Универзитетот Харвард

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Барањето од Харвард се пренасочува овде; види и други значења .
Универзитетот Харвард
Универзитетот Харвард
Харвард штит.png
Мото Веритас ( Вистина )
Основана 8 септември 1636 година
Тип приватен
Фонд за доверба 40,9 милијарди долари (2019)
Претседателот Лоренс Бекоу
Локација

Кембриџ , Масачусетс , САД


42 ° 22'34 ″ с. ш. 71 ° 06′59 ″ В г. H G Я O
Кампусот Урбан
Ергени 6.700
Магистри и доктори 15 250
Наставниците 4671
Боја     
Официјален сајт harvard.edu
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Универзитетот Харвард (Харвард) ( инж. Универзитетот Харвард тогаш) - еден од најпознатите универзитети во Соединетите Држави и во светот, најстариот универзитет во САД. Се наоѓа во Кембриџ (дел од метрополитенската област Бостон ), Масачусетс .

Од 2010 година, Харвард вработува околу 2.100 наставници и околу 6.700 студенти и 14.500 постдипломци [1] . 75-те добитници на Нобеловата награда се поврзуваат со универзитетот како студенти, факултет или кадар. Универзитетот Харвард е рангиран на првото место во земјата по бројот на милијардери меѓу алумни [2] , а неговата библиотека е најголемиот академик во САД и трета по големина во земјата [3] .

Харвард е дел од групата елитни американски универзитети - Ivy League .

Харвард ја има најголемата донација во светот од 37,1 милијарди долари.

Приказна

Најстариот универзитет во САД, Харвард е основан на 8 септември 1636 година . Именуван по англискиот мисионер и филантроп Џон Харвард . Иако никогаш официјално не бил поврзан со црквата, колеџот обучувал главно унитарно и конгрегациско свештенство. Во 1643 година, англискиот аристократ Ен Редклиф ја основал првата фондација за поддршка на научните истражувања [4] . Во текот на 18 век, програмите на Харвард станаа секуларни, а кон крајот на 19 век, колеџот беше признат како централна културна институција меѓу елитата во Бостон. [5] [6] По Американската граѓанска војна, претседателот на Харвард, Чарлс Елиот, по четириесет години владеење (1869-1909), го трансформирал колеџот и неговите зависни стручни училишта во централизиран истражувачки универзитет; Харвард го ко-основал Асоцијацијата на американски универзитети во 1900 година [7] .

Универзитетот Харвард одржува пријателско ривалство со Технолошкиот институт во Масачусетс, кое датира од 1900 година, кога официјално беше договорено спојувањето на двете училишта. Денеска двете образовни институции соработуваат на заеднички конференции и програми.

Структура

Споменик на Џон Харвард, во чест на кого Универзитетот го доби своето име
Колеџот Харвард

Универзитетот се состои од 13 посебни академски оддели - 12 училишта и Институтот за напредни студии Редклиф - со кампуси низ Бостон .

Вклучува 7 факултети.

Во 1999 година, имаше 1879 женски престижни приватни хуманитарни колеџ Редклиф беше реорганизиран во Харвард Редклиф Институтот за напредни студии ( Eng. Редклиф Институтот за напредни студии ).

Ограноци на универзитетот се Музејот за археологија и етнологија Пибоди и Природонаучниот музеј Харвард . Постои Уметнички музеј на Харвард .

Дополнително воено образование

Студентите на Универзитетот Харвард, кои се државјани на Соединетите Американски Држави , во периодот на студирање на додипломски имаат можност да поминат и курсеви за обука Резервни офицери (ROTC) [8] . Универзитетот има три посебни единици за обука кои подготвуваат офицери , соодветно, за потребите на Армијата на САД ( Army the ROTC ( Eng. )), американската морнарица и маринцискиот корпус на САД ( Naval the ROTC ( Eng. )), Воздухопловните сили на Соединетите Држави ( Проследете го Force the ROTC ( инж. )).

