Игор Горгонзола

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
„Игор Горгонзола“ Новара
Лого
Основана 1984 година
Стадион Спортска палата Палагор Иоргонзола
Капацитет 5000
Претседателот Ovanована Сапорити
Тренер Стефано Лаварини
Капетан Кристина Чирикела
Конкуренција Италијанско првенство (Серија А1)
2020/2021 година 2 -ри
Веб -страница agilvolley.com ( итал .)
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

"Игор Горгонзола» (Игор Горгонзола) - италијанска женска одбојкарска екипа на Новара . Тоа е дел од одбојкарскиот клуб АГИЛ.

Постигнувања

Историја

Одбојкарскиот клуб „АГИЛ Волеј“ е основан во 1984 година во Треката ( провинција Новара ). Кратенката AGIL е составена од почетните букви од зборовите A micizia, G ioia, I mpegno и L ealtà (пријателство, радост, посветеност, лојалност). До 1995 година, тимот на клубот играше во Серија Ц од италијанското првенство , а потоа дебитираше во Серија Б2 и веднаш го зазеде 2 -то место во него, откако постигна промоција во класата. Во серијата Б1, тимот „АГИЛ Волеј“ остана само една сезона и, откако стана победник во третата најважна дивизија на националното првенство, се искачи на А2 серијата. Во сезоната 2000/2001 одбојкарите на Трекате станаа сребрени медалисти на италијанското првенство во серијата А2 и станаа една од најсилните одбојкарски тимови во земјата.

Во 2001 година, во пресрет на дебито во Серија А1, клубот се пресели во Новара . Главниот спонзор беше телекомуникациската компанија „Асистел» ( „Асистел“), во која беше именуван тимот. Првенството во највисоката одбојкарска дивизија на земјата за почетници беше успешно. Во прелиминарната фаза, тимот на Асистел го зазеде 3-то место, а потоа стигна до финалето на релито, каде загуби од Фопапедрети од Бергамо со 1-3. Во следната сезона (2002/2003) одбојкарите на Новара повторно стигнаа до финалето на италијанското првенство, но повторно загубија-овој пат од тимот Деспар-Сирио од Перуџа со 1-3. Во март 2003 година, Новара за првпат учествуваше во ЦЕБ купот и веднаш го освои почесниот трофеј, откако победи во финалето на четворката (одржано во Перуџа), прво шпанскиот тим „Каха де Авила“ 3: 0, а потоа и во финалето на своите сонародници од тимот „Хотел Кантур“ (Лас Палмас) со ист скор.

Игор Горгонзола. Сезона 2013-2014.

Во 2003 година , тимот се пресели во структурата на новоформираниот одбојкарски клуб „ Асистел Волеј » („Асистел Волеј“), инициран и предводен од Антонио Казерта. Клубот „АГИЛ Волеј“ се врати во Треката и го најави тимот да учествува во Серија В. Во 2006-2012 година, тимот играше во Серија Б2, по што, заземајќи го првото место во него, отиде во Б1. Во 2012 година, Асистел беше распуштен и со цел да се зачуваат одбојкарските традиции во Новара, клубот АГИЛ Волеј се врати во овој град и неговиот тим беше вклучен во серијата А2 наместо тимот на Буснаго кој престана да постои. Истата година генерален спонзор на клубот беше компанијата „Игор» (Игор), се занимава со производство на млечни производи, а тимот го доби името „Игор Горгонзола“, каде што вториот дел од името е најпознатиот бренд сирење произведено од компанијата. Во сезоната 2012/2013, Новара се истакна во серијата А2 и се врати во А1 по 10-годишна пауза.

Игор Горгонзола. Сезона 2014-2015.

Во сезоната 2013/2014, Игор Горгонзола стигна до полуфиналето на италијанското првенство , но загуби во оваа фаза од Ребека Нордмеканик од Пјаченца со 0-2. Во 2014/2015 година Новара го зазеде 1-то место во регуларниот шампионат, потоа самоуверено стигна до финалето на шампионатот, но загуби со 2-3 од тимот на Поми (Казалмаѓоре) . Во истата сезона, „Игор Горгонзола“ го освои Купот на земјата , победувајќи го тимот „ Лиу-eо Волеј “ од Модена во конечните 3: 1. Овие успеси Новара ги постигна под водство на тренерот Лучијано Педула. Лидерите на тимот беа најдобриот одбојкар на СП 2014 Американката Кимберли Хил, нејзиниот сонародник А. Клинеман, Хрватката К. Барун, М. Гуиџи, К. Кирикела, Н. Сињориле, С. Сансона. Покрај тоа, Игор Горгонзола учествуваше во ЦЕБ Купот , но испадна од турнирот во првото коло, губејќи двапати од рускиот Краснодар Динамо .

Во 2015 година, составот на тимот од Новара беше ажуриран за половина. Сите легионери се целосно сменети. Две Американки и една Хрватка беа заменети со Србинот Т. Малешевиќ, Порториканецот А. Круз, Хрватот С. Фабрис, Полка М. Ваврзинијак, Американецот Н.Фосет. Напаѓачот на италијанската репрезентација Катерина Босети се пресели од турски Галатасарај во Новара. Веќе во текот на првенството, М. Феноliо беше назначен за нов ментор наместо тренерот Педула.

