Иванов, Сергеј Борисович

Од Википедија, бесплатната енциклопедија

Одете во навигација Одете на пребарување
Сергеј Борисович Иванов
Сергеј Иванов2016 (отсечен) .jpg
Знаме
Специјален претставник на претседателот на Руската Федерација за заштита на животната средина, екологија и транспорт
Знаме
од 12 август 2016 година
Претседателот Владимир Путин
22 декември 2011 - 12 август 2016 година
Претседателот Дмитриј Медведев
Владимир Путин
Претходник Сергеј Наришкин
Наследник Антон Вајно
12 мај 2008 - 22 декември 2011 година
Шефот на владата Владимир Путин
Претседателот Дмитриј Медведев
15 февруари 2007 година - 7 мај 2008 година
(дело до 12.05.2008 г.)
Шефот на владата Михаил Фрадков
Виктор Зубков
Владимир Путин
Претседателот Владимир Путин
Наследник Игор Шувалов
28 март 2001 година - 15 февруари 2007 година
Шефот на владата Михаил Касјанов
Виктор Кристенко (глума)
Михаил Фрадков
Претседателот Владимир Путин
Претходник Игор Сергеев
Наследник Анатолиј Сердјуков
15 ноември 1999 година - 7 мај 2000 година
27 мај 2000 - 28 март 2001 година
Претседателот Борис Елцин
Владимир Путин
Претходник Владимир Путин
Наследник Владимир Рушаило

Раѓање 31 јануари 1953 година ( 1953-01-31 ) (68 години)
Ленинград , РСФСР , СССР
Родено име Сергеј Борисович Иванов
Сопружник Ирина Сергеевна Иванова
Деца Александар, Сергеј
Пратката КПССОбединета Русија
Образование Државниот универзитет во Ленинград
Високи курсеви на КГБ на СССР во Минск
Институт за црвени знамиња на КГБ на СССР
Активност државник
Однос со религијата православието
Награди
Орден за заслуги за татковината, 1 степен
Орден за заслуги за татковината, II степен Орден за заслуги за татковината, III степен Орден за заслуги за татковината, IV степен
Орден на Александар Невски Лента за воени заслуги на РУС.svg Орден на честа Орден на Црвена звезда
SU Order For Personal Courage ribbon.svg РУС медал за комеморација на 850-годишнината од Москва лента.svg SU медал 70 години од вооружените сили на СССР лента.svg Медал Столипин П.А., 2 степен
Медал „За враќање на Крим“ Медал „За зајакнување на борбениот комонвелт“ (Министерство за одбрана на Русија) Медал „За трудољубивост во извршувањето на инженерските задачи“ RUS FSB Medal for Interaction with the FSB of Russia панделка 2002.svg
Орден за заслуги, 1 степен (Украина) Медал на KRG Dank.png
OrdenDostik.png
Кадиров орден пнг.png
Воена служба
Години на услуга 1975-2007 година
Припадност СССР Русија
Тип на војска Комитет за државна безбедност на СССР КГБ на СССР
Знаме на странска разузнавачка служба (Русија) 2009 г.gif СВР на Русија
Федерална служба за безбедност на Руската Федерација ФСБ на Русија
Ранг
Битки Првата чеченска војна ; Втора чеченска војна
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Сергеј Борисович Иванов (роден на 31 јануари 1953 година , Ленинград ) - советски и руски државник, политички и воен лидер. Специјален претставник на претседателот на Руската Федерација за заштита на животната средина, екологија и транспорт (од 12 август 2016 година). Постојан член на Советот за безбедност на Руската Федерација .

Од 22 декември 2011 година до 12 август 2016 година - началник на кабинетот на претседателската извршна канцеларија на Руската Федерација . Од 28 март 2001 година до 15 февруари 2007 година - министер за одбрана на Руската Федерација .

Полноправен командант на Орден за заслуги за татковината .

Вршителот на должноста државен советник на Руската Федерација, 1 класа (2011) [1] . Генерал полковник , во пензија.

Претседател на Управниот одбор на ПЈС Ростелеком од 15 јуни 2015 година [2] . Претседател на Одборот на доверители на Руското воено историско друштво од 15 април 2019 година [3] .

раните години

Роден е на 31 јануари 1953 година во Ленинград. Бил член на КПСС , дипломирал на отсекот за превод на филолошкиот факултет на Државниот универзитет во Ленинград и на воениот оддел под него (1975), повисоките курсеви на КГБ на СССР во Минск (1976), Институтот за црвени знамиња на КГБ на СССР (1981).

