Куп на европски конфедерации во одбојка

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување

Купот на Европската одбојка на конфедерација е годишен турнир во одбојка што се одржува помеѓу европски клубови под покровителство на Европската конфедерација на одбојка (ЦЕВ). Игра со sezona- 1980 година / 81 и за мажи и за клубови на жените. Со sezona- 2007 година / 2008 година е втор по големина по evrotrofeem Лигата на шампионите .

Прописи

До 1987 година и во сезоната 1989/90, победниците се одредуваа на финален турнир во едно коло со учество на четири екипи. Во 1988-2010 година, завршниот турнир се одржа во формат на фајналфор со полуфиналиња и две финалиња за 1 и 3 места.

Од сезоната 2010/11, 32 екипи учествуваа во ЦЕБ Купот, турнирот се игра по нок-аут систем, почнувајќи од 1/16 финалето. Во исто време, системот на рели има голем број карактеристики воведени во сезоната 2007/08. Така, по четвртфиналната фаза се одржува „Challenge Round“ во кој четирите преостанати клубови од ЦЕБ купот и четири екипи елиминирани од Лигата на шампионите (од третото или четвртото место со најдобри показатели во групната фаза на лига) учествуваат. Победниците од кругот на предизвикот се пласираат во полуфиналето.

Во истата сезона беше воведен таканаречениот „златен сет“ (екстра-сет): ако противниците разменуваа победи во која било фаза, тогаш се играше дополнителна игра (до 15 поени). Сепак, во сезоната 2008/09, правилото „златен сет“ беше променето: почна да се назначува по завршувањето на вториот состанок само ако, по резултатите од два натпревари, резултатот беше еднаков не само по бројот на победи, како и досега, но и во однос на игрите ... Од сезоната 2010/11, „златниот сет“ повторно почна да се назначува во секој случај во случај на еднаквост на победи во која било фаза од турнирот со нокаут, а од сезоната 2013/14 се одржува само во случаи од вкупниот резултат за партиите 3: 3, 4: 3, 4: 4 или 5: 5.

Наградени

Најголем дел од нерешените резултати добија претставниците на Италија. Така, кај жените, 25 од 35 турнири завршиле со победи на италијанските клубови, од кои 16 победи по ред се извојувани во периодот од 1997 до 2012 година; кај мажите, непрекината победничка серија на победи на Италијанците исто така траеше 16 години - од 1991 до 2006 година.

