Светско првенство во одбојка за жени 2015 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Светско првенство 2015 година
Трошење време 22 август - 6 септември
Локација Токио , Мацумото , Сендаи , Окајама , Нагоја , Комаки
Број на учесници 12
Стадиони 6
Официјален сајт FIVB.org
Финален пласман
Шампион Кина Кина
Сребрен медал Србија Србија
Освојувач на бронзени медали Соединетите Американски Држави САД
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 66
Присуство 211.221 (3200 по натпревар)
Играч на турнирот Кина Жу Тинг

XII Светски куп во одбојка за жени се одржа во Токио , Мацумото , Сендаи , Окајама , Нагоја и Комаки од 22 август до 6 септември 2015 година.

Натпреварот беше првата фаза од изборот за Игрите на XXXI олимпијадата . Златните и сребрените медалисти на Светското првенство - репрезентациите на Кина и Србија - станаа сопственици на билети за Рио де Жанеиро-2016 година.

Учесници

На натпреварот учествуваа репрезентацијата на Јапонија како организатор, репрезентацијата на САД како актуелен светски шампион и по две селекции од петте континентални зони.

Учесниците од Европа се одредуваат според рејтингот на Европската одбојкарска конфедерација , а учесниците од Азија според рејтингот на Меѓународната одбојкарска федерација на почетокот на 2015 година (со исклучок на јапонската репрезентација). Од јужноамериканската конфедерација , двете најсилни селекции се пласираа на Светското првенство според резултатите на квалификацискиот турнир во Комодоро-Ривадавија , од NORCECA - двете најсилни селекции на NORCECA Championship Cup во Хавана . Африка на Светското првенство ја претставувале финалистите на континенталниот шампионат [1] .

Тим Метод на селекција Минати настапи Најдобар резултат Последен резултат
Јапонија Јапонија земјата домаќин сите 11 турнири Прво место ( 1977 ) 4-то место ( 2011 )
Соединетите Американски Држави САД светски шампион 2014 година 9 ( 1973 - 1981 , 1991 - 2011 ) 2 ( 2011 ) 2 ( 2011 )
Кина Кина 3-то (1-во меѓу азиските тимови) место на ранг-листата на ФИВБ 9 ( 1977 - 2003 , 2011 ) 1 ( 1981 , 1985 , 2003 ) 3 ( 2011 )
Република Кореја Република Кореја 10-ти (3-ти меѓу азиските тимови) на ранг-листата на ФИВБ сите 11 турнири 3 ( 1973 , 1977 ) 9 ( 2011 )
Русија Русија 1-во место во рејтингот CEV 1 ( 1999 ) 2 ( 1999 ) 2 ( 1999 )
Србија Србија 2-ро место во рејтингот CEV 2 ( 2007 , 2011 ) 5 ( 2007 ) 7 ( 2011 )
Аргентина Аргентина 1-во место во квалификациите за CSV 4 ( 1973 , 1999 , 2003 , 2011 ) 8 ( 1973 ) 10 ( 2011 )
Перу Перу 2-ро место во квалификациите за ЦСВ 8 ( 1973 , 1977 , 1985 година - 1999 година , 2007 година ) 4 ( 1973 ) 11 ( 2007 )
Доминиканска Република Доминиканска Република 1-во место во шампионскиот куп NORCECA 3 ( 2003 - 2011 ) 8 ( 2011 ) 8 ( 2011 )
Куба Куба 2 место во шампионскиот куп NORCECA 10 ( 1973 - 2007 ) 1 ( 1989 , 1991 , 1995 , 1999 ) 4 ( 2007 )
Кенија Кенија Африкански шампион 4 ( 1991 , 1995 , 2007 , 2011 ) 11 ( 1995 ) 12 ( 2011 )
Алжир Алжир вицешампион на Африка 1 ( 2011 ) 11 ( 2011 ) 11 ( 2011 )

Арените

1. коло Токио , Национална гимназија Јојоги Мацумото , Градска гимназија Мацумото
2. коло Сендаи , Гимназија Сендаи Окајама , Момотаро Арена
3. коло Нагоја , сала Нипон Гаиши Комаки , Парк Арена Комаки

Напредок на турнирот

Борбата за два олимписки тикети се водеше меѓу пет селекции - Русија , САД , Кина , Србија и Јапонија . На почетокот на турнирот во Матцумото, Србите загубија од Кинезите - 1: 3, но ги победија САД - 3: 2, а Кинезите, пак, загубија од актуелните светски шампиони во три натпревари. Во исто време, во Токио, руската репрезентација освои 5 победи, вклучително и во тешкиот натпревар со Јапонките.

