Колумна, Виторија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Виторија Колона
Виторија колона
Портрет на Себастиано дел Пиомбо
Портрет на Себастиано дел Пиомбо
Coa fam ITA colonna2.jpg
Маркиз од Пескара

Раѓање 1490 / 1492 година
Кастело Марино, албански ридови во близина на Рим а
Смртта 15 февруари 1547 година ( 1547-02-15 )
Рим
Род Колона (семејство) , d'Avalos
Татко Фабрицио Колона
Мајка Агнес да Монтефелтро
Сопружник Фернандо д'Авалос
Активност поезијата
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Виторија Колона , Маркиз де Пескара ( италијанска Виторија Колона ; 1490 / 1492 година , Кастело Марино, Албански ридови во близина на Рим а - 15 февруари 1547 година , Рим ) - познатиот италијански поет од ренесансниот период , влијателен во неговото време , пријател на Микеланџело , кој го зазема главното место во неговото срце цела деценија (од 1537 година , кога се зближиле, па до денот на нејзината смрт) [1] . Таа се одликуваше со беспрекорна целомудрие и побожност, таа се смета за најуспешна и најпозната поетеса од нејзината ера. Повеќето од нејзините песни се посветени на духовни теми, љубовта кон Бога.

Биографија

Ќерка на големиот полицаец Фабрицио Колона и Агнес де Монтефелтро (ќерка на познатиот Федериго ). На 4-годишна возраст била заверена за Фернандо д'Авалос (Франческо Феранте де Пескара) , со чиј татко, Маркизот од Пескара, нејзиниот татко бил многу пријателски настроен. Го имаше единствениот брат Асканио ( 1500 - 1557 ), кој подоцна ги носеше титулите војвода од Палијано, Маркиз ди Манопело, грофот ди Таљакоцо, голем полицаец на Кралството Неапол ( 1520 ) , вицекрал на Абруцо , шпански генерал (оженет со Џована на Арагон , внука на кралот Фердаполитан ).

Виторија Колона била израсната во семејството на нејзиниот иден свекор, на дворот на Констанца д'Авалос, кој во тоа време владеел со островот Искија . Тука се собраа сите познати личности од тоа време, Бернардо Тасо , Павел Јовиус , Јакопо Саназаро и други. Девојката научила латински јазик , стекнала големи познавања од италијанската литература и почнала да учи поезија .

Кастело Арагонес на островот Искија, каде Виторија пораснала и живеела долги години од својот живот

Брак

Vivo su questo scoglio,
орридо е соло

Моето осамено засолниште е едноставно и строго:
Живеам како птица на гола карпа
До саканите срца, до веселите гранки
Дадов завет дека нема да се вратам.

Но, има широк опсег за химни:
Ти ме сјае сонце над мрачната долина,
И јата мисли со тежок крик
Тие летаат исклучувајќи ги другите патишта.

Еве еден краток момент на среќа,
Кога се ентузијасти и кротки,
Ме привлекуваат кон блаженството на долгото.

Но, ако зборовите беа блескава моќ
Ја оживеав вашата слика од огнот
Би го вкусил највисокото задоволство!

Виторија Колона [2]

Кога таа и младоженецот наполниле 17 години во 1509 година , тие се венчале (27 декември). Целосното име и титулите на нејзиниот сопруг звучеа Фердинанд (Феранте) д'Авалос д'Акино д'Арагон, Маркиз ди Пескара, вицекрал на Милан и шпански генерал. Бракот, првично договорен за погодност, се покажа полн со длабока љубов, но во исто време остана без деца.

Сопругот на Виторија, Феранте д'Авалос, Маркиз од Пескара

Двојката живеела во Искија до 1511 година , кога нејзиниот сопруг им го понудил својот меч на борците против освојувачите на Французите (види Лига војна на Камбре ). Бил заробен во битката кај Равена ( 1512 ) и испратен во Франција. За време на месеците на заробеништво и долгите години воена кампања што следеа, Виторија и Феранте разменуваа најстраствени писма во проза и поезија.