Мажите

година Град [1] Злато Сребрена Бронза
1980/81 година Франција Кан Франција Кан Италија Амаро Пуг ( Лорето-Апрутино ) Италија Сантал ( Парма )
1981/82 година Холандија Воорбург Холандија Starlift ( Воорбург ) Италија „Церони“ ( Рим ) Турција „Гунеш Санај“ ( Адана )
1982/83 година Белгија Левен Италија Панини ( Модена ) Холандија „Убинк Орион“ ( Дутингем ) Франција „Гренобл“
1983/84 година Белгија Џемепе-сур-Самбре Италија Панини ( Модена ) Италија Гонзага ( Милан ) Холандија „Глаголски“ ( Vught )
1984/85 година Југославија Белград Италија Панини ( Модена ) Југославија Партизан ( Белград ) Белгија „Крекенбург“ ( Тернат )
1985/86 година Југославија Сараево Италија Кутиба Исеа ( Фалконара Маритима ) Југославија Босна ( Сараево ) Италија Бистефани ( Торино )
1986/87 година Белгија Брисел Италија Енермикс ( Милан ) Италија Сантал ( Парма ) Чехословачка „Червена Хвезда“ ( Братислава )
1987/88 година Луксембург Дуделанж Сојуз на Советските социјалистички републики „Автомобилист“ ( Ленинград ) Италија Петрарка ( Падова ) Франција „Монпеље“
1988/89 година Франција Бордо Сојуз на Советските социјалистички републики „Автомобилист“ ( Ленинград ) Италија Петрарка ( Падова ) Белгија „Дебик“ ( Зонховен )
1989/90 година Сојузна Република Германија (1949-1990) Моерс Сојузна Република Германија (1949-1990) „Моерс“ Југославија Партизан ( Белград ) Сојуз на Советските социјалистички републики „Автомобилист“ ( Ленинград )
1990/91 година Италија Падова Италија Сисли ( Тревизо ) Сојуз на Советските социјалистички републики „Радиотехник“ ( Рига ) Италија Петрарка ( Падова )
1991/92 година Италија Парма Италија „Максиконо“ ( Парма ) Италија Петрарка ( Падова ) Германија Баер ( Вупертал )
1992/93 година Франција Монпеље Италија Сисли ( Тревизо ) Италија Петрарка ( Падова ) Русија Динамо ( Московски регион )
1993/94 година Италија Падова Италија Петрарка ( Падова ) Русија Самотлор ( Нижневартовск ) Германија „Фридрихсхафен“
1994/95 година Италија Парма Италија „Карипарма“ ( Парма ) Грција „Орестијада“ Италија Тали ( Милан )
1995/96 година Франција Париз Италија Алпитур ( Кунео ) Италија Равена чешки „Аеро“ ( Одолена-Вода )
1996/97 година Швајцарија Женева Италија Равена Турција „Неташ“ ( Истанбул ) Германија Баер ( Вупертал )
1997/98 година Италија Риети Италија Сисли ( Тревизо ) Белгија "Knac" ( Roeselare ) Италија „Мацерата“
1998/99 година Италија Сан Бенедето дел Тронто Италија „Палермо“ Белгија "Knac" ( Roeselare ) Германија Шарлотенбург ( Берлин )
1999/00 Италија Фиренца Италија Рома ( Рим ) Италија „Модена“ Полска Мостостал ( Кенџежин-Козле )
2000/01 Италија Арецо ИталијаМацерата Италија „Модена“ Белгија "Noliko" ( Maaseik )
2001/02 Италија Кунео ИталијаКунео Русија Локомотив-Белогоје ( Белгород ) Италија Асистел ( Милан )
2002/03 Италија Јесоло Италија Сисли ( Тревизо ) Италија „Мацерата“ Русија Искра ( Одинцово )
2003/04 Италија Модена Италија Модена Италија Копра ( Пјаченца ) Русија Локомотив-Изумруд ( Екатеринбург )
2004/05 Шпанија Палма ИталијаМацерата Шпанија „Амар од соништата“ ( дланка ) Франција Туркинг
2005/06 Италија Падова ИталијаМацерата Русија Искра ( Одинцово ) ФранцијаПари Вил “ ( Париз )
2006/07 Русија Нов Уренгој Русија „Факел“ ( Нови Уренгој ) Италија Копра ( Пјаченца ) Турција Халкбанк ( Анкара )
2007/08 Италија Рим Италија Рома ( Рим ) Белгија "Noliko" ( Maaseik ) Црна Гора „Будванска ривиера“ ( Будва )
2008/09 Грција Атина Русија Локомотив-Белогоје ( Белгород ) Грција „Панатинаикос“ ( Атина ) Италија „Кунео“
2009/10 година Белгија Маасеик ИталијаКунео Русија Искра ( Одинцово ) Белгија "Noliko" ( Maaseik )
2010/11 година Италија Сисли ( Тревизо ) Полска ЗАКСА ( Кенџежин-Козле )
2011/12 Русија Динамо ( Москва ) Полска „Ресовија“ ( Жешов )
2012/13 година Турција Халкбанк ( Анкара ) Италија „Андреоли“ ( Латина )
2013/14 година ФранцијаПари Вил “ ( Париз ) Русија „Губернија“ ( Нижни Новгород )
2014/15 година Русија Динамо ( Москва ) Италија „Трентино“ ( Тренто )
2015/16 година Германија Берлин рециклирање ( Берлин ) Русија Гаспром-Југра ( Сургут )
2016/17 година Франција "турнеја" Италија „Трентино“ ( Тренто )
2017/18 година Русија „Белогорија“ ( Белгород ) Турција „Зираат банкаси“ ( Анкара )
2018/19 година Италија „Трентино“ ( Тренто ) Турција Галатасарај ( Истанбул )
2019/20 Поради пандемијата на коронавирус COVID-19, натпреварот не е завршен[2] [3]
2020/21 Русија Динамо ( Москва ) Русија Зенит ( Санкт Петербург )

