Гвинеја-Бисао

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Република Гвинеја-Бисао
пристаниште. Република Гвине-Бисао
Знаме Грб
Знаме Грб
Мото : „Unidade, Luta, Progresso“
Химна : „Esta é a Nossa Pátria Bem Amada“
Гвинеја-Бисао на мапата на светот
Гвинеја-Бисао на мапата на светот
Датум на независност 24 септември 1973 година (од Португалија )
Официјален јазик португалски
Капитал Бисау
Најголемиот град Бисау
Форма на владеење претседателска република [1]
Претседателот Умару Сисоку Ембало
премиер Нуно Гомес Набиам
Територија
• Вкупно 36 120 km² ( 133-то во светот )
•% водена површина. 12
Популација
• Оценка 1.647.000 луѓе ( 149-ти )
Густина 44,1 луѓе / km²
БДП ( ППП )
• Вкупно (2019) 3,367 милијарди [2] долари. ( 173. )
• По глава 1938 [2] US $. ( 174-ти )
БДП (номинален)
• Вкупно (2019) 1429000000 [2] долари. ( 170-ти )
• По глава 822 $ [2] ( 171. )
HDI (2020) 0,480 [3] ( ниско ; 175 место )
Валута CFA франк BCEAO
Интернет домен .gw
ISO код Gw
Код на МОК ГБС
Телефонски код +245
Временска зона 0
Автомобилски сообраќај десно[4]
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Гвинеја-Бисао ( пристаниште. Гвине-Бисао ), официјалното име е Република Гвинеја-Бисао ( пристаниште. República da Guiné-Bissau [ʁɛˈpublikɐ dɐ ɡiˈnɛ biˈsau] ) - држава во Западна Африка , поранешна португалска колонија од септември 4 , 1973 , независна држава ... Во прилог на копното, вклучувајќи го и островот Болама и архипелагот Бијагос . Ги дели границите со Сенегал на север и Гвинеја на југоисток.

Етимологија

За време на колонијалниот период, земјата била дел од Португалска Гвинеја . По прогласувањето на независноста во 1973 година, земјата стана позната како Гвинеја-Бисао . Овој топоним се состои од компонентите Гвинеја - името на географската област каде што се наоѓа земјата и, за да се разликува од соседната држава со истото име , Бисау - името на сопствената престолнина[5] .

Приказна

Предколонијален период

Територијата на денешна Гвинеја-Бисао била населена со племиња од негроидната раса. Во средниот век тие го совладале земјоделството, одгледувале просо и мешунки. Живееле во примитивен комунален систем, преминувајќи во ропство.

Колонијален период

Во 1446 година, португалската експедиција предводена од Нуну Триштан , кој слета на африканскиот брег, ја нарече новооткриената земја Гвинеја. Нуну Триштан и некои од членовите на оваа експедиција беа убиени од локалните жители. Во следните 20 години Португалецот не слета на брегот. Во 1466 година, кралот на Португалија им доделил на своите поданици, кои ги истражувале блиските острови Зеленортски Острови (сега државаЗеленортски Острови ), право да ја развиваат Гвинеја.

Португалците од островите Кејп Верде почнаа активно да ја развиваат територијата на Гвинеја во 1471-1475 година и таму да градат утврдени трговски пунктови за одбрана од домородците. Подоцна, француските, англиските и холандските корсари ги основале своите бази на овој брег. До 17 век, на брегот на Гвинеја имало неколку европски населби. Најзначајни од нив биле Фарин, Кашеу, Бисау, каде што Европејците купувале робови од локалните племенски водачи во замена за метални производи (прибор за домаќинство, алатки, украси). Купените робови биле испраќани во плантажите за шеќер и тутун во Бразил .

И покрај добро воспоставената трговија, Абориџините постојано правеа обиди да ги заземат населбите на Европејците со цел да го заземат нивниот имот. Така, само во текот на 1840-тите, домородците три пати се обидоа да ја заземат најголемата португалска база - Бисау, па дури и Абориџините преобратени во христијанството („ груметаш “) учествуваа во тоа.