Почнувајќи од 1512 година, Виторија постојано била оставена сама. Таа посвои млад роднина на Alfonso del Vasto , а во исто време се населиле во Рим ( 1515 - 1520 ).

Двојката ретко се гледаше, бидејќи Фернандо беше еден од најактивните и најбрилијантните капетани на Чарлс V. Но, влијанието на Виторија беше доволно за да го убеди да не се приклучува на лигата против императорот по битката кај Павија ( 1525 ) и да ја напушти круната на Неапол , која му беше понудена за време на заговорот на Мороне, убедувајќи го да го предаде царот. за ослободување на Италија“. Според нејзиниот братучед, кардиналот Помпео Колона , таа рече дека „попрво би умрела како сопруга на најхрабрите од маркизот и најлојалните генерали отколку да живее како сопруга на кралот срамен и од најмала дамка на срам. "

Вдовство

Во 1525 година, нејзиниот сопруг бил смртно ранет во потера по Масимилијано Сфорца и починал од раните во Милано во ноември. Веста за неговата смрт ја добила додека била во Витербо, од каде брзо тргнала за Рим.

35-годишната вдовица се собрала во манастирот, каде што веќе влегла како световна гостинка, но папата Климент VII ја одвратил. Таа се населила на Ишја во семејниот арагонски замок (Кастело Арагонески), каде останала неколку години и ја оплакувала смртта на нејзиниот сопруг во голем број стихови. Таа одби неколку предлози за брак и почна да ги создава оние Риме духовни , кои ќе станат белег на нејзината работа.

Во 1529 година се вратила во Рим, од чие пустош таа среќно го избегнала во 1527 година . Следните неколку години ги поминала меѓу него, Орвето, Искија и други места. Во 1537 година живеела во Ферара чекајќи дозвола од папата да ја напушти Венеција во Светата земја . Но, патувањето не се случило поради нејзината лоша здравствена состојба. Во Ферара, таа го направи нови пријатели и да се користи нејзиниот влијае да се добие дозвола за основање на капуцин манастир по барање на Татко Бернардино Okino (италијански) (подоцна го прифати протестантизмот ). Раната смрт на нејзиниот ученик дел Васто ја натера конечно да се збогува со светот: таа влезе во манастирот Санта Ана во Рим.

Виторија Колона , цртеж на Микеланџело

Верски круг

Уште во раните години во Рим, таа се запознала со Марко Героламо Вида , Анибале Каро , Пјетро Бембо , Франческо Молза (италијански) , Садолети , Балдасаре Кастиљоне и други истакнати интелектуалци од таа ера. Со текот на времето, круг поети, писатели и верски водачи се собраа околу вдовицата поетеса која се врати во вечниот град, обединети од жедта за духовно подобрување и нејасната желба за религиозни реформи за обновување на Католичката црква. Тие се нарекуваа духовни и влегоа во историјата под името „ италијански реформатори “. Таа беше блиска со многу од идните италијански протестанти , како што се Пјетро Карнесеки , Џовани Мороне , Еразмитот и мистикот Хуан де Валдес и поранешниот генерал на Редот на фрањевските набљудувачи, а сега капучинот Бернардино Окино (италијански) [3] и хуманистот Маркантонио Фламинио (италијански) ... Таа, исто така, ја заслужи наклонетоста на кардиналите Реџиналд Поле и Гаспаро Контарини ; а нејзината роднина Јулија Гонзага била духовна наследничка на Валдес.

Во 1542 година, Фра Окино бил принуден да ја напушти Италија во страв од инквизицијата. Виторија Колона, како и кардиналот Поле, побрза да се одрече од него, враќајќи се во прегратките на православието. Виторија се обиде да избегне какви било дејствија што би можеле да ја спротивстават на Римската црква. По нејзината смрт, се одржа судење на инквизицијата; неортодоксниот од сите нејзини пријатели беше обвинет за неа - братот Асканио, кардиналите Поле, Џовани Мороне , Бембо , Контарини и други; згора на тоа, оваа теза беше искористена како доказ, до тој степен што самото спомнување во нечиј случај дека „го посетил Маркизот де Пескара“ беше практично доволно за да се обвини личноста за ерес - што дури и монахињите од манастирот Света Катерина. од Витербо не можела да го избегне местото каде што живеела.

