Куприн, Александар Иванович

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Барањата „Куприн“ и „Куприн, Александар“ се пренасочуваат овде; види и други значења на термините Куприн и Куприн, Александар .
Александар Иванович Куприн
Куприн.jpg
Дата на раѓање 26 август ( 7 септември ) 1870 година[1]
Место на раѓање
Датум на смрт 25 август 1938 година ( 1938-08-25 )[1][2][3] [...] (67 години)
Место на смртта
Државјанство (државјанство)
Занимање романсиер
Години на креативност 1889 - 1934 година
Насока реализам , натурализам
жанр приказна , новела , скица , фељтон , новинарство , драма
Јазик на делата руски
Награди Награда Пушкин (1909) [4]
Автограм Потпис
Работи на веб-страницата Lib.ru
Лого на Викиизвор Уметнички дела на Викиизвор
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons
Лого на Викицитат Цитати на Викицитат

Александар Иванович Куприн ( 26 август [ 7 септември ] 1870 година , Наровчат - 25 август 1938 година , Ленинград ) - руски писател , преведувач.

Биографија

Александар Иванович Куприн е роден на 26 август ( 7 септември ) 1870 година во окружниот град Наровчат (сега област Пенза ) во семејството на официјален, наследен благородник Иван Иванович Куприн (1834-1871), кој починал една година по раѓање на неговиот син поради колера [5] . Мајка - Љубов Алексеевна (1838-1910), помлада Кулунчакова , потекнувала од клан на татарски кнезови [6] [7] . По смртта на нејзиниот сопруг, таа се преселила во Москва , каде што поминале раните години и адолесценцијата на идниот писател. На шестгодишна возраст, момчето било испратено во московското училиште Разумовскаја, од каде што заминало во 1880 година. Истата година влегол во Втората московска воена гимназија .

Во 1887 година се запишува во военото училиште Александар . Потоа, тој ќе ја опише својата војничка младост во расказите „ На пауза (кадети) “ и во романот „Јункер“.

Првото книжевно искуство на Куприн беше поезијата која остана необјавена. Првото објавено дело - приказната „Последното деби“ во списанието „ Руски сатиричен лист “ (1889).

Во 1890 година Куприн, со чин втор поручник, беше пуштен во 46-тиот Днепар пешадиски полк , стациониран во провинцијата Подолск , во Проскуров . Четири години служел како офицер, воениот рок му обезбедил богат материјал за идните дела.

Во летото 1893 година, Куприн отиде во Петербург за да влезе во Академијата на Генералштабот , но поради скандал на патот кон главниот град, како резултат на кој Куприн фрли полицаец во вода, му беше забрането да полага испити .

Во 1893 - 1894 година во списанието „ Руско богатство “ во Санкт Петербург ја објави својата приказна „ Во мракот “, расказите „Месечева ноќ“ и „Истрага“. Куприн има неколку приказни на воена тема: „Ноќ“ (1897), „Ноќна смена“ (1899), „Кампања“.

Во 1894 година, поручникот Куприн се пензионирал и се преселил во Киев , немајќи цивилна професија и решил да се посвети на литературната работа. Во следните години тој многу патуваше низ Русија, пробајќи многу професии, со нетрпение апсорбирајќи ги животните впечатоци, што стана основа на неговите идни дела. Бил известувач за киевските весници, раководел со изградба на куќа, одгледувал тутун, служел во техничка канцеларија, бил псалмист, играл во театар во Суми , студирал стоматологија, се обидел да се потстриже како монах, работел во ковачница и столарска работилница, истоварувале лубеници, предавале во училиште за слепи, работеле во фабриката за челик Јузовски .

Во 1890-тите го објавил есејот „Растенија Јузовски“ и приказната „Молох“, расказот „Дивина во шумата“, расказите „ Олесија “ и „Мачка“ („Офицер на армијата“), во 1901 година - приказна „Врколак“.

