Чарлс VII (крал на Франција)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Чарлс VII Победникот
фр. Чарлс VII ле Викторие
KarlVII.jpg
Грб на Чарлс VII од Франција (контрапечат) .svg
21 октомври 1422 година - 22 јули 1461 година
Крунисување 17 јули 1429 година , катедрала во Ремс , Ремс , Франција
Претходник Чарлс VI Лудиот
Наследник Луј XI
4 април 1417 година - 21 октомври 1422 година
Претходник Жан Турен
Наследник Луј XI
22 февруари 1403 година - 4 април 1417 година
4 април 1417 година - 21 октомври 1422 година

Раѓање 22 февруари 1403 година ( 1403-02-22 )
Париз , Кралството Франција
Смртта 22 јули 1461 година ( 1461-07-22 ) (58 години)
Мен-сур-Евр , Кралство Франција
Место за погреб
Род Валоа
Татко Чарлс VI Лудиот
Мајка Изабела Баварска
Сопружник Марија од Анжу
Деца Синови: Луј XI , Жан, Жак, Филип, Карл
ќерки: Радегунда , Кетрин , Јоланда , Жана , Маргарита, Жана, Марија, Жана, Марија, Медлин
од Агнес Сорел
ќерки: Марија-Маргарита, Шарлот, Жана
Однос со религијата западното христијанство
Монограм Монограм
Награди
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Чарлс VII Победник ( француски Charles VII le Victorieux ; 22 февруари 1403 , Париз - 22 јули 1461 година , Мен-сур-Јевре ) - крал на Франција (прогласен во 1422 година , крунисан во 1429 година ) династијата Валоа , петти син на Чарлс VI Лудиот и Изабела од Баварија . Неговото владеење беше обележано со извонредните воени победи на Французите под команда на Јованка Орлеанка и крајот на Стогодишната војна , како резултат на што само Кале остана во Англија од нејзините огромни поседи на континентот.

Младина

Поворка по раѓањето на Чарлс Дофин (1403). Минијатура од „Вигилиј за смртта на кралот Чарлс VII“ . Околу 1484 г

Карл е роден во Париз и бил петти син на Чарлс VI Лудиот и Изабела од Баварија . Имал четири браќа и сестри, но сите починале во младоста, оставајќи му многу титули.

По добивањето на титулата Дофин, 15-годишниот Чарлс бил принуден да избега од Париз во мај 1418 година, бидејќи бургуњоните го зазеле градот. Следната година, Чарлс се обидел да склучи договор со војводата од Бургундија, Жан Бестрашниот , со тоа што се сретнал со него на мостот кај Поили, во близина на Мелун , во јули 1419 година . Овој состанок бил неуспешен и тие повторно се сретнале на 10 септември 1419 година на мостот во Монтре . Луѓето на Дофин ( Танги ду Шател , Арно де Барбазан и други) предавнички го нападнале војводата и го убиле. Не е познат степенот на вмешаност во убиството на самиот Карл. Подоцна се понудил да му го плати откупот на синот на убиениот војвода, но тој никогаш не го сторил тоа; се знае дека до крајот на животот се плашел од мостови.

Во младоста, Карл се одликуваше со храброст и стремеж кон лидерство. Меѓутоа, два настани во 1421 година ја поткопале неговата доверба: тој бил принуден неславно да се повлече во битката против Хенри V , а неговите родители му го одзеле правото на престолот, прогласувајќи го за вонбрачно дете на неговата мајка. Навреден и исплашен за својот живот, Дофин бил принуден да побара заштита од Јоланда од Арагон , „кралицата на четирите кралства“, во јужна Франција и се оженил со нејзината ќерка Марија од Анжу .

По смртта на Чарлс VI, прашањето за неговиот наследник остана нерешено: ако Дофин бил легитимен син на кралот, тогаш тој бил и легитимен наследник на тронот, инаку војводата од Орлеанс , кој во тоа време бил на англиски јазик. заробеништво, стана наследник. Во исто време, договорот во Троа , потпишан од Чарлс VI во 1420 година , му го префрли тронот на младиот Хенри VI , син на неодамна починатиот Хенри V. кој може да бара признавање на нивниот крал во регионите на земјата контролирани. од нив. Со Северна Франција во име на Хенри VI управувал регентот наНормандија, Јован од Ланкастер, војводата од Бедфорд .

