Ураганот Галвстон (1900)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Ураганот Галвстон
Ураган од 4-та категорија ( SSHS )
Анализа на времето на 8 септември, непосредно пред ураганот да падне на копно
Анализа на времето на 8 септември, непосредно пред ураганот да падне на копно
Формирана 27 август 1900 година
Распаднат 12 септември 1900 година
Максимален ветер 150 mph (240 km/h)
(1 минута постојано)
Долен притисок 936 mbar ( hPa )
702,06 mmHg чл.
Од мртвите 8-12 илјади [1]
Оштетување 20 милиони долари (1900 американски долари )
614,6 милиони долари (2019 УСД)
Опсег на дистрибуција
Порторико , Хаити , Куба , јужна Флорида и Мисисипи , Луизијана , Тексас , голем дел од централниот дел на САД, регионот на Големите езера , Атлантикот Канада
Сезона на урагани во Атлантикот 1900 година

Ураганот Галвстон е ураган што го погоди градот Галвстон , Тексас на 8 септември 1900 година. Брзината на ветрот беше проценета на 214 km/h, што одговара на категоријата 4 на скалата на ураганот Сафир-Симпсон . [2]

Ураганот однесе животи од 6 до 12 илјади луѓе [3] , официјалните извори се согласуваат со бројка од 8 илјади. Така, овој ураган е третиот најфатален тропски циклон во северноатлантскиот Океан (по Големиот ураган од 1780 година и ураганот Мич од 1998 година). Ураганот Галвстон од 1900 година е најсмртоносната природна катастрофа во историјата на САД досега. [4] Жртвите на вториот на листата на ураганот Окичоби во 1928 година станаа 6 илјади луѓе, а еден од најлошите урагани во последните години - Катрина - ги однесе животите на приближно 1800 луѓе.

Ураганот настанал пред официјалното именување на тропските бури, па затоа има повеќе имиња. Најчесто се нарекува ураган Галвстон од 1900 година, Големиот ураган Галвстон или, особено во постарите документи, поплавата Галвстон. Локалните жители во Галвстон ја нарекоа Големата бура или Бура од 1900 година.

Метеоролошка историја

Траекторија на ураганот

Местото на ураганот не е утврдено, бидејќи можноста за набљудувања на крајот на 19 век била ограничена. Пораките од бродовите беа единствената доверлива алатка за следење на ураганите на море, а бидејќи радиотелеграфот штотуку се појавуваше, овие пораки станаа достапни дури кога бродот пристигна на пристаништето. Невремето од 1900 година, како и многу моќни урагани на Атлантикот, се верува дека започна како ураган од типот на Зеленортските Острови - тропски бран што се движи од западниот брег на Африка . Првото регистрирано видување на претходник на ураган се случи на 27 август, приближно 1.600 километри источно од островите Виндвард , каде што бродот беше фатен во област на „турбулентно време“. Невремето ги помина Мали Антили на 30 август, веројатно како тропска депресија , што произлегува од отчитувањата на атмосферскиот притисок на островот Антигва . [5]

Три дена подоцна, над Антигва избувна силна бура со грмотевици , проследена со топло и влажно мирно време, кое често се случува по минувањето на тропски циклон. До 1 септември, набљудувачите од американското временско биро известуваа за „умерена бура (не ураган)“ југоисточно од Куба . Движејќи се на запад, бурата падна на копно во југозападна Куба на 3 септември, предизвикувајќи обилни врнежи. До 5 септември, тој се префрли во теснецот на Флорида и веќе доби сила на ураган. [5]