Универзитетот Харвард е еден од првите универзитети во историјата на Соединетите Држави кој нуди курсеви за обука за резервни офицери ; ROTC на Харвард е формиран во 1916 година. Во 1971 година, во пресрет на антивоените чувства, курсевите за обука на резервните офицери на Универзитетот Харвард беа укинати. Враќањето на ROTC на Харвард долго време за да дозволи законот не прашувај, не кажувај ( инж. Не прашувај, не кажувај's), бидејќи се сметаше дека ги повредува правата и слободите на хомосексуалните студенти. Меѓутоа, по укинувањето на овој закон, на Харвард почнаа да се враќаат курсевите за обука на резервни офицери. [9] Така, Поморскиот ROTC ( англиски ) се вратил на универзитетот во 2011 година, [10] Армијата ROTC ( англиски ) - во 2012 година, [11] Воздухопловните сили ROTC ( англиски ) - во 2016 година. [12]

Кампуси

Јард харвард (инг.) во Кембриџ
Зграда на Факултетот за Дизајн на Харвард

85 хектари од главниот кампус на универзитетот се наоѓа во таканаречениот „Харвард Јард“ Харвард Јард (англиски) во Кембриџ, околу 5,5 километри северозападно од центарот на Бостон . Деловните училишта и спортските објекти, вклучувајќи го и стадионот Харвард, се наоѓаат на реката Чарлс во Олстон, додека медицинските и стоматолошките установи се наоѓаат во Лонгвуд [13] .

Во паркот Харвард се сместени централните административни згради, главните библиотеки на универзитетот, академските згради, повеќето студентски домови, како и зградите на Сивер и Универзитетот и меморијална црква. Девет од дванаесетте станбени „домови“ за студенти од втора година се наоѓаат јужно од Харвард Јард и во близина на реката Чарлс . Останатите три се во станбена зона на половина милја северозападно од паркот во таканаречениот четириаголник (оттука и името на овие три куќи - Quad House). Метрото Црвена линија , наречена плоштад Харвард, им обезбедува на студентите јавен превоз.

Општ поглед на бизнис школата Харвард

Бизнис школата на Харвард и спортските објекти на универзитетот, вклучувајќи го и стадионот Харвард, покриваат 145 хектари во Олстон. Мост до нив. Џон Викс го поврзува Олстон со Лонгвуд, дом на Медицинскиот факултет Харвард, Стоматолошкиот факултет, Факултетот за јавно здравје Харвард, чии кампуси покриваат 8,9 хектари земја и се наоѓаат на 3,3 километри југозападно од центарот на Бостон и 5,3 километри од главните згради во Кембриџ. Приватни автобуси ги поврзуваат зградите во Лонгвуд и кампусот Кембриџ, следејќи ја авенијата Масачусетс преку Технолошкиот институт во Масачусетс [14] [15] [13] .

Систем на „куќи“

Речиси сите бруцоши од Харвард и колеџ живеат во хостели на кампусот, во или во близина на Харвард Јард. Студентите кои имаат добри оценки или други достигнувања живеат во таканаречените „куќи“, кои се и место на живеење и административна единица на универзитетот која им помага на студентите да се прилагодат на социјалната средина на образовната институција. Студентските домови и куќите се различни структури на универзитетот, кои не треба да се мешаат.

Сличен систем за домување беше воспоставен од претседателот на Харвард, Абот Лоренс Лоуел во 1930-тите за да се бори против зависноста и социјалното раслојување меѓу студентите надвор од кампусот. Лоуел донесе одлука да му обезбеди на студентот простор за живеење во текот на неговите студии на универзитетот. Куќите имале трпезарија и таканаречена „заедничка соба“, во која имало апсолвент задолжен за академската и дисциплинската состојба на куќата [16] .