Чарлс го презеде францускиот престол, но не беше во можност да направи решителен обид да ги протера Британците. Наместо тоа, тој се ограничи на администрацијата на земјите јужно од Лоара , задржувајќи ја титулата Дофин и добивајќи од противниците погрден прекар „Буржоаски крал“ (по името на градот каде што се наоѓала неговата резиденција).

Девица од Орлеанс

Крунисување на Чарлс VII во Ремс . Минијатура од „Вигилиј за смртта на кралот Чарлс VII“ . Околу 1484 г
1429 година      Областите под контрола на Хенри В      Територии контролирани од Филип III      Територии контролирани од Карл      Големи битки                      Англиска рација од 1415 година                      Патот на Јованка Орлеанка до Ремс во 1429 година

До 1429 година, војната доби крајно неповолен пресврт за приврзаниците на Чарлс: Орлеанс , последното упориште на антибританските сили во северна Франција, беше под опсада (од октомври 1428 година ), а Јован од Ланкастер напредуваше во Војводството Бар , кое му остана верен на Дофинот. Се чинеше дека играта на Карл конечно ја губи надежта за победа.

Во меѓувреме, во селотоДомрем , на границата на Лорен и Шампањ, една девојка по име Јованка Орлеанка , верувајќи дека и е доверена божествена мисија, побарала од војводата од Лорен војниците и средствата неопходни за патување во Чинон . до Дофинот. Таа доби придружба од пет стари војници и писма до Карл од гувернерот. Жана пристигна во Чинон на 10 март 1429 година.

Понатамошните настани се полулегендарни. Кога се дознало за доаѓањето на Жана, Карл решил да ја тестира. Тој се сокри во толпата, а на негово место го стави дворјанецот. Кога влезе Жана, му се поклони на вистинскиот Карл, велејќи: „Господ ти даде среќен живот, драг Дофин!“ По неуспешните обиди да ја убеди во спротивното, Карл призна дека е во право. Овој инцидент му даде доверба и тој одлучи да оди во Ремс - традиционалното место на крунисување на француските кралеви - за официјалното стапување на тронот. Еден од најважните фактори што му даде доверба на Карл беше неговата безусловна поддршка за Рене Добри .

Јованка Орлеанка успеа да ја крене опсадата од Орлеанс, а веста за неа се прошири низ Франција. На патот кон Ремс, најважните градови честопати беа предавани од деморализирани британски трупи без борба. Таа успеа, преку земјите окупирани од Британците, да го предаде кралот на крунисувањето, кое се одржа на 17 јули 1429 година.

Жана подоцна била заробена од Бургунѓаните, кои ја продале на Британците. Според канонската верзија , на 30 мај 1431 година во Руан била запалена под обвинение за ерес , а Чарлс VII не направил ништо за да ја спаси.

Во 1435 година Чарлс и Филип Добриот потпишале договор во Арас , според кој Бургундија преминала на страната на Франција во војната со Англија. Во следните две децении, француските трупи ја ослободија речиси целата територија на Франција, со исклучок на пристаништето Кале (изгубено од Британците само во 1558 година ).

Крај на владеењето

Чарлс VII како еден од мудреците. Минијатура од Жан Фуке од Книгата на часови од Етјен Шевалие . 1452-1460 година

Подоцнежните години од владеењето на Чарлс VII беа засенети од зголемениот непријателство меѓу него и неговиот наследник Луј . Луис барал поголема моќ и правел заговор да ја поткопа моќта на неговиот татко. Во 1446 година , откако Чарлс добил втор син , кралот го испратил Дофинот во неговиот апанаж Дофин . Во 1456 година, Луј побегнал под заштита на војводата од Бургундија, Филип Добриот.