Ураганска патека 1-10 септември

До 6 септември, ураганот се преселил северно од Ки Вест , [6] и во раните утрински часови во петокот, 7 септември, метеоролошката служба во Њу Орлеанс пријавила сериозна штета долж брегот на Луизијана и Мисисипи . Детални информации за лошото време немаше, бидејќи комуникацијата беше ограничена поради оштетување на телеграфските линии. [7] Седиштето на метеоролошката служба во Вашингтон издаде предупредување за бура од Пенсакола до Галвестон. Кон средината на 7-ми во Мексиканскиот залив од југоисток се забележани силни бранови, а од североисток почнаа да се приближуваат облаци на сите висини. И двата од овие знаци укажуваат на ураган кој се приближува од исток. Метеорското биро во Галвстон подигна знаме со два квадрати за да сигнализира предупредување за ураган . Во 13 часот тој ден, по напуштањето на пристаништето во Њу Орлеанс, бродот „Луизијана“ западна во ураган, а капетанот ја процени брзината на ветрот на 160 км/ч. Овој индикатор одговара на ураган од втора категорија на модерната скала Сафир-Симпсон. [5]

Во првата половина на саботата (08.09) дуваше постојан североисточен ветер. До 17 часот, метеоролошката служба во Галвстон бележеше постојан ветер со сила на урагани. Таа ноќ правецот на ветрот се променил на исток, а потоа на југоисток, бидејќи окото на бурата почнало да поминува над островот западно од градот. До 23 часот ветерот се променил во јужен правец и почнал да стивнува. Неделното утро ги пречека преживеаните со сино небо и ветре од 30 км на час од заливот. [5] Бурата отишла во Оклахома , потоа поминала преку Големите езера (во Милвоки брзината на ветерот била уште 60 км/ч) и на 12 септември поминала северно од Халифакс ( Нова Шкотска ). [8] Оттаму, лошото време отишло во северниот дел на Атлантикот, каде што исчезнало од областа за набљудување, откако претходно ја погодила рибарската флота во близина на брегот на канадската провинција Њуфаундленд и Лабрадор .

Историска референца

На крајот на 19 век, Галвстон бил просперитетен град со население од 42.000 [9] . Неговата позиција во природното пристаниште на заливот Галвстон во Мексиканскиот Залив го направи трговски центар и најголем град во Тексас [10] [7] .

Четврт век пред ураганот Галвстон,Индијанола , лоцирана во блискиот залив Матагорда , исто така беше во својот врв и беше второто по големина пристаниште во Тексас по Галвстон. Потоа, во 1875 година, силен ураган речиси го уништи градот. Индијанола била повторно изградена, но вториот ураган во 1886 година ги принудил жителите да го напуштат градот. [11] Многу Галвстонци го сфатија уништувањето на Индијанола како лекција за штетата што може да ја предизвикаат ураганите. Галвстон се наоѓал на низок и рамен остров, малку повеќе од голема плунка , па бил даден предлог за изградба на прекинувачи за заштита на градот, но тој бил одбиен од мнозинството од населението и градското раководство. [12]

Од неговото официјално основање во 1839 година, Галвстон доживеа неколку шокови на елементите, кои ги издржа со мала или никаква загуба. Нејзините жители веруваа дека идните бури нема да бидат полоши од минатото [13] Со цел да се обезбеди официјално метеоролошко мислење за ураганите, директорот на огранокот на Метеоролошкиот биро во Галвестон, Исак Клајн ( en: од Исак Клајн ) му напиша на весникот « Галвстон Дејли Њуз» написот, кој ја потврди не само бескорисноста на заштитен ѕид за градот, туку и неможноста доволно силен ураган да падне на островот. [14] Ѕидот за кршење не бил изграден, а активностите за развој на островот ја зголемиле неговата ранливост од бури. Беа ископани песочни дини долж брегот за да се пополнат вдлабнатините на топографијата на градот, што ја уништи постоечката мала заштитна бариера од Мексиканскиот залив. [15]

Подготовка

Луѓето ги прегледуваат урнатините на една куќа

На 4 септември, канцеларијата на американското метеоролошки биро во Галвстон почна да добива предупредувања од своето седиште во Вашингтон дека „тропска бура“ поминала над Куба на север. Специјалистите на Бирото не можеа да знаат каде е невремето и каде се движи. Во тоа време беше обесхрабрена употребата на термините „торнадо“ или „ураган“, бидејќи можеше да предизвика паника кај населението во случај на лошо време. Времето над Мексиканскиот залив беше без облаци неколку недели, а температурата на водата беше висока. Условите за висока влажност беа поволни за трансформација на тропска бура за неколку дена во ураган, проследена со нејзино засилување. [5]

