Светско првенство во одбојка

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување

Светското првенство е меѓународен турнир во одбојка за машки и женски репрезентации.

Историја

Светскиот куп е создаден во 1965 година со цел да се пополни празнината помеѓу олимписките турнири и светските првенства кои се одржуваат на секои 4 години. Појавата на третото меѓународно натпреварување остави само една година од четиригодишниот циклус без големи првенства во одбојка.

На првите два турнири, одржани во 1965 и 1969 година, една година по Олимпијадата, учествуваа само машки тимови, а од 1973 година се игра Светското првенство за женски тимови. Од 1977 година, натпреварот секогаш се одржува во Јапонија .

Појавата во раните 1990-ти на големите комерцијални турнири - Светската лига и Гран при - фрлија сомнеж во можноста за одржување на Светското првенство. За да го задржи интересот за него од учесниците и гледачите, Меѓународната одбојкарска федерација (ФИВБ) во 1991 година одлучи да го промени форматот на натпреварувањето - Купот се играше една година пред Олимписките игри, а неговите наградени добија загарантирани места во олимпискиот турнир.

Овие промени драстично го зголемија статусот на Светското првенство. Можноста рано да се обезбеди пласман на олимпискиот турнир, избегнувањето на повеќестепената и комплицирана процедура на континентални квалификации за Игрите, стана поттик за националните федерации да учествуваат на Светското првенство.

Прописи

Од 1991 година, кога Светското првенство почна да се одржува во нов формат, дванаесет екипи учествуваа на секое од натпреварите, вклучително и Јапонија како организатор на турнирот, шампиони на континенти ( Европа , Азија , Африка , Северна и Јужна Америка ), четворица вицешампиони, кои заземаат највисоки места на ранг-листата на ФИВБ, и носители на вајлд-карти . Во 2015 година, времето на Светското првенство беше одложено од доцна есен за август-септември, а беше променет и системот на селекција за натпреварувањето.

Светското првенство се игра во вообичаениот круг-робин систем - секоја игра со секој, додека две шест репрезентации се селат неколку пати во различни градови во Јапонија за време на Светското првенство.

Во 1991-2011 година, првите три тима во Купот се квалификуваа за Олимписките игри следната година. Во 2015 година екипите се бореа за два олимписки билети, а во 2019 година не беа доделени олимписките лиценци.

Наградени

Мажите

година Локација 1-во место 2 место 3 место
1965 година
Полска Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Полска Полска Чехословачка Чехословачка
1969 година
ГДР Германска Демократска Република ГДР Јапонија Јапонија Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
1977 година
Јапонија Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Јапонија Јапонија Куба Куба
1981 година
Јапонија Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Куба Куба Знаме на Бразил (1968-1992) .svg Бразил
1985 година
Јапонија САД САД Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Чехословачка Чехословачка
1989 година
Јапонија Куба Куба Италија Италија Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
1991 година
Јапонија Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Куба Куба САД САД
1995 година
Јапонија Италија Италија Холандија Холандија Бразил Бразил
1999 година
Јапонија Русија Русија Куба Куба Италија Италија
2003 година
Јапонија Бразил Бразил Италија Италија Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
2007 година
Јапонија Бразил Бразил Русија Русија Бугарија Бугарија
2011 година
Јапонија Русија Русија Полска Полска Бразил Бразил
2015 година
Јапонија САД САД Италија Италија Полска Полска
2019 година
Јапонија Бразил Бразил Полска Полска САД САД

Жените

година Локација 1-во место 2 место 3 место
1973 година
Уругвај Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Јапонија Јапонија Република Кореја Република Кореја
1977 година
Јапонија Јапонија Јапонија Куба Куба Република Кореја Република Кореја
1981 година
Јапонија Кина Кина Јапонија Јапонија Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
1985 година
Јапонија Кина Кина Куба Куба Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
1989 година
Јапонија Куба Куба Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Кина Кина
1991 година
Јапонија Куба Куба Кина Кина Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
1995 година
Јапонија Куба Куба Бразил Бразил Кина Кина
1999 година
Јапонија Куба Куба Русија Русија Бразил Бразил
2003 година
Јапонија Кина Кина Бразил Бразил САД САД
2007 година
Јапонија Италија Италија Бразил Бразил САД САД
2011 година
Јапонија Италија Италија САД САД Кина Кина
2015 година
Јапонија Кина Кина Србија Србија САД САД
2019 година
Јапонија Кина Кина САД САД Русија Русија

МВП

Мажите

Жените

Врски