Италијански куп во одбојка за жени

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување

Италијанскиот женски одбојкарски куп е годишен натпревар помеѓу италијанските женски одбојкарски тимови. Се одржува од 1979 година . Тоа е вториот најважен државен турнир во одбојка по државното првенство .

Формула на натпреварување

Екипите од А1 серијата учествуваат во Купот на Италија, кој се пласираше од 1 до 8 во првото коло во италијанскиот шампионат.

8 екипи во четвртфиналето се поделени во парови според местата заземени во текот на првото коло од првенството (1. игра од 8., 2. од 7. и така натаму). Тимовите во парови играат еден натпревар. Сопственикот на нивата се определува со ждрепка. Победниците од четвртфиналето ќе се пласираат на завршниот турнир кој се одржува во еден град во формат на фајнл-фор (полуфинале и финале).

Во финалето на последното реми (2021), Имоко Волеј ( Конељано ) го победи Игор Горгонзола ( Новара ) со 3:1.

Победници

Белешки (уреди)

исто така види

Врски