Во текот на овие години Куприн се запознал со И.А.Бунин , А.П.Чехов и М.Горки . Во 1901 година се преселил во Санкт Петербург [8] , почнал да работи како секретар на „ Весник за сите “. Во списанијата во Санкт Петербург се појавија расказите на Куприн: „Мочуриште“ (1902), „Крадци на коњи“ (1903), „Бела пудлица“ (1903).

Споменик на А.И.Куприн на насипот Назукин во Балаклава, спроти хотелот Гранд, каде што повеќепати престојувал

Во 1905 година беше објавено неговото најзначајно дело - приказната „ Дуелот “, која имаше голем успех. Говорите на писателот со читање поединечни поглавја од „Дуелот“ станаа настан во културниот живот на главниот град. Други негови дела од тоа време: раскази „Штаб-капетан Рибников“ (1906), „Река на животот“, „Гамбринус“ (1907), есеј „Настани во Севастопол“ (1905). Во истата година, писателот го поддржал востанието на поручникот Шмит во Севастопол, со кого лично се сретнал. Во тоа време, Куприн живеел во неговата куќа во Балаклава . Тој дошол во Севастопол, активно ги поддржувал бунтовниците, па дури и им помогнал на морнарите на крстосувачот „Очаков“ да избегаат од репресалиите. По објавувањето на есејот „Настаните во Севастопол“, адмиралот Чухнин дал наредба да го исфрли од градската управа на Севастопол во рок од 24 часа, по што писателот се вратил во Санкт Петербург. Во 1906 година бил кандидат за Државната дума од првото свикување од провинцијата Санкт Петербург.

Во годините меѓу двете револуции Куприн објави циклус есеи „Листригона“ (1907-1911), раскази „ Шуламит “ (1908), „ Гранет нараквица “ (1911) и други, расказот „Течно сонце“ (1912). Неговата проза стана истакнат феномен во руската литература. Во 1909 година [9] се населил во Гачина со своето семејство. Во 1911 година учествувал во колективниот роман Три писма на страниците на Синиот весник (ги напишал првите поглавја).

Во април 1911 година Куприн и неговото семејство заминале во странство, ги посетиле Ница , Марсеј , Венеција , Џенова , Ливорно , Корзика и се вратиле во Русија преку Виена и Варшава во јули истата година.

Поручник Куприн, 1914 година

По избувнувањето на Првата светска војна, тој отвори воена болница во својата куќа и во весниците водеше кампања за граѓаните да земаат воени заеми . Во ноември 1914 година бил мобилизиран и испратен во милицијата во Финска како командант на пешадиска чета. Демобилизиран во јули 1915 година од здравствени причини, враќајќи се во Гатчина.

Во 1915 година Куприн ја заврши работата на приказната „ Јама “, во која зборува за животот на проститутките во борделите. Приказната беше осудена за прекумерен натурализам. Издавачката куќа на Нуравкин, која ја објави Јама во германско издание, беше изведена пред лицето на правдата од обвинителството „за дистрибуција на порнографски публикации“.

Куприн се сретна со абдикацијата на Николај II во Хелсингфорс , каде што беше подложен на третман и го прими со ентузијазам. По враќањето во Гатчина, работел како уредник во весниците Свободна Росија, Волност, Петроградски листок и сочувствувал со социјалистичко-револуционерите .

Во 1917 година, тој ја заврши работата на приказната „ Ѕвездата на Соломон “, во која, откако креативно ја преработи класичната приказна за Фауст и Мефистофел , ги постави прашањата за слободната волја и улогата на случајноста во човечката судбина.

По Октомвриската револуција, писателот не ја прифатил политиката на воениот комунизам . Работел во издавачката куќа „ Светска книжевност “, основана од М. Горки , со која бил добро запознаен. Во исто време ја превел драмата Дон Карлос на Ф. Шилер . Во јули 1918 година, по убиството на Володарски, тој беше уапсен, помина три дена во затвор, беше ослободен и вклучен во списокот на заложници [6] .

