Полски куп во одбојка за жени

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување

Полскиот женски одбојкарски куп е годишно натпреварување на полските женски одбојкарски тимови. Се одржува од 1932 година (освен 1937-1949, 1956-1959, 1962-1969 и 1980 година). Тоа е втор најважен национален одбојкарски турнир по националното првенство .

Формула за натпревар

Купот на Полска се состои од повеќестепена прелиминарна рунда и последна фаза.

8 -те најдобри тимови од прелиминарната рунда учествуваат во последната фаза. Се одржува во еден град во формат на последните осум (четвртфинале, полуфинале и финале).

Во финалето на последното извлекување (2019) Чемик ( Полиција ) ги победи Девелоперес ( Ржезов ) 3: 0.

Победници

Забелешки (уреди)

исто така види

Линкови