Кожуч, Маргарета

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка
Маргарета Козух
Маргарета Кожуч - Techniker Beach Tour Münster 2018.jpg
генерални информации
Целосно име Маргарета Ана Козух
Прекари Maggi, Kusia
Беше роден 30 октомври 1986 година ( 1986-10-30 ) (34 години )
Државјанство Германија
Раст 188
Тежина 70
Позиција гејмер , дијагонала
Информации за тимот
Тим Германско знаме Хамбург (одбојка на плажа)
Младински клубови
1999-2002 година Германско знаме ТуС Берн (Хамбург)
2002-2003 година Германско знаме CVJM (Хамбург)
Клупска кариера [* 1]
2003-2007 година Германско знаме Фишбек
2007-2008 година Знамето на Италија Сасуоло 24 (153)
2008-2010 година Знамето на Италија Асистел 58 (746)
2010-2011 година Знамето на Русија Округ-Одинцово 24 (319)
2011-2012 година Знамето на Полска Трефл ( Сопот ) 24 (317)
2012-2013 година Знамето на Италија Бусто Арсицио 23 (367)
2013-2014 година Знамето на Азербејџан Азерјол
2014-2015 година Знамето на Народна Република Кина Шангај
2015 година Знамето на Италија Река (Пјаченца) 12 (72)
2015-2016 година Знамето на Италија Казалмаџоре 26 (425)
Репрезентација [* 2]
2005-2016 година Германско знаме Германија
Кариера во одбојка на плажа [* 3]
период - партнер - турнири
2017-2018 година Германско знаме Карла Боргер осумнаесет
2017 година
2019 - денес v.
Германско знаме Лаура Лудвиг 14
Меѓународни медали
Одбојка
Европско првенство
Сребрена Србија / Италија 2011 година
Сребрена Германија / Швајцарија 2013 година
Гран при
Бронза Токио 2009 година
 1. Бројот на натпревари (освоени бодови) за професионален клуб се брои само за различните лиги од националните првенства.
 2. Број на натпревари (освоени поени) за националниот тим на официјални натпревари.
 3. Бројот на турнири во пар од одбојка на плажа се смета само за меѓународни турнири под покровителство на FIVB и континенталните конфедерации.
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Маргарета Ана Кожуч ( германски Margareta Anna Kozuch , полски Małgorzata Kożuch , Malgorzata Kozuch ; 30 октомври 1986 година , Хамбург ) е германска одбојкарка со полско потекло.

Спортска биографија

Роден во Хамбург во семејство на полски емигранти Марија и Мирослав Кожух, таткото на спортистот исто така бил одбојкар во минатото [1] . Во 2003 година, како дел од тимот на ЦВЈМ ( ИМКА ) од Хамбург, таа стана бронзена медалистка на шампионатот на германската младинска лига, во сезоната 2003/04 година дебитираше во првата Бундес лига , играјќи за Хамбург „Фишбек“.

Во 2003 година беше учесничка на Европското првенство кај девојчињата (5-то место), во 2004 година - на Европското првенство за млади (7-мо место). Во 2005 година, во Дрезден, таа го одигра првиот официјален натпревар за германската репрезентација на квалификацискиот турнир на Светското првенство 2006 година , отфрлајќи го предлогот за промена на спортското државјанство и настап за полската репрезентација [1] .

Таа играше во Италија од 2007 година - почнувајќи од Сасуоло, една година подоцна беше поканета во Асистел. Во сезоната 2008/09, таа успешно ја замениАна Подолец на дијагоналната позиција, иако претходно беше споредна играчка, го освои Купот на Европската одбојкарска конфедерација и сребрените медали од националното првенство и Купот со екипата на Новара .

По привременото пензионирање во одбојка на плажа од страна на Анџелина Грун, Маргарета Кожуч станува главна офанзивна играчка во германската репрезентација. Во 2009 година, германскиот тим ја освои бронзата за Гран при и заврши на 4-тото место на Европското првенство во Полска . Маргарета Козух стана најпродуктивната играчка на континенталниот форум, освојувајќи 152 поени на 8 натпревари (132 во нападот, 10 во блок, 10 од сервис со просечен учинок од 5,07 поени по натпревар и 42,2% ефикасност во нападот).

На крајот на 2010 година за прв пат е прогласена за најдобра одбојкарка во Германија [2] . Главниот турнир со учество на германскиот тим бил Светското првенство во Јапонија , на кое Козух бил шести според вкупниот учинок [3] . Во есента 2011 година, таа стана нов капитен на националниот тим и во својот состав го освои сребрениот медал и наградата за најдобар напаѓач на Европското првенство . На следниот континентален шампионат , одржан во септември 2013 година во Германија и Швајцарија, Козух повторно стана вицешампион. Во последниот натпревар против руската репрезентација, таа постигна 18 поени, но нејзиниот тим, кој претходно го мина турнирот без пораз, загуби со 1:3. По натпреварот, на Маргарета и беше доделена индивидуалната награда за бокал. Во 2014 година стана шампионка и најкорисна играчка на Вил Мастерсот во Монтре .

Клупската сезона 2010/11 Маргарета Козух ја помина во рускиот клуб „ Заречие-Одинцово “, а потоа играше во Полска , Италија , Азербејџан и Кина . Во август 2015 година, таа потпиша договор со италијанскиот Казалмаџоре. Како дел од неа, таа ја освои Лигата на шампионите и наградата за најдобар дијагонален фајналфор во Монтичиари .

Во 2017 година, Маргарета Козух започнала да се натпреварува во одбојка на плажа со Карла Боргер [4] . Од април 2019 година, нејзин постојан партнер е олимписката шампионка Лаура Лудвиг [5] . На 8 септември 2019 година, Кожуч и Лудвиг станаа победници на последната етапа на Светската турнеја во Рим .

Достигнувања

Со репрезентацијата

Во клупска кариера

Лично

 • Најпродуктивен играч на ЕП (2009) .
 • Најдобар напаѓач на Европското првенство (2011) .
 • Најпродуктивен играч и најдобар напаѓач на фајналфорот во Евролигата (2013).
 • Најдобар бокал на Европското првенство (2013) .
 • Најдобра дијагонала на фајналфорот на Лигата на шампионите (2016).
 • Најдобар одбојкар на годината во Германија (2010-2014).

Во одбојка на плажа

 • Победник на последната етапа на Светската турнеја во Рим (2019).
 • Бронзен медалист на етапата на Светската турнеја во Острава (2018).
 • Сребрен (2019, 2020) и бронзен (2017) медалист на германските првенства.

Белешки (уреди)

 1. 1 2 Małgorzata Kożuch: Sama nie wiem, co o tym myśleć (полски) ... Siatka.org (5 април 2006 година). Преземено на 16 ноември 2011 година. Архивирана на 3 септември 2012 година.
 2. Козух беше прогласен за најдобар одбојкар во Германија во 2010 година . Gazeta.Ru (25 декември 2010 година). Преземено на 16 ноември 2011 година.
 3. Најдобри стрелци (инж.) ... Сајтот на Меѓународната одбојкарска федерација. Преземено на 16 ноември 2011 година. Архивирана на 5 јули 2012 година.
 4. Borger / Kozuch neues Beach-Team (германски) ... Deutscher Volleyball-Verband.6 октомври 2016 година. Датум на лекување: 31 јули 2017 година.
 5. Лаура Лудвиг zurück mit neuer Partnerin (германски) ... Volksstimme.23 април 2019 година. Датум на лекување: 7 јули 2019 година.

Врски