Виторија имаше репутација како водач на реформското движење, но всушност таа никогаш не дозволи да биде вовлечена во нешто што може да се сфати како ерес, како што е очигледно од нејзината врска со Окино [4] . Виторија умрела пред да ескалира верската криза во Италија, и иако била реформистка, нема причина да се верува дека и таа самата го прифатила протестантизмот .

Виторија и Микеланџело кај Мојсеј , сликарство од 19 век

Пријателство со Микеланџело

Во 1536 година, Виторија се вратила во Рим, каде што 47-годишната поетеса заработила длабоко пријателство, поточно дури и страсната љубов на 61-годишниот Микеланџело. Наскоро, „првата, природна, огнена привлечност на уметникот беше воведена од Маркизата од Пескара со мек авторитет во рамките на воздржаното обожавање, кое и доликуваше само на нејзината улога на секуларна калуѓерка, нејзината тага поради нејзиниот сопруг кој почина од рани. и нејзината филозофија за повторно обединување со него по смртта“ [5] . На својата голема платонска љубов и посветил неколку од своите најжестоки сонети , ѝ создавал цртежи и поминал многу часови во нејзино друштво. За неа, уметникот ја напиша „Распетието“ , која до нас дојде во подоцнежните копии. Идеите за религиозно обновување кои ги загрижуваа членовите на кругот на Виторија оставија длабок печат на светогледот на Микеланџело од овие години. Нивниот одраз се гледа, на пример, во фреската на Последниот суд во Сикстинската капела [6] .

Интересно, Виторија е единствената жена чие име е цврсто поврзано со Микеланџело, кого повеќето истражувачи имаат тенденција да го сметаат за хомо- , или барем бисексуалец [7] . Според истражувачите на интимниот живот на Микеланџело, неговата страсна страст за Маркизата била плод на потсвесен избор, бидејќи нејзиниот свет начин на живот не можел да претставува закана за неговите хомосексуални преференции. „Ја постави на пиедестал, но неговата љубов кон неа тешко може да се нарече хетеросексуална : тој ја нарече „маж во жена“ (un uomo in una donna) . Неговите песни за неа ... понекогаш е тешко да се разликуваат од сонети до младиот човек Томазо Кавалиери, згора на тоа, познато е дека самиот Микеланџело понекогаш ја заменувал адресата „сињор“ со „сињора“ пред да ги пушти своите песни на луѓето“. [8] . (Во иднина, неговите песни уште еднаш беа цензурирани од неговиот внук пред објавувањето.)

Нејзиното заминување во Орвието и Витербо во 1541 година поради бунтот на нејзиниот брат Асканио Колона против Павле III не предизвикало промена во нејзиниот однос со уметникот и тие продолжиле да се посетуваат и да се допишуваат како порано. Таа се вратила во Рим во 1544 година.

Сонет бр.60

И највисокиот гениј нема да додаде
Една мисла на оние што самиот мермер
Tait во изобилство - и само ова за нас
Ќе се манифестира рака послушна на разумот.

Чекам радост, вознемиреност или срцеви притисоци,
Најмудрата, добрата дона - до тебе
Се должам, а срамот ми е тежок,
Дека мојот подарок не те велича како што треба.

Не моќта на љубовта, не твојата убавина,
Или студенило, или гнев, или угнетување на презир
Тие се виновни за мојата несреќа,

Тогаш таа смрт се спојува со милоста
Во твоето срце - но мојот патетичен гениј
Да се ​​извлече, сакајќи, смртта е способна за еден.

