Колдстрим гарда

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Колдстрим гарда
Значка на Coldstream Guards.png
Земја
Вклучено во Стражарска дивизија [г]
Учество во
Сајт Army.mod.uk/infantry/reg...
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Coldstream Guards ( инж. The of Coldstream in Guards) - еден од пешадиските полкови на британските гарди, од денес е дел од гардиската дивизија. Официјално, тој се смета за втор најстар британски пешадиски полк по гардата на Гренадиер , но, всушност, тој е прв во однос на создавањето. Полкот првпат бил формиран од полковникот Џорџ Монк во 1650 година и постои и денес.

Историја

Англиската револуција

Генерал Џорџ Монк , основач на полкот.

Потеклото на гардата на Колдстрим датира од ерата на Англиската револуција , кога Оливер Кромвел му даде дозвола на полковникот Џорџ Монк да формира свој полк како дел од војската во нов стил (т.н. тркалезни глави ). Монк зел по пет чети од полковите на Џорџ Фенвик и Сер Артур Хеселриг и на 13 август 1650 година го формирал пешадискиот полк на Монк. Помалку од две недели подоцна, овие сили учествуваа во битката кај Данбар , во која тркалезните глави ги победија трупите на Чарлс Стјуарт (т.н. коњаници ).

По оставката на Ричард Кромвел, Монк, кој бил во Шкотска , го поддржал обновувањето на Стјуартите и на 1 јануари 1660 година, на чело на својот полк, ја преминал реката Твид што ги делела Англија и Шкотска во градот Колдстрим . од каде што направи петнеделен марш до Лондон . Тој пристигна во Лондон на 2 февруари токму на време за да помогне во обновувањето на монархијата. За помош на круната, Монк го доби Орденот на жартиера од кралот Чарлс II, а неговиот полк беше доделен да го одржува редот во Лондон. Сепак, новиот парламент набрзо нареди неговиот полк да биде распуштен заедно со другите полкови на војската на Кромвел.

Но, тие немаа време да ја извршат оваа наредба. На 6 јануари 1661 година, таканаречените луѓе од петтата монархија се побунија во Лондон под водство на Томас Венер. Тоа беше полкот Coldstream кој успешно го потисна. Потоа беше ревидиран претходното барање на парламентот.

На 14 февруари 1661 година се одржа свечена церемонија на која војниците на полкот симболично го положија оружјето како единица на Кромвеловата војска и веднаш им беше наредено повторно да го прифатат, но овој пат како воена единица на војската на кралот. Од овој датум официјално се брои историјата на полкот Колдстрим, во врска со кој ја пренесува гардата на Гренадиер , првично формирана како дел од кавалерската армија.

Како за несогласување со статусот на вториот полк, латинската фраза Nulli Secundus („Неспоредлив“) беше избрана за полковно мото. Кога Монк починал во 1670 година, командата ја презел Ерл Крејвен. Оттогаш, полкот е познат како пешадиски полк Колдстрим (претходно како Монк пешадиски полк, а од 14 февруари 1661 до 1670 година како гарда на лорд генерал).

XVII-XIX век

Роберт Гиб . Гардата на Колдстрим ги затвора портите на фармата Угумон пред Французите кои напредуваат за време на битката кај Ватерло .

Полкот зеде активно учество во задушувањето на бунтот Монмут , вклучително и одлучувачката битка кај Сеџмур во 1685 година. За време на војната на Лигата на Аугсбург (во англиски извори: Деветгодишна војна; 1688-1697), полкот учествувал во битката кај Нервинден , како и во опсадата на Намур.

Во 1760 година, за време на Седумгодишната војна , вториот баталјон бил испратен во Германија да учествува во кампањата под команда на принцот Фердинанд од Брауншвајг , каде што учествувал во битката кај Вилхелмстал .

Три полугардиска чета од 307 мажи под команда на полковникот Колдстрим полкот Едвард Метју [en] беа вклучени во гардиската бригада и учествуваа во Американската војна за независност .

