CEV Challenge Cup кај жените 2020/2021

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
CEV Challenge Cup меѓу жените 2021 година
CEV Женски одбојкарски предизвик куп 2021 година
Трошење време 10 ноември 2020 година - 24 март 2021 година
Број на учесници дваесет
Финален пласман
Шампион Турција Јешиљурт Истанбул
Сребрен медал Романија „Алба-Блај“ Блај
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 27

13-тиот CEV Women Challenge Cup (48-ми, земајќи ги предвид Купот на победниците на куповите и Купот на најдобрите тимови ) се одржа од 10 ноември 2020 година до 24 март 2021 година со учество на 20 екипи од 14 земји членки на Европската одбојка. Конфедерација . Турскиот „ Јесилјурт “ ( Истанбул ) стана победник на турнирот [1] .

За учество на ждрепката се пријавија 27 екипи од 17 земји, но по серијата одбивања поради ограничувањата наметнати од европските земји во врска со пандемијата COVID-19 , бројот на тимови кои одиграа најмалку еден натпревар на турнирот падна на 20. .

Систем за квалификација

Местата во CEB Challenge Cup 2020/2021 беа распределени според CEB рејтингот за сезоната 2020/2021, земајќи ги предвид резултатите од настапите на клупските тимови на земјите членки на CEB во CEB Купот и CEB Challenge Cup во текот на три сезони (2017/2018-2019/2020) [2] . Според него, сите земји-членки на ЦЕБ добија можност да се пријават во Челинџ купот, освен оние кои најавија 4 тима во Лигата на шампионите (Италија, Русија и Полска).

Земји со рејтинг поени кои добија можност да вклучат свои претставници во Челинџ купот ЕКБ 2020/2021 (во загради - застапеност според рејтингот): Турција , Франција , Романија (сите - еден тим во исто време), Унгарија , Чешка ,Швајцарија , Белгија , Германија , Грција , Словенија , Финска , Босна и Херцеговина , Австрија , Србија , Украина , Белорусија ( сите 2 тима ), Бугарија , Израел , Словачка , Шпанија , Хрватска , Холандија , Португалија , Косово , Норвешка , Кипар , Азербејџан , Црна Гора , Данска , Луксембург , Естонија , Лихтенштајн (сите - еден тим во исто време). Од земјите без рејтинг поени, своите тимови ги објавија Северна Македонија , Летонија и Литванија . Одби да учествува во Купот тимови од Белгија, Германија, Грција, Словенија, Босна и Херцеговина, Украина, Белорусија, Бугарија, Израел, Косово, Норвешка, Кипар, Азербејџан, Црна Гора, Данска, Луксембург, Естонија, Лихтенштајн. Само еден тим наместо два најавија Унгарија, Финска, Србија. Дополнителни места на ждрепката добија: Турција (1), Романија (2), Швајцарија (1), Словачка (1), Шпанија (1), Португалија (1).

Тимови кои учествуваат

Земја Команда
Турција ТурцијаЈесилјурт “ ( Истанбул )
Турција ТурцијаТурк Хава Јолари “ ( Истанбул )
Унгарија УнгаријаДијамант “ ( Капошвар )
чешки чешкиПростејов “ ( Простејов )
чешки чешки Острава ( Острава )
Франција ФранцијаВандевр-Нанси “ ( Вандевр-ле-Нанси )
Романија РоманијаАлба-блаж “ ( Блаж )
Романија Романија Динамо Букурешт
Романија РоманијаЛугож “ ( Лугож )
ШвајцаријаШвајцарија Pfeffingen ( Pfeffingen )
ШвајцаријаШвајцаријаКанти “ ( Шафхаузен )
ШвајцаријаШвајцаријаЧезо “ ( Чез-сур-Лозана )
Финска Финска Хеминлин ( Hämeenlinna )
Австрија Австрија АСКО Линц-Стег ( Линц )
Австрија АвстријаХолдинг “ ( Грац )
Србија СрбијаЕдинство “ ( Стара-Пазова )
Словачка СловачкаУКФ Нитра “ ( Нитра )
Словачка СловачкаПиран “ ( Брусно )
Шпанија Шпанија Санаја Либис ( Ла Лагуна )
Шпанија Шпанија IBSA Палмас Гран Канарија ( Лас Палмас )
Португалија ПортугалијаАЗМ Порто “ ( Порто )
Португалија ПортугалијаКаируш “ ( Понта Делгада )
Знамето на Северна Македонија Северна МакедонијаВардар “ ( Скопје )
Латвија ЛатвијаРигас VS “ ( Рига )
Хрватска ХрватскаМарина-Кастела “ ( Кастел Гомилица )
Холандија ХоландијаСлајдрехт спорт “ ( Слидрехт )
Литванија ЛитванијаКаунас-ВДУ “ ( Каунас )

Систем за цртање

На извлекувањето учествуваа 20 екипи. Во сите фази на турнирот се користеше плејоф системот, односно екипите беа поделени во парови и требаше да одиграат два меча едни со други на гости. Победник во двојката беше екипата која освои две победи. Во случај на изедначеност на победи, победник беше тимот кој постигна најмногу поени во серија од два натпревари (3 поени се дадени за победа од 3:0 и 3:1, 2 поени за победа од 3:2, 1 за пораз од 2:3, 1:3 и 0:3 поени не се доделуваат). Доколку двете екипи постигнале ист број поени, тогаш требало да се додели дополнителен („златен“) сет, чиј победник оди во следната рунда од натпреварувањето.

