Google Earth

Од Википедија, бесплатната енциклопедија

Одете на навигација Одете на пребарување
Google Earth
Лого на Google Earth
Слика од екранот на програмата Google Earth
Тип на Географски информациски систем
автор Google
Инвеститорот Google
Напишано во C ++
Интерфејс Qt
Операционен систем Windows , macOS , Linux , Android , iOS
Интерфејс јазици повеќе јазици [г]
Прво издание 11 јуни 2001 година
Хардверска платформа Андроид
Најновата верзија

7.3.4 (за компјутер)

9.3 (за Android, iOS и прелистувач, експериментално)
Формати на датотеки читливи KML , KML Zipped [d] , ознака за место на Google Earth [d] и ознака на место на Google Earth (Unicode) [d]
Формирани формати на датотеки KML , KML Zipped [d] , ознака за место на Google Earth [d] и ознака на место на Google Earth (Unicode) [d]
Држава Вистински
Лиценца Бесплатен софтвер
Веб -страница earth.google.com
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Google Earth ( анг. Google Earth ) е проект на компанијата Google , во рамките на кој сателитски (или воздушни фотографии во некои точки) слики од целата површина на земјата беа поставени на Интернет . Фотографиите од некои региони се со невидена висока резолуција .

Историја

Основната технологија на Google Earth првично беше развиена од Intrinsic Graphics во доцните 1990 -ти. Во тоа време, компанијата главно се занимаваше со развој на софтверски библиотеки за 3D игри [1] . За да го покажат својот 3D софтвер, тие создадоа виртуелен ротирачки глобус што може да се зголеми, како во филмот „ Десетти степени[1] . Демонстрациите беа популарни, но Intrinsic сакаше да се фокусира на индустријата за игри, и во 1999 година тие формираа подружница на Keyhole Inc. за развој на технологии за мапирање. предводена од Johnон Ханке [1] . Keyhole разви метод за пренос на големи бази на податоци за мапи преку Интернет до клиент софтвер [2] и купи бази на податоци на мапи од влади и други извори [1] . Под името на брендот Keyhole EarthViewer, нивниот софтверски производ беше продаден на ЦД-РОМ за употреба во области како што се недвижности , урбанистичко планирање , војска и разузнавање . Претплатата за претплата се наплатуваше годишно [2] . И покрај голем број договори со компаниите Nvidia и Sony [2] , компанијата имаше проблеми со исплатата на платите, што доведе до масовни отпуштања [1] .

Најголемиот дел од тридимензионалните податоци за површината и релјефот на Земјата се добиени за време на мисијата Шатл радар Топоргафи (мисијата на шатлот Ендевор СТС-99 во февруари 2000 година) и некои други шатлови летови. Сепак, технологиите за пренос и обработка на податоци што постоеја во тоа време с yet уште не беа доволно развиени за да обработуваат толку значајна количина на информации.

Тоа се промени за проектот во почетокот на 2003 година кога Си -Ен -Ен доби софтверски попуст во замена за поставување на логото на Клучницата во етерот со картичка [2] [1] . Компанијата очекуваше дека Keyhole EarthViewer ќе се користи накратко однапред снимени анимации од 5-10 секунди. Но, во 2003 година, за време на американската инвазија врз Ирак, софтверот Keyhole беше широко користен од новинарот на Си -Ен -Ен , Мајлс О'Брајан. Ова им овозможи на милиони гледачи да го следат текот на војната на сосема поинаков начин [2] [1] . Настаните во Ирак предизвикаа експлозивен интерес за софтверот Keyhole и како резултат на тоа, неговите сервери не можеа да се справат со товарот [2] [1] . На Крајхол наскоро и пристапија фирмата за ризичен капитал на Централната разузнавачка агенција In-Q-Tel [3] [4] и Националната агенција за геопросторно разузнавање за да го користат софтверот Keyhole со бази на податоци за воено мапирање . Предлогот беше прифатен, што резултираше со многу потребна инвестиција. [1]

Во 2003 година, Intrinsic Graphics беше купена од развивачот на игри Vicarious Visions [5] . И по неуспехот на продажбата на нивните библиотеки за игри, главната група на инженери и менаџери се пресели во Клучница под водство на Johnон Ханке [1] .

