Киреј, Карч

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка
Карч Кираи
Чарлс Фредерик „Карч“ Кирали
Karch Kiraly 2014.jpg
генерални информации
Целосно име Чарлс Фредерик Киреј
Беше роден 3 ноември 1960 година ( 1960-11-03 ) (60 години)
Џексон , Мичиген , САД
Државјанство САД
Раст 190
Тежина 86
Позиција надиграч
Информации за тимот
Тим Знамето на САД САД (жени)
Позиција главен тренер
Клупска кариера [* 1]
1979-1982 година Знамето на САД УКЛА Бруинс
1990-1992 година Знамето на Италија Равена
Репрезентација [* 2]
1981-1988 година Знамето на САД САД
Кариера во одбојка на плажа [* 3]
период - партнер - турнири
1979-1984 година Знамето на САД Синџин Смит
1985-1987 година Знамето на САД Мајк Дод
1986-1988 година Знамето на САД Ричи Лајтис
1989-1990 година Знамето на САД Брент Фрохоф
1989 година Знамето на САД Стив Тимонс
1991-1996 година Знамето на САД Кент Стефс
1997-2000 година Знамето на САД Адам Џонсон
2002-2003 година Знамето на САД Брент Добл
2004-2005 година Знамето на САД Мајкл Ламберт
2006 година Знамето на САД Лери Вит
2007 година Знамето на САД Кевин Вонг
Тренерска кариера
Во Знамето на САД САД (жени) асистент
2012 - денес v. Знамето на САД САД (жени)
Меѓународни медали
олимписки игри
Злато Лос Анџелес 1984 година одбојка
Злато Сеул 1988 година одбојка
Злато Атланта 1996 година одбојка на плажа
Светско првенство
Злато Франција 1986 година
светско првенство
Злато Јапонија 1985 година
Игри на добра волја
Сребрена Москва 1986 година одбојка
Панамерикански игри
Злато Индијанаполис 1987 година одбојка
Шампионатот NORCECA
Сребрена Мексико Сити 1981 година
Злато Индијанаполис 1983 година
Злато Сантијаго де лос Треина Кабаљерос 1985 година
 1. Бројот на натпревари (освоени бодови) за професионален клуб се брои само за различните лиги од националните првенства.
 2. Број на натпревари (освоени поени) за националниот тим на официјални натпревари.
 3. Бројот на турнири во пар од одбојка на плажа се смета само за меѓународни турнири под покровителство на FIVB и континенталните конфедерации.
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Чарлс Фредерик (Карч) Кирали ( . англиски на Чарлс Фредерик „Карч“ Кирали [kɑrtʃ kɪraɪ] ; 3 ноември 1960 година , Џексон [ен] , државата Мичиген ) — американски одбојкар , тренер, коментатор. Трикратен олимписки шампион, единствениот играч во светот кој победил на Олимписките игри и во класична и во одбојка на плажа . Најдобриот одбојкар на XX век според Меѓународната одбојкарска федерација [1] . Член на Куќата на славните на UCLA (1993), Куќата на славните во одбојка (2001), Олимписката куќа на славните на САД (2008). Главен тренер на женската одбојкарска репрезентација на САД [2] , со која ја освоил Олимпијадата во 2020 година.

Биографија

Карч Кирај е роден во семејството на унгарскиот лекар Ласло Кирај, кој емигрирал во САД во екот на Унгарското востание во 1956 година . Таткото на Карц, Кираи во минатото и самиот бил добар играч, во 1954 година играл за јуниорската репрезентација на Унгарија [2] , но на крајот избирајќи кариера како лекар, продолжил да игра одбојка за свое задоволство. Страста на Ласло Кираи беше пренесена на неговиот син. Кога Кираи Јуниор имал 11 години, тој во дует со својот татко ја освоил првата победа на еден од турнирите на плажата во Калифорнија .

Универзитетот во Калифорнија

Карч Кираи дипломирал на средното училиште Санта Барбара , влегол на Универзитетот во Калифорнија во Лос Анџелес со диплома по биохемија во 1979 година и дипломирал со почести во 1983 година со 3,55 Успех [3] . По завршувањето на колеџот, планирал да се занимава со медицина [2] .