Пријателот на уметникот и биограф Кондиви пишува [10] :

" Особено голема била љубовта што ја имал кон Маркизот од Пескара, заљубувајќи се во нејзиниот божествен дух и добивајќи од неа луда реципрочна љубов. Досега чува многу нејзини писма, полни со најчистото и најслаткото чувство... Тој самиот напиша за неа многу сонети, талентирани и полни со слатка меланхолија. Многупати го напуштала Витербо и другите места каде што одела на забава или да летува, а во Рим доаѓала само за да го види Микеланџело.
А тој, од своја страна, ја сакаше толку многу што, како што ми кажа, едно го тагува: кога ќе дојде да ја погледне, веќе безживотно, ја бакнуваше само нејзината рака, а не во чело или во лице. Поради оваа смрт, долго време остана збунет и некако вознемирен.
"

Биографите на познатиот уметник забележуваат: „Преписката на овие две извонредни луѓе не само што е од висок биографски интерес, туку е одличен споменик на историската ера и редок пример за жива размена на мисли, полна со интелигенција, суптилно набљудување и иронија“ [11] .

Истражувачите пишуваат за сонетите посветени на Микеланџело Виторија: „Намерниот, принуден платонизам на нивната врска го влоши и искристализираше љубовно-филозофскиот склад на поезијата на Микеланџело, кој во голема мера ги одразуваше погледите и поезијата на самата маркиза, која играше во текот на 1530 г. улогата на духовниот водач на Микеланџело ... Нивната поетска „преписка“ го привлече вниманието на нивните современици; можеби најпознат беше сонетот 60, кој стана предмет на посебно толкување “ [1] .

Записите од разговорите меѓу Виторија и Микеланџело, за жал, многу обработени, се зачувани во дневниците на Франческо д'Оланд , кој е близок до духовниот круг.

Став на други современици

Пјетро Бембо беше меѓу нејзините најжестоки обожаватели, Луиџи Аламани и Балдазаре Кастиљоне меѓу нејзините литературни пријатели. А вујкото по мајка, Гвидобалдо да Монтефелтро и неговата сопруга Елизабет Гонзага , војводите од Урбино , во познатиот „Суд“ Кастиљоне се симболични фигури (исто како Чезаре Борџија во Суверен “ од Макијавели , и нејзиниот татко во неговата „Уметност на војната ").

Микеланџело на ковчегот на Виторија Колона , бакнувајќи ја раката на починатиот. Сликарство од 19 век

И Лудовико Ариосто ѝ посвети неколку брилијантни реплики во Орландо (37). Други поети, вклучувајќи го и Галеацо ди Тарсија (италијански) , ја привлекува нејзината аристократска воздржаност и длабоко почувствувана религиозност.Рафаел ја прикажува меѓу ликовите во неговата позната фреска Парнас . Ракописот на нејзините песни се наоѓал во библиотеката на Маргарет од Навара , на која поетесата имала одредено влијание [12] .

„Окружена со мноштво обожаватели на нејзината убавина и таленти во нејзината младост, таа беше предмет на обожување и во староста поради нејзиното високо морално достоинство: на неа се гледаше како на светица“. Приказната за нејзиниот живот создава задоволувачки контраст со развратноста на многу нејзини современици, на пример, Борџија .

Смртта

Чувствувајќи ја смртта, во 1546 година наредила да се префрли од бенедиктинскиот манастир Св. Ана во палатата на братучетката на Јулија Колона, каде што почина на 15 февруари 1547 година во присуство на Микеланџело на 57-годишна возраст.

Во пресрет на нејзината смрт, таа го напиша својот последен сонет, со кој со задоволство ја очекуваше претстојната средба со Создателот:

Гледам, расфрлајќи ги облаците, Семоќниот се приближува
Одговара. Од моето срце, магли
Земна љубов! на неговото лице, така што неговиот сјае
Сенките не можат случајно да се отфрлат, злобните се непотребни [13] .

Есеи

Il cieco amor del mondo un tempo tenne ...

Со години непромислено го сакам животот
Славата ме испи како вино
Но, залудно - во неволја, гледајќи го дното на животот,
Таа се врати кај Создателот со солзи.