Територијата на Гвинеја била управувана од гувернерот на островите Кејп Верде. Во 1879 година Гвинеја била трансформирана во посебна колонија на Португалска Гвинеја . Според француско-португалскиот договор од 1886 година, значителен дел од територијата и бил отстапен на Франција (денешна Гвинеја ).

Од почетокот на 20 век, португалските колонијалисти почнале да создаваат градови (Бисоран, Мансаба, Фулакунда итн.) на територијата на денешна Гвинеја-Бисао. Португалските трговски компании купуваа земјоделски производи од Абориџините (главно кикирики, палми), за возврат продавајќи индустриски производи.

Во 1951 година, колонијалниот статус беше укинат, а територијата стана прекуморска провинција на Португалија. Некои од абориџините ги добија правата на граѓаните на метрополата („ асимиладос “ - кои знаат да пишуваат на португалски, да исповедаат католицизам и да носат европска облека).

Од раните 1960-ти, Португалска Гвинеја, како и другите две големи португалски прекуморски провинции во Африка, Ангола и Мозамбик , е во востаничка војна против Португалија, предводена од марксистичката партија PAIGC , идеолошки блиска до MPLA и FRELIMO .

Воените дејствија, кои започнаа по наредба на PAIGK во јануари 1963 година, продолжија генерално со предноста на бунтовниците. Дури и убиството на водачот на PAIGC, Амилкар Кабрал, на 20 јануари 1973 година, не ја промени оваа ситуација.

На 24 септември 1973 година, на територијата контролирана од PAIGC, која дотогаш сочинуваше 50 до 70 проценти од територијата на прекуокеанската провинција, во ослободениот регион Мадина до Бое , Националното народно собрание на Гвинеја-Бисао го прогласи независниот Република Гвинеја-Бисао. Луис Кабрал беше избран за претседател на Државниот совет, Франциско Мендес беше избран за претседател на Советот на државните комесари (премиер).

По избувнувањето на револуцијата во Португалија во април 1974 година, новата влада на републиката на 10 септември 1974 година ја призна независноста на Гвинеја-Бисао.

Период на независност

Откако земјата стекна независност, беше воспоставен еднопартиски политички и командно планиран економски систем, обединет со РепубликаЗеленортски Острови , бидејќи PAIGC беше заедничка единствена владејачка партија во двете држави.
Гвинеја-Бисао се придржуваше до генерално просоветската ориентација во надворешната политика, обезбеди аеродроми за транзит на кубанските трупи во Ангола, иако го одби советскиот предлог да се создаде поморска база во вливот на реката Жеба . Во исто време, Гвинеја-Бисао испрати воен контингент во Ангола за поддршка на владата во војната со Јужна Африка и вооружената опозиција.

Има дипломатски односи со Русија (воспоставен со СССР 10/06/1973)

Во 1977 година, PAIGK воведе монопол за купување и извоз на палмино масло, воспостави униформни куповни цени за ориз и кикирики. Како резултат на тоа, економската и финансиската состојба на Гвинеја-Бисао нагло се влоши.
На 14 ноември 1980 година се случи бескрвен државен удар: претседателот на Советот на државните комесари (владата) на Република Гвинеја-Бисао, Жоао Бернардо Виеира, го смени претседателот на Државниот совет (парламентот) на Република Гвинеја-Бисао, Луис Кабрал (кој беше уапсен) и други функционери на PAIGC исто така беа отстранети од власт.од редот на мулатите - имигранти од Зеленортските Острови, кои беа принудени да ја напуштат Гвинеја-Бисао.

