Франко, Итамар

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Итамар Аугусту Каутиеру Франк
пристаниште. Итамар Аугусто Каутиеро Франко
Итамар Аугусто Каутиеро Франко.gif
29 декември 1992 година - 1 јануари 1995 година
Заменик претседател Бр
Претходник Фернандо Колор де Мело
Наследник Фернандо Енрике Кардосо
15 март 1990 година - 29 декември 1992 година
Претседателот Фернандо Колор де Мело
Претходник Joseозе Сарни
Наследник Марку Мациел
Знаме
16 -ти префект Хуиз де Фора
1973 - 1974 година

Раѓање 28 јуни 1930 година ( 1930-06-28 )
на брод во атлантскиот океан
Смрт 2 јули 2011 година ( 2011-07-02 ) (81 година)
Сао Паоло , Бразил
Погребно место
Брачен другар Каролин Медејрус
Ана Елиза Јунерус (1968-1971)
Пратката ППС (2009-11)
PMDB (1992-2009)
PRN (1989–92)
ПЛ (1986–89)
МДБ (1964–86)
ПТБ (1955-1964)
Образование
Однос со религијата Католицизмот
Автограм Автографска слика
Награди
Витез Гранд Крст од Редот на Јужниот крст Витез Гранд Крст од Редот на Рио Бранко Витез Гранд Крст од Орден за поморска заслуга
Витез Гранд Крст од Редот Христов Витез Гранд Крст од Орден за заслуги во аеронаутиката
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Итамар Аугусто Каутиеро Франко ( пристаниште. Итамар Аугусто Каутиеро Франко ; 28 јуни 1930 година -2 јули 2011 година )-бразилски државник, 33-ти претседател на Бразил (1992-1995).

раните години

Итамар Франко е роден на брод што пловел од Салвадор до Рио де Janeанеиро [1] . Името Итамар е составено од името на бродот „ Ита “ и зборот мар , што на португалски значи „ море “.

Итамар пораснал и се школувал во Хуиз де Фора во државата Минас raерас . На истото место, во 1955 година, тој доби диплома за инженерство. Од 1967 до 1971 година , а потоа од 1973 до 1974 година, Итамар Франко беше градоначалник на Хуиз де Фора .

Кариер почеток

Франко поднесе оставка како градоначалник во 1974 година и успешно учествуваше на изборите за Сојузниот сенат од државата Минас raераис. Наскоро стана висок лик во Бразилското демократско движење, кое беше официјалната опозиција на воениот режим што владееше со Бразил од 1964 година. Франко беше реизбран за сенатор во 1982 година . Во 1986 година, тој се кандидираше за гувернер на Минас raераис од Либералната партија, но беше поразен.

Во 1989 година, Франко ја напушти Либералната партија и се приклучи на малата Национална партија за обнова, каде што стана партнер на претседателскиот кандидат Фернандо Колора де Мело . Колор де Мело победи и Франко стана потпретседател на Бразил.

2010 р.

Претседател

Во 1992 година, Колор де Мело беше обвинет за корупција и беше принуден да ја напушти претседателската функција. Франко беше вршител на должноста претседател од септември 1992 година до декември истата година, кога беше објавена одлуката за отповикување на Колр. Од тој момент, Франко официјално ја презеде претседателската функција.

Франко дојде на власт за време на тешката економска криза во Бразил, кога инфлацијата достигна 1.100% во 1992 година и речиси 6.000% во 1993 година . Франко беше назначен за министер за финансии Фернандо Енрике Кардосо , кој го спроведе Планот Реал, кој ја стабилизираше економијата и ја спречи инфлацијата. Кардосо стана официјален кандидат за претседател и ја презеде функцијата во 1995 година. Франко, сепак, наскоро стана противник на владата Кардосо, несогласувајќи се со него околу програмата за приватизација.

Понатамошна кариера

Оттогаш, Франко беше бразилски амбасадор во Португалија, а потоа и бразилски амбасадор во Организацијата на американски земји во Вашингтон. Од 1998 до 2003 година, тој ја предводеше државата Минас raераис, по што беше назначен за амбасадор на Бразил во Италија.

Итамар Франко почина на 2 јули 2011 година во клиника во Сао Паоло одпневмонија [2] .

Личен живот

Тој беше во брак со Ана Елиза Јунерус [3] , се разведе во 1971 година со две ќерки.

Забелешки (уреди)

Линкови