За тоа време, Гугл откри дека повеќе од 25% од неговите пребарувања се со геопросторна природа, особено пребарувања на мапи и градење траси. [1] Во октомври 2004 година, Google ја доби Keyhole како дел од стратегијата за подобрување на своето корисничко искуство. [6] Во 2005 година, Google ја направи услугата јавно достапна (прво само за Соединетите држави, потоа Европа, а подоцна - целиот свет).

13 март 2019 година Google ја претстави мини-играта Google Earth базирана на играта во 1985 година „ Каде е Кармен Санду?[7] .

Приказ

Google Earth е прикажан како дигитален глобус кој ја прикажува површината на планетата користејќи единствена композитна слика од голема далечина. При големо зголемување, сликите се трансформираат во различни слики од иста област со пофини детали што можат да се разликуваат во датумот и времето на снимање од една област во друга. Се користат слики добиени и од сателити и од воздушна фотографија [8] . Пред лансирањето на агенцијата НАСА и на САД за геолошко истражување сателитски Landsat 8 Google делумно се потпира на слики со Landsat 7 , кој страдаше од хардверски проблеми, кој остави дијагонала празнини во слики. [9] Во 2013 година, Google примени нова техника за обработка на податоци за решавање на овој проблем, обезбедувајќи го она што е опишано како наследник на сликата на Земјата позната како Синиот мермер . Ова беше постигнато со комбинирање на повеќе групи слики снимени од сателитот Landsat 7 за да се елиминираат облаците и дијагоналните празнини, создавајќи единствена „плочка“ слика. [10] Google во моментов го користи сателитот Landsat 8 за да обезбеди слики со повисок квалитет. Сликите објавени на серверите на Гугл , од таа причина нужно бараат поврзување на Интернет .

Деталите на сликите варираат од 15 метри до 15 сантиметри. За поголемиот дел од Земјата, Google Earth користи податоци за дигитален модел на височина собрани од Мисијата на НАСА за радарска топографија на НАСА . [11] Ова остава впечаток на тридимензионален релјеф дури и во дводимензионална слика.

Секоја слика генерирана од Google Earth користејќи сателитски податоци обезбедени од Google Earth е карта заштитена со авторски права. Секоја работа што произлегува од Google Earth користејќи податоци заштитени со авторски права од Google не смее да се користи според Законот за авторски права во САД, освен во согласност со дозволите дадени од Google . Google дозволува некомерцијална употреба на слики само за лична употреба.

Почнувајќи од верзијата 5.0, Google ја претстави функцијата Историска слика, овозможувајќи им на корисниците да ги видат претходните слики. Кога ќе кликнете на иконата за часовник, во лентата со алатки се појавува лизгач на време, што го означува времето на достапни слики од минатото. Оваа функција ви овозможува да ги набудувате промените во областа со текот на времето [12] .

3D дисплеј (3D)

Google Earth има способност да прикажува 3D модели на згради, градби и споменици во избрани градови, вклучително и со висок квалитет. Првите 3D згради во Google Earth беа создадени со помош на апликацијата за 3D моделирање Google SketchUp , а од 2009 година со помош на Google Building Maker [13] и беа поставени на Google Earth преку Google SketchUp 3D Warehouse . Во јуни 2012 година, Google објави дека ќе ги замени моделите на 3D зграда генерирани од корисници со модели базирани на автоматски генерирана полигонска мрежа. [14] Овој процес ќе се одвива во фази, почнувајќи од одделни големи градови. Исклучок се градовите како Лондон и Торонто , бидејќи е потребно подолго време за обработка на детални слики поради големиот број згради во овие градови. Причината за овој потег беше што Google одлучи да обезбеди поголема униформност во 3D зградите за да се натпреварува со Nokia Here и Apple Maps , кои веќе користеа слична технологија. Во првата фаза, требаше да опфати 21 град во 4 земји во светот [15] . До почетокот на 2016 година, 3D сликите беа моделирани за стотици градови во повеќе од 40 земји, вклучувајќи ги сите држави во Соединетите држави и ги опфаќаа сите континенти, освен Антарктикот.

