Галвстон (ТХ)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Градот
Галвстон
Галвстон
Галвстон Тексас Skyline.jpg
Печат
Печат
29 ° 16'52" с. ш. 94 ° 49'33 ″ В г. H G Я O
Земјата САД
држава Тексас
округот Галвстон
Градоначалник Џејмс Јарброу
Историја и географија
Основана 1825 година
Град со 1839 година
Плоштад 539,6 км²
Централна висина 2 м
Временска зона UTC − 6: 00 , UTC − 5: 00 во лето
Популација
Популација 57 466 луѓе ( 2005 )
Дигитални идентификатори
Телефонски код +1 409
Поштенски кодови 77550-77555
ГНИС 1377745 и 2410564

cityofgalveston.org (инж.)
Прикажи/Скриј мапи
Галвстон на мапата
Галвестон
Галвстон
Галвстон на мапата
Галвестон
Галвстон
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Галвстон [1] ( англиски Галвстон ) е град во Соединетите Американски Држави , кој се наоѓа во југоисточниот дел на Тексас , на островот Галвстон во близина на брегот на Мексиканскиот Залив . Административен центар на истоимената област . Население - 57466 жители (од 2005 година). Приморско одморалиште.

Приказна

Островот Галвстон е именуван по шпанскиот гувернер Бернандо де Галвез и Мадрид . Во 1816 година на островот се населил францускиот пират Луј-Мишел Ори , кој од тука ги снабдувал мексиканските бунтовници со оружје. По смртта на Ори, неговото дувло на островот било окупирано од приватникот Жан Лафит .

Првата постојана населба била основана на истоимениот остров во 1825 година, а веќе во 1839 година добила статус на град.

Пристаништето на градот кон крајот на XIX - почетокот на XX век било најдобро и најрасцветано во државата и на целиот брег на Мексиканскиот Залив [2] .

Последици од големата бура

На 8 септември 1900 година, градот доживеа разорен ураган со рекорден број жртви за САД , но тоа не го спречи неговиот брз развој.

Додека Галвстон [en] беше на југот од најважната железничка мрежа поврзана со пристаништето со голем број големи трговски градови југозападни и централни држави - Тексас, Ајова, Канзас, Колорадо, Небраска, Минесота, Мисури, Дакота итн. Соединетите Американски Држави, од кои Галвстон е клучот, беа претставени на почетокот на дваесеттиот век како фаворизирана населба како Њујорк неколку децении порано; за емигрантите кои од Европа се упатуваат кон овие држави, многу поисплатливо и поблиску е патувањето низ пристаништата на Мексиканскиот залив, заобиколувајќи ги пристаништата на североисточниот Атлантик, а најзначајно од нив беше Галвстон. Ова стана особено важно во врска со економската криза во Америка во октомври 1907 година и со зајакнувањето на ограничувањата за влез во земјата, кога проблемот со рамномерната распределба на емигрантите низ американското копно и нивното одвлекување од пренатрупаниот источен кон Ретко населените југозападни држави станаа поакутни, каде што во растечката индустрија имаше огромна побарувачка за работници [3] .

Од 20-тите до 50-тите години, градот бил познат и како Слободна држава Галвстон (Eng. Free State of Galveston) поради индустријата за коцкање rastseta и нелегалните претпријатија за пиење.

Јавен превоз

Во градот има автобуски линии, како и трамвај (од 1988 година, видете Галвстон трамвај ).

Збратимени градови

Познати староседелци и жители

Белешки (уреди)

  1. Галвстон // Речник на географски имиња на странски земји / отв. ед. А. М. Комков . - 3-то издание, Rev. и додадете. - М .: Недра , 1986 .-- С. 84.
  2. Галвстон // Енциклопедиски речник на Брокхаус и Ефрон : во 86 тома (82 тома и 4 дополнителни). - СПб. , 1890-1907 година.
  3. Галвстон // Еврејска енциклопедија на Брокхаус и Ефрон . - СПб. , 1908-1913 година.

Литература

Врски