Експертите на метеоролошката служба кои ја направија прогнозата веруваат дека бурата ќе оди на североисток и ќе го зафати средината на атлантскиот брег на земјата. „Им се чинеше дека бурата почна да се врти и ќе помине низ Флорида, потоа посевероисточно и на крајот во Атлантикот. [16] Кубанските метеоролози имале поинакво гледиште и тврделе дека ураганот ќе продолжи да се движи кон запад, при што еден го предвидувал движењето на ураганот кон Сан Антонио (централен Тексас). Утрото на 5 септември, поради релативно мирното време, малкумина го слушнаа предупредувањето - само неколку беа евакуирани преку мостовите што го поврзуваа Галвстон со копното, кога поголемиот дел од населението не придаваше големо значење на облаците што почнаа да згусне.

Исак Клин тврдеше дека тој лично возел по брегот и другите ниски области, предупредувајќи ги луѓето за претстојната бура. [17] Оваа информација е заснована на самиот извештај на Клајн и е доведена во прашање во последниве години бидејќи ниту еден преживеан не го потврдил. Улогата на Клајн во трагедијата е сомнителна. Некои укажуваат на фактот дека Клин издаде предупредување за невреме без дозвола на централната канцеларија на Метеоролошката служба [18] , додека други укажуваат на неговата одлука да не изгради заштитен ѕид. [5]

Елементарен удар

Куќа на авенијата N Галвстон, 15 октомври 1900 година

Галвстон

" Првата вест од Галвстон дојде со воз кој не можеше да се доближи поблиску од 6 милји до пристаништето, каде степата беше преполна со остатоци и мртви тела. Од возот беа изброени околу 200 трупови. Голем пароброд беше изнесен на 2 милји од брегот. Остатоците од Галвстон никаде ги нема. Несомнено има многу жртви и разурнувања. Времето мирно, небото ведро, слаб ветер од југоисточен правец. "

- ГЛ Вон
Менаџер, Western Union , Хјустон,
во телеграма до шефот на американското биро за временска прогноза [19]

Во времето на ураганот, највисоката точка на Галвстон била на само 2,7 метри надморска височина . [14] Ураганот предизвика бура над 4,6 m [20] што го поплави целиот остров. Брановите ги откорнаа зградите од темел и ги искршија на парчиња. Уништени се повеќе од 3.600 куќи [20] , а од брегот се издигна планина од урнатини. [21] Неколкуте згради што преживеале се наоѓаат во областа Странд и денес се туристички атракции.

Максималната забележана брзина на ветерот беше 160 км на час, ноанемометарот на метеоролошката служба беше однесен од зградата набргу по ова мерење. [14] Окото на невремето помина над градот околу 20 часот. Проценетата максимална брзина на ветрот беше 190 км/ч, иако подоцнежната анализа му додели на ураганот 4-та категорија на скалата на ураганот Сафир-Симпсон . [22] Притисокот достигна минимум 723,4 mm Hg. чл. (964,4 hPa) - ова беше толку мало во тоа време што се сметаше за грешка. [3] Според подоцнежните проценки, притисокот во центарот на бурата бил 698,2 mm Hg. чл. (930,9 hPa), но оваа вредност подоцна беше корегирана на официјалните 701,8 mm Hg. чл. (935,7 hPa). [23]

Потрага по тела во Галвстон по ураганот. Во моментот на оваа фотографија, смрдеата од стотици тела во распаѓање се ширела на неколку километри.