И помогна. Сега пишувам со нокти
Неговиот крст , а не едноставно перо,
Мастилото е Неговата крв. Јас пеам само едно:
Горење со Христовите страдања .

Но, нема инспирација. Немоќен овде Парнасус ,
Делос , клуч Касталски . барајќи
Гладувам за други ридови, за друга вода.

Но, небесниот свет е затворен за смртните очи.
Се молам! Дај ми светлина. Треперам од жед.
Само еден знак, а линиите ќе блескаат!

Виторија Колона [13]

Как отмечают современные литературоведы, её любовные и элегические стихи являются плодом скорее чувствительного и изящного подражательного дара, чем сильного оригинального таланта. Обессмертили её имя произведения, последовавшие за смертью её мужа, самыми выдающимися из них считаются сонеты её зрелых лет — благозвучные стихи, в которых звучит глубокое внутреннее благочестие, радостная надежда и неизменная вера. «Стилистика поэзии Колонны очень сдержанна, ей не свойственны эмоциональные порывы, и как будто отражает образ жизни поэтессы, своей почти аскетичностью поражавший её почитателей» [14] , отмечают исследователи. Как правило, отмечают, что её творчество находится в русле стиля Петрарки , но в крупном произведении Trionfo di Cristo отмечают также влияние Данте и Савонаролы .

Виттория Колонна в чёрном одеянии инокини

Некоторые из её произведений были написаны при жизни мужа, но в большинство своём они относятся к периоду вдовства. После того, как отдельные рукописные списки её стихов начали хождение в читательских кругах, в 1538 году наконец было предпринято печатное издание. Оно содержало 136 стихов, которые позже получат название Rimi amorose — «любовные», так как они восхваляли достоинства её супруга и оплакивали его потерю. В следующем издании появится вторая группа стихов — 16 сонетов Rimi spirituali («духовные»). Более поздние выпуски включали постоянно увеличивающееся число Rimi spirituali , что отражало изменившиеся интересы Виттории.

Как считается, эти издания вышли без одобрения Виттории, и их отбор остаётся на совести составителей. На сегодняшний день стихотворное наследие Виттории включает 390 стихов:

 • 141 Rimi amorose (по большей части написаны между 1526 и началом 1530-х годов)
 • 217 Rimi spirituali (1530—1540-е годы)
 • 32 эпистолярных стихов

Кроме того, известно о находке в XX веке в Ватиканских архивах [15] ранее неизвестной рукописи, принадлежавшей Микеланджело и содержавшей 109 посвящённых ему сонетов, написанных Витторией. Эти стихи были впервые изданы в 2005 году.

« Пьета ». Рисунок Микеланджело для Виттории Колонна

Все прозаические произведения Виттории, за одним исключением, являются её письмами. Это три письма молодому кузену, которые были напечатаны в 1544 году как Litere della Divina Vettoria Colonna Marchesana de Pescara alla Duchessa de Amalfi и напечатанное спустя 10 лет после её смерти письмо Бернардино Окино, который к тому времени перешёл в кальвинизм. Письмо вышло как Pianto sopra la Passione di Cristo и было отцензурировано, чтобы убрать все упоминания о ренегате. Единственная неэпистолярная проза Виттории была издана вместе с Pianto , это было Oratione sopra l'Ave Maria, alla Madonna , размышление о молитве Аве Мария [16] .