Поради ограничувањата поврзани со пандемијата COVID-19 , серии од два натпревари се играа само во 1/16 , 1/2 финалиња и финалиња. Во 1/8- и 1/4-финалето, противењето меѓу тимовите во парови се состоеше од само еден натпревар.

1/16 финале

10-25.11.2020 г

Словачка „Пиран“ (Брусно) - Шпанија Санаја Либис (Ла Лагуна)

23 ноември . 3: 2 (16:25, 21:25, 25:20, 25:21, 15: 9).
5 декември . 2: 3 (17:25, 25:22, 25:23, 14:25, 5:15). „Златен“ сет - 12:15 часот . Двата натпревари се одиграа во Брусно .

Романија „Алба-Блај“ (Блај) - Швајцарија „Чезо“ (Шез-сур-Лозана)

Одбивање „Шезо“ .

Португалија „АЖМ Порто“ - Романија Динамо Букурешт

Одбивање на „Динамо“ .

чешки „Протеев“ е ослободен од игри.

Словачка „УКФ Нитра“ (Нитра) - Швајцарија "Pfeffingen"

Одбивање на "Pfeffingen" .

Знамето на Северна Македонија „Вардар“ (Скопје) - Финска Хеминлин

Одбивањето на Хеменлина .

Латвија „Ригас VS“ (Рига) - чешки „Острава“

25 ноември . 1: 3 (14:25, 22:25, 30:28, 20:25).
26 ноември . 0: 3 (17:25, 17:25, 16:25). Двата натпревари се одржаа во Рига .

Унгарија „Дијамант“ (Капошвар) е ослободен од игри.

Турција „Турк Хава Јолари“ (Истанбул) - Хрватска „Марина-Кастела“ (Кастел Гомилица)

10 ноември . 3: 0 (25:16, 25: 7, 25:12).
11 ноември . 3: 0 (25:17, 25:15, 25:14). Двата натпревари се одржаа во Истанбул .

Романија Лугож е ослободен од игри.

Шпанија IBSA Палмас Гран Канарија (Лас Палмас) - Холандија "Sliedrecht Sport" (Sliedrecht)

10 ноември . 3: 0 (25:23, 25:18, 25:21).
11 ноември . 3: 2 (23:25, 20:25, 25:20, 25:22, 15:11). Двата натпревари се одржаа во Лас Палмас .

Франција „Vandeuvre-Nancy“ (Vandeuvre-le-Nancy) е без игри.

Португалија „Каируш“ (Понта Делгада) - Србија „Единство“ (Стара-Пазова)

Одбивање на „Единство“.

Австрија „Холдинг“ (Грац) - Австрија АСКО Линц-Стег (Линц)

11 ноември . 3: 2 (25:21, 22:25, 17:25, 25:21, 12:15).
25 ноември . 3: 0 (25:19, 25:11, 25:20).

Литванија „Каунас-ВДУ“ (Каунас) - Швајцарија „Канти“ (Шафхаузен)

Одбивање на „Канти“.

Турција Јесилјурт (Истанбул) е без игри.

1/8 финале

9.12.2020, 16.12.2020

Романија „Алба-Блај“ (Блај) - Шпанија Санаја Либис (Ла Лагуна)

9-ти декември . 3: 0 (25:19, 25:10, 25:22).

чешки „Протеев“ - Португалија „АЖМ Порто“

Одбивање на „АЖМ Порто“.

Словачка „УКФ Нитра“ (Нитра) - Знамето на Северна Македонија „Вардар“ (Скопје)

9-ти декември . 3: 0 (25:12, 25:17, 25:17). Натпреварот се одигра во Капошвар .

Унгарија „Дијамант“ (Капошвар) - чешки „Острава“

9-ти декември . 3: 0 (25:19, 25:18, 25:20).

Турција „Турк Хава Јолари“ (Истанбул) - Романија „Лугож“

16 декември . 3: 0 (25: 5, 25:19, 25:11). Натпреварот се одигра во Лас Палмас .

Шпанија IBSA Палмас Гран Канарија (Лас Палмас) - Франција „Вандевр-Нанси“ (Вандевр-ле-Нанси)

16 декември . 2: 3 (25:27, 19:25, 25:22, 25:20, 10:15).

Португалија „Каируш“ (Понта Делгада) - Австрија „Холдинг“ (Грац)

16 декември . 3: 0 (22:25, 25:17, 25:23, 25:20). Натпреварот се одигра во Истанбул .

Турција „Јешиљурт“ (Истанбул) - Литванија „Каунас-ВДУ“ (Каунас)

16 декември . 3: 0 (25:12, 25: 9, 25: 8).