Поради срушените мостови кон копното и телеграфските линии за комуникација со градот не беа. [24] Во 11 часот утрото на 9 септември, еден од преживеаните бродови од пристаништето Галвстон, Pherabe, испловил кон градот Тексас Сити , кој се наоѓал на западната страна на пристаништето Галвстон. Имаше шест лица кои, по пристигнувањето на телеграфската станица во Хјустон во 3 часот по полноќ на 10 септември, им дадоа кратка порака на гувернерот на Тексас Џозеф Сајерс и на американскиот претседател Вилијам Мекинли : „Добив инструкции од градоначалникот и граѓанскиот комитет на Галвстон да ве информираме дека градот Галвстон е уништен“. Претставниците објавија проценка од 500 мртви; во тоа време тоа се сфаќаше како претерување. [25]

Жителите на Хјустон знаеја за невремето што помина и се подготвија да помогнат. Речиси веднаш работниците беа испратени со железница и море на островот. Пред спасувачите се појави целосно уништен град. Се проценува дека 8.000 луѓе - 20% од населението на островот - биле жртви на катастрофата. [26] Проценките за бројот на загинати се движат од 6.000 до 12.000. [3] Повеќето од луѓето се удавија или беа згмечени од урнатините на нивните домови. Многумина ја преживеаја самата бура, но починаа откако поминаа неколку дена под урнатините. Спасувачите слушнале врисоци од под урнатините и извлекле кој можеле. Околу 30 илјади луѓе останаа без покрив над главата. [27]

Имаше толку многу мртви што труповите беа транспортирани на колички на погреб на море

Поради големиот број загинати, одлучено е телата да се закопаат во морето, но струите ги претепале телата назад кон брегот. [28] Како резултат на тоа, телата биле палени на погребни клади неколку недели по ураганот. Владата им даваше бесплатно виски на работниците кои мораа да ги фрлат телата на нивните семејства во оган. [29]

Други жртви

На 8 септември на полуостровот Боливар воз од Бомонт со 95 патници чекал траект кој требало да го однесе до островот. Кога траектот стигна до Галвстон, капетанот не можеше да го закотви бродот поради возбуда. Возот се обидел да се врати назад, но бил блокиран од надојдената вода. Десет луѓе од возот Бомон стигнаа до светилникот Поинт Боливар, во кој веќе се криеја 200 жители на Порт Боливар . Останатите 85 патници во возот загинаа од невремето . [29]

Њујорк

На 12 септември 1900 година, бурата стигна до Њујорк ; брзината на ветерот достигна 105 km/h. [30] Њујорк Тајмс објави попречен пешачки сообраќај и поврзува една смрт со ураган - информативен знак од ветрот паднал врз 23-годишен маж и му ја дупнал главата. Оштетени се бараките и таблите на многу објекти, а откорнат е и покривот од церада на противпожарната бригада. [31] Пријавени се и силни бранови во пристаништето во Њујорк и тешкотии во навигација по реката Хадсон . Во Бруклин се забележани откорнати дрвја. [31]

Ефекти

Закрепнување

За преживеаните Галвестонци, на брегот биле подигнати армиски шатори, од кои имало толку многу што набљудувачите населбата ја нарекле „Бел град на плажата“. Некои од жителите изградиле колиби од материјали што останале од претходните згради. [32] На 12 септември, првиот пост по ураганот пристигна во Галвстон. Следниот ден, снабдувањето со вода беше обновено и Western Union почна да нуди телеграфски услуги. Три недели подоцна, памукот повторно почна да се испраќа од пристаништето. [дваесет]

Пред ураганот од 1900 година, Галвстон се сметаше за убав и престижен град; се викал островот Вест Елис и Југозападниот Вол Стрит . [33] Меѓутоа, по ураганот, големиот развој се префрли на север кон Хјустон, кој доживуваше нафтен бум. Проширувањето на каналот Хјустон во 1909 и 1914 година стави крај на соништата на Галвстон да ја врати својата поранешна големина.

Заштитни структури

Заштитен ѕид во Галвстон

На островот се направени многу подобрувања за да се спречат можните последици од ваквите урагани. Во 1902 година, започна изградбата на ѕидот на брановиот прекинувач на Галвстон долг 4,8 км и висок 5 m. Мостот за сите временски услови ги замени мостовите на континентот уништени од ураган. Најголема работа е направена во подигањето на градот. За зголемување на висината на градот за 5,2 m од претходната состојба, со песок од багерите. Во тој процес, беа подигнати повеќе од 2,1 илјади згради [34] , вклучувајќи ја и црквата Свети Патрик од три илјади тони. Защитная стена и наращивание высоты острова в 2001 году были названы Американским обществом гражданских инженеров национальной исторической достопримечательностью.