издания:
 • Стихотворения при её жизни выходили 5 раз:
 1. Rime de la diuina Vittoria Colonna , In Parma, Antonio Viotti, 1538.
 2. Le rime spirituali della illustrissima signora Vittoria Colonna marchesana di Pescara. Non piu stampate da pochissime infuori, le quali altroue corrotte, et qui corrette si leggono , In Vinegia, appresso Vincenzo Valgrisi, 1546
 3. Третий выпуск содержал шестнадцать из её Rime spirituali , в котором религиозные темы рассматривались на итальянском языке, и вскоре был издан во Флоренции.
 4. Четвёртый выпуск включал ещё больше сакральных стихов и был выпущен в Венеции в 1544 году.
 5. Pianto della marchesa di Pescara sopra la passione di Christo. Oratione della medesima, sopra l'Aue Maria. Oratione fatta il Venerdi santo, sopra la passione di Christo , In Venetia, Paolo Manuzio, 1556
  • Новое издание с неизданными до того стихами принадлежит Висконти, Рим, 1840 ).
 • Её письма изданы под заглавием:
  • «Lettere inedite ed altri documenti relativi ai Colonnesi» (Рим, 1875 );
  • «Alcune Lettere inedite» (Турин, 1884 );
  • «Corteggio» ( Турин , 1889 ).

В искусстве

«Неразделённость»

Приходит миг раздумья. Истомленный,
Вникаешь в полнозвучные слова
Канцон медвяных, где едва-едва
Вздыхает голос плоти уязвленной.
Виттория Колонна и влюбленный
В неё Буонарроти. Эти два
Сияния, чья огненность жива
Через столетья, в дали отдаленной.
Любить неразделённо, лишь мечтой.
Любить без поцелуя и объятья.
В благословеньи чувствовать заклятье.
Творец сибилл , конечно, был святой.
И как бы мог сполна его понять я?
Звезда в мирах постигнута — звездой.

Ж. Ж. Лефевр , «Diva Vittoria Colonna»

Образ Виттории и история её взаимоотношений с Микеланджело привлёкли внимание поэтов и художников позднего времени:

Примечания

 1. 1 2 Стихи Микеланджело в переводе Эфроса
 2. Пер. Р. Дубровкин
 3. Кальвин и кальвинизм (недоступная ссылка) . Дата обращения: 11 октября 2008. Архивировано 13 мая 2008 года.
 4. Andrews, Marian. A princess of the Italian reformation, Giulia Gonzaga, 1513—1566; her family and her friends
 5. Эфрос. Поэзия Микеланджело (недоступная ссылка) . Дата обращения: 10 октября 2008. Архивировано 5 октября 2012 года.
 6. Страшный суд (недоступная ссылка) . Дата обращения: 11 октября 2008. Архивировано 19 октября 2008 года.
 7. Игорь Семенович Кон. Любовь небесного цвета
 8. Richard Norton. The Passions of Michelangelo
 9. Перевод А.М.Эфроса
 10. Л. Д. Любимов. Искусство Западной Европы. Микеланджело
 11. Бриллиант С. М. Микеланджело Архивная копия от 19 октября 2008 на Wayback Machine серия ЖЗЛ
 12. Голенищев-Кутузов. Поэзия. Итальянская литература. Литература Чинквеченто Архивная копия от 18 июля 2010 на Wayback Machine ФЭБ
 13. 1 2 Перевод Софии Пономаревой
 14. Итальянская литература XVI века. Виттория Колонна (С. В. Логиш)
 15. Vittoria Colonna. Around Naples Encyclopedia Архивировано 11 июня 2011 года.
 16. Vittoria Colonna, Marchesa di Pescara (1490/92-1547) (недоступная ссылка) . Дата обращения: 10 октября 2008. Архивировано 5 декабря 2008 года.
 17. Longfellow. Vittoria Colonna
 18. Louis Aragon: Plainte pour la mort de madame Vittoria Colonna, marquise de Pescaire.

Литература

 • Горфункель А. X. Пьетро Аретино и Виттория Колонна // Проблемы итальянской истории, 1982
 • Vittoria Colonna e Michelangelo . (Каталог выставки 2005 года в Каза Буонарроти, Флоренция). ISBN 88-7461-078-5 .
 • Maud F. Jerrold. Vittoria Colonna: With Some Account of Her Friends and Her Times. 1969. ISBN 0-8369-5153-0 , ISBN 978-0-8369-5153-0
 • Suzanne Thérault: Un Cénacle humaniste de la Renaissance autour de Vittoria Colonna châtelaine d'Ischia

Ссылки