Во декември 1918 година, тој имаше личен состанок со В.И. Ленин за прашањето за организирање нов весник за селаните „Земја“, кој ја одобри идејата, но проектот беше „хакиран“ од претседателот на московскиот совет Л.Б. Каменев [10. ] . За Ленин, тој подоцна ја напиша книгата „Ленин. Инстант фотографија“.

На 16 октомври 1919 година , со доаѓањето на Белците во Гатчина , тој влегол во чин поручник во Северозападната армија , бил назначен за уредник на армискиот весник „ Приневски крај “, кој го предводел генералот П.Н. Краснов [11] . Тој ја поддржа офанзивата на Јуденич против Петроград, пишувајќи за ова приказната „ Куполата на Св. Исак Далматски “.

По поразот на северозападната армија, тој е во Ревал , од декември 1919 година - во Хелсингфорс , каде што соработувал со весникот „Новиот руски живот“ [12] , од јули 1920 година - во Париз [13] .

За време на емигрантскиот период ги напишал романите „ Јункер “ и „ Жанет “, неколку есеи и раскази, а соработувал со емигрантските весници Обшче дело, Рускаја газета и Руско време.

По враќањето на Куприн во СССР, 1937 година , „Правда“

Во 1937 година, на покана на владата на СССР, Куприн се вратил во својата татковина [6] . На враќањето на Куприн во Советскиот Сојуз му претходеше жалба на ополномоштениот претставник на СССР во Франција , В.П. Потемкин, на 7 август 1936 година, со соодветен предлог до И.В. Сталин (кој даде прелиминарен „зелено светло“) на 12 октомври 1936 година, со писмо до Народниот комесар за внатрешни работи Н.И. Јежов . Јежов Потемкин испрати нота до Политбирото на КПСС (б) , што е 23 октомври 1936 година, одлучи „да дозволи влез на писателот А.И. Куприн на СССР“ (гласаше „за“ Сталин, Молотов , Ја. Чубар и А. А. Андреев К.Е.Ворошилов воздржан) [14] .

Според усните сеќавања на соседите, Куприн добил стан во елитна сталинистичка зграда според дизајнот и составот на станарите на страната Виборгскаја во Лесној на 61 Лесној Проспект ( Дом на специјалисти ), Ленинград [15] . [16]

Според Л. Расказова, во сите белешки на советските функционери е забележано дека Куприн е слаб, болен, неоперативен и не може ништо да напише. Веројатно, написот „Мајчин Москва“ објавен во јуни 1937 година во весникот „Известија“ потпишан од Куприн, всушност, го напишал новинарот Н.К. Вержбицки доделен на Куприн. Објавено е и интервју со сопругата на Куприн, Елизавета Морицевна, која вели дека писателот бил воодушевен од сè што видел и слушнал во социјалистичка Москва [17] .

Според други извори, тој бил доста активен, потпишал договор со Мосфилм за адаптација на приказните „Штаб-капетан Рибников“ и „Гамбринус“, присуствувал на воена парада на Црвениот плоштад, потпишал заем за одбрана. [18] .

Куприн почина ноќта на 25 август 1938 година од рак на хранопроводникот . Погребан е во Ленинград на Литераторски мостки на гробиштата Волковское до гробот на И. С. Тургењев [19] [20] ( слика од гробот ).

Куприн, изготвен во ранг на поручник во Првата светска војна , со Елизавета Морицевна Купина (во форма на сестра на милосрдието)

