Краков

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Градот
Краков
полски Краков
Колаж од погледи на Краков.PNG
Знаме Грб
Знаме Грб
50 ° 04′ N НС. 19 ° 57′ источно г. H G Я O
Земја Полска
Статус градот како повијат
Војводство Мала Полска
Претседателот Јацек Маичровски [1]
Историја и географија
Основана 990 година
Прво спомнување 965 година
Град со 1257 п.н.е
Плоштад 327 [2] km²
Централна висина 219 ± 0 m
Тип на клима умерена континентална
Временска зона UTC + 1: 00 , во лето UTC + 2: 00
Популација
Популација 779.115 [2] лица ( 2019 година )
Густина 2384 луѓе / km²
Агломерација население 1,2 милиони
Деноминации Римокатолици (над 90%)
Официјален јазик полски
Дигитални идентификатори
Телефонски код +48 12
Поштенски кодови 30-000 до 31-962
Код на автомобилот КР, КК [3]
Друго
Награди

краков.pl
(полски) (англиски) (германски) (француски) (руски)
Краков на мапата
Краков
Краков
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Краков ( Пол. | Краков инф [Кракуф] ), целосно официјално име - Главен кралски град Краков ( Пол. Stołeczne Królewskie Miasto е | Краков, лат. Краковија, тоа. Кракау) - град во јужна Полска , сместен на реката Висла на 295 километри од Варшава .

Населението од 779.115 жители (2019), заедно со најблиските предградија - над 1.000.000, е вториот по големина град во Полска (малку пред Лоѓ ) и област по Варшава [2] . Административен центар на Малополското војводство , центар на надбискупијата . Главниот град на Полска од 1038 до 1596 година, до 1734 година - местото на крунисувањето на полските кралеви . Во 1815 година градот бил прогласен за „ слободен, независен и целосно неутрален град , под покровителство на Русија , Австрија и Прусија “, но во 1846 година, со договор на овие големи сили , бил припоен кон поседите на Австрија. Богат со историски споменици, центарот на градот е вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО . Еден од најголемите научни, културни, економски и религиозни центри во Полска, популарна туристичка дестинација.

Европска престолнина на културата во 2000 година.

Етимологија

Името доаѓа од личното име Крак (основачот или сопственикот на тврдината, според легендата - принц кој наводно владеел во 6-7 век [4] ). Потеклото на името е контроверзно: од словенскиот крак ( гавран , модерен полски. Крук ) [5] или од келтските јазици [6] .

Историја на Краков

Античка престолнина на Полска

Капела во Вавел

За народна легенда поврзана со основањето на Краков, видете Wawel Dragon . Научниците во оваа легенда гледаат ехо на длабоката антика; некои, врз основа на филолошките зближувања, неговото формирање го припишуваат на онаа ера кога словенското племе постоело во неподелена форма. Погодно лоциран на местото каде што Висла станува пловен, Краков брзо порасна и стана богат. Во 1000 година Болеслав Храбриот го основал епископското седиште во Краков. За време на ерата на апанажа, многу Германци се населиле во Краков. Чувствувајќи ја нивната важност и надевајќи се на поддршката од кнезовите на Шлезија , Германците од Краков во 1311 година кренале бунт против кралот Владислав Локотк , но биле смирени и казнети со лишување од бенефиции и привилегии, а Владислав ја основал својата резиденција во градот.

Од XIV век. започнува постепениот подем на Краков. Владислав I Локоток го прави овој град негова резиденција (наместо Гњезно ) и во 1319 година бил крунисан овде. Казимир Велики го украсува градот со нови згради и го покровител развојот на занаетчиството и трговијата. На 14 февруари 1386 година, Јагиело бил крстен и се оженил со Јадвига во Краков. Во ерата на Јагелоните, примарното значење на Краков конечно беше консолидирано; градот станува се побогат, бројот на неговите жители се зголемува на 100 илјади.Во 1534 година биле организирани болници за оние кои страдаат од заразни, венерични и ментални болести [7] . Од 1610 година, седиштето на кралевите е префрлено во Варшава , но полските кралеви продолжуваат да се крунисуваат во Краков. Честите напади од непријателите постепено ја поткопуваа благосостојбата на градот; во 1787 година Краков имал 9,5 илјади жители.

19 век: слободен град, австриско владеење

Според третиот дел (1795) Краков потпаднал под австриска власт; од 1809 до 1815 година му припаѓал на Војводството Варшава .