Куќа во Киркланд

Деветте куќи на River House се наоѓаат во јужниот крај на дворот на Харвард, помеѓу паркот и реката Чарлс и вклучуваат:

 • Адамс Хаус - именуван по американскиот претседател Џон Адамс ;
 • Куќата на Данстер - во чест на првиот претседател на Харвард, Хенри Данстер;
 • Елиот Хаус - во чест на претседателот на Харвард Чарлс Елиот;
 • Киркланд куќа - во чест на претседателот на Харвард Џон Киркланд;
 • Леверет Хаус - во чест на претседателот на Харвард Џон Леверет;
 • Ловел Хаус - во чест на креаторот на куќниот систем, претседателот на Харвард, Абот Лоуел;
 • Mather House - во чест на претседателот на Харвард, Инкрис Метер;
 • Quincy House - во чест на претседателот на Харвард и градоначалник на Бостон , Џосија Квинси III ;
 • Винтроп куќа - именувана по двајца носители на ова презиме: колонистот Џон Винтроп и неговиот правнук Џон Винтроп, професор по математика и природна филозофија.

Трите Quad Houses се наоѓаат на половина милја од паркот Харвард и се заеднички со колеџот Редклиф откако ги споија нивните системи за домување со Харвард во 1977 година: [17]

 • Кабот куќа, порано позната како Јужна куќа - именувана по спонзорите Томас Кабот и Вирџинија Кабот;
 • Куриер куќа - именувана по Редклиф дипломиран Одри Брус Кариер;
 • Куќата Форсхајмер, или скратено PfoHo, е именувана по соработниците на Харвард, Карл и Керол Форсхајмер.

Тринаесеттата куќа, наречена Дадли Хаус, [18] е ненаселена, но служи административни и општествени функции, на пример, за состаноци, како и за некои дипломирани студенти. Именуван по Томас Дадли , кој ја потпиша Повелбата на Универзитетот Харвард како гувернер на колонијата залив во Масачусетс.

Управување

Со Харвард управуваат две административни тела: претседателот на универзитетот и соработниците (познати и како „Харвард корпорација“) и Советот на набљудувачи (контролори) на Харвард. Претседателот на универзитетот е најодговорното лице кое има контрола врз целиот образовен процес [19] .

Лоренс Бекоу беше избран за 29-ти претседател на Харвард во 2018 година [20] .

Различни факти

 • Ѕвоната на камбанаријата на Универзитетот Харвард претходно се наоѓале во манастирот Свети Даниел и советската влада ги продавала по цена на бронза во 1930-тите. Во 2007 година, ѕвоната беа вратени во манастирот во замена за реплики фрлени во Воронеж [21] .
 • Во дворот на Харвард, има статуа на седи Џон Харвард од скулпторот Даниел Френч . На плочата под статуата пишува „Џон Харвард, основач, 1638 година“. Студентите оваа скулптура ја нарекуваат „Статуата на тројните лаги“. Во реалноста, седечкиот човек не е Џон Харвард, туку студент на Универзитетот Шерман Хур, кого Французите го избрале затоа што бил директен потомок на раните пуританци од Нова Англија и станал модел за скулпторот; Џон Харвард не бил основач на универзитетот, туку само соработник, кој му ја донирал својата библиотека и половина од своето богатство; Универзитетот е основан две години порано од овој датум - во 1636 година [22] .
 • Ознаките на мостот Харвард се направени во невообичаената единица должина - неволји . Во 1958 година, студентите на МИТ одлучија да ја измерат должината на мостот Харвард што ги поврзува Бостон и Кембриџ со помош на една од нивните компании, студент по име Оливер Смут , кој се движеше сè подалеку во лежечка положба, правејќи траги од боја. Общая длина моста составила «364.4 smoots plus one ear» ( англ. 364,4 смута и ещё одно ухо ), а сама единица смут равна примерно 170 сантиметрам. После реконструкции моста в 1988 году городские власти стёрли все отметки, которые студенты постоянно обновляли. Однако вмешались полицейские, которым было удобно сообщать о происшествиях на мосту, ориентируясь по смутам, и линии восстановили. Сам Оливер Смут потом стал президентом Американского национального института стандартов , а впоследствии и возглавил Международную организацию по стандартизации [23] .