Четвртфинале

10.12.2020, 17.12.2020

Романија „Алба-Блај“ (Блај) - чешки „Протеев“

10 декември . 3: 0 (25:14, 25:14, 25: 6).

Унгарија „Дијамант“ (Капошвар) - Словачка „УКФ Нитра“ (Нитра)

10 декември . 3: 0 (25:18, 25:19, 25:18).

Турција „Турк Хава Јолари“ (Истанбул) - Франција „Вандевр-Нанси“ (Вандевр-ле-Нанси)

17 декември . 3: 0 (25:21, 25:21, 25:19). Натпреварот се одигра во Лас Палмас .

Турција „Јешиљурт“ (Истанбул) - Португалија „Каируш“ (Понта Делгада)

17 декември . 3: 0 (25:19, 25:22, 25:11).

Полуфинале

24.02.2021, 2-3.03.2021

Романија „Алба-Блај“ (Блај) - Унгарија „Дијамант“ (Капошвар)

24 февруари . 3: 0 (25:13, 25:18, 25:16).
3 март . 3: 1 (23:25, 25:18, 27:25, 25:21).

Турција „Турк Хава Јолари“ (Истанбул) - Турција „Јесиљурт“ (Истанбул)

2 март . 2: 3 (31:29, 19:25, 25:23, 21:25, 10:15).
3 март . 2: 3 (25:15, 24:26, 27:25, 19:25, 13:15).

Финалето

1. натпревар

17 март 2021 година
Алба-блаж “ ( Блаж ) Романија 0: 3
cev.eu
ТурцијаЈесилјурт “ ( Истанбул )
Ирина Малкова (2)
Ана Антониевич (3)
Бојана Миленковиќ (3)
Маја Алексиќ (8)
Јоана-Марија Бачу (12)
Бојана Целиќ (1)
Александра Спаселиќ (либеро)
Јована Кочиќ (4)
Реган Худ Скот (4)
Рамона-Аделина Рус (2)
Цели Букет Ѓулјубај (2)
Дерја Чебечиоглу (16)
Зејнеп Демирел (6)
Алексија Каруцасу (11)
Лана Пајк (6)
Џенифер Крос (8)
Бихтер Думаноглу (либеро)
Ирем Каја
Романија Таргу-Муреш
Спортска сала „Таргу-Муреш“
20 гледачи
Броење на забави - 12:25, 18:25, 16:25 . Време на натпревар - 1 час 02 минути. Судии: Унгарија Дарко Савиќ, Унгарија Моника Ујхази.

2. натпревар

24 март 2021 година
Јесилјурт “ ( Истанбул ) Турција 3: 0
cev.eu
РоманијаАлба-блаж “ ( Блаж )
Дерја Чебечиоглу (11)
Зејнеп Демирел (4)
Алексија Карукасу (19)
Лана Пајк (9)
Џенифер Крос (9)
Букет Ѓулјубај (6)
Бихтер Думаноглу (либеро)
Туна-Ајбјуке Гетинај (либеро)
Ирем Каја
Бурџу Јондер (1)
Дерја Гуч (1)
Еце Хокаоглу-Шахли
Дуру Аксу
Цели Бојана Челиќ (5)
Јована Кочиќ
Јоана-Марија Бачу (9)
Бојана Миленковиќ (5)
Маја Алексиќ (5)
Ана Антониевич (2)
Силвија Поповиќ (либеро)
Александра Спаселиќ (либеро)
Рамона-Аделин Рус
Реката Блајхер (1)
Ирина Малкова
Реган Худ Скот (1)
Дениса-Стефанија Шелуче (1)
Франческа Јоана Алупеи (4)
Турција Истанбул
Одбојкарска сала „Буркан Фелек“
50 гледачи
Број на забави - 25:17, 25:17, 25:12 . Време на натпревар - 1 час 07 минути. Судии: Италија Иларија Вагни, Азербејџан Константин Селин.

МВП

Најдобар играч во финалната серија беше дијагоналниот напаѓач на Јесилјурт Алексија-Јоана Каруцасу.

Наградени

Мед 1.png Турција Јешиљурт “ ( Истанбул ) : Дуру Аксу, Џенифер Крос, Бурџу Јондер, Ирем Каја, Дерја Гуч, Букет Ѓулјубај, Еце Хојаоглу-Шанли, Бихтер Думаноглу, Зејнеп Демирел, Алексија-Јоана Турутсашу, Лана Шубука Ајџина Держјуја Главен тренер е Мехмет-Камил Соз.

Med 2.png Романија Алба-Блаж “ ( Блаж ) : Јоана-Марија Бачу, Франческа-Јоана Алупеи, Ирина Малкова , Реган Худ-Скот, Ана Антониевич, Маја Алексиќ , Александра Спасенич, Рамона-Аделин Рус, Јована Кочич, Дениса-Стефанија Шелуче, Блајхер, Бојана Челич, Силвија Поповиќ , Бојана Миленковиќ . Главен тренер - Дарко Закох.

Белешки (уреди)

Врски