В 1915 году Галвестон подвергся удару похожего по силе и траектории урагану. Галвестонский ураган 1915 года вызвал штормовой нагон высотой 4 м. Хотя в результате стихии на острове Галвестон погибло 53 человека, это было значительным улучшением в сравнении с 1900 годом. [35]

Память

Последний известный выживший в Галвестонском урагане 1900 года, миссис Мод Коник умерла 14 ноября 2004 года в заявленном возрасте 116 лет [36] (данные переписи указывают на меньший возраст) [37] .

В историческом порту Галвестона на пирсе 21 работает музей «Texas Seaport Museum» В нём в числе прочего показывается документальный фильм под названием «Великий шторм».

Примечания

 1. Deadliest US Hurricanes . NOAA . Дата обращения: 28 мая 2006. Архивировано 17 февраля 2012 года.
 2. Storms of the Century, #4 — 1900 Galveston Hurricane: Part 1. Архивная копия от 16 октября 2008 на Wayback Machine The Weather Channel. Retrieved on December 18, 2007.
 3. 1 2 3 Weems, John Edward. Galveston Hurricane of 1900. Handbook of Texas Online. Retrieved on November 27, 2008.
 4. Larson, Erik. (1999) Isaac's Storm: A Man, A Time, and the Deadliest Hurricane in History (1st ed.). New York: Crown Publishers. ISBN 0-609-60233-0
 5. 1 2 3 4 5 6 Neil L. Frank. The Great Galveston Hurricane of 1900 (PDF) (недоступная ссылка) . AGU. Дата обращения: 9 сентября 2008. Архивировано 1 декабря 2008 года.
 6. Frank Moore Colby, et al. The International Year Book (неопр.) . — Dodd, Mead & Company (англ.) , 1901. — С. 859.
 7. 1 2 David G. McComb. Handbook of Texas: Galveston . TSHA handbook. Дата обращения: 9 сентября 2008.
 8. Garriott, EB West Indian Hurricane of September 1-12, 1900 (англ.) // Monthly Weather Review (англ.) : journal. — 1900. — September ( vol. 28 , no. 9 ). — P. 371—377 . — doi : 10.1175/1520-0493(1900)28[371b:WIHOS]2.0.CO;2 .
 9. Kathryn Westcott. Flashback: Galveston's great storm . BBC (2005). Дата обращения: 9 сентября 2008. Архивировано 12 апреля 2012 года.
 10. Гальвестон // Еврейская энциклопедия Брокгауза и Ефрона . — СПб. , 1908—1913.
 11. Helen B. Frantz. Handbook of Texas Online: Indianola Hurricanes . Дата обращения: 27 ноября 2008.
 12. Gunnar Hansen. Islands at the Edge of Time: A Journey to America's Barrier Islands (англ.) . — Island Press (англ.) , 1993. — P. 69. — ISBN 1559632526 .
 13. Хотя эта точка зрения не разделялась всем населением Техаса, особенно жителями техасских портов, см. Braman, DEE Braman's Information About Texas (неопр.) . — Philadelphia: JB Lippincott & Co. (англ.) , 1857. — С. 46.
 14. 1 2 3 Keith C. Heidorn Weather people and history: Dr Isaac M. Cline: A Man of Storm and Floods — Part 2. The Weather Doctor (September 1, 2000). Retrieved on December 18, 2007.
 15. Mary G. Ramos. After the Great Storm: Galveston's Response to the Hurricane of September 8, 1900 (недоступная ссылка) . Texas Almanac (2008). Дата обращения: 9 сентября 2008. Архивировано 12 мая 2006 года.
 16. Larson, Erik. Isaac's Storm (неопр.) . — Vintage Books (англ.) , 1999. — С. 111 (paperback edition). — ISBN 0-609-60233-0 .
 17. The 1900 Storm: An Island Washed Away. Архивная копия от 24 января 2001 на Wayback Machine Galveston Newspapers Inc. Retrieved on December 18, 2007.
 18. Washington bureaucrats of the US Weather Bureau prevented Isaac Cline, a weather forecaster on duty in Galveston at the time, from issuing a hurricane warning. Altoona Mirror
