Фридрих I (Крал на Прусија)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Фредерик И
германски Фридрих И
FriedrichI.1685.Kurprinz.JPG
Грб на Кралството Прусија 1873-1918 година.svg
18 јануари 1701 година - 25 февруари 1713 година
Претходник воспоставена титула
Наследник Фредерик Вилхелм I
16 мај 1688 година - 18 јануари 1701 година
Фредерик III
Претходник Фредерик Вилхелм I
Наследник титулата укината
16 мај 1688 година - 25 февруари 1713 година
Фредерик III
Претходник Фредерик Вилхелм I
Наследник титулата укината

Раѓање 11 јули 1657 година ( 1657-07-11 )[1][2][3] [...]
Конигсберг , Војводство Прусија
Смртта 25 февруари 1713 година ( 1713-02-25 )[1][2][3] [...] (стар 55 години)
Место за погреб Берлинската катедрала
Род Hohenzollern Haus Wappen.svg Хоенцолернс
Татко Фредерик Вилијам I од Бранденбург
Мајка Луиз Хенриета од Насау-Оранж
Сопружник 1) Елизабет Хенриета од Хесен-Касел
2) Софија Шарлот од Хановер
3) Софија Луиз од Мекленбург-Шверин
Деца од првиот брак : Луиз
од вториот брак : Фридрих Август, Фридрих Вилхелм
Однос со религијата Лутерански
Автограм Автограм слика
Награди Order of the Garter UK ribbon.svg
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Фридрих I ( германски Фридрих I .; 11 јули 1657[1][2][3] [...] , Кенигсберг , Прусија - 25 февруари 1713[1][2][3] [...] Берлин , Прусија ) - изборник на Бранденбург под името Фредерик III од 1688 година, првиот крал на Прусија од 1701 година, претставник на династијата Хоенцолерн .

Биографија

Крунисувањето на Фредерик во црквата на замокот Кенигсберг

Фридрих, син на избирачот од Бранденбург Фридрих Вилхелм , наречен Големиот електор, е роден во Кенигсберг на 11 јули 1657 година од првата сопруга на неговиот татко, Луиз Хенриета. Смртта на постариот брат на Карл-Емил во 1674 година му го отвори патот до круната.

Лошо здравје, без кичма, лесно под влијание, тој беше склон кон раскош и раскош. Впечатливата разлика меѓу него и неговиот татко е забележана од сите историчари - разлика во карактерот, погледите и аспирациите. Лавис соодветно го нарекува Фредерик блудниот син на скржаво семејство. Заедно со страста за луксуз стоеше и обожувањето на Фредерик III на се што е француско. Deutsch-französische Modegeist од 1689 година вели: „Сега сè мора да биде француски: француски, француски фустан, француска кујна, јадења, француски танци, француска музика и француска болест. Гордиот, измамен, развратен француски дух целосно ги заспа Германците“. За одржување на дворот годишно се трошеле и до 820.000 талери, односно само 10.000 талери помалку отколку за одржување на целата цивилна администрација на државата. Фридрих II го опишал својот дедо со зборовите: „Велики во мали работи и мал во големи работи“.

Надворешна политика

Сепак, не треба да се мисли дека Фредерик целосно ги заборавил традиционалните прописи на Хоенцолерните. По смртта на неговиот татко во 1688 година, тој станал изборник на Бранденбург под името Фредерик III . Во надворешната политика, тој имаше близок сојуз со Виена, но побара отстапка на Швибус . Споровите на оваа тема завршија дури во 1694 година; царот му платил на избирачот за Швибус 250.000 гулдени и му го признал правото на Источна Фризија. Сепак, во сојуз со императорот на Светото Римско Царство Леополд I, Фридрих учествувал во војните против францускиот крал Луј XIV , кога му пришол на помош на императорот со 20.000 војници; вториот успеа да ги одземе Бон, Рајнберген и Кајзерверт од Французите. До крајот на војната, Фредерик остана неуморен непријател на Французите. Фридрих му помагал и на императорот Леополд во турската војна. Фредерик бил близок и со Вилијам од Оринџ, чии права на англискиот трон биле енергично поддржани. Активната војска порасна под водство на Фредерик од 30.000 луѓе што му ги остави татко му на околу 39.000.

Според мировниот договор Рисвик од 1697 година, Бранденбург не добил територијална награда. Но, во истата година, Фредерик ги стекнал Кведлинбург и Нордхаузен од електорот Август II од Саксонија , во 1703 година -Елбинг , со областа, од Полска, во 1702 година Линген и Моерс од портокаловото наследство и во 1707 година Нојшател и Валангинс (англиски) ; во 1707 година ја купил и округот Текленбург .