Од 1979 до 1982 година, тој играше во студентскиот тим на UCLA Bruins , кој во овој период стана трипати шампион на Националната асоцијација за колеџ спортови (NCAA) [4] , освојувајќи 124 натпревари од 129 одиграни. Во исто време, на Кираи му беше доделена наградата за најкорисен играч четири години по ред [5] . Во 1992 година, Кираи бил примен во Куќата на славните на Универзитетот во Калифорнија, а во 1993 година неговиот дрес бил повлечен од оптек [3] [6] .

Тимот на САД

Од 1981 година, тој играше за одбојкарската репрезентација на САД [7] . Во 1984 година, тој беше најмладиот играч во северноамериканскиот тим, но играше на сите натпревари на Олимпискиот турнир во Лос Анџелес и го освои својот прв олимписки златен медал. Во 1985 година, тој беше избран за капитен на репрезентацијата на САД и го освои Светското првенство . Во 1986 и 1988 година, тој беше признат од Меѓународната одбојкарска федерација како најдобар играч во светот - во јули 1986 година, неговиот тим загуби од репрезентацијата на СССР во возбудливото финале на Игрите на добра волја во Москва , но се одмазди два месеци подоцна во решавачкиот натпревар на Светското првенство во Париз ; во 1988 година, Американците повторно станаа олимписки шампиони, а МВП на турнирот во Сеул беше прогласен за Карч Кираи.

Италија

По Сеул, Кираи ги завршил настапите во тимот на САД и заедно со репрезентативецот Стив Тимонс потпишал договор со италијанската „Равена“ [6] . Од 1990 до 1992 година тие го освоија Скудетото и Купот на Италија, Купот на шампионите , Светското клупско првенство и Суперкупот на Европа [8] . Во 1992 година, Keerai се врати во САД да се фокусираат на одбојка на плажа. [9]

одбојка на плажа

Во Здружението на професионални одбојкари (АВП) и на турнирите на ФИВБ , Кираи играше рекордно долго време - до 2007 година. Во 1988 година, заедно со Пет Пауерс, стана победник на неофицијалното светско првенство во Рио де Жанеиро . Вкупно освоил 148 турнири [10] , од кои 74 - заедно со Кент Стефс [7] . Во 1991 година, ова дуо имаше 6 победи, а една година подоцна, кога Кираи ги заврши настапите во класична одбојка и целосно се префрли на одбојка на плажа - 16 одеднаш со низа без пораз од 13 турнири. Во 1993 година, Кираи и Стефес го надминаа својот рекорд освојувајќи 18 титули. Победничката поворка на Американците продолжи и во следните сезони, а нивното главно достигнување беше златото на првиот олимписки турнир во одбојка на плажа во Атланта-1996 година . Така, Карч Кираи стана првиот спортист кој победил на Олимписките игри и во класична одбојка и во одбојка на плажа.

Во 1998 година, Кираи, со нов партнер, Адам Џонсон , стана сребрен медал на Игрите на добра волја во Њујорк и по шести пат (пред тоа во 1990 и 1992-1995 година) беше признат како најкорисен играч во АВП. Таа сезона, оваа двојка имаше 6 победи, Кираи го надмина уште еден еминентен американски играч по бројот на титули - Синџин Смит , со кого започна да настапува во АВП и ја освои првата титула во 1984 година.

Во 1999 година, Карч Кирали објави автобиографска книга „Човекот од песок“ ( Eng. Of The Sand Man) [9] . На крајот на 2000 година, тој беше признат од Меѓународната одбојкарска федерација за најдобар одбојкар на 20 век. На почетокот на векот, тој продолжи да игра одбојка на плажа и покрај возраста и повредите. Во 2004 година, по победата на турнирот во Лас Вегас (поврзан со Мајкл Lambert ), вкупниот паричната награда освои Kirai во одбојка на плажа надмина $ 3 милиони [9] . Во 2005 година, тој го освои својот последен турнир во Хантингтон Бич , а во 2007 година, на 46-годишна возраст, се повлече од својата играчка кариера [11] .

Тренерска кариера

Кираи започна да тренира во Ст. Маргарет, каде што ги тренирал своите синови Кристијан и Кори [2] .