По 1986 година започна либерализацијата на економијата, во 1989 година беше донесен нов устав, кој овозможи создавање на алтернативни политички партии. PAIGK победи на изборите во 1990 година со огромно мнозинство гласови, но 1990-тите беа обележани со зголемена нестабилност. Во јуни 1998 година, имаше обид за воен удар, избувнаа судири меѓу бунтовниците и владините сили. Владата беше во можност да остане на власт во голема мера благодарение на присуството во Гвинеја-Бисао на војници од соседните земји - Гвинеја и Сенегал .
Во мај 1999 година, Виеира поднесе оставка како претседател на земјата.
Во февруари 2000 година, привремената влада му ја предаде власта на опозицискиот лидер Кумба Јала .
Во септември 2003 година, К. Јала беше сменет како резултат на бескрвен воен удар; бизнисменот Енрике Роса стана привремен претседател.
Во 2005 година, Жоао Бернардо Виеира повторно стана претседател.

Откако се случи експлозија во штабот на армијата на 1 март 2009 година, при што фатално беше ранет началникот на Генералштабот, генерал Тагме На Ваје , неговите приврзаници во армијата рекоа дека претседателот Виеира „е една од главните личности одговорни за смртта на Тагме“. Немири избија на улиците, војската го обвини претседателот за смртта на генералот. Утрото на 2 март војници лојални на починатиот началник на Генералштабот ја нападнаа претседателската палата. Жоао Бернардо Виеира бил убиен од нив кога се обидел да ја напушти зградата на неговата резиденција [6] .

По овие настани, Малам Бакаи Сања , кој ја претставува најголемата PAIGC во парламентот, победи на изборот за нов претседател.

На 26 декември 2011 година имаше обид за нов државен удар: војската ја нападна зградата на Генералштабот и голем број други објекти со цел да заплени оружје [7] . Беа извршени апсења меѓу високи офицери кои се осомничени за вмешаност. Уапсен е шефот на морнарицата, адмирал Хозе Америго Бубо На Чуто, кој важеше за главен „тинк тенк на изминатите настапи“.

Во јануари 2012 година, тешко болниот претседател Сања , кој за многумина претставуваше стабилизирачка сила, почина во болница во Париз. Со смртта на актуелниот претседател, хроничната внатрешно-политичка криза и борбата за власт се засили со обновена енергичност, што доведе до нова криза.
Во првиот круг од претседателските избори на 18 март, шефот на владејачката PAIGC Карлос Гомес Јуниор , кој беше премиер во моментот на гласањето, доби 49% од гласовите и самоуверено одеше на победа. Второто место го зазеде опозицискиот лидер на Партијата за социјална обнова Мохамед Јалу Ембалуа , кој веќе беше претседател од 2000 година, беше сменет од војската во 2003 година, а во 2008 година премина во ислам и доби ново име. Јалу најави голема измама и одби да учествува во вториот круг од изборите.
Меѓутоа, вториот круг, закажан за 29 април, не се одржа.

На 13 април 2012 година се случи воен удар во Гвинеја-Бисао [8] . Војската, предводена од Мамаду Туре Курума , ги уапси привремениот претседател на земјата Раимундо Переира и поранешниот премиер и претседателски кандидат Карлос Гомес Јуниор , кои подоцна беа ослободени и пренесени во Брегот на Слоновата Коска . Хунтата најави формирање на Преодниот совет. Некои политичари во Гвинеја-Бисао и меѓународни организации, вклучително и ОН (на 18 мај, Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која им се забранува на сите членови на Воениот совет да ја напуштат земјата), Комонвелтот на земји што зборуваат португалски, Европската унија, Африканската унија , ЕКОВАС , ги осуди акциите на хунтата и повика на обновување на земјата има уставен поредок [9] .
Потпишан е договор, според кој претседателот на Националното собрание, Мануел Сериф Намаџо, кој го освои третото место на изборите, од 11 мај стана привремен претседател.
Се очекуваше во 2014 година да се одржат нови избори, а пред нив земјата да управува привремена влада.

На 22 октомври 2012 година беше објавен нов обид за државен удар [10] . Загинаа 7 лица, владата објави дека зад нападот стојат Португалија и Комонвелтот на земји од португалско говорно подрачје.

На 18 мај 2014 година, победник на претседателските избори во вториот круг беше кандидатот од најголемата партија, Африканската партија за независност на Гвинеја и Зелено'ртски Острови (PAIGC), Хозе Марио Ваш .