Во 1974 година бил испратен да студира англиски јазик на Техничкиот колеџ Илинг [en] ( Лондон , ОК ) [4] .

Во 1975 година бил примен на служба во КГБ . Во 1976-1977 година бил вработен во 1-от оддел на Дирекцијата на КГБ за Ленинград и Ленинградската област , каде што работел во истата единица заедно со идниот претседател на Руската Федерација Владимир Путин [5] .

Работел до 1985 година во резиденција во Финска , а потоа во Кенија [4] (каде, според неговите зборови, бил префрлен поради неговото откривање во Европа од страна на Олег Гордиевски ) [6] .

Во 1991-1998 година тој продолжи да работи во Руската служба за надворешно разузнавање . Дипломирал на неговата разузнавачка служба како прв заменик-директор на Европскиот оддел на надворешната разузнавачка служба на Русија [4] .

Државник

Иванов во целосна воена униформа на генерал-полковник

Во август 1998 година, тој беше назначен за заменик директор на ФСБ на Русија - Раководител на Одделот за анализа, прогноза и стратешко планирање (во тоа време ФСБ на Русија беше на чело на Владимир Путин) [4] [7] .

Од 15 ноември 1999 година - секретар на Советот за безбедност на Русија .

Од 15 ноември 1999 година, тој беше постојан член на Советот за безбедност на Руската Федерација, продолжи да ја извршува оваа функција кога беше назначен за министер и прв потпретседател на Владата и на оваа функција беше до 25 мај 2008 година, кога, при формирањето на новиот состав на Советот за безбедност, претседателот на Руската Федерација Д.А.Медведев не го вклучи во новиот состав на Советот за безбедност [8] [9] [10] [11] [12] [13] .

На 9 ноември 2000 година, тој беше отпуштен од активна воена служба во резерва.

На 28 март 2001 година е назначен за министер за одбрана на Руската Федерација [4] , на 14 ноември 2005 година - заменик претседател на Владата на Руската Федерација - министер за одбрана на Руската Федерација.

Од 20 март 2006 година - претседател на Воено-индустриската комисија при Владата на Руската Федерација [7] .

Извесно време, заедно со Д. А. Медведев, тој се сметаше за еден од најверојатните наследници на В.В. Путин на претседателските избори во 2008 година . На 15 февруари 2007 година, тој беше разрешен од функцијата заменик-премиер на Русија - министер за одбрана на Русија и беше назначен за прв потпретседател на Владата. Ова доведе до зголемени очекувања за негово назначување како наследник на претседателството [14] . Анкетите на јавното мислење покажаа прилично високи оценки [15] .

Меѓутоа, на 10 декември 2007 година, на состанокот на партиите „ Единствена Русија “, „ Фер Русија “, Аграрната партија и „ Цивилната моќ “ и претседателот на т.н. Дмитриј Медведев беше именуван за „наследник на Путин“, а неговата номинација за кандидат од партијата Единствена Русија беше формализирана на конгресот на 17 декември 2007 година [16] . И Иванов му изразил поддршка.

На 12 мај 2008 година, во владата на В.В. Путин, тој ја презеде функцијата вицепремиер на Руската Федерација. Надгледувани прашања од воената индустрија.

Од пролетта 2011 година - Претседател на Надзорниот одбор на Автономната некомерцијална организација „Евроазиски центар за проучување, зачувување и реставрација на популациите на леопардот“ [17] .

Од 22 декември 2011 година до 12 август 2016 година - шеф на претседателската администрација на Руската Федерација .

Во 2011 година, тој го иницираше создавањето на Евроазискиот центар за зачувување на далечноисточните леопарди [18] .

На парадата на 9 мај 2005 г.

Во 2012 година, под претседателот Владимир Путин, тој повторно стана постојан член на Советот за безбедност.

Сергеј Иванов со Владимир Путин на средба со службеници и обвинители назначени на повисоки позиции, април 2015 година

Од 12 август 2016 година - Специјален претставник на Претседателот на Руската Федерација за заштита на животната средина, екологија и транспорт [19] . Од април 2017 година, тој е член на Надзорниот одбор на Државната корпорација Ростек. Одговорен за промовирање на развојот, производството и извозот на високотехнолошки индустриски производи [20] .

На 18 октомври 2017 година, тој излезе со иницијатива за воведување еколошка такса за користење на пластични кеси во продавниците [21] .