Покровителство

Интересите на Фредерик не беа ограничени само на военото поле. Највлијателната личност под Фридрих III на почетокот на неговото владеење бил Еберхард фон Данкелман , човек кој бил цврст и лојален на законите на земјата. Меѓутоа, дворските интриги го доведоа до пад, а во 1697 година беше заменет со Колбе фон Вартенберг , дворски ласкач и дипломат. Под влијание на неговата втора сопруга Софија Шарлот и познатиот филозоф и научник Лајбниц, тој ја основал Академијата за уметности ( 1696 ), Академијата на науките ( 1700 ), го отворил Универзитетот во Хале ( 1694 ), а Франке се преселил овде од Лајпциг. . Фредерик регрутирал научници, сликари и скулптори. Тој подигнал величествен дворец во Берлин и го украсил главниот град на неговиот имот со нови згради и широки улици. За неговата сопруга, тој изградил палата со парк и опера во Шарлотенбург (сега област на Берлин ).

Фредерик се одликувал со верска толеранција и продолжил да им дава засолниште на протестантите протерани од Франција и другите католички земји; покрај Хугенотите, во Бранденбург дошле и следбениците на валденската секта од Савој . Војните на Луј XIV, особено, придонесоа многу за преселување на емигрантите во Бранденбург: на пример, со емигрантите од Пфалц, Фредерик го населил Магдебург , сè уште не закрепнувајќи од уништувањето на 30-годишната војна. Хугенотите поканети од Франција (пристигнаа околу 25.000 од нив, од кои околу 5.000 се населиле во Берлин ) почнале да ја развиваат индустријата во Прусија. Во форма на прашања и одговори беше објавен цел трактат за придобивките од колонизацијата во Бранденбург, во кој детално беше изложена целата програма на Хоенцолерните за ова прашање. Фредерик ги примил не само прогонетите поради религијата, туку воопшто сите што сакале само да се населат кај него, на пример, емигрантите од кантоните Сент Гален, Берн и Цирих. Кралот бил многу заинтересиран за развојот на пиетизмот што започнал во тоа време во Германија. Тој го направи Спенер свој дворски проповедник; во Берлин засолниште нашол и познатиот адвокат Томасиј .

Добивање на кралската круна

Споменик на Фредерик I пред замокот Кенигсберг (1802, Андреас Шлитер), изгубен по Втората светска војна

Најважниот настан во владеењето на Фредерик било неговото стекнување на пруската круна, што значително го подигнало значењето на Бранденбург. Со откажувањето на тестаментот на неговиот татко, Фредерик покажа дека стремежот кон апсолутизам и целосна политичка независност е главната насока на неговата политика. Нови престоли се појавија околу Бранденбург: Вилијам од Оринџ стана англиски крал , изборниот кнез на Саксонија Фредерик Август стана крал на Полска , Ернст Август од Хановер стана 9-ти избирач, а неговиот син Џорџ , очигледно, требаше да стане наследник на кралицата Ана. на англискиот трон се обиде да ја добие холандската круна. Фредерик сметаше дека Бранденбург треба да ги достигне останатите германски суверени.

Меѓутоа, бидејќи сакал да стане независен крал, а не вазален, тој почнал да не ја бара Бранденбуршката круна, туку пруската. Во Војводството Прусија, суверена сопственост на Хоенцолерните надвор од Светото Римско Царство, тој можел да го обезбеди својот статус на крал без согласност на императорот. Религиозните мотиви, исто така, го поттикнале избирачот да ја бара круната. Претставниците и бранителите на протестантизмот - скандинавските кралеви - сега ја изгубија својата важност во Германија; саксонскиот електор се преобратил во католицизам заради полската круна; Бранденбург остана единствениот чувар на протестантската црква; станувајќи крал, Фредерик можел со голем успех да ги брани интересите на своите соверници. Не сите советници на Фредерик ги одобрија неговите планови; некои укажаа на полската и англиската круна, кои избирачот можеше да ги добие за себе. Веќе во 1693 година, Фридрих стапил во преговори со императорот за прашањето за неговото крунисување со пруската круна.

За време на Леополд, од големо значење имал побожниот католик Вагнер, потоа језуитскиот волк: тие го повикале императорот да не се согласи со барањето на Бранденбург. Но, бидејќи Леополд во 1700 година, со оглед на претстојната војна за шпанското наследство (1701-1713), почнал да бара сојузници меѓу царските принцови, Фридрих му понудил најдарежлива помош, барајќи го дарот на круната. Во декември 1700 година следела царската согласност, а во ноември истата година Фредерик стапил во сојуз со Австрија . Сепак, формално, Германија веќе имаше крал - оваа титула од 9 век му припаѓаше на императорот на Светото Римско Царство, кој себеси се нарекуваше „Римјанин“, а по Максимилијан I „германски крал“. Затоа, титулата Фридрих звучеше како „Крал на Прусија“, притоа нагласувајќи дека се наоѓа во Бранденбург, кој е дел од Империјата, тој е вазал на императорот.