Преглед на улица

На 15 април 2008 година, почнувајќи со верзијата 4.3, Google целосно го интегрираше Street View во Google Earth [16] . Street View прикажува целосни панорамски фотографии од 360 ° од градските улици и нивната околина. Фотографиите се направени од камери поставени на автомобили. Панорамите може да се гледаат во различни размери и агли.

Океан

Во верзијата 5.0 на Google Earth во 2009 година, беше воведена функцијата Google Ocean, која им овозможува на корисниците да го зголемат океанското дно и да ја видат тродимензионалната батиметрија [17] . На 14 април 2009 година, Google додаде батиметриски податоци за Големите езера . [18] [19] Во јуни 2011 година, Google ја зголеми резолуцијата на некои длабоки делови од дното на океанот од мрежа од 1 километар на 100 метри. [20] Со висока резолуција морското дно може да се види во Хадсон област на Њујорк , на на Viney Seamount надвор Хаваи и Mendocino Ridge надвор од пацифичкиот брег на Соединетите Американски Држави . [21]

Простор

Google Earth има способност да ги истражува Марс и Месечината , да го гледа starвезденото небо од Земјата и од вселената , вклучувајќи ги и површините на различни објекти во Сончевиот систем .

Google небо

Google Sky е функција што беше воведена со апликацијата Google Earth 4.2 22 во август 2007 година. Постои како веб -апликација од 13 март 2008 година. Како апликација за паметни телефони со Android , Google Sky имаше функции за зголемена реалност [22] . Google Sky им овозможува на корисниците да гледаат starsвезди и други небесни тела . Google Sky е создаден од Google во партнерство со Научниот институт за вселенски телескопи (STScI) во Балтимор , истражувачки центар за вселенскиот телескоп Хабл . Д -р Алберто Конти и Керол Кристијан од STScI планираат да додадат јавно достапни слики од 2007 година [23] и слики во боја на сите архивирани слики од Напредната камера за истражување на Хабл (ACS). Нови слики од телескопот Хабл ќе бидат додадени во програмата „Скај на Гугл“ кога ќе се објават.

Нови карактеристики како што се истражување со повеќе бранови должини, позициите на главните сателити и нивните орбити и други образовни податоци ќе бидат обезбедени на заедницата на Google Earth . [24] Исто така во режимот „Небо“, видливи се соelвездија , starsвезди , галаксии и анимации што ги прикажуваат планетите во нивните орбити . Аналози на Google Sky се Microsoft WorldWide Telescope и Stellarium .

Google mars

Google Mars е апликација во Google Earth, која е верзија на програмата со слики од планетата Марс . Google воведе и верзија на Google Mars базирана на прелистувачи , но мапите во десктоп апликацијата Google Earth се со многу поголема резолуција и вклучуваат 3D терен , инфрацрвени слики и податоци за височина. За одредени делови на површината на Марс се прикажани слики со многу висока резолуција, добиени од вселенското летало HiRISE на камерата Mars Reconnaissance Orbiter , кои имаат резолуција слични овластувања за градовите на Земјата . Бидејќи има многу панорамски слики во висока резолуција со различни ровери програмата наMars Exploration има Роверс , Дух и Можност , кои може да се видат слично на Google Street View General Take .

Марс, исто така, има мала приврзаност пронајдена во близина на лице на Марс . Се вика Мелиса. Ова е роботски лик со кој корисникот може да разговара во разговор [25] .

Месечина на Google

Google Moon - Првично беше воведена како апликација за прелистувач која ви овозможува да ја истражувате месечината . Google ја претстави оваа функција на Google Earth за 40 -годишнината од мисијата Аполо 11 на 20 јули 2009 година [26] . Тоа беше објавено и прикажано на група поканети гости од Google заедно со Баз Олдрин во seусеум во Вашингтон [27] [28] . Гугл Мун вклучува неколку турнеи, вклучително и една за мисиите Аполо , која вклучува мапи, видеа и панорами во стилот на Уличен приказ обезбедени од НАСА .