Во 1458 година, Чарлс сериозно се разболел: раната на неговата нога не зараснала (можеби ран знак на дијабетес ), а инфекцијата предизвикала силна треска. Кралот го повикал Луј од егзил, но Дофин одбил да се врати и ангажирал астролози да го предвидат точниот час на смртта на неговиот татко. Чарлс VII живеел уште две и пол години, во тоа време бил принуден да го смири бунтовниот вазал Жан V д'Армањак .

Конечно, во јули 1461 година, лекарите заклучиле дека Чарлс нема да живее до август. Кон крајот на својот живот, Карл бил прогонуван од опсесијата дека ќе биде отруен по наредба на неговиот син. Под притисок на болеста, неговиот ум бил заматен. Тој развил тумор поради кој било невозможно да се јаде, а на 22 јули 1461 година умрел од глад. Погребан Чарлс VII бил до неговите родители во Сен Дени .

Резултати од одборот

Француски кралеви
Капетјан
куќата на Валоа
Arms of the Kings of France (France Ancien) .svg
Филип VI
Деца
Јован II
Јован II
Деца
Чарлс В
Луј I од Анжу
Јован Бери
Филип II од Бургундија
Чарлс В
Деца
Чарлс VI
Луј Д'Орлеанс
Чарлс VI
Деца
Изабела Валоа
Екатерина Валоа
Чарлс VII
Чарлс VII
Деца
Луј XI
Луј XI
Деца
Чарлс VIII
Чарлс VIII

Иако владеењето на Карло VII беше засенето од мачеништвото на Јованка Орлеанка, тој самиот направи многу за да ја подигне Франција. Кога умре, Франција за прв пат беше под капетанска власт, обединета под власта на еден монарх и ја поседуваше првата редовна војска, во која беше вклучена и жандармеријата . Тој, исто така, го основал Универзитетот во Поатје во 1432 година , а неговите политики им донеле економски просперитет на неговите поданици. Владеењето на Карло VII на моменти беше обележано со неодлучност и неактивност, но тој несомнено ја остави Франција во подобра позиција отколку што ја прифати.

Во 1438 година, за време на политичката борба со папата Евгениј IV, тој ја одобри „прагматичната санкција“ усвоена од француското свештенство, која го прогласи приматот на соборот над папството и ги формулираше основите на таканаречената слобода на Галиканската црква . Овој чин, во текот на следните векови, бил предмет на интензивна контроверзија помеѓу апостолската престолнина и францускиот католицизам.

Семејство и деца родени вонбрачно

 1. Луј XI ( 3 јули 1423 - 30 август 1483 година ), крал на Франција од 1461 година
 2. Жан ( 1426 )
 3. Радегунд ( 1428 - 1445 )
 4. Катерина ( 1431 - 30 јули 1446 година ); сопруг: (од 19 мај 1440 година ) Чарлс Храбриот ( 10 ноември 1433 - 5 јануари 1477 година ), војвода од Бургундија
 5. Жак ( 1432 - 1437 )
 6. Јоланда ( 23 септември 1434 - 28 август 1478 година ) сопруг: (од 1447 година ) Амадеус IX ( 1 февруари 1435 - 30 март 1472 година ), војвода од Савој и принц од Пиемонт од 1465 година
 7. Жана ( 1435 - 1482 ); сопруг: (од 1447 година ) Жан II Добриот ( 1426 - 1 април 1488 година ), 6-ти војвода де Бурбон од 1456 година
 8. Филип ( 1436 )
 9. Маргарита ( мај 1437 - 1438 )
 10. Жана ( 7 септември 1438 - 26 декември 1446 година )
 11. Марија ( 7 септември 1438 - 14 февруари 1439 година )
 12. Жана ( 1440 )
 13. Марија ( 1441 )
 14. Медлин ( 1 декември 1443 - 21 јануари 1495 година ) сопруг: (од 7 март 1461 г. ) Гастон де Фоа ( 1444 - 1470 г. ), Виконт де Кастелбон од 1462 г. , принц од Вијана
 15. Чарлс ( 26 декември 1446 - 24 мај 1472 година ), војвода од Бери 1461 - 1465 година , војвода од Нормандија 1465 - 1469 година , војвода од Гиен од 1469 година

Блуд: Агнес Сорел ( 1421 - 9 февруари 1450 година ):

Предци

До кино

Врски