Потоа полкот Колдстрим зеде активно учество во војните против револуционерната Франција и во Наполеонските војни . Како дел од трупите на Сер Ралф Аберкромби, полкот учествуваше во битки со француските трупи во Египет . Во 1807 година, полкот учествуваше во нападот на Копенхаген . Во јануари 1809 година, тој отплови за Португалија за да ги здружи силите под команда на Сер Артур Велсли, идниот војвода од Велингтон . Во 1814 година, полкот како дел од војската на војводата од Велингтон, борејќи се против Португалија и Шпанија, навлезе на француска територија, каде што учествуваше во битката кај Бајон . Вториот баталјон на полкот, пак, учествуваше во неуспешното слетување на Валчерен .

Во 1815 година, членовите на Coldstream на 2-та гардиска бригада зедоа активно учество во битката кај Ватерло , каде што ја бранеа утврдената фарма Угумон . Оваа одбрана се смета за едно од најголемите достигнувања на полкот. Таа е посветена на годишната церемонија „Весени тули“ што се одржува во мензата на полковиот наредник во знак на сеќавање на напорите на Џејмс Греам и потполковникот Џејмс Мекдонел, кои во последен момент успеаја да ја затворат Северната порта на фармата Угумон преку која Французите се обидуваа да помине. Се шпекулираше дека самиот војвода од Велингтон изјавил по битката дека „успехот на битката е одлучен од фактот што портата може да се затвори“.

По завршувањето на војната, полкот Колдстрим бил стациониран во Париз до 1816 година.

За време на Кримската војна, полкот Coldstream учествуваше во опсадата на Севастопол , битките на Алма и во Инкерман . На крајот на војната, на четворица членови на полкот им беше доделен новоформираниот Викторија крст .

Во 1855 година, полкот го доби своето сегашно име: гарда на Колдстрим. Во 1882 година бил испратен во Египет за да учествува во Англо-египетската војна . Во 1897 година, полкот беше проширен на структура со три баталјони. Набргу потоа, 1-виот и 2-от баталјон беа испратени во Јужна Африка, каде што учествуваа во Втората Бурска војна .

Од почетокот на 20 век до денес

Постер од Првата светска војна повикува да се запишете во гардата на Coldstream

На почетокот на Првата светска војна, гардата на Coldstream беше еден од првите британски полкови кои пристигнаа во Франција откако Англија и објави војна на Германија. Во следните битки, таа претрпе големи загуби, во два случаи ги загуби сите нејзини офицери убиени или ранети. Во првата битка во Ипрес , првиот баталјон беше практично уништен: до 1 ноември, тој беше намален на 150 војници и еден поручник. Полкот се борел во Монс , Лос, Сом и третата битка кај Ипрес . Во полкот е формиран четвртиот (сапер) баталјон, кој по војната бил распуштен во 1919 година. Петтиот резервен баталјон никогаш не ја напуштил Британија пред да биде распуштен.

Кога избувна Втората светска војна , 1-виот и 2-от баталјон на гардата Coldstream беа дел од Британските експедициски сили во Франција , додека третиот баталјон беше на Блискиот Исток. За време на војната беа формирани и дополнителни 4 и 5 баталјон. Колдстрим се бореше со оклопната дивизија на гардата во Северна Африка и Европа како моторизирана пешадија и тенковска екипа. Четвртиот баталјон првпат стана моторизиран баталјон во 1940 година, а потоа и оклопен баталјон во 1943 година.

По војната, Студените потоци ги напуштија своите тенкови, а дополнителниот 4-ти и 5-ти баталјон повторно беа распуштени, по што имаше повторно 3 од нив.

По војната, првиот и третиот баталјон служеа во Палестина . Вториот баталјон во Малезија . Третиот баталјон беше де факто распуштен во 1959 година. Преостанатите два баталјони учествуваа во задушувањето на востанието Мау Мау од 1959 до 1962 година, служеа во Аден во 1964 година, во Маурициус во 1965 година; беа користени за време на турската инвазија на Кипар во 1974 година, а беа испратени во Северна Ирска неколку пати по 1969 година. Оркестарот Coldstream Guard беше отворен со фанфари на 13 јули 1985 година, со концерт за помош во живо во присуство на принцот Чарлс од Велс и принцезата Дијана од Велс.