Врз основа на Виенскиот договор од 1815 година, Краков стана слободен град (независна неутрална република на Слободниот град Краков ; нејзината територија броеше 1220 km², со 140 илјади жители). Ова имаше корисен ефект врз градот: Краков почна да се опоравува од минатите тешкотии. Законодавната власт беше во рацете на Народното собрание, извршната власт беше во рацете на Сенатот. Како резултат на својата независна позиција, Краков стана рај за сите кои беа уморни од престојот на полските земји под странска власт. Во 1830-1831 година, Краков се приклучил на востанието и бил привремено окупиран од руските трупи. Окупацијата на Краков беше повторена уште два пати потоа, и покрај трансформациите направени во 1833 година во структурата на републиката. Кога беше планирано востание во сите делови на поранешна Полска во 1846 година, Краков беше назначен како оперативна точка за Галиција . Планот не беше крунисан со успех, но владите на Прусија , Русија и Австрија го привлекоа вниманието на непријатностите што им ги создава независноста на Краков и, и покрај протестите на Велика Британија и Франција , според виенскиот договор од 6 ноември , 1846 година, градот бил вклучен во австриските поседи.

Во 1850 година, градот претрпел силен пожар , околу 160 згради (околу 10%) биле уништени.

На крајот на XIX век. во Краков имало 74.593 жители (1890), од кои 21.000 биле Евреи . Во индустриска смисла, се развила трговијата со жито, дрво и сол, особено извозот на јајца и путер; се произведуваа машини, ткаенина , кожа. Градот имал воено значење на тврдина.

XX-XXI век

По обновувањето на независноста на Полска во 1918 година, Краков повторно стана еден од најважните градови во оживеаната држава. Во 1923 година во градот се случува востание , предизвикано од политичката и економската криза во земјата.

Во 1939-1945 година бил окупиран од нацистичка Германија . Тоа беше главен град на генералниот гувернер , колонијалната администрација на територијата на Полска (тука започна објавувањето на весникот „ Кракауер цајтунг “). Нацистите уапсија 128 научници од Краков поканети на состанок со администрацијата и ги испратија во концентрационен логор. Краковското гето било создадено во градот, каде што биле протерани Евреите, кои претходно живееле главно во регионот Казимиерз. Истребувањето на Евреите се случи во концентрациониот логор Плашов лоциран на територијата на градот, како и во Аушвиц кој се наоѓа на 70 километри од Краков.

На 18 јануари 1945 година, трупите на 1-виот Украински фронт влегле во градот, кој практично не настрадал за време на војната (само неколку мостови над Висла биле кренати во воздух) [8] . Според една од верзиите, која беше активно поддржана за време на Полската Народна Република , ова стана можно благодарение на заедничката операција на Црвената армија [9] и Полската домашна армија , поради што Германците немаа време да извршат наредбата дадена претходно да се разнесе Краков за време на повлекувањето. Оваа верзија беше рефлектирана во филмовите Големиот виор (СССР, 1967 ) и Спасете го градот ( полски: Ocalić miasto , Полска-СССР, 1976), но по распадот на социјалистичкиот блок неговиот кредибилитет почна да се доведува во прашање во Полска [10] . На 11 август 1945 година се случи еврејски погром во Краков [11] . Овие настани, како и антисемитската кампања што ја придружуваше политичката криза од 1968 година , принудија значаен дел од Евреите кои го преживеаја Холокаустот да ја напуштат Полска.

Во социјалистичка Полска, индустриското значење на Краков се зголемило, биле изградени голем број фабрики, а населението на градот се зголемило за четири пати во втората половина на 20 век . По војната, за да се „разблажи интелигенцијата“ на Краков, на периферијата започна изградбата на металуршката фабрика Нова Хута, се формираше истоимениот град (подоцна стана дел од Краков).

По распадот на социјалистичкиот систем , започнува активна декомунизација на имињата на предметите. Во 1991 и 1993 година во градот се одржаа самити на Вишеград .

На 3 август 2006 година, со резолуција на полскиот Сенат, 2007 година е прогласена за година на градот Краков.

На 25 мај 2014 година се одржа градски референдум, на кој граѓаните на Краков поддржаа изградба на метро во градот (55,11% од гласовите), создавање систем за видео надзор (69,73% од гласовите), изградбата на нови велосипедски патеки (85,2% од гласовите) и против примената на Краков за Зимските Олимписки игри во 2022 година (69,72% од гласовите) [12] .

Во јули 2016 година, во Краков се одржа Светскиот ден на католичката младина со учество на папата Фрањо .

Во јули 2017 година, градот беше домаќин на 41-та сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО [13] .