Репрезентацијата на Србија во второто коло во Сендаи ги направи најважните чекори кон освојувањето на олимписката лиценца. Во седмиот натпревар на турнирот, одделенијата на Зоран Терзиќ им го нанесоа првиот пораз на Русите, откако победија со резултат 0:2 во игрите, а следниот ден ги победија и домаќинките на турнирот во пет натпревари. Така пред последното коло од Купот по еден пораз имаа селекциите на САД, Русија, Кина и Србија, а јапонската селекција со два порази практично испадна од борбата за олимписка лиценца.

На крајот од турнирот, резултатот од еден натпревар помеѓу екипите од водечката група сериозно влијаеше на израмнувањето на врвот на табелата. Во Нагоја, руската репрезентација извојува импресивна победа над Соединетите Држави - 3: 0, но загуби од Кина - 1: 3, по што и Американците и Русите пред последниот ден на игра имаа само теоретски шанси да освојат олимписки билети. , кои не беа реализирани. Првото место го зазеде репрезентацијата на Кина, а Србите станаа сопственици на вториот билет за Игрите во Рио де Жанеиро, откако извојуваа три победи над „поминувачките“ ривали во паралелната група во Комаки .

Во табелата се прикажани местата што ги заземаат тимовите по секој ден од Светското првенство.

22.08 23.08 24.08 26.08 27.08 30.08 31.08 1.09 4.09 5.09 6.09
Кина Кина 5 еден 5 4 4 4 4 3 2 еден еден
Србија Србија осум 10 7 6 5 5 5 4 3 2 2
Соединетите Американски Држави САД 4 4 3 3 2 2 еден еден 4 3 3
Русија Русија 3 2 еден еден еден еден 3 2 еден 4 4
Јапонија Јапонија 2 3 2 2 3 3 2 5 5 5 5
Република Кореја Република Кореја 9 6 4 осум 7 осум осум осум 7 7 6
Доминиканска Република Доминиканска Република 10 7 6 5 6 6 6 6 6 6 7
Аргентина Аргентина единаесет осум осум 7 осум 7 7 7 осум осум осум
Куба Куба 6 9 10 9 9 9 9 9 9 9 9
Кенија Кенија 7 единаесет единаесет единаесет единаесет единаесет единаесет 10 единаесет единаесет 10
Перу Перу еден 5 9 10 10 10 10 единаесет 10 10 единаесет
Алжир Алжир 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12

