Фуерст, Кристијана

Од Википедија, бесплатната енциклопедија

Одете на навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Кристијане Фуерст
Кристијане Ферст
Christiane Fürst.jpg
лични податоци
Кат женски
Земја Германија
Специјализација централно блокирање
Клуб Турција "Ејзаџибаши"
Дата на раѓање 29 март 1985 година ( 1985-03-29 ) (36 години)
Место на раѓање Дрезден , Источна Германија
Висина 191 см
Тежината 76 кг
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Кристијан Фуерст ( таму. Кристијан Ферст; 29 март 1985 година , Дрезден , ГДР ) - германска одбојка , централно заклучување. Учесник на Олимписките игри 2004 година . Бронзен медалист на Европското првенство. Најдобар блокатор на Светските првенства 2006 и 2010 година.

Спортска биографија

Кристијана Фуерст започна да игра одбојка на 10 -годишна возраст во нејзиниот роден град. Веќе во 2001 година, Кристиане стана еден од клучните одбојкарки на германскиот младински тим. По 2 години, Фуерст беше вклучен во сениорската германска репрезентација за учество на Европското првенство , што се одржа во Турција. На овој турнир, германските одбојкари покажаа сензационален резултат, станувајќи бронзени медалисти на турнирот. Следниот успех на Кристијана во националниот тим беше нејзината победа на европскиот квалификациски турнир за Олимписките игри во 2004 година , каде што успеа да ги надмине силните тимови на Турција и Русија. Олимписките игри беа контроверзни за Фуерст. Во првиот натпревар на олимпискиот турнир, Кристијана (најмладата одбојкарка на германската репрезентација на турнирот) постигна 15 поени, што им помогна на Германците да извојуваат сензационална победа над Кубанците. Но, понатамошните игри не беа многу успешни. Резултатот од настапот беше 5 -то место во групата. Во 2010 година, на Светското првенство, германската репрезентација го зазеде 7 -то место, а Кристиане Фуерст стана најдобар блокатор на турнирот.

На клупско ниво, првото достигнување во европската арена беше победата во ЦЕБ купот со Скаволини на Пезаро . Две години подоцна, Фуерст ја освои Лигата на шампионите со италијанскиот тим Бергамо . По овој успех Кристијана се пресели во Турција во Фенербахче . Уште во првата година од неговиот настап, Фуерст, заедно со тимот, стана победник на Светското првенство меѓу клупските тимови , како и бронзениот медалист во Лигата на шампионите. Од сезоната 2011/12, Фуерст игра за Вакифбанк , од 2014 година - за Ејзајибаши , како дел од двата тима, таа стана победник во Лигата на шампионите.

Играчка кариера

Кристијане Фуерст во 2009 година

Постигнувања

Со германската репрезентација

Во клупска кариера

Индивидуална

Линкови