Една недела по полагањето заклетва како претседател, Ваш го назначи Домингос Симоес Переира, лидер на партијата PAIGC која победи на парламентарните избори, за нов шеф на владата. Сепак, кризата продолжи да се влошува во земјата, а поради зголемените несогласувања со премиерот околу преклопувањето на нивните должности по транзицијата кон цивилно владеење, владата на Переиро беше распуштена на 20 август 2015 година [11] . Басиро Да стана нов премиер, но неговата кандидатура наиде на неодобрување кај некои членови на владејачката партија ПАИГК, кои повикаа на протести во главниот град. Во врска со ова, на 17 септември беше назначен нов премиер - Карлос Кореја, кој веќе три пати претходно ја извршуваше оваа функција [12] .

Структура на државата

Република. Шефот на државата е претседателот, кој го избира населението за неограничен број од 5-годишни мандати. Законодавно тело - еднодомен државен народен собор, 100 пратеници, избрани од населението со мандат од 4 години (последните избори се одржаа на 13.04.2014 година).

Главни политички партии:

 • ПАИГК - лево, 55 пратеници
 • Партијата за социјална обнова - левиот центар, 41 пратеник
 • Нова демократска партија - 1 пратеник
 • Демократска конвергенција - 2 пратеници
 • Сојуз за промени - 1 пратеник
 • Демократски социјален фронт - левиот центар, незастапен во парламентот

Географија

Релјеф на Гвинеја-Бисао

Комплексното крајбрежје на Гвинеја-Бисао е силно распарчено од речните утоки. Островите Бижагос , лоцирани во близина на атлантскиот брег на земјата, се формирани за време на поплавите на античката делта на реката Жеба. На југоисточниот дел на земјата се протегаат појасите на висорамнината Фута Јалон , висока до 262 m. Од него од исток кон запад се протега рамна алувијално-морска низина (на места мочурлива), која постепено тоне, бидејќи се наоѓа во област на најновите нуркања на континенталната маргина на Африка. Од минералите, познати се наоѓалишта на боксит , фосфорит , злато , а на полицата - нафта и гас .

Климата е субекваторијална монсунска со влажни лета и суви зими. Просечната температура на воздухот е ≈ + 26 ° C во текот на целата година. Годишните врнежи се намалуваат од 3000 mm на брегот на 1200 mm на исток, каде што се чести суши и бури од прашина.

Густата речна мрежа е претставена со висоководни реки (Жеба, Кашеу , Корубал, Балана), пловни во значителна мера.

По должината на брегот, мангрови шуми растат на почви од мангрови, отстапувајќи им место на листопадни-зимзелени шуми. А зад нив, во внатрешните региони на земјата покрај речните долини, има галериски шуми на алувијални почви , а на местото на исечените шуми има високи тревни савани на црвени фералитни почви. Домородните шуми покриваат 37% од територијата на Гвинеја-Бисао, што се намалува за 1% годишно. Од животните, птиците се најдобро сочувани, а цицачите најмногу ги истребуваат луѓето (има мајмуни , нилски коњи , видри , гриви ).

Административное деление

Административно-территориальное деление Гвинеи-Бисау (2007)

Гвинея-Бисау — унитарная республика, состоящая из восьми континентальных округов и одного островного, расположенного на архипелаге Бижагош . Столица страны выделена в самостоятельный округ Бисау, являющийся наименьшим по площади, но самым большим по населению. Островной округ Болама заселён наименее всего.

Население

Возрастно-половая пирамида населения Гвинеи-Бисау на 2020 год

Численность населения — 1,57 млн (оценка на июль 2010).

Годовой прирост — 2 % (2010)

Фертильность — 4,6 рождения на женщину (2010)

Младенческая смертность — 98 на 1000 (2010, 9-е место в мире)

Средняя продолжительность жизни — 48 лет (2010, 216-е место в мире)

Заражённость вирусом иммунодефицита ( ВИЧ ) — 1,8 % (оценка 2007 года)


Городское население — 30 % (2008)

Этнический состав : баланте 30 %, фульбе 20 %, манджак 14 %, мандинка 13 %, пепель 7 %, другие африканские племена. Белые и мулаты — менее 1 %.