Семејство

 • Давидова (Куприна-Јорданскаја), Марија Карловна (25 март 1881-1966) - прва сопруга, посвоена ќерка на виолончелистот Карл Јулиевич Давидов и издавачот на списанието „Мир Божји“ Александра Аркадиевна Горожанскаја (венчавката се одржа на 3 февруари 1902 година, развод во март 1907 година, меѓутоа, документите за развод не биле официјално примени до 1909 година). Потоа - сопругата на државникот Николај Иванович Јордански (Негорев) [21] . Таа ги остави своите спомени од „Години на младоста“ (вклучувајќи го и времето на заеднички живот со А.И. Куприн) (Москва: „ Кудожественска литература “, 1966 година) [22] .
  • Куприна, Лидија Александровна (3 јануари 1903 година - 23 ноември 1924 година) - ќерка од првиот брак. Завршила гимназија. На шеснаесет години се омажи за извесен Леонтиев, но се разведе една година подоцна. Во 1923 година се омажила за Борис Егоров. На почетокот на 1924 година го родила синот Алексеј (1924-1946) и набрзо се разделила од сопругот. Кога нејзиниот син имал десет месеци, таа починала. Алексеј бил воспитан од неговиот татко, подоцна учествувал во Големата патриотска војна со чин наредник, починал од срцева болест, што било последица на потрес на мозокот добиен на фронтот [23] .
 • Хајнрих, Елизавета Морисовна (1882-1942) - втора сопруга (од 1907 година, во брак на 16 август 1909 година). Ќерка на фотографот од Перм Мориц Хајнрих , помлада сестра на актерката Марија Абрамова (Хајнрих) . Работела како сестра на милоста. Се самоуби за време на блокадата на Ленинград . [24]
  • Куприна, Ксенија Александровна (21 април 1908 година - 18 ноември 1981 година) - ќерка од нејзиниот втор брак. Модел и актерка. Работела во модната куќаПол Поаре . Во 1958 година се преселила од Франција во СССР. Играше во театарот Пушкин во Москва. Живеела во куќа на насипот Фрунзенскаја [25] . Таа остави спомени „Куприн е мојот татко“. Погребана со нејзините родители.
  • Куприна, Зинаида Александровна (6 октомври 1909 - 1912) - ќерка од вториот брак, почина од пневмонија. Таа беше погребана на гробиштата во Гачина.

Ќерката на писателот Ксенија и неговиот внук Алексеј Јегоров умреле без деца, така што досега нема директни потомци на писателот [26] .

 • Можарова, Софија Ивановна (не. Куприна; 1861-1919 или 1922), сестра, сопруга на Иван Александрович Можаров. Последните години од животот ги живеела во градот Сергиев Посад .
 • Можаров, Георги Иванович (1889-1943), внук [27] [28] .
Куќата на сестрата на Куприн во Коломна на улица Лазарев , каде што Александар Иванович ја посети повеќе од еднаш
А. И. Куприн и Ф. И. Шаљапин . Петербург. 1911 година
Куприн во Гатчина. Карикатура од P. E. Shcherbov . 1910-тите

Библиографија

Дела на Александар Куприн

Изданија

 • A. I. Куприн. Комплетни дела во осум тома. - СПб. : Издание на А.Ф. Маркс , 1912 година.
 • A. I. Куприн. Комплетни дела во девет тома. - СПб. : Издание на A. F. Marx, 1912-1915.
 • A. I. Куприн . Омилени. Т. 1-2. - М .: Гослитиздат, 1937 година.
 • A. I. Куприн. Приказни. - Л .: Лениздат , 1951 година.
 • A. I. Куприн. Дела во 3 тома - М .: Гослитиздат, 1953, 1954 година.
 • A. I. Куприн. Собрани дела во 6 тома - М .: Фикција , 1957-1958.
 • A. I. Куприн. Собрани дела во 9 тома - М .: Правда , 1964 година.
 • A. I. Куприн . Собрани дела во 9 тома - М .: Фикција, 1970-1973 година.
 • A. I. Куприн. Собрани дела во 5 тома - М .: Правда, 1982 година.
 • A. I. Куприн . Собрани дела во 6 тома - М .: Фикција, 1991-1996 година.
 • A. I. Куприн. Собрани дела во 11 тома - М .: Тера , 1998. - ISBN 5-300-01806-6 .
 • А. И. Куприн. Париж интимный. — М. , 2006. — ISBN 5-699-17615-2 .
 • А. И. Куприн. Полное собрание сочинений в 10 т. — М. : Воскресенье, 2006—2007. — ISBN 5-88528-502-0 .
 • А. И. Куприн. Собрание сочинений в 9 т. — М. : Книговек (Литературное приложение « Огонёк »), 2010. — ISBN 978-5-904656-05-8 .
 • А. И. Куприн . Гранатовый браслет. Повести. / Сост. И. С. Веселовой. Вступ. ст. А. В. Карасёва . — Харьков; Белгород: Клуб Семейного Досуга, 2013. — 416 с.: ил. — (Серия «Великие шедевры мировой классики»). — ISBN 978-5-9910-2265-1 [29]
 • А. И. Куприн . Голос оттуда // « Роман-газета », 2014. — № 4.

