Хале (Вестфалија)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Заедница
Хали
Хали
GerryWeberStadion.JPG
Знаме Грб
Знаме Грб
52 ° 03′39 ″ с. НС. 8 ° 21'35 ″ инчи. г. H G Я O
Земја Германија
Земјата Северна Рајна-Вестфалија
округ Гутерслох
Внатрешна поделба 6 подобласти
Бургомајстор Ен Роденброк-Веселман ( СПД )
Историја и географија
Плоштад 69,28 км²
Централна висина 125 м
Временска зона UTC + 1: 00 , во лето UTC + 2: 00
Популација
Популација 21 081 луѓе ( 2010 )
Дигитални идентификатори
Телефонски код 0 52 01
Поштенски код 33790
Код на автомобилот GT (до 31. Дез. 1972 HW)
Официјален код 05 7 54 012

hallewestfalen.org (германски)
Прикажи/Скриј мапи
Хали на мапата
Халле
Хали
Хали на мапата
Халле
Хали
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Хале ( германски Halle ) е комуна во Германија , во покраината Северна Рајна-Вестфалија .

Подредена на административната област Детмолд . Тој е дел од областа Гутерсло . Населението е 21.081 луѓе (од 31 декември 2010 година). [1] Зафаќа површина од 69,29 km². Официјалниот код е 05 7 54 012 .

Комуната е поделена на 6 рурални окрузи.

Белешки (уреди)

  1. Amtliche Bevölkerungszahlen (германски) ... Landesbetrieb Information und Technik Nordrhein-Westfalen (IT.NRW) . Преземено на 27 јуни 2011 година. Архивирана на 28 септември 2011 година. Архивирана на 29 јули 2011 година во Wayback Machine

Врски

  • [1] Официјална страница