Языки: официальный — португальский , распространён креольский (на основе португальского), а также аборигенные языки.

Религии: мусульмане 50 %, аборигенные верования 40 %, христиане 10 %.

Образование

Около 99% населения было неграмотным. В начальных школах всех видов в 1965 году 12,2 тыс. детей. [13]

Грамотность населения старше 15 лет — 42 % (2003), 59,9% (2020 год) [1] .

Университеты в Гвинея-Бисау. Университет Амилкара Кабрала - единственный государственный университет.

Вопросами образования всех уровней Гвинеи-Бисау заведует Министерство образования, молодежи и спорта. [2]

Экономика

Гвинея-Бисау входит в пятёрку самых бедных стран мира. ВВП на душу населения в 2017 году — 790 долл . (166-е место в мире).

Имеются месторождения фосфатов, бокситов, нефти, но они не экспортируются.

Экономика основывается на сельском хозяйстве и рыболовстве (82 % работающих, 62 % ВВП). В последние годы увеличивается культивирование орехов кешью (по их сбору Гвинея-Бисау вышла на пятое место в мире). Основная продовольственная культура — рис. Выращивается также кукуруза, бобовые и тапиока. Промышленность — обработка пищевых продуктов и пивоварение.

Внешняя торговля

По состоянию на 2016 год: [14]

Экспортные товары — орехи кешью, рыба и креветки , арахис , фрукты. Общий объём экспорта порядка 274 млн ам. долл.

Основные покупатели: Индия 78 % (213 млн $), Белоруссия 12 % (31,7 млн $), Гана 3,5 % (9,6 млн $)

Импорт — продовольствие, промышленные товары, нефтепродукты. Общий объём импорта порядка 351 млн ам. долл.

Основные поставщики: Португалия 25 % (86,7 млн $), Гамбия 17 % (59,1 млн $), Сенегал 15 % (53,1 млн $), Индия 6,3 % (22 млн $) и Китай 6 % (21,2 млн $).

Входит в международную организацию стран АКТ .

Наркотрафик кокаина из Южной Америки в Европу

Но главной отраслью и основной статьёй экономики страны является наркотрафик . Ежегодный доход от наркотрафика во всей Гвинее-Бисау грубо оценен в сумму около 2 миллиардов долларов (что в два раза больше ВВП страны) [15] [16] [17] .

В 2004—2005 года колумбийские наркокартели используют страну (в основном островную часть, особенно архипелаг Бижагош ) как абсолютно безопасный перевалочный пункт для доставки кокаина из Южной Америки в Европу (другие пути сложнее). Наркотик прибывает на кораблях, скоростных катерах, самолётах (с посадкой и без — сброс контейнеров, мешков над сушей и морем). Далее местные наёмники фасуют кокаин мелкими партиями и отправляют в Европу на джипах и грузовиках через Сахару (по бывшей трассе Париж — Дакар), а затем из Марокко переправляют в Испанию вместе с нелегальными иммигрантами (через запаянные пакеты в желудках) и скоростными катерами [18] . Наркомафией из Колумбии полностью куплена местная армия, ВВС и флот , которые не дают местной полиции, журналистам, активистам вести борьбу с контрабандой. Силовики страны даже строят новые аэродромы для приёма самолётов с наркотиками.

