Гвајана (оддел на Франција)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Прекуокеански оддел на Франција
Гвајана
Novotelplage.JPG
Знаме Грб
Знаме Грб
3 ° 59'55 ″ с. НС. 52 ° 59′59 ″ В г. H G Я O
Земја
адм. Центар Кајен
Претседател на Регионалниот совет Габриел Сервил
Историја и географија
Плоштад
  • 83 534 km²
Временска зона UTC − 3
Популација
Популација 237 549 [1] луѓе. ( 2011 )
Проценка на населението 296 711 [2] луѓе. (2019)
Густина 2,6 лица / km²
Официјален јазик француски
Дигитални идентификатори
ISO 3166-2 код FR-GF
Телефонски код +33 594
Интернет домен .gf

Официјален сајт
Физичка карта на Француска Гвајана
Физичка карта на Француска Гвајана
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Гвајана [3] [4] ( Француска Гвајана [ɡɥijan] ; често - Француска Гвајана ; Guyane française ) е најголемиот прекуокеански регион и во исто време прекуокеански департман на Франција , кој се наоѓа на североистокот на Јужна Америка . Административен центар е градот Кајен .

Се граничи со Суринам на запад, Бразил на југ и исток, а се мие од Атлантскиот Океан на север и североисток.

Етимологија

Официјалното име - Гвајана (Гвајана), појаснување на „францускиот“ се враќа во деновите кога имало пет колонии под името „Гвајана“: шпански (сега источна Венецуела ), британска (сега Гвајана ), Холандија (сега Суринам). ), португалски (сега северен Бразил , вклучувајќи ги државите Амапа и Пара ) и француски.

Географија на Француска Гвајана

Брегот на Гвајана е ниско поставен и мочурлив, се протега во лента широк околу 20 километри долж целиот брег на Атлантскиот Океан, зафаќајќи околу 6% од територијата. Остатокот од Гвајана е шумско плато, со височини до 850 m.

Климата е субекваторијална, со речиси постојани температури кои се движат од 25 до 28 ° C. Количината на врнежи е 2500-4000 mm годишно.

Историја

Гвајана била откриена од страна на Шпанците во 1499 година, но не го привлекла нивниот интерес. Во 1604 година, првите француски колонисти се населиле во Гвајана. Во 17-18 век, Холанѓаните и Британците се обиделе да ја заземат оваа територија. До 1696 година, околу 600 Французи го населиле островот Кајен и неговата околина. Периодот на холандската окупација (1654-1663) придонел за појава на културата на шеќерна трска, а со тоа и првите робови, така што во 1685 година ги имало најмалку 1.500 [5] . Конечното владеење на Франција над Гвајана било воспоставено во 1817 година.

Од крајот на 17 век, Французите развиваат плантажи во Гвајана. Бидејќи Индијанците одбија да работат на плантажите, Французите почнаа да увезуваат црни робови од Африка . До 1740 година, населението на колонијата достигнало 5.290 жители, од кои 566 биле белци, 54 биле слободни, 4.634 биле робови. Индиското население беше побројно, броејќи околу 8 илјади жители, но беше потиснато назад во оддалечените територии [5] .

Кон крајот на 10-тите - почетокот на 20-тите години на XIX век, беше направен обид да се создадат плантажи за чај во градот Кав, за што овде пристигнаа 27 Кинези. Менаџерот на плантажата требаше да биде млад кинески трговец, Канг Гао, чија личност предизвика значителен интерес во Франција („ Канг Гао, Кинез од Кајен “ - слика на Пјер-Луј Делавал ). Експериментот заврши неуспешно: од 27 кои пристигнаа, само двајца се покажаа дека се селани, други 33 никогаш не пристигнаа во Гвајана, Канг Гао се разочара од својата мисија и умре враќајќи се во Азија. [ извор не е наведен 1472 дена ]

Средината на 19 век беше обележана со три важни настани за Француска Гвајана: укинување на ропството (во 1848 година), трансформација на територијата во место на егзил (од 1852 година) и откривање на наоѓалишта на злато (во 1855 година). .

Укинувањето на ропството доведе до акутен недостиг на работна сила во економијата на плантажите, што ги принуди француските власти да прибегнат кон политики за поттикнување на имиграцијата . Во втората половина на 19 и на почетокот на 20 век, населението на колонијата се зголеми главно поради доселувањето на креолите од француските Антили и Индијанците и Кинезите регрутирани да работат на плантажите.

