Килгур, Фредерик Гридли

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Фредерик „Фред“ Гридли Килгур
Англиски Фредерик „Фред“ Гридли Килгур
Фредерик Г. Килгур (1914-2004) (6224318611) .jpg
Дата на раѓање 6 јануари 1914 година ( 1914-01-06 )
Место на раѓање Спрингфилд (Масачусетс)
Датум на смрт 31 јули 2006 година ( 2006-07-31 ) (92 години)
Место на смртта Рид на капела
Државјанство САД
Занимање библиотечна наука , литература
Награди и награди

Награда Мелвил Диви (1978)

Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Фредерик „Фред“ Гридли Килгур ( англиски Фредерик „Фред“ Гридли Килгур ) ( 6 јануари 1914 година , Спрингфилд , Масачусетс , САД - 31 јули 2006 година , Чапел Хил , Северна Каролина , САД ) - американски библиотекар, писател, научник, универзитетски професор Северна Каролина (1990), татко на OCLC и WorldCat .

Биографија

Роден на 6 јануари 1914 година во Спрингфилд, син на Едвард Френсис и Лилијан Пајпер Килгур. По завршувањето на средното училиште, тој влезе на Универзитетот Харвард , каде што, по дипломирањето, ги продолжи додипломските и постдипломските студии и ги доби двата диплома, додека доби диплома по хемија. Потоа студирал на библиотечното училиште на Универзитетот Колумбија . Во 1942 година, тој беше мобилизиран во армијата во врска со Втората светска војна , но беше во резерва и затоа не учествуваше во активни непријателства, му беше доделен чин поручник. Во 1948 година тој беше избран за директор на Медицинската библиотека на Универзитетот Јеил , позиција што ја извршуваше до 1965 година. Во текот на овие години, тој, исто така, се приклучи на книжевната дејност, пишувајќи голем број кратки раскази и новели, како и предавања за науката за библиотеката, историјата на науката и технологијата. Почнувајќи од 1960 -тите, тој беше вклучен во имплементација на проекти за автоматизација на библиотеки во медицинските библиотеки на универзитетите Харвард, Јеил и Колумбија. Во 1967 година тој го основал OCLC и бил избран за негов директор, позиција што ја извршувал до 1980 година. Се пензионираше во 1981 година, но продолжи активно да соработува со OCLC како член на Одборот на доверители до 1995 година. И покрај пензионирањето, тој се вработи на Универзитетот во Северна Каролина во 1990 година и таму предаваше до 2004 година. Од денес, OCLC создаден од него самиот работи и се развива, има 1200 вработени, канцелариите се наоѓаат во 7 земји во светот. Тој беше познат и како основач на најголемата библиографска база до сега, WorldCat .

Починал на 31 јули 2006 година во Чапел Хил.

Личен живот

Во 1940 година, Фредерик Килгур се ожени со Елеонор Маргарет Бич.

Научни трудови

Главните научни трудови се посветени на развојот на OCLC и WorldCat . Автор на 205 научни трудови [1] .

Членство во општества

  • 1982-2006 - Член на Американската асоцијација за библиотеки.

Награди и награди

Книги

Забелешки (уреди)

Линкови