Имот и приход

Според официјалните податоци, приходот на Иванов за 2011 година изнесувал 6,31 милиони рубли, приходот на неговата сопруга - 4,07 милиони рубли. Заедно со сопругата, Иванов поседува 2 парцели со вкупна површина од 2,4 хектари, станбена зграда, два стана и автомобил [22] .

Според официјалните податоци, приходот на Иванов за 2014 година изнесувал 16,2 милиони рубли, приходот на неговата сопруга - 3,16 милиони рубли; за 2015 година - 10,3 милиони и 2,8 милиони, соодветно [23] [24] .

Осврти

Во почетокот на 2006 година, новинарот и писател Дмитриј Биков забележал дека: [25]

ПР кампањата против рускиот министер за одбрана Сергеј Иванов јасно го означи курсот на Кремљ кон победата на друг наследник на Путин ( Медведев ). Истакнувајќи дека „во последно време Иванов стана предмет на сериозен прогон“, повикувајќи се на упатените, Биков пишува дека „зад неа стојат не само политичките противници на Иванов, а не лично Д. Медведев“, според Биков, „Влог на Медведев - и соодветно против Сергеј Иванов - дали и „ Елциновите “ ... за нив Медведев е попогоден од Иванов. Токму затоа што Иванов, во случај на стапување на тронот, нема да биде бадем со никого... Самиот не краде и нема да дава на други“.

Поранешниот американски државен секретар Кондолиза Рајс ја карактеризира личноста на Иванов во нејзините мемоари „ Највисоката чест “: [26]

„Сергеј беше строг и малку сомничав кон САД, но можеше да се потпреш на него. Никогаш не ветил дека ќе го направи она што не може да го направи. Без разлика на позициите и титулите, Иванов остана сигурен канал за комуникација со Путин и во најделикатните ситуации. Во односите меѓу Белата куќа и Кремљ, овој канал беше најважен и најсоодветен“.

Според Михаил Зигар , изложен во книгата „Сите луѓе на Кремљ“, случајот со војникот Сичев (2006), неуспешната првична реакција на министерот за одбрана Иванов „ таму нема ништо сериозно, инаку би знаел за тоа “. брзото промовирање на случајот од страна на обвинителството и одекот околу магливата приказна станаа една од причините што во 2008 година Путин го избра Дмитриј Медведев за свој наследник за следниот претседателски мандат (2008-2012), наместо Иванов, кој беше напред. на Медведев во рејтингот [27] .

Награди

Лично

Течно зборува англиски и шведски јазик . Редовно посетува натпревари на ЦСКА кошаркарски , хокејски и фудбалски клубови . Ја сака работата на Битлси . Оженет. Сопругата - Ирина, родена 1953 година. Московјанец, има високо образование по економија. В семье двое детей: сыновья Александр (1977—2014) и Сергей (род. 1980).

Дети

Александр
Александр (1977—2014) — заместитель Председателя — член правления Внешэкономбанка в 2012—2014 годах [38] , ранее с 2000 года работал в этом банке и ВТБ (2002—2006) на разных должностях [39] [40] [41] . Окончил МГИМО , в 2003 году — Финансовую академию при правительстве России, а в 2012 году — Стокгольмскую школу экономики [42] .

20 мая 2005 года в Москве на улице Лобачевского, находясь за рулём автомобиля VW Bora , оказался участником ДТП, в результате которого погибла 68-летняя Светлана Беридзе, переходившая дорогу по пешеходному переходу [43] [44] . 21 ноября 2005 года уголовное дело в отношении Иванова было прекращено в связи с отсутствием состава преступления: как заключили эксперты, «водитель Иванов А. С. не имел технической возможности предотвратить наезд на пешехода Беридзе С. К.», он был трезв и не превышал скорости [45] [46] . По мнению депутата Госдумы Виктора Похмелкина , «прекращение уголовного дела выглядит сомнительным» [47] . Сергей Иванов заявил, что никакой помощи сыну в прекращении дела не оказывал [48] .

3 ноября 2014 года Александр Иванов утонул в ОАЭ , когда купался с дочерью в море [45] [49] .

Сергей
Сергей (род. 1980) — с 6 марта 2017 года президент АК «АЛРОСА» [50] . Старший вице-президент Сбербанка РФ с апреля 2016 по март 2017 года [51] . Руководил блоком «Управление благосостоянием», включающим страховой и пенсионный бизнес, а также управление активами клиентов и некоторые другие направления [51] .

В прошлом — председатель правления, член совета директоров ОАО « Согаз », председатель наблюдательного совета Российского ядерного страхового пула ( РЯСП ) [52] .

