Фиренца

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Градот
Фиренца
итал. Фиренца
Колаж Firenze1.jpg
Знаме Грб
Знаме Грб
43 ° 47'00 ″ с. ш. 11 ° 15:00 ″ источно г. H G Я O
Земјата Италија
Регионот Тоскана
Метрополитен град Фиренца
Комуна Фиренца
Градоначалник Дарио Нардела
Историја и географија
Плоштад 102,32 km²
Централна висина 50 м
Тип на клима Медитеранот
Временска зона UTC + 1: 00 , во лето UTC + 2: 00
Популација
Популација 382 347 луѓе ( 2017 )
Густина 3737 луѓе / km²
Националности Италијанците
Деноминации католиците
Катоиконим Фиренца, Фиренца, Фиренца; Фиренца, Фиренца, Фиренца [1]
Официјален јазик италијански
Дигитални идентификатори
Телефонски код +39 055
Поштенски код 50100
Код на автомобилот ФИ
ИСТАТ 048017
Друго
Ден на градот 24 јуни
Фиренца (Италија)
Точка
Фиренца (Тоскана)
Точка
Коммуна Баньо-а-РиполиКоммуна Кампи-БизенциоКоммуна ФьезолеКоммуна ИмпрунетаКоммуна СкандиччиКоммуна Сесто-Фьорентино1-й квартал (Флоренция)2-й квартал (Флоренция)3-й квартал (Флоренция)4-й квартал (Флоренция)5-й квартал (Флоренция)Фиренца (Фиренца)
Опис на сликата

comune.firenze.it
(итал.) (анг.)
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Фиренца ( италијанска Firenze [fiˈrɛnʦe] , латински Florentia ) е италијански град на реката Арно , во минатото - центар на Фирентинската Република , главен град на војводите Медичи и на италијанското кралство . Денес - административен центар на регионот Тоскана и истоимената територијална единица , изедначена со покраината. Население - 382 347 луѓе (2017) [2] .

И покрај оддалеченоста од морето и постојаните политички немири, Фиренца од 13 - 17 век даде огромен придонес во развојот на европската и светската цивилизација. Градот му дал на светот такви „џинови на мислата“ како Леонардо да Винчи , Микеланџело , Донатело , Николо Макијавели , Данте и Галилеј . Локалниот дијалект ја формираше основата на литературниот италијански јазик ; монетата од Фиренца стана стандард за цела Европа; уметниците од Фиренца ги развиле законите на перспективата ; фирентинскиот морепловец Америго Веспучи го даде своето име на два континента , а фирентинските мислители го означија почетокот на ренесансата , во врска со која Фиренца со право го носи името „Лулка на ренесансата“ .

Фиренца е важен град за италијанската мода [3] и е рангирана на 31. [4] во рангирањето на светските модни престолнини. Покрај тоа, Фиренца е национален економски, туристички и индустриски центар на Италија [3] , која во 2008 година се најде на седумнаесеттото место на листата на италијански градови со најголем профит [5] .

Географија

Сега градот зафаќа површина од околу 103 km² околу ридовите на бреговите на реката Арно. Фиренца се наоѓа во област опкружена од три страни со живописни рамнини.

Низ територијата минуваат реките Арно, Муноне ( италијанска ) , Терзоле и Греве.

Јован Крстител се почитува како заштитник на градот, прославата е на 24 јуни .

Приказна

Во 59 п.н.е. д. на местото на денешна Фиренца, била основана населба на римски ветерани , наречена „Фиренца“ („расцут“). Подоцна се претворил во град, кој во IV век н.е. д. стана седиште на епископот . Тогаш Фиренца потпаднала под власт на Остроготите , Византијците , Ломбардите и Франките . Како резултат на овие инвазии, населението на градот беше значително намалено.

Заживувањето на Фиренца започна во 10 век . Во 1116 година станала независна комуна .

Во XI - XII век биле изградени Крстилницата и црквата Сан Минијато .

Во XIII век, под раководство на Арнолфо ди Камбио, тие започнале да ја градат Санта Марија дел Фиоре (Фирентски Дуомо ), а била подигната палатата Векио .