Попытки других стран (США и ЕС) повлиять на ситуацию не приносят успеха. Так, в 2010 году США выдвигали обвинения в участии в наркотрафике военным лидерам Гвинеи-Бисау, включая главкомов ВВС и ВМС (все их счета в США были заморожены). 13 апреля 2012 года в Гвинее-Бисау произошёл очередной военный переворот — президента убили, к власти пришла хунта, которую ЕС считает нелегитимной. В мае 2012 года ООН объявила лидеров хунты персонами нон грата. Но наркоперевозки только увеличились. В марте 2015 года, страны-доноры из ЕС перечислили Гвинее-Бисау миллиард евро в рамках 10-летнего плана, призванного привлечь туристов и инвесторов. [17]

СМИ

Государственная радиокомпания и государственная радиостанция RNGB ( Rádio Nacional da Guiné-Bissau — «Национальное радио Гвинеи-Бисау»), государственная телекомпания и государственный телеканал — TGB ( Televisão da Guiné-Bissau — «Телевидение Гвинеи-Бисау»).

Вооружённые силы Гвинеи-Бисау

Военные расходы 8,6 млн долл. Регулярные ВС 9,25 тыс. чел., включая военизированные формирования (жандармерия, 2 тыс. чел.). Комплектование: по призыву (частично). Моб. ресурсы 313,6 тыс. чел., в том числе годных к военной службе 178,4 тыс. СВ: 6,8 тыс. чел., 6 батальонов (танковый, 5 пехотных), артиллерийский дивизион, разведывательная и инженерная роты. Вооружение: 10 танков Т-34, 15 ПТ-76. 10 БРДМ-2, 55 БТР, 26 орудий ПА, 8 120-мм миномётов, 34 ЗАУ, ПЗРК «Стрела-2», несколько 75- и 89-мм БЗО. ВВС: 100 чел., 3 6. с, б. в. нет. Самолётный и вертолетный парк: 3 МиГ-17Ф, SA-318,2 SA-319. ВМС: 350 чел., 2 пограничных катера.

См. также

Примечания

 1. Атлас мира: Максимально подробная информация / Руководители проекта: А. Н. Бушнев, А. П. Притворов. — Москва: АСТ, 2017. — С. 62. — 96 с. — ISBN 978-5-17-10261-4.
 2. 1 2 3 4 World Economic Outlook Database, October 2019 – Report for Selected Countries and Subjects (англ.) .International Monetary Fund (IMF) (11 October 2019). Дата обращения: 13 марта 2020.
 3. Human Development Indices and Indicators (англ.) . Программа развития ООН . — Доклад о человеческом развитии на сайте Программы развития ООН. Дата обращения: 15 декабря 2020.
 4. http://chartsbin.com/view/edr
 5. Поспелов, 2002 , с. 115.
 6. Президент Гвинеи-Бисау убит в столкновениях
 7. В Гвинее-Бисау предотвращена попытка военного переворота
 8. В Гвинее-Бисау произошел военный переворот
 9. Государственный переворот в Гвинее-Бисау
 10. В Гвинее-Бисау имела место попытка нового переворота (недоступная ссылка) . Дата обращения: 21 января 2013. Архивировано 24 ноября 2012 года.
 11. Гвинея-Бисау. Внешэкономсвязи, политика
 12. СМИ: президент Гвинеи-Бисау назначил нового премьер-министра (недоступная ссылка) . Дата обращения: 17 октября 2015. Архивировано 4 марта 2016 года.
 13. Страны Африки : Полит.-экон. справ. - Search RSL . search.rsl.ru . Дата обращения: 4 февраля 2021.
 14. Внешняя торговля Гвинеи-Бисау (недоступная ссылка) . Дата обращения: 31 декабря 2018. Архивировано 7 октября 2017 года.
 15. Александр МЕЗЯЕВ. Маленькое государство в большом деле (недоступная ссылка) . АфроКом (19 апреля 2012). Дата обращения: 7 июля 2016. Архивировано 18 августа 2016 года.
 16. Илья Плеханов. Рай кокаиновых переворотов . ИноСМИ.ру (19 декабря 2012).
 17. 1 2 Алексей Куприянов. Порошок — уходи! Как в Гвинее-Бисау построили первое в мире наркогосударство . Лента.ру (8 июля 2016).
 18. Елизавета Никитина. Желудочный трип: новые пути кокаина в Европу . Мир . Слон (14 мая 2015).

Литература

Ссылки