Экранизации

См. Экранизации произведений А. И. Куприна

Киновоплощения

Память

 • Именем Куприна в России названы 7 населённых пунктов и 35 улиц и переулков и 1 проспект в городах и сёлах России [30] , 4 из них — в Пензенской области (в Пензе, Наровчате, Нижнем Ломове и Каменке).
 • На родине Куприна (село Наровчат Пензенской области ) 8 сентября 1981 года открыт единственный дом-музей Куприна и установлен первый в России памятник писателю (мраморный бюст работы скульптора В. Г. Курдова ). В открытии музея и памятника принимала участие дочь писателя — Ксения Александровна Куприна (1908—1981) [31] .
 • В Вологодской области [32] , селе Даниловском Устюженского района, находится усадьба Батюшковых , где есть несколько подлинных вещей Куприна.
 • В Гатчине имя Куприна носят центральная городская библиотека (с 1959) [33] и одна из улиц микрорайона Мариенбург (с 1960). Также в 1989 году в городе установлен бюст-памятник Куприну работы скульптора В. В. Шевченко [34] .
 • На Украине в честь А. И. Куприна названы крупные улицы в городах Донецк , Мариуполь ,Кривой Рог , а также улицы в городах Одесса , Макеевка , Хмельницкий , Сумы и некоторых других.
 • В Киеве , на доме № 4 по ул. Сагайдачного (Подол, бывшая Александровская), где в 1894—1896 годах жил писатель, в 1958 году была открыта мемориальная доска. Именем Куприна названа улица в Киеве.
 • В Одессе, на доме № 2 по улице Маразлиевской, где проживал писатель в 1910—1911 годах, установлены мемориальная доска и горельеф в его честь [35] ; 2 сентября 2020 года, в день 226-й годовщины основания города, на Аллее звёзд в память о нём был открыт памятный знак в его честь [36] .
 • В Санкт-Петербурге на месте ресторана «Вена», в котором часто бывал А. И. Куприн, находится мини-отель «Старая Вена» [37] , один из номеров которого полностью посвящён писателю. Там же находятся раритетные дореволюционные издания его книг и множество архивных фотографий.
 • В 1990 году в Балаклаве было установлено мемориальное обозначение в районе дачи Ремизова, на которой дважды жил Куприн. В 1994 году имя писателя получила балаклавская библиотека № 21 на набережной (бывшая Дача Марецкой ). В мае 2009 года был открыт памятник Куприну скульптора С. А. Чижа.
 • В Коломне писателю установлена мемориальная доска.
 • В 2014 году в России снят телесериал « Куприн » (режиссёры Влад Фурман, Андрей Эшпай, Андрей Малюков, Сергей Кешишев).
 • Памяти А. И. Куприна посвящён проводимый Союзом писателей Республики Крым ежегодный литературный конкурс на соискание премии Александра Куприна. На этот конкурс принимаются творческие работы, связанные с творчеством писателя [38] .
 • В Москве в поселении Сосенское в 2020 году в честь Куприна назван проспект [39] .