На июнь 2007 года работал вице-президентом « Газпромбанка » [39] [53] . В феврале 2010 года, в возрасте 29 лет, назначен заместителем председателя правления Газпромбанка [40] .

5 апреля 2011 года вступило в силу решение совета директоров Газпромбанка о досрочном прекращении полномочий Сергея Иванова как заместителя председателя правления и как члена правления Газпромбанка [54] . В тот же день он был назначен главой правления страховой компании ОАО « СОГАЗ » [55] .

В 2011 году занимал должность председателя наблюдательного совета Россельхозбанка .

22 июня 2011 года по итогам собрания акционеров вошёл в совет директоров Газпромбанка [56] .

Примечания

 1. Указ Президента Российской Федерации от 29 декабря 2011 года № 1701 «О прсвоении классного чина государственной гражданской службы Российской Федерации Иванову С. Б.» Архивная копия от 17 июня 2015 на Wayback Machine
 2. ТАСС: Экономика и бизнес — Председателем совета директоров «Ростелекома» избран глава администрации президента Российской Федерации
 3. Сергей Иванов возглавил попечительский совет РВИО
 4. 1 2 3 4 5 Иванов Сергей Борисович // Щёголев К. А. Кто есть кто в России. Исполнительная власть. — Кто правит современной Россией — М. : Астрель: АСТ, 2007, С. 167—169 ISBN 978-5-17-047056
 5. Информационно-исследовательский центр «Панорама», Иванов Сергей Борисович
 6. Портрет-интервью А. Ванденко«ТАСС — Первые лица: Сергей Иванов»
 7. 1 2 Иванов Сергей Борисович // Зенькович Н. А. Дмитрий Медведев. Третий президент. Энциклопедия. — М. : ЗАО «ОЛМА Медиа Групп», 2009, С. 168—170 ISBN 978-5-373-02580-5
 8. Указ Президента Российской Федерации от 27 мая 2000 года № 967 «Об утверждении состава Совета Безопасности Российской Федерации» Архивная копия от 4 октября 2013 на Wayback Machine
 9. Указ Президента Российской Федерации от 26 апреля 2001 года № 486 «Об утверждении состава Совета Безопасности Российской Федерации» Архивная копия от 4 октября 2013 на Wayback Machine
 10. Указ Президента Российской Федерации от 24 апреля 2004 года № 561 «Об утверждении состава Совета Безопасности Российской Федерации» Архивная копия от 4 октября 2013 на Wayback Machine
 11. Указ Президента Российской Федерации от 14 ноября 2005 года № 1328 «Об утверждении состава Совета Безопасности Российской Федерации» Архивная копия от 11 октября 2006 на Wayback Machine
 12. Указ Президента Российской Федерации от 9 апреля 2007 года № 447 «О внесении изменений в состав Совета Безопасности Российской Федерации, утверждённый Указом Президента Российской федерации от 14 ноября 2005 года № 1328» Архивная копия от 5 января 2012 на Wayback Machine
 13. Указ Президента Российской Федерации от 25 мая 2008 года № 836 «Об утверждении состава Совета Безопасности Российской Федерации» (недоступная ссылка)
 14. Finn, Peter . Russian Leader Expands Powers of a Possible Successor , The Washington Post .
 15. Levada Center poll: 2008 elections Архивировано 30 ноября 2007 года. (in Russian)
 16. Дмитрий Медведев выдвинут в президенты России, 10.12.2017.
 17. Сайт Наблюдательного Совета Архивная копия от 30 октября 2012 на Wayback Machine
 18. Подробно: АНО "Дальневосточные леопарды" . Коммерсантъ (25 июля 2017).
 19. http://www.kremlin.ru/events/president/news/52688
 20. http://www.kremlin.ru/acts/news/54334
 21. Иванов предложил подумать об экологическом сборе за полиэтиленовые пакеты . ТАСС (18 октября 2017).
 22. Сведения о доходах, об имуществе и обязательствах имущественного характера федеральных государственных служащих Администрации Президента и аппарата Совета Безопасности России, а также их супругов и несовершеннолетних детей за период с 1 января 2011 г. по 31 декабря 2011 г. . Президент России. Дата обращения: 25 декабря 2012. Архивировано 25 декабря 2012 года.