     победи      пораз

резултати

Прво коло

Токио

датум Време Проверете Сетови Пријави
еден 2 3 4 5
22.08 12:10 Доминиканска Република Доминиканска Република 0: 3 Русија Русија 15:25 часот 18:25 часот 18:25 часот P2
14:40 часот Куба Куба 3: 1 Кенија Кенија 27:25 25:23 12:25 часот 25:22 P2
19:20 часот Аргентина Аргентина 0: 3 Јапонија Јапонија 16:25 часот 19:25 часот 12:25 часот P2
23.08 12:10 Кенија Кенија 0: 3 Доминиканска Република Доминиканска Република 26:28 24:26 17:25 часот P2
15:10 часот Аргентина Аргентина 3: 0 Куба Куба 25:15 часот 25:21 25:23 P2
19:20 часот Јапонија Јапонија 2: 3 Русија Русија 25:12 18:25 часот 21:25 часот 25:23 13:15 P2
24.08 12:10 Доминиканска Република Доминиканска Република 3: 1 Аргентина Аргентина 25:21 25:22 19:25 часот 25:15 часот P2
15:10 часот Русија Русија 3: 0 Кенија Кенија 25:16 25:21 25:21 P2
19:20 часот Куба Куба 0: 3 Јапонија Јапонија 15:25 часот 12:25 часот 16:25 часот P2
26.08 12:10 Аргентина Аргентина 0: 3 Русија Русија 10:25 10:25 16:25 часот P2
15:10 часот Куба Куба 1: 3 Доминиканска Република Доминиканска Република 22:25 22:25 25:18 23:25 часот P2
19:20 часот Јапонија Јапонија 3: 0 Кенија Кенија 25:15 часот 25:20 часот 25:12 P2
27.08 12:10 Русија Русија 3: 0 Куба Куба 25:19 25:13 25:18 P2
15:10 часот Кенија Кенија 0: 3 Аргентина Аргентина 12:25 часот 17:25 часот 20:25 часот P2
19:20 часот Доминиканска Република Доминиканска Република 2: 3 Јапонија Јапонија 18:25 часот 25:20 часот 32:30 часот 15:25 часот 13:15 P2

Мацумото

датум Време Проверете Сетови Пријави
еден 2 3 4 5
22.08 12:10 САД Соединетите Американски Држави 3: 0 Република Кореја Република Кореја 25:15 часот 25:22 25:15 часот P2
15:10 часот Србија Србија 1: 3 Кина Кина 25:19 23:25 часот 15:25 часот 19:25 часот P2
18:40 часот Перу Перу 3: 0 Алжир Алжир 25:16 25:13 25:16 P2
23.08 12:10 Република Кореја Република Кореја 3: 0 Перу Перу 25:19 25:18 25:18 P2
15:10 часот Кина Кина 3: 0 Алжир Алжир 25: 5 25:11 25: 8 P2
18:40 часот Србија Србија 3: 2 Соединетите Американски Држави САД 25:20 часот 22:25 18:25 часот 25:19 15: 6 P2
24.08 12:10 Алжир Алжир 0: 3 Република Кореја Република Кореја 8:25 9:25 19:25 часот P2
15:10 часот Перу Перу 0: 3 Србија Србија 10:25 17:25 часот 10:25 P2
18:40 часот САД Соединетите Американски Држави 3: 0 Кина Кина 25:23 25:17 25:23 P2
26.08 12:10 САД Соединетите Американски Држави 3: 0 Перу Перу 25:17 25:15 часот 25:12 P2
15:10 часот Србија Србија 3: 0 Алжир Алжир 25: 7 25:11 25: 3 P2
18:40 часот Кина Кина 3: 1 Република Кореја Република Кореја 23:25 часот 25:15 часот 25:20 часот 25:23 P2
27.08 12:10 Алжир Алжир 0: 3 Соединетите Американски Држави САД 7:25 2:25 5:25 P2
15:10 часот Перу Перу 0: 3 Кина Кина 11:25 часот 18:25 часот 17:25 часот P2
18:40 часот Република Кореја Република Кореја 0: 3 Србија Србија 16:25 часот 19:25 часот 16:25 часот P2

Второ коло

Сендаи

датум Време Проверете Сетови Пријави
еден 2 3 4 5
30.08 12:10 Доминиканска Република Доминиканска Република 0: 3 Србија Србија 18:25 часот 22:25 22:25 P2
15:10 часот Русија Русија 3: 0 Република Кореја Република Кореја 25:20 часот 26:24 25:22 P2
19:20 часот Јапонија Јапонија 3: 0 Перу Перу 25:19 25:21 25:15 часот P2
31.08 12:10 Доминиканска Република Доминиканска Република 3: 1 Перу Перу 25:18 25:19 22:25 25:17 P2
15:10 часот Русија Русија 2: 3 Србија Србија 25:22 25:22 14:25 часот 23:25 часот 12:15 P2
19:20 часот Јапонија Јапонија 3: 0 Република Кореја Република Кореја 25:17 26:24 25:17 P2
1.09 12:10 Русија Русија 3: 0 Перу Перу 25:14 25:10 часот 25:20 часот P2
15:10 часот Доминиканска Република Доминиканска Република 1: 3 Република Кореја Република Кореја 25:18 17:25 часот 23:25 часот 18:25 часот P2
19:20 часот Јапонија Јапонија 2: 3 Србија Србија 26:24 17:25 часот 14:25 часот 25:21 9:15 часот P2