Откривањето на наоѓалишта на злато во Француска Гвајана привлече илјадници луѓе таму. Во екот на „ златната треска “ во џунглите на Француска Гвајана работеа до 40 илјади рудари, од кои повеќето умреа од болести, змии, диви животни и други тешкотии.

Со владин декрет во 1852 година, Француска Гвајана стана место на егзил на „несакани политички елементи“. Првите прогонети беа учесници во Француската револуција од 1848 година . Севкупно, од 1852 до 1939 година биле прогонети околу 70 илјади. По Втората светска војна Француска Гвајана престанала да биде место на егзил.

Истовремено со златната треска избувнаа и територијални спорови меѓу Франција и Холандија ( француско-холандски територијален спор во Гвајана ) и Бразил ( француско-бразилски територијален спор ). Извесно време на спорните територии, во атмосфера на анархија и анархија, постоеше и самопрогласената република Кунан .

Во 1930 - 1946 година . внатрешните региони на Гвајана биле поделени во посебна колонија - Инини .

На 19 март 1946 година, Француска Гвајана стана прекуокеански департман на Франција.

Во 1964 година, Гвајана, поради нејзината близина до екваторот , беше избрана од Франција како место за изградба на комплекс за лансирање во вселената (види космодром Куру ). Таму е стациониран третиот пешадиски полк на Легијата на странците за да го чува.

Политичка структура

Францускиот претседател назначува префект кој раководи со одделот.

Граѓаните на Гвајана избираат двајца членови на Националното собрание - францускиот парламент и еден сенатор .

На локално ниво на власт - Генералниот совет (19 члена) и Регионалниот совет (34 члена), избрани од народот на Француска Гвајана.

Главни политички партии:

Административна поделба

Административна карта на Француска Гвајана (комуна).
Административна карта на Француска Гвајана (комуни и области).

Француска Гвајана е поделена на 2 окрузи, кои се состојат од 22 комуни:

бр. на картичката комуни (руски) Комуни (Франц.) Плоштад,
km²
Население, [6]
луѓе (2011)
Густина,
луѓе / km²
Област Сен Лоран-ду-Марони
1 Авала-Јалимапо Авала-Јалимапо 187,4 1305 година 6.96
2 Мана Мана 6333 9081 1.43
3 Сен Лоран ду Марони Сен Лоран-ду-Марони 4830 40462 8.38
4 Апату Апату 2020 година 6975 3,45
5Гран Санти Гранд-Санти 2123 година 5526 2.60
6 Папаистон Папаихтон 2628 5860 2.23
7 Сајул Саул 4475 153 0,03
осум Марипасула Марипасула 18360 година 9487 0,52
Каунти Кајен
девет Камопи Камопи 10.030 1645 година 0,16
десет Сен-Жорж-де-Луапок Сен-Жорж-де-Л'Ојапок 2320 3946 1.70
единаесет Ванари Ouanary 1080 109 0,10
12 Реџина Реџина 12 130 904 0,07
13 Рур Роура 3903 2609 0,67
Четиринаесет Сен-Ели Сен-Ели 5680 420 0,07
15 Иракбо Иракубо 2762 1943 година 0,70
16 Синамари Синамари 1340 година 3165 2.36
17 Куру Куру 2160 година 25 260 11.69
осумнаесет Макурија Макурија 378 9995 26.44
19 Монсинери-Тонегранд Монсинери-Тонегранде 737 2346 3.18
дваесет Матури Матури 137 29.235 213,39
21 Кајен Кајен 23.6 57.229 2424,96
22 Ремир-Монџоли Ремир-Монжоли 46 19894 година 432,48
Вкупно 83683 237.549 2.84

Население и религија

Стапките на раст на населението во Француска Гвајана се највисоки во Јужна Америка, веднаш по Мајот меѓу француските поседи.