Во сезоната 2015/2016, тимот на Игор Горгонзола дебитираше во Лигата на шампионите , но по прелиминарното коло мораше да го напушти турнирот, губејќи два билети за плејоф од нивната група од турската Вакифбанк и полскиот Атом Трефлу. Во италијанското првенство во прелиминарната фаза, Игор Горгонзола го зазеде 4-то место, а во четвртфиналето на плејофот загуби од тимот Лу-eо Волеј од Модена.

Игор Горгонзола е шампион на Италија во 2017 година.

Во офсезоната 2016 година, само 4 италијански одбојкари останаа во тимот од претходниот список. Деветмина спортисти станаа дојденци, од кои, пред с all, вреди да се истакнат три Холанѓанки - С. Плак, Л. Дејкему и Ј. Петерсен, како и искусните Ф. Пичинини и Хрватот К. Барун -Шушњар. Во прелиминарната фаза на националното првенство, тимот од Новара стана трет, а во плејофот на патот до финалето ги совладаа Савино (Скандичи) со 2-1 и Поми (Казалмаѓоре) . Во првиот натпревар од решавачката серија, Игор Горгонзола загуби од Лиу-eо Нордмеканика од Модена 1: 3, но потоа извојува три победи по ред (3: 0, 3: 1, 3: 0) и за прв пат во нејзината историја и историјата на градот Новара станаа сопственици на шампионската титула. Хрватскиот напаѓач Игор Горгонзола Катарина Барун стана најдобар стомна и втор во листата на вкупни перформанси според резултатите од целиот шампионат.

Во сезоната 2017/2018, тимот од Новара, предводен од искусниот тренер Масимо Барболини, го освои Купот на Италија и Суперкупот, победувајќи го Имоко Волеј од Конеlано во решавачките натпревари на овие турнири. Но, во националното првенство „Игор Горгонзола“, откако го освои редовното првенство и со сигурност стигна до финалето, загуби во решавачката серија од истиот тим од Конеглијано 1-3.

Сезоната 2018-2019 ја одбележа конфронтација помеѓу два италијански тима - Игор Горгонзола и Имоко Волеј - во финалето на сите четири официјални турнири на кои учествуваа - првенството, Купот на Италија и Суперкупот и ЦЕВ Лигата на шампионите . Одбојкарите на Новара победија во две од овие натпреварувања (Купот на Италија и Лигата на шампионите), тимот од Конеглијано беше посилен во финалната серија на националното првенство и финалето на Купот.

Одбојкарски клуб „АГИЛ Волеј“

  • Претседател - ovanована Сапорити.
  • Потпретседател - Моника Лоро.
  • Спортскиот директор и менаџер на тимот е Енрико Маркиони.

Арена

ПалаИгор Горгонзола

Тимот игра домашни натпревари во Спортската палата Палаигор Горгонзола , која се наоѓа во источниот дел на Новара . Капацитетот е 5000 гледачи. До октомври 2015 година, тој беше наречен "PalaTerdoppio". Отворен во 2007 година . До 2012 година, служеше како домашна арена за друг женски одбојкарски тим од Новара - Асистел. Во март 2009 година беше домаќин на четвртото финале на Купот за жени во ЦЕВ .

Палатата е дел од урбаниот спортски комплекс „l'Impianto Sportivo Comunale del Terdoppio“, кој вклучува и базен.

Сезона 2020—2021

Транзиции

Дојдоа : Б. Херботс, С. Бонифацио, Х. Вашингтон (сите - „ Унет -Јамамаи “), Ц. Босети („ Епиу “), М. Смажек („ Занети “), А. Популини („Клуб Италија“) , Н. Далдероп (Ил Бизонте Фиренце), Е. Занет (Мондови), И. Батистони (Марињако), главен тренер С. Лаварини (Унет-Јамамаи).
Надвор : И. Млакар, Ј. Бракочевич, М. Кортни, Ц. Ди Хулио, С. Велковиќ, Е. Василева, В. Аригети, Р. Морело, Ф. Пјачентини, З. Горетска, главен тренер М. Барболини.

Состав

Бр. Име презиме Година

раѓање

Висина Ампула Државјанство
3 Алесија Популини 2000 година 179 напаѓач Италија
4 Брит Херботс 1999 година 182 напаѓач Белгија
5 Франческа Наподано 1999 година 175 либеро Италија
6 Елиза Занет 1996 година 193 напаѓач Италија
7 Иларија Батистони 1996 година 174 врзивно средство Италија
девет Катерина Босети 1994 година 180 напаѓач Италија
десет Кристина Чирикела 1994 година 195 централно Италија
единаесет Стефани Сансона 1982 година 175 либеро Италија
12 Мика Хенкок 1992 година 180 врзивно средство САД
13 Сара Бонифацио 1996 година 185 централно Италија
16 Хејли Вашингтон 1995 година 192 централно САД
17 Малвина Смажек 1996 година 191 напаѓач Полска
19 Ника Далдероп 1998 година 190 напаѓач Холандија
  • Главен тренер е Стефано Лаварини.
  • Тренер - Давиде Баралди.

Линкови