Административна поделба

Од 27 март 1991 година, Краков е поделен на 18 самоуправни области, означени со римски бројки . Во 2002 година, градската влада издаде декрет за формално додавање имиња на области по броеви кои претходно биле користени неофицијално. Најновата промена на границите на окрузите се случи на 12 март 2014 година [14] .

Окрузи на Краков:
Административни поделби на Краков

Исто така се користи на историскиот поделба на градот во 1951-1975 во 6 административни области: Stare Miasto (Стариот град, полскиот Stare Miasto), Zwierzyniec ( полскиот Zwierzyniec), Grzeguzki ( полскиот Grzegórzki), Podgórze ( полскиот Podgórze), Huta ( Полска Нова Хута ), како и поделба на 4 окрузи од 1975 година: Срудмиесцие ( полски Śródmieście ), Подгорзе, Кроводжа ( полски Кроводрза ), Нова Хута.

Повеќето од имињата на областите на Краков доаѓаат од имињата на првично посебните населби, кои со векови биле вклучени во административните граници на градот.

Во 2017 година, Краков се состоеше од 2.712 улици (од кои 38 улички и 8 булевари) и 47 плоштади (6 од нив со името „пазар“, полски rynek ) [15] .

Клима

Клима во Краков (норма 1981-2010)
Индекс јан. фев март апр мај јуни јули авг Сеп окт Ноември Дек година
Апсолутен максимум, ° C 15.0 19.4 23.0 30,0 32.6 33.7 35,5 35.4 30.2 27.1 20.5 19.3 35,5
Просечен максимум, ° C 1.0 2.5 7.5 14.0 19.4 21.9 24.2 23,7 18.4 13.6 6.5 1.8 12.9
Просечна температура, ° C −2 −0,6 3.3 8.8 14.4 17.0 19.2 18.4 13.8 9.1 3.4 −0,7 8.7
Просечен минимум, ° C −4,9 −4 −0,6 3.9 8.8 11.9 13.7 13.2 9.3 4.8 0.3 −3.6 4.4
Апсолутен минимум, ° C −29,6 −27 −17 −7 −4 −3,8 3.0 4.0 −2 −7.4 −17 −24,8 −29,6
Стапка на врнежи, mm 39 33 39 47 82 90 85 74 61 41 41 38 670
Извор: „Време и клима“

Животна средина

Според извештајот на Светската здравствена организација , во 2016 година, Краков беше на единаесеттото место на листата на најзагадени градови во Европската унија . [16] Географската локација ја отежнува вентилацијата на градот, смогот е голем проблем, особено за време на грејната сезона. Воздухот е загаден првенствено со честички PM10 и PM2.5, како и со токсиченбенз (а) пирен [17] За време на деновите на особено силен смог, јавниот превоз во Краков е бесплатен за сопствениците на автомобили. [18] [19] [20] .

знаменитости

Дворот на замокот Вавел

Градот се состои од внатрешен град и седум предградија. Остатоци од тврдина од 15 век; 39 цркви , многу параклиси , 25 манастири , 7 синагоги .

Надалеку е позната катедралата Свети Станислав и Вацлав од XIV век. , гробот на полските кралеви, епископи и херои (види Вавел ), готската црква Св. Марија (XIII век); барокната црква Света Ана , огромен замок од 13 век. - резиденцијата на полските кралеви; национален музеј со слики од Матејко , Семирадски и други во зграда од 13 век; техничкиот и индустрискиот музеј, архиепископската палата, музејот Чарториски (уметнички предмети).

Академијата на науките се наоѓа и во зградата на Јагелонскиот универзитет во Краков . Јагелонската библиотека содржи околу 300.000 тома и 5.000 ракописи.

Во близина на Краков има неколку барури ( полски kopiec ) - две праисториски именувани по легендарните Крак и Ванда , и два споменици создадени во модерното време: количката Кошчиушко (1820-1823) и количката Пилсудски (1934-1937, реставрирана во 1939 г. - 1990-тите).

Ввиду остатков старины, которыми богат Краков, его иногда называют польскими Афинами . Для патриотов в период раздела Польши (1795—1918) Краков, памятник величия государства и героических подвигов прошлого, был, кроме того, «польской Меккой », местом паломничества.

В самом центре Кракова располагается Краковский луг .

В 1978 году исторический центр Кракова стал одним из первых объектов, включённых в Список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО .

