlayerID=4436&ID=551
 3. Player профил
 4. FIVB. Фенербахче се закити со светски шампиони за женски клубови . Датум на лекување: 8 април 2018 година.
 5. ЦЕВ. Србија ја презема третата последователна круна (недостапна врска) Пристапено на 15 јули 2011 година. Преземено на 8 април 2018 година. Архивирано на 22 јули 2011 година.

Линкови