Во 13 век, комуната се вклучила во борбата меѓу Гелфите и Гибелините , но конфликтот не го спречил градот да процвета. Во 1252 година Фиренца воведе сопствен златник, а флорин стана една од најстабилните монети во Европа. Економијата на градот се засноваше на производство на ткаенини од англиска волна . Во 1340-тите, населението на градот беше околу 80.000 луѓе, но тогаш епидемијата на чума нагло го намали.

Данте Алигиери , роден во Фиренца, во својата Божествена комедија , напишана на почетокот на 14 век , му дал на говорниот јазик такво достоинство и вкус што подоцна му овозможило да стане (заедно со примерите на Петрарка и Бокачо ) основа на италијанскиот јазик - прво литературен, а потоа и разговорен; така, тоа е тосканскиот дијалект што лежи во основата на современиот италијански јазик.

Горење на Савонарола во 1498 година

XIV век помина под покровителство на готскиот стил во архитектурата и „ Декамерон “ од Џовани Бокачо - во литературата. Страшната чума од 1348 година (наведена во оваа збирка од сто приказни ) однесе илјадници животи, претворајќи се во огромна трагедија.

Во 1434 година на власт дошла династијата Медичи . Козимо Медичи бил писмен владетел и станал познат како покровител на уметностите и уметниците. За време на неговото владеење, Фиренца се претворила во престолнина на уметноста, а со неговото име и името на неговиот внук Лоренцо (Величествениот) , кој го продолжил делото на својот дедо, се поврзува периодот на највисокиот подем и просперитет на Фиренца. Козимо ги покани најдобрите сликари, скулптори, архитекти, писатели и филозофи од цела Италија. Ја поттикнуваше креативноста, вложи многу пари во создавање и развој на уметнички училишта, академии, работилници. Благодарните потомци го нарекоа Козимо Медичи „ Патер Патриае “ ( Татко на татковината ). Нарачана од Cosimo, илјадници ремек-дела беа создадени од најдобрите уметници. Козимо Медичи го назначил Марсилио Фичино , филозоф, хуманист , преведувач, астролог , извонреден мислител на своето време, за домашен учител на неговиот внук Лоренцо (Величествениот), идниот владетел на Фиренца. Токму со името на овој човек се поврзува одлучувачкиот пресврт во историјата на хуманистичката мисла за време на ренесансата .

Во 1462 година, Медичи му го подариле на Фичино имотот во Кареги, како и грчките ракописи на делата на Платон и некои други антички автори. Околу Фичино во тоа време беше формирана група на истомисленици, обединети со идеите на неоплатонизмот - еден вид научно братство, кое подоцна стана познато како Платонска академија . Повеќе од три децении Академијата е еден од најважните интелектуални центри во Европа. Се состоеше од луѓе од различни чинови и занимања - аристократи, дипломати, трговци, службеници, свештеници, лекари, универзитетски професори, хуманисти, теолози , поети, уметници, луѓе на уметноста. Членови на Академијата, покрај Марсилио Фичино, беа и многу познати личности од тоа време - Микеланџело Буонароти , Сандро Ботичели , Лоренцо (Величествениот) Медичи , Пико дела Мирандола , Анџело Полицијано и многу други. Во рамките на ѕидовите на вилата Кареџи на Академијата се одржаа дебатите на учесниците. Една од водечките теми на дискусија беше естетиката како доктрина за убавина. Академијата се одликуваше со атмосфера на слободно научно истражување, пријателска дискусија за прашања, желба да се синтетизираат полињата на знаење.

Главен критериум за учество на средбите беше љубовта кон зборот, кон филозофијата, кон Бога, кон луѓето, еден кон друг. Љубовта е она што беше обединувачкиот принцип на сите овие брилијантни луѓе, кои, по чудна случајност на околностите, се родени или се најдоа во исто време и на исто место - во малото гратче Фиренца (заедно со околината и селата , тогаш таму живееле не повеќе од триесет илјади луѓе), но во тоа време влијателен центар на европската култура, кој бил своевиден концентрат на филозофската мисла и повисокото уметничко творештво. Платонската академија стана нејзин духовен центар, а подоцна и духовен центар на ренесансата. Токму од ѕидовите на оваа академија излегоа на виделина новите прогресивни идеи, влегоа во универзитетите, прошетаа низ цела Италија, а потоа се проширија во цела Европа, носејќи му на човештвото одбележување на новата ера, која сега ја нарекуваме „Преродба“. Затоа, Фиренца е таа што ја нарекуваат „лулка на ренесансата“, а Марсилио Фичино - човекот кој стоел на нејзиното потекло. Лоренцо Медичи, внукот на Козимо, ги продолжил сите напори на неговиот дедо, а исто така го покровител развојот на хуманистичките идеи, филозофијата, литературата, науката и уметноста.