Услужна функција

За разлика од другите слични услуги што прикажуваат сателитски слики во редовен прелистувач (на пример, мапи на Google ), оваа услуга користи специјална програма за клиенти на Google Earth преземена на компјутерот на корисникот. Иако овој пристап бара преземање и инсталирање на програмата, во иднина обезбедува дополнителни функции што е тешко да се имплементираат со користење на веб -интерфејсот .

Исто така, постои платена верзија на Google Earth Plud и бесплатна [29] [30] верзија на Google Earth Pro , со поддршка за GPS навигација, алатки за презентација и зголемена резолуција на печатење.

Можете да го поврзетеслогот за анотација наВикимапија со Google Earth [31] .

Карактеристики на програмата

 • Google Earth автоматски презема слики и други податоци потребни за корисникот од Интернет, ги чува во компјутерската меморија и на хард дискот за понатамошна употреба. Преземените податоци се зачувуваат на дискот, а при следните стартувања на програмата, се поставуваат само нови податоци, што ви овозможува значително да заштедите сообраќај.
 • За да се прикаже сликата, се користи тродимензионален модел на целиот свет (земајќи ја предвид висината над морското ниво ), кој се прикажува на екранот со помош на DirectX или OpenGL интерфејси. Токму во тродимензионалноста на пејзажите на површината на Земјата лежи главната разлика помеѓу програмата на Google Earth и нејзината претходница Google Maps. Пользователь может легко перемещаться в любую точку планеты, управляя положением « виртуальной камеры ».
 • Практически вся поверхность суши покрыта изображениями, полученными от компании DigitalGlobe и имеющими разрешение 15 м на пиксель . Есть отдельные участки поверхности (как правило, покрывающие столицы и некоторые крупные города большинства стран мира), имеющие более подробное разрешение. Например, Москва снята с разрешением 0,6 м/пк, а многие города США — c разрешением 0,15 м/пк. Данные высот рельефа имеют разрешение порядка 30 метров по горизонтали на территории США, порядка 90 метров на остальной территории и точность по вертикали вплоть до одного метра [ источник не указан 1939 дней ] .
 • Также имеется огромное количество дополнительных данных, которые можно подключить по желанию пользователя. Например, названия населённых пунктов, водоёмов, аэропортов, дороги, ж/д и др. информация. Кроме этого, для многих городов имеется более подробная информация — названия улиц, магазины, заправки, гостиницы и т. д. Имеется слой геоданных (синхронизированный через Интернет с соответствующей базой данных ), на котором отображены (с пространственной привязкой ) ссылки на статьи из Википедии . В России можно видеть названия улиц всех городов в центральных областях.
 • Пользователи могут создавать свои собственные метки и накладывать свои изображения поверх спутниковых (это могут быть карты или более детальные снимки, полученные из других источников). Этими метками можно обмениваться с другими пользователями программы через форум Google Earth Community [32] . Отправленные на этот форум, метки становятся примерно через месяц видны всем пользователям Google Earth [33] .
 • В программе есть слой «3D-здания» с трёхмерными моделями, добавляемыми разработчиками или самими пользователями посредством сервиса 3D Warehouse . В городах России можно найти модели некоторых значимых памятников архитектуры.
 • Есть также упрощённая Java -версия программы для сотовых телефонов .
 • Имеется функция измерения расстояний.
 • В версии 4.2 появилась технология Google Sky , позволяющая рассматривать звёздное небо.
 • В версии 5.0 была введена возможность просматривать трёхмерную карту дна морей и океанов.
 • В версии 5.1 реализована поддержка antialiasing для Mac-версии.
 • В программу встроен авиасимулятор (для запуска нужно нажать Ctrl + Alt + a ) [34] .

Просмотр картин музея Прадо

13 января 2009 года в сервисе Google Планета Земля был запущен проект «Шедевры Прадо в Google Earth». Теперь пользователи программы могут рассматривать до мельчайших подробностей 14 полотен, находящихся в музее «Прадо» (Мадрид, Испания). Автор проекта — руководитель Google в Испании Клара Ривера. На подготовку проекта ушло более полугода, были подключены профессиональные фотографы, сделавшие более 8,2 тысячи снимков, которые с помощью компьютерных технологий были интегрированы в Google Планета Земля. В самом интерфейсе программы максимальное разрешение картин — 14 гигапикселей [35] .

