Кралска и сина

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Кралска и сина
UK-2014-London-Blues and Royals 01.jpg
Земјата
Вклучено во Коњаницата на палатата и британската армија
Учество во
Сајт army.mod.uk/armoured/reg...
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Кралско и сино ( Eng. Blues and the Royals) - Британски гардиски коњанички полк, еден од двата полка на домашната коњаница , заедно со чуварите на животот . Началник на полкот е кралицата Елизабета II , а почесен полковник е принцезата Ана .

Приказна

Уметникот Ричард Кнетел . Животен чувар (лево) и „Син“ чувар на коњи (десно), 1815 година

Полкот беше формиран во 1969 година со спојување на Кралската гарда на коњи ru en ), кои беа познати како „Сините“ или „Оксфорд Блуз“ и Кралските драгуни ru en , кои беа познати едноставно како „Кралски“. Од нив, полкот БЛУ бил создаден во 1650 година, за време на Англиската револуција , како армиска единица Нов модел , од Сер Артур Хејзелриг по наредба на Оливер Кромвел ; овој полк бил вклучен во војската на Стјуартите по обновувањето на монархијата во 1660 година и го добил почесниот прекар „Кралски“ во 18 век. Кралските змејови биле формирани набргу по реставрацијата во 1661 година од ветерани на Кромвелската коњаница.

По 1969 година, новиот комбиниран полк на кралската и сината постои и во форма на церемонијална стража на коњи и како вистинска борбена единица, која со текот на годините беше вклучена во Северна Ирска , Кипар , Босна , учествуваше во Фокландите , Авганистан и ирачки војни .

По уште едно намалување на британската армија во 1991 година, полкот на кралската и сината беше обединет со британската гарда за живот во заедничка единица со големина на полк, но секој од двата дела на новиот полк де јуре го задржа статусот на посебен полк, како и своја униформа и свој полковник. ...

И принцот Вилијам , војводата од Кембриџ , и принцот Хари , војводата од Сасекс служеа во овој конкретен полк во чинот на корнет во 2006 година.

Карактеристики и полкови традиции

Уметникот Вилијам Холмс Саливан. Фаќање на францускиот полк орел од кралски змејови (или едноставно „Кралски“).
Кралско и сино во зимска униформа, 2011 година

Технички, полкот требаше да се нарекува Кралска гарда на коњи и 1-ви змејски полк, но наместо тоа се нарекува Кралски и Блуз, и затоа е единствениот полк во британската армија официјално познат по прекарот наместо по целото име.

Новоформираните кралски и сини офицери го имаат чинот корнет , а не втор поручник, како што е случајот со остатокот од британската армија. Двата полка на коњаницата на палатата немаат чин наредник; еквивалент на наредник во овие полкови е каплар на коњаница; еквивалент на полковен наредник мајор е полковен мајор, итн.

Роберт Кер Портер . Офицер на Змејската гарда влегува во лакот.
Стражар во целосен фустан. 2002 година.

Кралските и сините се единствениот полк во британската армија што им дозволува на војниците и на подофицерите да поздравуваат офицер кога не носат наметка. Овој обичај бил воведен по битката кај Варбург во 1760 година од страна на маркизот од Гранби, кој командувал и со Кралската гарда на коњи и со кралските змејови, кои биле посебни единици во тоа време. За време на битката, маркизот ги избркал француските трупи од бојното поле, губејќи ги и капата и периката за време на овој напад. Кога му известил за успехот на својот командант, принцот Фердинанд од Брауншвајг , понесен од она што се случува, тој поздравил без да носи нова наметка, наместо онаа што ја изгубил порано. Кога маркизот Гранби стана полковник на БЛУ, полкот ја усвои оваа традиција.

Кралевите и сините носат ремен за брадата под брадата, за разлика од чуварите на животот кои го носат под долната усна.

Литература

  • Александар, Мајкл (1957). Вистинското сино: Животот и авантурите на полковникот Фред Бурнаби. Фред Бурнаби.
  • Ворнер, Филип (1984). Британската коњаница. Дент и синови.
  • Вотсон, ЈНП (1993). Приказната за блузот и кралскиот клуб. Книги за пенкало и меч на Лео Купер.
  • Вајт-Спанер, Барни (2006). Чувари на коњи. Мекмилан. ISBN 1-4050-5574-X .