Каза Буонароти

Од Википедија, бесплатната енциклопедија

Одете во навигација Одете на пребарување
Каза Буонароти
итал. Каза Буонароти
Casa buonarroti, esterno.JPG
Датум на основање 1859 година
Адресата Фиренца , на аголот од Виа Буонароти и Гибелина 70 (Виа Буонароти + Гибелина 70).
директор Алесандро Чеки [д]
Сајт Официјална веб-страница на музејот
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Каза Буонароти ( италијански Каса Буонароти - „Куќата на Буонароти“) е музеј во Фиренца посветен на италијанскиот скулптор Микеланџело Буонароти (1475-1564). Сместен е во зграда од средината на 16 век, сопственост на Микеланџело и неговите роднини. Тука живеел минувајќи низ Сетињано и до палатата Медичи.

Куќа на семејството Буонароти во Фиренца

Микеланџело е роден во Капрезе, во провинцијата Арецо , а како дете бил пренесен во Фиренца. Созревајќи, тој не живееше тука постојано, туку се враќаше одвреме-навреме. Бидејќи приходите на таткото биле мали, децата биле привлечени да работат рано - повеќето од синовите се занимавале со производство на свилена ткаенина, по што Фиренца била позната. Микеланџело најпрвин работел во студиото на уметниците Доменико и Дејвид Гирландајо , а една година подоцна, во пролетта 1489 година, се префрлил на уметничкото училиште во градините Боболи , каде што започнал да учи скулптура.

Со текот на времето, семејството стекнало три соседни парцели во градот, каде што само во 1546-1553 година изградиле имот (самиот Микеланџело тогаш живеел во Рим). По смртта на скулпторот, неговото тело било пренесено во Фиренца, бидејќи семејството сакало да го погреба во неговата татковина. Погребот се случи во црквата Свети Крст . Според тестаментот на Микеланџело, куќата му припаднала на неговиот внук Леонардо Буонароти.

Во 1612 година зградата го доби својот модерен изглед. Нејзиниот последен сопственик во 19 век бил Козимо, кој со тестамент ја предал оваа куќа на општината Фиренца. Од 1859 година , една година по смртта на Козимо, тука е поставен музеј.

музеј

И покрај меморијалниот фокус на музејот, има малку дела од самиот Микеланџело, кој стана познат за време на неговиот живот. Збирката на старата библиотека вклучува семејна архива, повеќе од 200 цртежи на уметникот и неговите писма. Меѓу експонатите на Каса Буонароти се скулптурни модели и рани барелефи од Микеланџело - „ Мадона на скалите “ и „ Битката на кентаурите “. Во музејот се наоѓа и скулпторски портрет на Микеланџело од Даниеле да Волтера , кому Буонароти му помогнал да создаде композиции за неговите дела. Изложбата е надополнета со изложба на археолошки наоди поврзани со историјата на Тоскана .

Галерија

Мајсторски цртежи

Архитектонски планови

Теракота и студии

Други експонати

Извори на

  • Уго Прокачи, La casa Buonarroti a Firenze , Милано, Електа, 1965 година
  • Рагиониери, Васари, Каса Буонароти , Фиренца, СПЕС, 1987 г.
  • Џорџо Вазари „Живот“, Т 5, М, „Уметност“, 1971 година, стр. 213-344
  • Ротенберг Е. „Микеланџело Буонароти“, М, „Ликовна уметност“, 1976 г.

Врски