Од 2009 година, тој работеше во стручниот штаб на женската одбојкарска репрезентација на САД како помошник на Хју МекКатчен [12] , од септември 2012 година - главен тренер на женската репрезентација на САД [13] . Во 2014 година ја предводеше американската репрезентација до победата на Светското првенство во Италија . Во исто време, Кираи станал четвртиот човек кој го освоил златниот медал на Светското првенство како играч и тренер [14] . На Олимписките игри во Рио де Жанеиро, Кираи го предводеше тимот на САД до бронзени медали, а на Игрите во Токио до првото злато во својата историја, станувајќи вториот одбојкарски претставник (по кинескиот Ланг Пинг ) кој победил на Олимписките игри и како играч.и како тренер [15] .

Коментатор

Карч Кираи има покриено и одбојка на плажа на ESPN и NBC . Работел како аналитичар за NBC Sports додека покривал натпревари во одбојка на плажа на Летните олимписки игри 2008 [16] .

Достигнувања

Во одбојка

Во одбојка на плажа

 • Олимписки шампион (1996) и победник на уште 147 меѓународни турнири.
 • Добитник на индивидуални награди AVP:
  • Најкорисен играч (1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1998 година),
  • Спортист на годината (1995, 1997, 1998),
  • камбек на годината (1997),
  • најдобар во одбраната (2002),
  • најдобар во нападот (1990, 1993, 1994).

Во тренерска кариера

Како селектор на женската репрезентација на САД :

Белешки (уреди)

 1. Кираи и Торес се признати како најдобри одбојкари на 20 век . „ Спорт-Експрес “ (13 декември 2000 година). Датум на лекување: 28 јануари 2011 година.
 2. 1 2 3 4 Цена, Шон. Животот на копање, на и надвор од песок . Регистарот на округот Оринџ.6 мај 2007 година. Преземено на 8 октомври 2013 година.
 3. 1 2 Забележителни алумни - освојувач на златен медал Карч Кирали го предводи олимпискиот одбојкарски тим во Рио . UCLA хемија и биохемија . Датум на лекување: 21 март 2017 година.
 4. Тинли, Скот Легендарниот тренер за совпаѓање со предмети од UCLA за одбојка за мажи на Ал Скејтс шутира за 20-ти прстен (врската е недостапна - историја ). Sports Illustrated.20 април 2012 година. Датум на лекување: 21 март 2017 година.
 5. Историјата на тимот на UCLA Bruins . 1980-ти (анг.) ... Uclabruins.com. Преземено на 28 јануари 2011 година. Архивирана на 12 јули 2012 година.
 6. 1 2 Витерспун, Венди над останатите: Карч Кирали, можеби најдобриот одбојкар некогаш, се враќа во UCLA во недела за да го повлече својот дрес . Лос Анџелес Тајмс (6 март 1993 година). Датум на лекување: 21 март 2017 година.
 7. 1 2 Андерсон, Кели Да го пофалиме Карч Кирали . Sports Illustrated.25 септември 2007 г. Датум на лекување: 21 март 2017 година.
 8. Профил на веб-страницата на италијанската лига (италијанска) ... Legavolley.it. Преземено на 28 јануари 2011 година. Архивирана на 12 јули 2012 година.
 9. 1 2 3 Линдер, 2016 година .
 10. ^ База на податоци за одбојка на плажа . Датум на лекување: 21 март 2017 година.
 11. Мур, Дејвид Леон За одбојкарската легенда Кирали, последен ден на плажа . USA Today (1 септември 2007 година). Датум на лекување: 21 март 2017 година.
 12. Легендарниот Кираи ќе му помогне на МекКатчен . Волеј сервис (18 април 2009 година). Датум на лекување: 28 јануари 2011 година.
 13. Карч Кирали именуван тренер на женскиот одбојкарски тим на САД, шеф А (инж.) ... Одбојка на САД.11 септември 2012 година. Преземено на 4 октомври 2012 година. Архивирана на 26 октомври 2012 година.
 14. Снајдер, Чарли ПОБЕДА! Жените на САД го освоија првото светско првенство . Одбојка на САД.12 октомври 2014 г. Датум на лекување: 21 март 2017 година.
 15. Соопштение за печат на FIVB. Поставени прашања и одговорени прашања додека се спушта завесата на Рио 2016 година . Рио 2016 Fédération Internationale de Volleyball.22 август 2016 година. Датум на лекување: 21 март 2017 година.
 16. ^ Frager, Ray Your NBC Олимписки состав . The Baltimore Sun.16 јули 2008 година. Датум на лекување: 21 март 2017 година.

Литература

Врски