Сепак, доминацијата на Медичи беше краткотрајна, а веќе на крајот на векот по смртта на Лоренцо, народот ги протера и ја прогласи Фирентинската република .

Во републиканскиот период, таквите големи личности како Леонардо да Винчи , Савонарола , Макијавели , Микеланџело ги запишаа своите имиња во историјата на Фиренца. Козимо ја вратил доминацијата во Фиренца веќе во 16 век , значително зајакнувајќи го новосоздаденото Големо Војводство Тоскана .

1448 година беше една од најстрашните години во историјата на градот. Чумата и гладот беснееја во Фиренца, а историјата до ден-денес ги донесе праведните подвизи на свети Антонин, бискуп од Фиренца, кој не само што ги поддржувал жителите на градот со проповеди и добри дела, туку и се обидел да произведе средства за борба против болестите и лекови кои поддржуваат имунитет.

Гробишта во Сан Минијато ал Монте . Тука се закопани многу познати Фиренца.

Национално-ослободителната борба на Ризорџименто ја направила Фиренца главен град на италијанското кралство шест години (1865-1871) - по Торино и до конечното припојување на Папските држави и Рим кон обединета Италија. Овој период и статус оставија голема и двосмислена трага на изгледот на градот: беше срушен дел од историскиот центар („стомакот“ на градот) со еврејското гето , пазарот и многу високи станбени кули. На ова место (денешен Плоштад на Републиката ), беше замислен помпезен и туѓ кварт на фирентинската архитектура во Пиемонтско - торинскиот стил.

Тие успеаја да го спроведат овој проект дури откако градот ги загуби своите капитални функции: до 1887 година и подоцна, на сегашниот плоштад, само имиња како кафулето Пашковски и киното Гамбринус потсетуваат на некогашното еврејско маало.

Покрај тоа, веднаш до Палацо Пити (која овие години стана кралска резиденција), зад градините Боболи , започна изградбата на кралските штали и арената - во овој значително реконструиран комплекс згради сега е сместен Фирентинскиот институт за уметности ( италијански ). : образовна и инженерска институција за различни занаети и еден од главните италијански официјални производители на прецизни гипсени копии-леања на ремек-дела на италијанската скулптура .

Градот претрпе значителна штета од бомбардирањето за време на Втората светска војна . При повлекувањето од градот, германските трупи ги разнесоа и сите историски мостови преку Арно , освен оној што го спасија борците на Отпорот - Понте Векио .

Голема културна катастрофа ја снајде Фиренца на 4 ноември 1966 година, кога огромна маса вода со волумен од околу 250 милиони m³ се излеа во градот од реката Арно . Разорната поплава што го поплави центарот на градот за 2-3 метри, доведе до смрт на 34 лица (5.000 семејства ги загубија своите домови), а според најконзервативните проценки, повеќе од 3.000.000 книги и ракописи и 14.000 други уметнички дела беа оштетени, бесценетите фрески засекогаш се изгубија на приземјето на поплавените згради. Спасувањето на богатствата на Фиренца (пребарување и чистење тони нечистотија, сушење, конзервација) стана подвиг на бројни волонтери од Италија и остатокот од светот во следните денови.

Во Фиренца, постои Институтот Микеланџело [en] , кој се наоѓа во споменикот Кватроченто , палатата Герарди .