Жените

година Град [1] Злато Сребрена Бронза
1980/81 година Сојузна Република Германија (1949-1990) Unterschleissheim Сојузна Република Германија (1949-1990) Лохоф ( Unterschleissheim ) Италија „Мобилен“ ( Чечина ) Сојузна Република Германија (1949-1990) „Визбаден“
1981/82 година Сојузна Република Германија (1949-1990) Рајна Сојузна Република Германија (1949-1990) УСК „Минстер“ ( Минстер ) Италија „Анкона“ Холандија „Убинк Орион“ ( Дутингем )
1982/83 година Сојузна Република Германија (1949-1990) Штутгарт Сојузна Република Германија (1949-1990) Фојербах ( Штутгарт ) Италија „Чечина“ Сојузна Република Германија (1949-1990) Риселхајм
1983/84 година Сојузна Република Германија (1949-1990) Штутгарт Италија Викторија село ( Бари ) Италија „CHIV e CHIV“ ( Модена ) Сојузна Република Германија (1949-1990) Фојербах ( Штутгарт )
1984/85 година Сојузна Република Германија (1949-1990) Аугсбург Сојузна Република Германија (1949-1990) Викторија ( Аугсбург ) Италија Викторија село ( Бари ) Италија Парма
1985/86 година Италија Реџо Емилија Италија Палаволо Нелсен ( Реџо нел Емилија ) Сојузна Република Германија (1949-1990) Фојербах ( Штутгарт ) Југославија Црвена Звезда ( Белград )
1986/87 година Италија Анкона Италија „CHIV e CHIV“ ( Модена ) Сојузна Република Германија (1949-1990) УСК „Минстер“ ( Минстер ) Италија „Јоги“ ( Анкона )
1987/88 година Турција Анкара Италија „Јоги“ ( Анкона ) Италија Браља Кучине ( Реџо нел Емилија ) Турција Emlyakbank ( Анкара )
1988/89 година Турција Бурса Италија Браља Кучине ( Реџо нел Емилија ) Чехословачка „Славија“ ( Прага ) Федеративная Республика Германии (1949—1990) «Шверте»
1989/90 Турция Измир Союз Советских Социалистических Республик «Орбита» ( Запорожье ) Федеративная Республика Германии (1949—1990) «Байерн-Лоххоф» ( Унтершлайсхайм ) Румыния «Рапид» ( Бухарест )
1990/91 Турция Анкара Италия «Пескопагано» ( Матера ) Италия «Бралья Кучине» ( Реджо-нель-Эмилия ) Турция «Вакыфбанк» ( Анкара )
1991/92 Италия Матера Италия «Пескопагано» ( Матера ) Италия «Изола Верде» ( Модена ) Турция «Вакыфбанк» ( Анкара )
1992/93 Турция Стамбул Италия «Колли Аньене» ( Рим ) Турция «Эджзаджибаши» ( Стамбул ) Россия «Юнезис» ( Екатеринбург )
1993/94 Германия Мюнстер Германия УСК «Мюнстер» ( Мюнстер ) Италия «Гуадиньи Импресем» ( Агридженто ) Украина «Искра» ( Луганск )
1994/95 Франция Вильбон-сюр-Иветт Италия «Экоклеар» ( Сумираго ) Украина «Орбита» ( Запорожье ) Франция «Расинг Клуб де Франс» ( Париж )
1995/96 Турция Анкара Германия УСК «Мюнстер» ( Мюнстер ) Турция «Эмлякбанк» ( Анкара ) Россия «Россы» ( Москва )