Брзиот раст на населението - 4 пати во текот на 40 години (281 612 луѓе - 2018 [7] ) се објаснува со високиот природен прираст (просечен број деца по жена - 3,5, природен прираст - 23 ‰) со значителна имиграција (7 ‰), главно од прекуокеанските поседи на Франција, Хаити и Бразил. Наталитет - 21,7 лица. за 1000 луѓе население, смртност - 4,8, смртност на доенчиња - 13,2 лица. на 1000 новороденчиња (2002). Просечниот животен век е 76,5 години, вклучувајќи 80 жени и 73 мажи (2002). Возрасна структура: 0-14 години - 30,2%, 15-64 години - 64,2%, 65 години и постари - 5,6%. Мажи - 96,5 илјади луѓе, жени - 85,8 илјади луѓе. 8,8% се родени надвор од Франција и колониите (2002). Писменото население над 15 години е 83%.

Етнички состав на населението: до 70% - црнци и мулати (вклучувајќи имигранти од Хаити, Суринам, Западни Индија), 12% - Европејци (главно Французи, а исто така Португалци), 3% Индијци, 10% - Бразилци и 5% - потомци на имигранти од различни азиски земји (Кина, Индија, Лаос, Виетнам и Либан). Официјална религија [ извор не е наведен 2680 дена ] - католицизам, само мал дел од населението исповеда хиндуизам и вуду .

Околу 48% католици, 15% протестанти, Јеховини сведоци 3,7% (1% издавачи ), 1,3% Евреи и 4,5% муслимани [ извор неодреден 1682 дена ] .

Населението е концентрирано во тесен крајбрежен појас; внатрешните региони се речиси пусти.

Јазици

Официјален јазик на Француска Гвајана е францускиот, а има и голем број други локални говорни јазици. Регионалните јазици се вклучени Гвајана креолски , 6 Amerind јазик ( Arawakan јазици , Wayampi јазик, vayana , Карибите јазик , palikur, emerillon), 4 marunskih дијалект (Aluko, ndyuka, paramakkansky, Saramaka), како и Hmong-ndzhua . Други говорни јазици се англиски, хаитски креолски, холандски, шпански, португалски, хака.

Природни ресурси и економија

Резерви на злато, боксит, масло, ниобиум, тантал. Се ископува само боксит, како и тантал и злато во мали количини (од поединечни трагачи). Покрај тоа, Гвајана има слабо истражени наоѓалишта на бакар, сребро, платина, манган, дијаманти и ураниум .

Повеќе од 90% од територијата е покриена со шума (вклучувајќи вредни видови - црвена, розова, тиково, морско оревче, мора, итн.).

Важна економска улога во земјата играат активностите на Францускиот национален центар за вселенски истражувања , лоциран на брегот на Атлантикот, во регионот Куру. Производството на електрична енергија во просек изнесува 450 милиони kWh ( 2000 година ).

Се одгледува шеќерна трска , од која речиси целата се користи за производство на рум. Покрај тоа, се одгледуваат банани, агруми, маниока, ориз. Сточарството е недоволно развиено.

Риболов за ракчиња во близина на брегот.

Главните извозни производи се злато, дрва, рум , ракчиња.

Валута - Евра ( ЕУР, шифра 978 ).

Образование

Универзитетот на Антили и Гвајана делумно се наоѓа во Гвајана .

исто така види

Белешки (уреди)

  1. Население на региони на Франција (2011)
  2. INSEE . Проценка на популацијата според регион, пол и голема класа на старост - Années 1975 à 2019 (fr.) ... Датум на лекување: 15 јануари 2019 година.
  3. Јужна Америка, политичка карта // Светски атлас / комп. и подгответе. до ед. ПКО „Картографија“ во 2009 година; погл. ед. Г.В. Поздњак . - М .: ПКО „Картографија“: Оникс, 2010. - С. 176-177. - ISBN 978-5-85120-295-7 (Картографија). - ISBN 978-5-488-02609-4 (Оникс).
  4. Гвајана // Осумкратен пат - Германци. - М .: Голема руска енциклопедија, 2006. - ( Голема руска енциклопедија : [во 35 тома] / гл. Ед. Ју. С. Осипов ; 2004-2017 година, том. 6). - ISBN 5-85270-335-4 .
  5. 1 2 Гончарова Т.Н. Историја на францускиот колонијализам: актуелни проблеми на проучување. Дел I: Историја на колонијалните империи на Франција. - Санкт Петербург, 2013 .-- стр. 23.
  6. Население на Француска Гвајана (2011)
  7. Население на француски одделенија (2011)

Врски