Окајама

датум Време Проверете Сетови Пријави
еден 2 3 4 5
30.08 12:10 Аргентина Аргентина 3: 0 Алжир Алжир 25:11 25: 8 25:11 P2
15:10 часот Кенија Кенија 0: 3 Соединетите Американски Држави САД 15:25 часот 16:25 часот 13:25 часот P2
18:40 часот Куба Куба 0: 3 Кина Кина 19:25 часот 10:25 14:25 часот P2
31.08 12:10 Куба Куба 3: 0 Алжир Алжир 25:17 25:16 25:14 P2
15:10 часот Аргентина Аргентина 0: 3 Соединетите Американски Држави САД 16:25 часот 19:25 часот 14:25 часот P2
18:40 часот Кенија Кенија 0: 3 Кина Кина 7:25 15:25 часот 14:25 часот P2
1.09 12:10 Кенија Кенија 3: 0 Алжир Алжир 25:14 25:11 25:11 P2
15:10 часот Аргентина Аргентина 0: 3 Кина Кина 14:25 часот 15:25 часот 20:25 часот P2
18:40 часот Куба Куба 0: 3 Соединетите Американски Држави САД 15:25 часот 11:25 часот 15:25 часот P2

Трето коло

Нагоја

датум Време Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
4.09 12:10 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 0:3 Китай Китай 16:25 17:25 19:25 P2
15:10 Россия Россия 3:0 Соединённые Штаты Америки США 25:17 31:29 25:23 P2
19:20 Япония Япония 3:0 Алжир Алжир 25:8 25:10 25:6 P2
5.09 12:10 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 3:0 Алжир Алжир 25:11 25:12 25:7 P2
15:10 Россия Россия 1:3 Китай Китай 23:25 15:25 25:23 20:25 P2
19:20 Япония Япония 1:3 Соединённые Штаты Америки США 25:20 23:25 20:25 10:25 P2
6.09 12:10 Россия Россия 3:0 Алжир Алжир 25:5 25:6 25:8 P2
15:10 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 0:3 Соединённые Штаты Америки США 10:25 19:25 17:25 P2
19:20 Япония Япония 1:3 Китай Китай 17:25 25:22 21:25 22:25 P2

Комаки

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
4.09 12:10 Аргентина Аргентина 3:2 Перу Перу 16:25 25:20 21:25 25:22 15:12 P2
15:10 Куба Куба 0:3 Сербия Сербия 22:25 19:25 15:25 P2
18:40 Кения Кения 0:3 Республика Корея Республика Корея 16:25 16:25 19:25 P2
5.09 12:10 Куба Куба 3:1 Перу Перу 13:25 25:16 25:18 25:19 P2
15:10 Кения Кения 0:3 Сербия Сербия 11:25 14:25 19:25 P2
18:40 Аргентина Аргентина 0:3 Республика Корея Республика Корея 21:25 17:25 20:25 P2
6.09 11:10 Кения Кения 3:2 Перу Перу 23:25 29:27 25:27 25:23 15:13 P2
14:10 Аргентина Аргентина 2:3 Сербия Сербия 16:25 19:25 25:20 25:23 4:15 P2
17:10 Куба Куба 3:2 Республика Корея Республика Корея 25:22 18:25 16:25 30:28 15:13 P2

Статистика

  • Самым продолжительным матчем Кубка мира стала игра между сборными Японии и Доминиканской Республики , длившаяся 2 ч 45 мин, самым коротким — матч команд России и Алжира , продолжавшийся 50 мин.
  • В споре самых результативным игроков Кубка мира победила капитан сборной Республики Корея Ким Ён Кун , набравшая в 11 матчах 197 очков. Она же в последний игровой день установила рекорд турнира по результативности в одном матче, заработав во встрече с Кубой 37 очков [2] .
  • 26 августа сборная Алжира в матче против Сербии повторила антирекорд Кубков мира по самому крупному поражению в партии, проиграв в третьем сете со счётом 3:25 (на турнире 1999 года с таким же результатом завершилась одна из партий во встрече ТунисИталия ). На следующий игровой день алжирские волейболистки обновили данный антирекорд, сумев набрать лишь 2 очка во втором сете матча со сборной США .