Во 1991 година, првиот баталјон на гардата Coldstream беше испратен во првата Заливска војна . Во 1993 година, како резултат на уште една „реформа“ на британската армија, вториот баталјон всушност беше укинат.

Бендот Coldstream Guard во зимска униформа на церемонија во Лондон.
Бендот Coldstream Guard во зимска униформа.

Во поголемиот дел од 1990-тите, првиот баталјон беше стациониран во Минстер , Германија, како дел од 4-та оклопна бригада. Во 1993-1994 година, баталјонот служел како моторизиран пешадиски баталјон на пешадиско борбено возило во мировните операции во Босна .

Баталјонот беше испратен во Лондондери, Северна Ирска, на двегодишно распоредување во 2001 година. Потоа беше распореден во Ирак во април 2005 година. Шест месеци во Ирак, баталјонот изгуби двајца војници: на 2 мај 2004 година во близина на Ал-Амара и на 18 октомври во близина на Басра.

На 19 јули 2007 година, секретарот за одбрана Дес Браун објави дека баталјонот ќе биде распореден во Авганистан во октомври 2007 година како дел од 52-та пешадиска бригада. Во 2009 година, баталјонот сè уште беше во Авганистан, каде што учествуваше во копнени операции.

Во текот на следните „реформи“ на британската армија, баталјонот, воено, се сметаше за дел од 11-та бригада.

Coldstream Guard и Bank of England

УметникотХари Пејн . Пресметка на чуварите на Coldstream во Банката на Англија .

Скоро двесте години, гардата на Колдстрим имаа чесна должност да придонесуваат со дневна единица за чување на Банката на Англија . Оваа одговорност беше доделена на полкот Coldstream Guards по бунтот на Лорд Гордон во 1780 година и траеше до 1973 година. Во исто време, до 1963 година, чуварите кои ја чуваа банката носеа целосен фустан и маршираа од нивните бараки до банката и назад пеш, што постепено почна да се доживува од жителите на Лондон како посебен шарен ритуал. Дури во последните десет години од традицијата на гардата на Колдстрим им беше дозволено да користат камиони за да возат од нивните бараки до банката.

Традиции и карактеристики

Колдстрим гардата во наше време, за време на една од церемониите во палатата
Coldstream Guardsmen of the Guards падобрански вод од 3-от падобрански баталјон во теренска униформа

Како и другите полкови на модерната британска гарда, гардата на Coldstream комбинира борбена и церемонијална улога. Војниците и офицерите на полкот се нарекуваат Coldtreamers .

Воено, тие се модерна воена единица опремена со модерно оружје и активно учествува во воените дејствија во жариштата.

Церемонијално, баталјонот ги задржува познатите церемонијални црвени униформи и високите шапки за мечка, и служи како почесна стража во замокот Виндзор . Менувањето на гардата традиционално е придружено со оркестар на тапанари, но денес овие тапанари се митралезно одделение во борбени услови.

Гардискиот полковен бенд на гардата на Колдстрим свири не само на менувањето на стражата, туку и за време на државните посети и многу други официјални настани.

За разлика од другите четири полкови на пешадиската гарда, кои регрутираат регрути од „нивните“ региони (Англија за гардата на Гренадиер , Шкотска за Шкотланѓаните , Северна Ирска за Ирците и Велс за Велшаните, соодветно), гардата Coldstream има специјална област за регрутирање што ги опфаќа оние англиски окрузи низ кои помина полкот на Монк за време на неговиот значаен марш од Колдстрим до Лондон.

Регрутите на гардиската дивизија минуваат низ интензивна програма за обука во Центарот за обука на британската армија. Нивната обука трае две недели подолго од програмата предвидена за регрутите на редовните линиски пешадиски полкови на британската армија. Дополнително, има дополнителна обука за идните гардисти, спроведена во текот на курсот, посветена на борбениот чекор и учеството во церемонии.

Литература

  • Сер Џулијан Паџет, Б.Т. - Втор по ред: гардата на Колдстрим, 1650-2000 (2000) ISBN 0-85052-769-4