Прочее

Символика

Символом Гарварда является багровый цвет , такого же цвета гарвардская спортивная команда и университетская газета. Цвет был выбран голосованием и получил 1800 голосов студентов, хотя ассоциирование университета с различными оттенками красного можно проследить ещё до 1858 года, когда молодой аспирант Чарльз Уильям Эллиот, а позже президент университета, купил красные банданы для своей команды, чтобы участники могли их отличить во время ежегодной регаты.

Спорт

Спортивная команда « Гарвард Кримсон » (букв. «Гарвардский багрянец») принимает участие в соревнованиях по 41 виду спорта в Национальной ассоциации студенческого спорта среди университетов Лиги Плюща .

Выпускники

Гарвардский университет окончили 8 президентов США (Джон Адамс, Джон Куинси Адамс, Резерфорд Хейс, Теодор Рузвельт, Франклин Рузвельт, Джон Кеннеди, Джордж Буш — младший, Барак Обама).

См. также

Примечания

 1. Harvard at a Glance . Harvard University. Дата обращения: 28 ноября 2010. Архивировано 15 июля 2012 года.
 2. Janhavi Kumar Sapra . Billionaire Universities , Forbes (11 августа 2010). Дата обращения 31 августа 2010.
 3. The Nation's Largest Libraries: A Listing By Volumes Held (англ.) . American Library Association. Дата обращения: 27 сентября 2012. Архивировано 26 октября 2012 года.
 4. Гарвард (Harvard) (недоступная ссылка)
 5. Story, Ronald. Harvard and the Boston Brahmins: A Study in Institutional and Class Development, 1800–1865 (англ.) // Journal of Social History : journal. — 1975. — Vol. 8 , no. 3 . — P. 94—121 .
 6. Farrell, Betty G. Elite Families: Class and Power in Nineteenth-Century Boston (англ.) . — State University of New York Press, 1993. — ISBN 0791415937 .
 7. Member Institutions and years of Admission . Association of American Universities. Дата обращения: 28 августа 2010. Архивировано 15 июля 2012 года.
 8. Student Activities | Harvard
 9. The return of ROTC – Harvard Gazette
 10. https://www.thecrimson.com/article/2011/3/3/university-program-rotc-returns-harvard/
 11. https://www.thecrimson.com/article/2012/9/18/army-rotc-practice-harvard/
 12. https://www.thecrimson.com/article/2016/4/21/air-force-rotc-recognized/
 13. 1 2 Physical Plant (недоступная ссылка) . Office of the Provost, Harvard University (2009). Дата обращения: 27 августа 2010. Архивировано 15 июля 2012 года.
 14. M2 Cambridge Shuttle . MASCO. Дата обращения: 28 августа 2010. Архивировано 10 августа 2012 года.
 15. Biography in the Exeter Bulletin
 16. Morison, Samuel Eliot. Three Centuries of Harvard: 1636–1936 (неопр.) . — 1936. — С. 476 —478.
 17. Sofen, Adam A. «Radcliffe Enters Historic Merger With Harvard», April 21, 1999. [1] Архивная копия от 17 июля 2011 на Wayback Machine
 18. Dudley House site
 19. Burlington Free Press, June 24, 2009, page 11B, "«Harvard to cut 275 jobs» Associated Press
 20. Steve LeBlanc. Harvard University names Lawrence Bacow its 29th president (англ.) . Fox News (11 February 2018). Дата обращения: 14 декабря 2018.
 21. Воронежский звон — в Москву прибыли колокола для Гарвардского университета
 22. the statue of three lies
 23. This Month In MIT History

Ссылки