Максимальное количество объектов

Так как Google не может уделить много внимания всем географическим объектам в мире, в некоторых регионах имеются только названия крупных объектов.

Для полноценного использования Earth и оперативного пополнения базы данных объектов используется несколько расширений, позволяющих импортировать в Earth данные из нескольких источников-сайтов.

Сравнение версий

С 20 января 2015 года лицензию на использование Google Earth Pro можно получить бесплатно [36] .

Возможности ↓ / Продукт → Бесплатная версия Про-версия
Печать изображений
1000 пикселей
4800 пикселей
Интеграция данных GPS
да
да
Объявления
Факультативные
да
Поддержка по электронной почте
нет
да
Создание премиум-фильмов
нет
да
Импорт и наложения изображений
да
да
Пакетное геокодирование
нет
да
Измерение областей
нет
да

Версии

Google Планета Земля была представлена для таких платформ, как MacOS , Linux , iOS и Android . Версия для Linux впервые вышла, начиная с 4-й версии бета-версии Google Планета Земля в качестве собственного порта с использованием инструментария Qt . Фонд свободного программного обеспечения считает разработку бесплатного совместимого клиента для Google Планета Земля приоритетным проектом в сфере распространения свободного программного обеспечения [37] . Google Планета Земля была выпущена для операционной системы Android 22 февраля 2010 года [38] , а для iOS — 27 октября 2008 года [39] . Мобильные версии Google Планета Земля могут использовать мультисенсорные интерфейсы для перемещения по земному шару, масштабирования или поворота изображения, и позволяют выбирать текущее местоположение. Версия Google Earth для автомобиля стала доступна в 2010 году на Audi A8 [40] .

История версий
Версия Дата выхода Изменения
1.0 июль 2001 г.
1.4 январь 2002 г.
1.6 февраль 2003 г.
1.7.2 октябрь 2003
2.2 август 2004
3.0 июнь 2005
 • Первая версия, выпущенная после того, как Google приобрела Keyhole, Inc.
4.0 июнь 2006
4.1 май 2007
4.2 август 2007
 • представлен Google Sky
 • Добавлен симулятор полёта
4.3 апрель 2008
 • Первый выпуск, где был внедрён KML версии 2.2
 • Добавлен Google Street View
5.0 май 2009
 • Представлен Google Ocean
 • Представлена возможность просматривать более ранние снимки
5.1 ноябрь 2009
5.2 июль 2010 Последняя версия с поддержкой Mac OS X 10.4 Tiger (PPC & Intel) и 10.5 Leopard (PPC)
6.0 март 2011 Добавлены трёхмерные деревья
6.1 октябрь 2011
6.2 апрель 2012 Последняя версия с поддержкой Mac OS X 10.5 Leopard (Intel)
7.0 декабрь 2012
 • Добавлена ​​поддержка данных 3D-изображений
 • Введён путеводитель
7.1 апрель 2013
7.3 июль 2017
 • Google Планета Земля Про стала стандартной версией для компьютеров . Бесплатный лицензионный ключ был также предоставлен Google для всех более ранних версий Pro. [41]
9.0 апрель 2017
 • Полностью переработанная версия приложения . В настоящее время доступна только для Android , а также web-версия, работающая в браузере : earth.google.com/web . Приложением для ПК продолжает оставаться Google Планета Земля Про с регулярными обновлениями. [42]

Google Планета Земля Про

Изначально Google Планета Земля Про была ориентированной на бизнес версией Google Планета Земля с такими функциями, как создание фильмов и импорт данных. Несмотря на то, что Google решил сделать Google Планета Земля бесплатной вплоть до конца января 2015 года, профессиональная версия была доступна за 399 долларов в год [43] [44] . Начиная с версии 7.3 и по настоящее время Google Планета Земля Про является стандартной версией приложения для компьютера [42] . Pro версия включает в себя дополнительное программное обеспечение для создания фильмов, расширенной печати и точных измерений, и в настоящее время доступна для Windows , Mac OS X 10.8 или более поздней версии, а также Linux .