 19. Larson, Erik. Excerpts from Isaac's Storm : Day 7 | Part 1: Telegram. Random House, Inc. Retrieved on December 18, 2007.
 20. 1 2 3 Cline, Isaac M. Galveston Storm of 1900: Introduction. Архивировано 22 октября 2014 года. National Oceanic and Atmospheric Administration. Retrieved on December 18, 2007.
 21. The 1900 Storm: Mother Nature's Wrath. Архивировано 8 марта 2010 года. Galveston Newspapers Inc. Retrieved on December 18, 2007.
 22. The Galveston storm of 1900—The deadliest disaster in American history. National Oceanic and Atmospheric Administration . Retrieved from February 13, 2007 version at archive.org on December 18, 2007.
 23. Galveston Hurricane of 1900 . ESSEA. Дата обращения: 11 сентября 2008. Архивировано 12 апреля 2012 года.
 24. Galveston May be Wiped Out By Storm (PDF), The New York Times (9 сентября 1900). Дата обращения 20 ноября 2007.
 25. Green, Nathan C. Story Of The Galveston Flood (неопр.) . — Baltimore: RH Woodward Company, 1900. — С. 126.
 26. Brian K. Sullivan and Tom Korosec. Hurricane Ike Set to Slam Texas Coast; Thousands Flee (Update1) . Bloomberg (2008). Дата обращения: 11 сентября 2008. Архивировано 12 апреля 2012 года.
 27. Fanny E. Coe. Heroes of Everyday Life (неопр.) . — Ginn and Co., 1911. — С. 28.
 28. Storms of the century: 1900 Galveston Hurricane: Part 2 — Disaster Waiting to Happen. Архивировано 24 июня 2007 года. The Weather Channel. Retrieved on December 18, 2007.
 29. 1 2 Olafson, Steve . Unimaginable devastation: Deadly storm came with little warning , Houston Chronicle (28 августа 2000). Дата обращения 18 декабря 2007.
 30. Course of the hurricane; Circuitous Route by Which the Storm Has Traveled. ITS PATH 4,000 MILES LONG From Porto Rico to Florida and Texas, Then Through the Middle West and the Lake Belt to Montreal . New York Times (1900). Дата обращения: 10 сентября 2008. Архивировано 12 апреля 2012 года.
 31. 1 2 City swpet by high winds; The Storm that Wrecked Galveston Reaches New York. A MAN KILLED IN BROADWAY Struck by a Broken Banner Pole – Navigation in the Bay and Rivers Difficult – A Ferryboat's Plight. . New York Times (1900). Дата обращения: 10 сентября 2008. Архивировано 12 апреля 2012 года.
 32. Patricia Bellis Bixel, Elizabeth Hayes Turner. Galveston and the 1900 Storm (неопр.) . — University of Texas Press , 2000. — С. 70—71. — ISBN 029270884X .
 33. History of Galveston Island. Galveston.com & Company, Inc. Retrieved on December 18, 2007
 34. The 1900 Storm: Tragedy and Triumph: Rebuilding a city. Архивная копия от 4 февраля 2010 на Wayback Machine Galveston Newspapers Inc. Retrieved on December 18, 2007.
 35. HS Frankenfield. August 1915 Monthly Weather Review (PDF). Weather Bureau (1915). Дата обращения: 11 сентября 2008. Архивировано 12 апреля 2012 года.
 36. Oldest living Texas Republican celebrates 113th birthday. Архивная копия от 19 сентября 2008 на Wayback Machine El Paso County Republican Party, September 2001, Vol 1. Issue1. Retrieved on December 18, 2007.
 37. См. Table of False and Exaggerated Claims Архивная копия от 9 апреля 2018 на Wayback Machine . Los Angeles, New York, Washington, DC, Atlanta Gerontology Research Group. Retrieved on December 18, 2007.

Литература

Ссылки