Стакло, Алиша

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка
Алиша Глас
Алиша Глас (6533634473) .jpg
генерални информации
Целосно име Алиша Ребека стакло
Беше роден 5 април 1988 година ( 1988-04-05 ) (33 години)
Лиланд, Мичиген , САД
Државјанство САД
Раст 184
Тежина 72
Позиција Врзиво
Информации за тимот
Тим ја заврши кариерата
Младински клубови
2006-2009 година Знамето на САД Државниот универзитет во Пенсилванија
Клупска кариера [* 1]
2010-2011 година Знамето на Бразил По волја на Футуро
2011-2012 година Знамето на Полска Атом Трефл
2012-2013 година Знамето на Италија Универзална Модена
2013 година Знамето на Порторико Криолас де Кагуас
2013 година Знамето на Порторико Индијас де Мајагез
2013-2014 година Знамето на Турција Фенербахче
2014-2016 година Знамето на Италија Имоко Волеј
Репрезентација [* 2]
2009-2016 година Знамето на САД САД
Меѓународни медали
олимписки игри
Бронза Рио де Жанеиро 2016 година одбојка
Светски првенства
Злато Италија 2014 година одбојка
  1. Бројот на натпревари (освоени бодови) за професионален клуб се брои само за различните лиги од националните првенства.
  2. Број на натпревари (освоени поени) за националниот тим на официјални натпревари.
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Алиша Глас ( инж. Алиша Глас, р. 5 април 1988 година , Леланд) — американска одбојкарка . Бронзен медалист на Олимписките игри 2016 година. Светски шампион 2014 година.

Биографија

Алиша Ребека Глас е родена на 5 април 1988 година во Лиланд, Мичиген, САД.

Почнал да игра одбојка додека бил во средно училиште. Потоа играше во колеџот на Државниот универзитет во Пенсилванија . Таа играше за клубовите: „Воли Футуро“, „Атом Трефл“, „Универзал Модена“, „Криолас де Кагуас“, „Индијас де Мајагез“, „ Фенербахче “, „ Имоко Волеј “.

Од 2009 до 2016 година била дел од репрезентацијата на САД [1] [2] .

По настапот на Олимпијадата во Рио де Жанеиро, ја завршила својата спортска кариера [3] .

Достигнувања

Индивидуална

Со репрезентацијата

Со клубови

Белешки (уреди)

Врски