Google Планета Земля Плюс

Google Планета Земля Плюс была платной подпиской на обновление Google Планета Земля, которая предоставляла клиентам функции, большинство из которых стало доступно в бесплатной версии Google Планета Земля. Прекращена [ что? ] в декабре 2008 года.

Google Планета Земля для предприятий

Google Планета Земля для предприятий разработана для использования организациями, подразделения которых могут воспользоваться возможностями программы, например, имея глобус, в котором хранятся данные компании, доступные любому сотруднику. 20 марта 2015 г. Google прекратил выпуск Google Планета Земля для предприятий. Поддержка релиза закончилась 22 марта 2017 г. Google Планета Земля для предприятий позволила разработчикам создавать карты и 3D-глобусы для частного использования и размещать их на платформе. Исходный код GEE Fusion, GEE Server и GEE Portable Server был опубликован на GitHub по лицензии Apache2 в марте 2017 года. [45] [46]

Google Планета Земля 9

Google Планета Земля 9 — это версия Google Планета Земля. Впервые выпущена 18 апреля 2017 года и находится в разработке в течение двух лет [47] . Главной особенностью этой версии был запуск новой веб-версии Google Планета Земля, которая в настоящее время доступна для Android [48] [49] , для iOS [50] и для браузера [51] , причём во всех браузерах, кроме Google Chrome , выводится предупреждение об экспериментальной версии. В версии 9 добавлена ​​функция «Voyager», благодаря которой пользователи могут просматривать страницу портала, содержащую экскурсии, проводимые учёными и документалистами [52] . В версии также добавлена кнопка «Мне повезет», представленная кубиком, который переводит пользователя в случайное место на Земле, а также показывает «Карту знаний», содержащую короткий отрывок из статьи Википедии о местоположении [52] .

Подключаемый модуль Google Планета Земля

API-сервис Google Планета Земля бесплатно давал возможность пользователям размещать версию Google Планета Земля на своих веб-сайтах. В 2008 году на конференции для разработчиков Google I/O 2008 продемонстрировал потенциальные приложения, такие как игра, в которой игрок управлял молочной машиной на поверхности Google Earth. [53] Google Планета Земля API устарела по состоянию на 15 декабря 2014 г. и поддерживалась до 15 декабря 2015 г. [54] Google Chrome прекратил поддержку API-плагинов Netscape (на который опирается API Google Планета Земля) к концу 2016 года [55] .

Google Earth VR

16 ноября 2016 года компания Google выпустила версию Google Планета Земля для виртуальной реальности для игровой платформы Steam . [56] [57] Google Планета Земля VR позволяет пользователям перемещаться с помощью контроллеров виртуальной реальности и в настоящее время совместима с гарнитурами виртуальной реальности Oculus Rift и HTC Vive . 14 сентября 2017 года, в рамках обновления 1.4 Google Планета Земля VR, Google добавила поддержку Street View [58] .

Некоммерческая программа Google Earth Outreach

Google Earth Outreach — это благотворительная программа, с помощью которой Google оказывает содействие некоммерческим организациям. Начиная с 2007 года содействие часто выражается в предоставлении слоёв, представленных в Google Планета Земля, что позволяет пользователям просматривать некоммерческие проекты и их цели путём перехода к определённым связанным местам на картах. Google Earth Outreach предлагает онлайн-обучение по использованию Google Планета Земля и Google Maps для общественного образования по вопросам, затрагивающим как отдельные регионы, так и весь земной шар. В июне 2008 года было проведено обучение 20 племён тропических лесов Амазонки, таких как Суруи , чтобы помочь им сохранить свою культуру и повысить осведомлённость о проблеме исчезновения лесов.