знаменитости

Катедралата Санта Марија дел Фиоре , Дуомо

Катедрали, базилики, цркви

види исто така: Список на цркви во Фиренца

Музеи, галерии

Палати (палацо)

Плоштади (пјаца)

Мосты

 • Дух города
Флоренция, ты ирис нежный;
По ком томился я один
Любовью длинной, безнадёжной,
Весь день в пыли твоих Кашин?
О, сладко вспомнить безнадёжность:
Мечтать и жить в твоей глуши;
Уйти в твой древний зной и в нежность
Своей стареющей души…
Но суждено нам разлучиться,
И через дальние края
Твой дымный ирис будет сниться,
Как юность ранняя моя.
Александр Блок , «Флоренция»

В XIV веке , в годы расцвета гражданской жизни флорентийской коммуны , гуманисты и общественные деятели видели в республиканском Риме , прежде всего, образец общественного устройства, а также неисчерпаемый источник воспитания идеальных граждан.

В значительной степени именно контрастом между идеализированным образом античного Рима и тем унизительным положением, в котором он оказался к началу раннего Ренессанса , была порождена концепция: «Флоренция — второй Рим». Одним из первых её сформулировал Джованни Виллани в своей «Истории города Флоренции».

Если в XIV веке преобладало чувство благоговейной зависти, то с первых лет кватроченто растёт ощущение соперничества и даже превосходства « …Цветок Тосканы, зеркало Италии, соперница славного города Рима, от которого она произошла и древнему величию которого подражает, борясь за спасение Италии и её свободу », — писал Колюччо Салютати .

Климат

Климат Флоренции представляет собой нечто среднее между средиземноморским климатом и субтропическим влажным. Зима мягкая и дождливая, но в отдельные годы возможны довольно сильные похолодания. Лето весьма жаркое и душное; длится с конца апреля до второй половины октября.

Климат Флоренции (1981—2010)
Показатель Янв. Фев. Март Апр. Май Июнь Июль Авг. Сен. Окт. Нояб. Дек. Год
Абсолютный максимум, °C 19 23 26,1 28,9 35 40 42 41,1 36 31,7 27 20,4 42
Средний максимум, °C 10,5 12 15,4 19 24,3 28,5 32,1 31,9 26,9 21,5 15,2 11,2 20,7
Средняя температура, °C 6,5 7,5 10,8 14 18,9 22,9 25,9 25,6 21,1 16,4 10,7 7,1 15,6
Средний минимум, °C 2,8 3,1 6,1 9,1 13 16,3 18,8 18,7 15 11,5 6,7 3,5 10,4
Абсолютный минимум, °C −21,4 −9,4 −7 −3,2 2,2 6 10 9 4 −2,2 −6 −9 −21,4
Норма осадков, мм 68 52 60 88 76 57 33 47 76 104 124 92 876
Источник: Погода и Климат

Демография

В 2004 году население большой Флоренции (с пригородами, включая Прато ) составляло 957 949 человек, 93,3 % из которых — итальянцы . Иммигранты составляли 6,7 %. Из 64 421 иммигрантов 27 759 человек были европейского происхождения. Большинство из них — албанцы , румыны и немцы . 10 364 человека были североафриканского происхождения ( арабы ).

Возрастная структура населения [6]

 • 00 — 14 (115 175) = 12,02 %;
 • 15 — 64 (619 961) = 64,63 %;
 • 65+ — (223 613) = 23,34 %.

Численность пенсионеров в городе возрастает (старение населения).

Города-побратимы

Флоренция является городом-побратимом следующих городов [7] :

Примечания

 1. Городецкая И. Л., Левашов Е. А. Флоренция // Русские названия жителей: Словарь-справочник. — М. : АСТ , 2003. — С. 307—308. — 363 с. — 5000 экз.ISBN 5-17-016914-0 .
 2. Statistiche demografiche ISTAT
 3. 1 2 FASHION: Italy's Renaissance (англ.) // Time : magazine. — 1952-02-04. — ISSN 0040-781X .
 4. Top 2012 Global Fashion Capital – The Global Language Monitor (англ.) . The Global Language Monitor. Дата обращения: 19 сентября 2016.
 5. La classifica dei redditi nei comuni capoluogo di provincia: - Il Sole 24 ORE . www.ilsole24ore.com. Дата обращения: 19 сентября 2016.
 6. Statistiche demografiche ISTAT
 7. City Partnerships (англ.) (недоступная ссылка) . Comune di Firenze. Дата обращения: 24 июля 2012. Архивировано 1 февраля 2013 года.

Литература

Ссылки