Биста во летната градина (Санкт Петербург). Почетокот на 18 век. Непознат германски скулптор.

На 18 јануари 1701 година, крунисувањето беше свечено и помпезно прославено во Конигсберг. Фридрих се круниса под името Фридрих I и неговата сопруга, што требаше да ја нагласи независноста на неговиот престол од која било секуларна или црковна власт. Така, тој станал крал во Прусија, додека останал изборник на Бранденбург. Со оглед на огромниот трошок за крунисувањето, беше наметнат посебен данок под името Кронштеуер; давал до 500.000 талери. Круната го чинеше Фредерик 6 милиони талери. Резултатот од стекнувањето на пруската круна од Фредерик беше голема кохезија на државата. Како електор, Фридрих бил зависен од императорот, дури можел да биде предмет на забрана; како крал уживал политичка и правна автономија. Се промени и односот кон Полска: Прусија повеќе не е провинција отстапена на Бранденбург, туку кралство; Според тоа, крунисувањето на Фредерик беше еманципација од Полска. Заедно со Хабсбуршката куќа, порасна моќна протестантска династија; кралот на Прусија станува светец-заштитник на сите оние кои биле прогонувани во католичка Австрија. Фридрих II ги става следните зборови во устата на својот дедо: „Ти стекнав титула, достојни се за тоа; Јас ги поставив темелите за вашиот раст и големина - треба да ја завршите работата“. Во меѓународното европско семејство, еден крал - кралот на протестантите и Германците - стана повеќе.

Меѓутоа, промената на титулата не значела дека отсега тежиштето се префрлило од Бранденбург во Прусија: Берлин, а не Кенигсберг, продолжил да биде главен град и кралска резиденција. Навистина, на новиот кралски грб не се појави црвен бранденбуршки орел, туку црн пруски орел. Овој орел е единствената врска што го поврзува кралството со Тевтонскиот витешки ред , кој владеел во Прусија до неговото распуштање во 1525 година .

Монета со профилот на Фредерик И

Обиди за реформи

Со добивањето на кралската титула, љубовта на Фредерик кон величината и раскошот уште повеќе се зголемила. Раскошот на дворот по 1701 година достигнал екстремни димензии. Министерскиот триумвират Вартенберг, Вартенслебен и Витгенштајн беше широко критикуван. Маките на ниските класи се зголемија. За да се помогне на сиромашната класа, беше создаден проект за воведување порационален систем на управување со огромни јавни земјишта; беше предложено да се даде државно земјиште во наследен закуп, делејќи ги на помали парцели. Автор на овој проект беше Кристијан Либек. Со својата реформа, тој сакаше да ги ослободи селаните од тешките обврски наметнати од станарите, да го замени корвието со парична рента. Понатаму, беше планирано да се организира од синовите на селаните нешто како локална милиција, која може да ја брани земјата од непријателските инвазии. Обидите да се создаде класа на селани земјопоседници во државата по 1701 година паднаа против тврдоглавиот отпор на благородништвото. На почетокот, системот на наследен закуп, воведен во голем обем, даде одлични резултати, но на крајот не ги оправда неговите очекувања. Морав да се вратам на стариот систем на итни закупи.

Учество во војни

Од 1700 година, Фредерик учествувал во две војни - за шпанското наследство и за Големиот север. Ова учество прво бараше нови даноци и дополнително ја влоши маката на луѓето. Во исто време, трошоците на судот се зголемувале, а Прусија била премногу сиромашна за да го поднесе овој товар и во исто време да одржува голема постојана војска.

Фредерик умре во Берлин на 25 февруари 1713 година , неговиот син и наследник Фредерик Вилијам I ја зголемија воената моќ и ги намалија сите други трошоци. Според условите на мировниот договор од Утрехт , потпишан на 11 април 1713 година , Прусија го добила шпанскиот дел на Горен Гелдерн ( Шпанска Холандија ) и Кнежевството Нојшател (Швајцарија ) како награда за помошта во војната за шпанското наследство . Покрај тоа, Франција ги призна електорите од Бранденбург како нивни „кралеви на Прусија“.

Личност

Изглед

Фредерик се одликуваше со неговата висока висина - 211 см (6 стапки , 11 инчи ), како резултат на што се издигна над една и пол глава во толпата.

Потомци

Предци

Примечания

  1. 1 2 3 4 Фридрих (короли прусские) // Малый энциклопедический словарь — 2 — СПб. : 1909. — Т. 2.
  2. 1 2 3 4 Frederick I // Encyclopædia Britannica (англ.)
  3. 1 2 3 4 Friedrich I von Preußen // RKDartists

Литература