 23. http://static.kremlin.ru/media/events/files/ru/8qpv1FEnVjRcvoEjFGZdpTjDZmIydEWs.doc
 24. http://kremlin.ru/structure/administration/income-reports
 25. ПЛЮШЕВЫЙ МЕДВЕДЕВ (недоступная ссылка) . Дата обращения: 29 апреля 2013. Архивировано 4 октября 2013 года.
 26. Быть Кондолизой Райс // Лента.ру , 20.02.2012
 27. Михаил Зыгарь. Вся кремлёвская рать: Краткая история современной России. — М. : Интеллектуальная литература, 2017. — С. 162—163. — 408 с. — 6000 экз.ISBN 978-5-9907223-0-9 .
 28. 1 2 3 4 5 Награждён закрытым указом, дата награждения из открытых источников неизвестна. См. фото Сергея Иванова в форме генерал-полковника с планками наград с Парада Победы 9 мая 2015 года.
 29. Указ Президента Российской Федерации от 31 января 2003 года № 128 «О награждении Орденом „За заслуги перед Отечеством“ II степени Иванова С. Б.»
 30. Указ Президента Российской Федерации от 31 января 2008 года № 132 «О награждении орденом „За заслуги перед Отечеством“ IV степени Иванова С. Б.» (недоступная ссылка)
 31. 1 2 Биография на «Эхо Москвы»
 32. Президент ЧР Р. Кадыров в Гудермесе встретился с Сергеем Ивановым и Григорием Рапотой (недоступная ссылка) . Дата обращения: 12 декабря 2009. Архивировано 27 июля 2013 года.
 33. Назарбаев наградил министров России Архивная копия от 3 ноября 2013 на Wayback Machine
 34. Указ Президента України № 50/2013 від 31 січня 2013 року «Про нагородження С.Іванова орденом „За заслуги“» Архивная копия от 3 февраля 2013 на Wayback Machine (укр.)
 35. Протокольное решение Совета глав государств СНГ «О награждении Грамотой Содружества Независимых Государств» (Принято в г. Минске 1 июня 2001 года) (недоступная ссылка) . Дата обращения: 6 апреля 2016. Архивировано 22 апреля 2016 года.
 36. «Россиянин года» на сайте Российской Академии бизнеса и предпринимательства (недоступная ссылка)
 37. Архивированная копия (недоступная ссылка) . Дата обращения: 29 апреля 2018. Архивировано 21 июля 2018 года.
 38. Заместитель Председателя, член Правления Иванов Александр Сергеевич . ВЭБ. Дата обращения: 6 ноября 2014.
 39. 1 2 «Газета. Ru», «Дети в банках», 28 июня 2007
 40. 1 2 Путин. Итоги. 10 лет: независимый экспертный доклад
 41. Радио ЭХО Москвы :: Новости / Александр Иванов, сын главы администрации президента Сергея Иванова, назначен зампредом Внешэкономбанка
 42. Погиб зампред ВЭБа Александр Иванов
 43. «Утро», «Сын министра обороны РФ убил пешехода», 23 мая 2005
 44. Сыну министра обороны грозит срок за наезд на пенсионерку . Коммерсантъ, 24 мая 2005
 45. 1 2 Сын Сергея Иванова погиб в ОАЭ
 46. Иванов сбил старушку по правилам . Газета. Ru. 22 ноября 2005
 47. Как замяли дело сына министра обороны?
 48. Возбуждено дело против зятя москвички, сбитой сыном министра обороны . Грани.Ру (26 декабря 2005). Дата обращения: 3 октября 2013.
 49. Погиб сын главы администрации президента РФ Сергея Иванова (5 ноября 2014).
 50. Новости — Правительство России
 51. 1 2 Сына Сергея Иванова назначили старшим вице-президентом Сбербанка
 52. Иванов Сергей Сергеевич . Медиа-Информационная Группа «Страхование сегодня» (МИГ). Дата обращения: 6 ноября 2014.
 53. Столяров Г., Варламова О. «Рособоронэкспорт» ставит на своих // Ведомости, № 155 (1929), 21 августа 2007
 54. Соболь А. И. Сообщение о сведениях, которые могут оказать существенное влияние на стоимость ценных бумаг акционерного общества . Сообщения о существенных фактах . Газпромбанк (7 апреля 2011). Дата обращения: 25 апреля 2011. Архивировано 2 июня 2012 года.
 55. Сын Сергея Иванова возглавил правление СОГАЗа . Lenta.ru (5 апреля 2011). Дата обращения: 25 апреля 2011.
 56. Сын Сергея Иванова вошел в совет директоров Газпромбанка . Gazeta.ru (23 июня 2011). Дата обращения: 23 июня 2011.

Ссылки