Турнирная таблица

Матчи Очки Сеты Мячи
В (3:2) П (2:3) В П В:П В П В:П
Gold medal icon.svg Китай Китай 10 (0) 1 (0) 30 30 6 5,000 900 658 1,368
Silver medal icon.svg Сербия Сербия 10 (4) 1 (0) 26 31 11 2,818 964 739 1,304
Bronze medal icon.svg Соединённые Штаты Америки США 9 (0) 2 (1) 28 29 7 4,143 859 617 1,392
4. Россия Россия 9 (1) 2 (1) 27 30 8 3,750 889 702 1,266
5. Япония Япония 7 (1) 4 (2) 22 27 14 1,928 922 779 1,184
6. Республика Корея Республика Корея 5 (0) 6 (1) 16 18 19 0,947 816 787 1,037
7. Доминиканская Республика Доминиканская Республика 5 (0) 6 (1) 16 18 21 0,857 835 859 0,972
8. Аргентина Аргентина 4 (1) 7 (1) 12 15 23 0,652 738 819 0,901
9. Куба Куба 4 (1) 7 (0) 11 13 25 0,520 740 877 0,844
10. Кения Кения 2 (1) 9 (0) 5 7 29 0,241 683 844 0,809
11. Перу Перу 1 (0) 10 (2) 5 9 30 0,300 732 889 0,814
12. Алжир Алжир 0 (0) 11 (0) 0 0 33 0,000 326 825 0,395

Призёры

Золото Серебро Бронза
Китай Китай

Ван Мэнцзе
Вэй Цююэ
Дин Ся
Линь Ли
Лю Сяотун
Лю Яньхань
Цзэн Чуньлэй
Чжан Сяоя
Чжан Чаннин
Чжу Тин
Шэнь Цзинси
Юань Синьюэ
Ян Цзюньцзин
Янь Ни
Тренер: Лан Пин

Сербия Сербия

Ана Белица
Тияна Бошкович
Бьянка Буша
Стефана Велькович
Бояна Живкович
Тияна Малешевич
Бранкица Михайлович
Елена Николич
Мая Огненович
Мина Попович
Сильвия Попович
Милена Рашич
Йована Стеванович
Сузана Чебич
Тренер: Зоран Терзич

Соединённые Штаты Америки США

Фолуке Акинрадево
Кайла Бануорт
Лорен Гиббемейер
Алиша Гласс
ТеТори Диксон
Криста Дитцен
Меган Изи
Молли Креклоу
Джордан Ларсон
Карста Лоу
Келси Робинсон
Николь Фоссетт
Натали Хегглунд
Кимберли Хилл .
Тренер: Карч Кирай

Символическая сборная и MVP

Связующая Диагональная нападающая Доигровщицы Центральные блокирующие Либеро
Доминиканская Республика Ниверка Марте Россия Наталия Обмочаева Сербия Бранкица Михайлович
Россия Татьяна Кошелева
Куба Даймара Лескай
Соединённые Штаты Америки Тетори Диксон
Доминиканская Республика Бренда Кастильо

MVP турнира признана нападающая сборной Китая Чжу Тин .

См. также

Примечания

  1. World Cup 2015 qualification process confirmed (англ.) . Международная федерация волейбола (10 марта 2015). Дата обращения: 13 июня 2015.
  2. Lang Ping guides China to fourth World Cup title . Официальный сайт турнира (6 сентября 2015). Дата обращения: 6 сентября 2015.

Ссылки