Некоммерческие организации, представленные в Google Планета Земля в рамках программы Outreach, включают Arkive , Фонд всемирного наследия , WaterAid и Всемирный фонд дикой природы . [59] [60]

Примечания

 1. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Kilday, Bill,. Never lost again : the Google mapping revolution that sparked new industries and augmented our reality . — First edition. — New York, NY. — xvi, 347 pages с. — ISBN 9780062673046 , 0062673041.
 2. 1 2 3 4 5 6 USATODAY.com - Tiny tech company awes viewers . usatoday30.usatoday.com. Дата обращения: 23 января 2019.
 3. IN-Q-TEL ANNOUNCES STRATEGIC INVESTMENT IN KEYHOLE (англ.) . Дата обращения: 23 января 2019.
 4. Meet The CIA's Venture Capitalist - Businessweek . web.archive.org (5 июня 2013). Дата обращения: 23 января 2019.
 5. Vicarious Visions acquires Intrinsic Graphics - 2003-05-13 (англ.) . Crunchbase. Дата обращения: 31 января 2019.
 6. ROUNDUP, A. Wall Street Journal Online NEWS . Google Acquires Keyhole (англ.) , Wall Street Journal (27 October 2004). Дата обращения 31 января 2019.
 7. Your mission, gumshoe: Catch Carmen Sandiego in Google Earth (англ.) . Google (13 March 2019). Дата обращения: 14 марта 2019.
 8. Как мы получаем изображения - Cправка - Google Планета Земля . support.google.com. Дата обращения: 31 января 2019.
 9. SLC-off Products: Background | Landsat Missions (недоступная ссылка) . landsat.usgs.gov. Дата обращения: 31 января 2019. Архивировано 7 августа 2017 года.
 10. Only clear skies on Google Maps and Earth (англ.) . Google Lat Long. Дата обращения: 14 февраля 2019.
 11. Tom G. Farr Paul A. Rosen Edward Caro Robert Crippen Riley Duren Scott Hensley Michael Kobrick Mimi Paller Ernesto Rodriguez Ladislav Roth David Seal Scott Shaffer Joanne Shimada Jeffrey Umland Marian Werner Michael Oskin Douglas Burbank Douglas Alsdorf. The Shuttle Radar Topography Mission (19 мая 2007).
 12. Dive into the new Google Earth (англ.) . Official Google Blog. Дата обращения: 14 февраля 2019.
 13. Introducing Google Building Maker (англ.) . Google Lat Long. Дата обращения: 20 февраля 2019.
 14. Explore the world with tour guide and 3D imagery in Google Earth 7 (англ.) . Google Lat Long. Дата обращения: 20 февраля 2019.
 15. Google Earth adds new 3D imagery in 21 cities to its 11,000 guided tours of our planet (англ.) . VentureBeat (1 November 2012). Дата обращения: 20 февраля 2019.
 16. By Tony Hoffman, 2008 10:35AM EST May 6, 2008 May 6. Google Earth 4.3 (англ.) . PCMAG. Дата обращения: 20 февраля 2019.
 17. Google Earth dives under the sea (англ.) (2 February 2009). Дата обращения 20 февраля 2019.
 18. Google Earth now includes US “Third Coast” (англ.) . Google Lat Long. Дата обращения: 20 февраля 2019.
 19. New View of Ocean Floor in Google Earth (англ.) . Google Earth Blog (17 January 2009). Дата обращения: 20 февраля 2019.
 20. New Google Ocean Maps Dive Deep - The Earth Institute - Columbia University . www.earth.columbia.edu. Дата обращения: 20 февраля 2019.
 21. See the seafloor like never before on World Oceans Day (англ.) . Google Lat Long. Дата обращения: 20 февраля 2019.
 22. Google Sky . www.google.com. Дата обращения: 20 февраля 2019.
 23. Will Knight. Celestial add-on points Google Earth at the stars (англ.) . New Scientist. Дата обращения: 21 февраля 2019.
 24. HubbleSite - Explore Astronomy - gSky Browser . hubblesite.org. Дата обращения: 21 февраля 2019.
 25. Alex Chitu. Chat With a Martian in Google Earth 5 . Chat With a Martian in Google Earth 5 (3 февраля 2009). Дата обращения: 27 марта 2019.