1996/97 Италия Рим Италия «Альпам» ( Рим ) Италия «Романелли» ( Флоренция ) Турция «Галатасарай» ( Стамбул )
1997/98 Франция Мюлуз Италия «Черматика» ( Реджо-нель-Эмилия ) Италия «Мединекс» ( Реджо-ди-Калабрия ) Франция «Мюлуз»
1998/99 Италия Неаполь Италия «Чентро Эстер» ( Неаполь ) Украина «Искра» ( Луганск ) Россия «Уралтрансбанк» ( Екатеринбург )
1999/00 Италия Реджо-ди-Калабрия Италия «Мединекс» ( Реджо-ди-Калабрия ) Италия «Чивидини» ( Виченца ) Турция «Гюнеш Сигорта» ( Стамбул )
2000/01 Италия Виченца Италия «Чивидини» ( Виченца ) Италия «Фоппапедретти» ( Бергамо ) Италия «Сирио» ( Перуджа )
2001/02 Италия Скио Италия «Модена» Италия «Стаффин» ( Равенна ) Россия «Балаковская АЭС» ( Балаково )
2002/03 Италия Перуджа Италия « Асистел » ( Новара ) Испания «Отель Кантур» ( Лас-Пальмас ) Италия «Сирио» ( Перуджа )
2003/04 Италия Тревильо Италия «Фоппапедретти» ( Бергамо ) Италия «Монтескьяво» ( Ези ) Испания «Каха де Авила» ( Авила )
2004/05 Италия Перуджа Италия «Сирио» ( Перуджа ) Россия «Балаковская АЭС» ( Балаково ) Италия «Монтескьяво» ( Ези )
2005/06 Италия Турин Италия «Скаволини» ( Пезаро ) Италия «Кьери» Испания «Универсидад» ( Бургос )
2006/07 Италия Перуджа Италия «Сирио» ( Перуджа ) Россия «Заречье-Одинцово» ( Московская область ) Италия « Асистел » ( Новара )
2007/08 Сербия Белград Италия «Скаволини» ( Пезаро ) Франция «Рошвиль» ( Ле-Канне ) Сербия «Црвена Звезда» ( Белград )
2008/09 Италия Новара Италия « Асистел » ( Новара ) Россия «Уралочка»-НТМК ( Свердловская область ) Турция «Фенербахче» ( Стамбул )
2009/10 Азербайджан Баку Италия «Ямамай» ( Бусто-Арсицио ) Сербия «Црвена Звезда» ( Белград ) Азербайджан «Рабита» ( Баку )
2010/11 Италия «Робур Тибони» ( Урбино ) Россия «Динамо» ( Краснодар )
2011/12 Италия «Ямамай» ( Бусто-Арсицио ) Турция «Галатасарай» ( Стамбул )
2012/13 Польша «Мушинянка-Факро» ( Мушина ) Турция «Фенербахче» ( Стамбул )
2013/14 Турция «Фенербахче» ( Стамбул ) Россия «Уралочка»-НТМК ( Свердловская область )
2014/15 Россия «Динамо» ( Краснодар ) Польша «Атом Трефль» ( Сопот )
2015/16 Россия «Динамо» ( Краснодар ) Турция «Галатасарай» ( Стамбул )
2016/17 Россия «Динамо-Казань» ( Казань ) Италия «Унет-Ямамай» ( Бусто-Арсицио )
2017/18 Турция «Эджзаджибаши» ( Стамбул ) Белоруссия «Минчанка» ( Минск )
2018/19 Италия «Унет-Ямамай» ( Бусто-Арсицио ) Румыния «Альба-Блаж» ( Блаж )
2019/20 Из-за пандемии коронавируса COVID-19 соревнования не были завершены[2] [3]
2020/21 Италия «Саугелла» ( Монца ) Турция «Галатасарай» ( Стамбул )

Примечания

Финалы

Литература

  • Волейбол: Энциклопедия / Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов.— Томск: Компания Янсон, 2001.

Ссылки