Крсманович, Наташа

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Наташа Крсманович
Србин. Наташа Крсмановиќ / Nataša Krsmanovic
Наташа Крсмановиќ, Гран при Лоѓ, Полска.jpg
лични податоци
Кат ѓ
Земјата Србија
Специјализација централно
Клуб Знамето на Романија Алба Блаж
Дата на раѓање 19 јуни 1985 година ( 1985-06-19 ) (36 години)
Место на раѓање Ужице , СР Србија , СФРЈ
Спортска кариера 2001 - денес v.
Работна страна висина на напад: 294 см
висина на блок: 273 см
Раст 187 см
Тежина 70 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Наташа Крсмановиќ ( срп. Наташа Крсмановиќ / Наташа Крсмановиќ , родена на 19 јуни 1985 година во Ужице ) е српска одбојкарка, централен блокер.

Кариера

Клуб

Кариерата ја започна во тимот „Унити“ од Ужице, каде во 2001 година ја освои титулата шампион и победник на Купот. Во 2004 година, таа се пресели во Швајцарија, каде играше за тимот на Цирих, освојувајќи го првенството и националниот куп четири пати со нив, како и стигна до фајнл-форот во Лигата на шампионите 2006/2007 година. Во 2008 година таа се пресели во Галатасарај, стигнувајќи до фајнл-форот на Челинџ купот 2009/2010. Во 2010 година таа се пресели во тимот Рабита, откако освои две титули на шампионот на Азербејџан, стигнувајќи до финалето на Лигата на шампионите 2010/2011 година и освојувајќи го Светското клупско првенство во 2011 и 2012 година.

Во репрезентацијата

Во 2005 година, Наташа го направи своето деби во репрезентацијата на Србија и Црна Гора, освојувајќи ги бронзените медали на Купот Вале д'Аоста со неа истата година. Една година подоцна, таа освои бронзен медал на Светското првенство во 2006 година, а потоа во 2007 година и сребрен медал на Европското првенство. Во 2009 година освои сребрени медали на домашната Универзијада, во 2010 година ја освои Евролигата. Во 2011 година ја освои титулата европски шампион и победник на Евролигата, во 2012 година стана сребрен медал на Евролигата.

Достигнувања

Клуб

 • Шампион на Србија и Црна Гора: 2001 г
 • Победник на Купот на Србија и Црна Гора: 2003 година
 • Швајцарски шампион: 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 година
 • Сребрен медал во четирите финалиња на Лигата на шампионите: 2011, 2013 година
 • Шампион на Азербејџан: 2011, 2012 година
 • Светски клупски шампион: 2011, 2012 година

Со репрезентацијата

 • Европски шампион: 2011 година
 • Победник на Евролига: 2010, 2011 година
 • Сребрен медал на Европското првенство: 2007 година
 • Добитник на бронзен медал на Светското првенство: 2006 година
 • Бронзен медалист на Гран при: 2011 година

Индивидуална

 • Најдобар блокатор во Евролигата: 2011 година
 • Најдобар блокер на фајналфорот на Лигата на шампионите: 2013 година

Врски