Считается культурной столицей Польши. В городе прожили большую часть жизни два нобелевских лауреата по литературеЧеслав Милош и Вислава Шимборская , а также почётный гражданин Кракова Станислав Лем . На 2000 год город был выбран одной из культурных столиц Европы .

Музеи Кракова

Туризм

В 2010 году город посетило 8,1 миллиона туристов, что является самым высоким показателем, число иностранных туристов достигло 2 млн. [21]

Туристические достопримечательности

Транспорт

Краков является крупным транспортным узлом, транспортная система которого состоит из систем воздушного сообщения, железнодорожного, автомобильного и трамвайного транспорта.

Функционирует аэропорт Краков-Балице ( польск. Port lotniczy Kraków-Balice )

Город является портом на Висле, в верховьях которой берёт начало Верхневислинский водный путь .

Сотрудничество с другими городами

Сотрудничество различного рода установлено между Краковом и следующими городами [22] :

Города-побратимы

Почётные города-побратимы

Города-партнёры

Сотрудничество с другими городами [23]

Планируемое сотрудничество

См. также

Примечания

 1. Prezydent Miasta Krakowa (польск.) . krakow.pl (27 января 2012). Дата обращения: 4 ноября 2016.
 2. 1 2 3 Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2020 roku (польск.) . Główny Urząd Statystyczny (22 июля 2020). Дата обращения: 3 октября 2020.
 3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 30 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów ( Dz. U. z 2015 r. Nr 0, poz. 669 ) (польск.)
 4. Krakowskie ABC (польск.) . krakow.pl. Дата обращения: 4 ноября 2016.
 5. В. А. Никонов. Краткий топонимический словарь. — Москва: Мысль, 1966. — С. 211.
 6. V. Polak. Krok-Krak // Časopis pro moderní filologii. — 1940. — № 26, с. 341-346.
 7. Знаменательные и юбилейные даты истории медицины и здравоохранения 2019 года (недоступная ссылка) . Дата обращения: 2 июня 2019. Архивировано 2 июня 2019 года.
 8. Forty CK Twierdzy Kraków // FORTYCK.PL (польск.)
 9. Сергей Гурченко. Собирательный Вихрь (недоступная ссылка) . // Русский курьер. Дата обращения: 15 мая 2008. Архивировано 5 сентября 2008 года.
 10. Mit ocalonego Krakowa legł w gruzach Архивная копия от 25 августа 2016 на Wayback Machine (польск.)
 11. Моисей Дорман. И было утро, и был вечер.
 12. REFERENDUM LOKALNE NIEDZIELA 25 MAJA 2014 R. (польск.) . // Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. Дата обращения: 13 декабря 2017.
 13. 41st session of the Committee (англ.) . // UNESCO . Дата обращения: 14 декабря 2017.
 14. UCHWAŁA NR XCIX/1500/14 (польск.) . Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. Дата обращения: 13 декабря 2017.
 15. Rejestr TERYT (польск.) .
 16. 33 z 50 miast UE z najgorszym powietrzem jest w Polsce. Na pierwszym miejscu... (польск.) . GAZETA.PL (14 мая 2016). Дата обращения: 13 декабря 2017.
 17. Smog (польск.) . Krakowski Alarm Smogowy (7 января 2017). Дата обращения: 13 декабря 2017.
 18. 24.01 darmowa komunikacja miejska dla kierowców (польск.) . Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie (23 января 2016). Дата обращения: 13 декабря 2017.
 19. Dziś z powodu smogu darmowa komunikacja dla kierowców (польск.) . krakow.pl (24 января 2017). Дата обращения: 13 декабря 2017.
 20. Dzisiaj z powodu smogu darmowa komunikacja dla kierowców (польск.) . krakow.pl (4 февраля 2017). Дата обращения: 13 декабря 2017.
 21. Краков принял рекордное число туристов / Польша : Туристический бизнес / Travel.Ru
 22. Współpraca międzynarodowa z miastami zagranicznymi (польск.) . Biuletyn Informacji Publicznej - BIP MK. Дата обращения: 11 декабря 2017. Архивировано 17 августа 2012 года.
 23. без официального соглашения

Литература

 • «Kodex dyplomatyczny miasta Krakowa 1257—1506» (1879-82);
 • Szujski, «Kraków aż do początków XV w.»;
 • Kalinka, «Galicya i Krakow pod panowaniem austryjackiem»;
 • Крыжановский, «Славянский Краков» («Древности», 1875 , т. VI, в. I).
 • Много документов, выясняющих историю Кракова, в издании «Monumenta medii aevi» (выходили в Кракове при Академии Наук).

Ссылки