 26. Look at the Moon in Google Earth - Available Now! (англ.) . Google Earth Blog (20 July 2009). Дата обращения: 27 марта 2019.
 27. Fly yourself to the moon (англ.) . Google Lat Long. Дата обращения: 27 марта 2019.
 28. Google Earth Event on July 20th in DC - Expect the Moon (англ.) . Google Earth Blog (9 July 2009). Дата обращения: 27 марта 2019.
 29. Программа Google Earth Pro стала абсолютно бесплатной
 30. Программа Google Earth Pro стала бесплатной
 31. Сообщение о создании слоя для Google Earth в официальном блоге Wikimapia
 32. Google Earth Community — Forums powered by UBB.threads™
 33. How do I get an «i» in the BBS Layer? — Google Earth Community
 34. РАСШИРЕННОЕ РУКОВОДСТВО ПОЛЬЗОВАТЕЛЯ. Использование имитатора полёта
 35. В Google Earth теперь можно рассмотреть мельчайшие детали шедевров музея Прадо — Новости дня — bigmir)net
 36. Получение бесплатной Pro версии Google Earth .
 37. High Priority Free Software Projects — Free Software Foundation — working together for free software . www.fsf.org. Дата обращения: 27 марта 2019.
 38. Google Earth now available for Android (англ.) . Google Lat Long. Дата обращения: 27 марта 2019.
 39. Charlie Sorrel. Google Earth Comes to the iPhone (англ.) // Wired : magazine. — 2008-10-27. — ISSN 1059-1028 .
 40. Google & Audi take Google services in a car to the next level in the new Audi A8 (англ.) . Google Lat Long. Дата обращения: 27 марта 2019.
 41. Update Google Earth Pro - Google Earth Help . web.archive.org (18 марта 2018). Дата обращения: 18 апреля 2019.
 42. 1 2 See notes on Google Earth releases - Google Earth Help . support.google.com. Дата обращения: 18 апреля 2019.
 43. Kate Knibbs. Google Earth Pro Is Now Available for Free (англ.) . Gizmodo. Дата обращения: 2 апреля 2019.
 44. Good News Everyone! Google Earth Pro Now Free! | Mapshole (англ.) (недоступная ссылка) . Mapshole: Uncommon Knowledge (11 February 2015). Дата обращения: 2 апреля 2019. Архивировано 26 июля 2019 года.
 45. Open-Sourcing Google Earth Enterprise . Google Cloud Blog. Дата обращения: 28 апреля 2019.
 46. Google Earth Enterprise: Open Source. Contribute to google/earthenterprise development by creating an account on GitHub . — 2019-04-26.
 47. Welcome home to the new Google Earth! - Google Maps Help . support.google.com. Дата обращения: 28 апреля 2019.
 48. Google Планета Земля
 49. First Review of New Google Earth (англ.) . Google Earth Blog (18 April 2017). Дата обращения: 28 апреля 2019.
 50. Google Earth
 51. Google Earth
 52. 1 2 Ron Amadeo. Google Earth gets a new home on the Web, fancy “guided tour” section (англ.) . Ars Technica (18 April 2017). Дата обращения: 28 апреля 2019.
 53. Traian Teglet. Driving the Monster Milktruck in Google Earth (англ.) . softpedia. Дата обращения: 1 мая 2019.
 54. Google Developers (англ.) . Google Developers. Дата обращения: 1 мая 2019.
 55. Saying Goodbye to Our Old Friend NPAPI (англ.) . Chromium Blog. Дата обращения: 1 мая 2019.
 56. Google Earth VR . vr.google.com. Дата обращения: 1 мая 2019.
 57. Google Earth VR — Bringing the whole wide world to virtual reality (англ.) . Google (16 November 2016). Дата обращения: 1 мая 2019.
 58. Google Earth VR app gets support for Street View (англ.) . TechCrunch. Дата обращения: 1 мая 2019.
 59. Kim Coleman says. Exploring Global Awareness Layers In Google Earth. (англ.) . The Good Human (16 February 2009). Дата обращения: 28 мая 2019.
 60. Arkive - Endangered marine species on Google Earth . web.archive.org (25 ноября 2017). Дата обращения: 28 мая 2019.

Ссылки

Коллекции файлов KMZ

Динамические слои (KML) для загрузки в Google Earth