Примечания

 1. 1 2 3 4 Питляр Э. Х. , Питляр И. А. Куприн // Краткая литературная энциклопедия М. : Советская энциклопедия , 1962. — Т. 3.
 2. 1 2 3 Куприн Александр Иванович // Большая советская энциклопедия : [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия , 1969.
 3. Bibliothèque nationale de France идентификатор BNF (фр.) : платформа открытых данных — 2011.
 4. Куприн А. И. Повести и рассказы. — М. : Издательский дом «Никея», 2015. — С. 9. — 448 с. — (Классика русской духовной прозы). — 10 000 экз.ISBN 978-5-91761-373-4 .
 5. Холера // Википедия. — 2021-07-05.
 6. 1 2 3 Александр Карасёв . Завещание поручика Куприна // Новый мир . 2010. № 4.
 7. Кулунчаковы // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб. , 1890—1907.
 8. Адреса А. И. Куприна в Санкт Петербурге .
 9. Весь Петербург на 1909 год. Адресная и справочная книга г. Санкт-Петербурга . Российская Национальная Библиотека . Дата обращения: 14 декабря 2019.
 10. О. Михайлов . Куприн. М.: Молодая гвардия, 1981. С. 205—207.
 11. Этот период Куприн описал в автобиографической повести «Купол Св. Исаакия Далматского», изданной в 1927 году в Париже.
 12. Григорков Юрий: А. И. Куприн (мои воспоминания) . Дата обращения 29 ноября 2018.
 13. Александръ Купринъ . Куполъ св. Исаакія Далматскаго. Повѣсть. — München, «Im Werden Verlag», 2006. (Воспоминания Куприна о Северо-Западной армии).
 14. Горланов Г. Е. Наследие А. И. Куприна и современный литературный процесс. // Личность и творчество А. И. Куприна в контексте русской культуры XX—XXI вв. Материалы Всероссийской научно-практической конференции. Пенза, 5 сентября 2013 г. (PDF) 11—17 (2013). Дата обращения: 17 июня 2014.
 15. Куприн в Петербурге . www.peterburg.biz. Дата обращения: 30 октября 2019.
 16. Экскурсия «Куприн в Санкт-Петербурге». Цикл экскурсий «Литературная жизнь Петербурга». Места, связанные с Куприным в Петербурге . arina-tour.ru. Дата обращения: 30 октября 2019.
 17. Рассказова Л. Последние страницы жизни А. И. Куприна: спорное и бесспорное .
 18. Очирова Т. Запрещённый Куприн. // Купол святого Исаакия Далматского. — М., 1992. С. 6.
 19. Надгробие А. И. Куприна (недоступная ссылка) . Дата обращения: 15 июня 2010. Архивировано 20 августа 2011 года.
 20. Могила А. И. Куприна на Волковском кладбище (недоступная ссылка) . Дата обращения: 6 августа 2014. Архивировано 4 февраля 2015 года.
 21. ИОРДАНСКИЙ Николай Иванович (1876-1928). Псевдоним – Негорев . Москва. Новое Донское кладбище. Дата обращения: 29 ноября 2014.
 22. Об авторе » Куприна-Иорданская М. К. Годы молодости » Вступительная статья В. Г. Лидина . Сайт, посвящённый Куприну Александру Ивановичу. Дата обращения: 29 ноября 2014.
 23. Комментарии (составила Л. И. Давыдова) / Куприна-Иорданская М. К. Годы молодости.
 24. Елизавета Морицовна Куприна (недоступная ссылка) . Дата обращения: 2 марта 2013. Архивировано 9 марта 2013 года.
 25. Арсеньева З. Поединок с судьбой. Со дня рождения Александра Куприна — 150 лет // Санкт-Петербургские ведомости. — 2020. — 7 сент.
 26. Тришина А. А. Александр Куприн: «Нет дня, чтобы я не вспоминал о Гатчине» . Исторический журнал «Гатчина сквозь столетия». Дата обращения: 5 июня 2014.
 27. Родословная А. И. Куприна . Дата обращения 9 октября 2017.
 28. Пресса-Онлайн. Вперед. Муниципальная общественно-политическая газета - Сергиев Посад" №82 (15094) от 03.11.2012 Куприн. Новые сведения (недоступная ссылка) . pressa-online.com. Дата обращения: 9 октября 2017. Архивировано 9 октября 2017 года.
 29. Российская литература (проза, сборники разных жанров) . Архивная копия от 1 февраля 2014 на Wayback Machine // Читай город. Архивировано 27.05.2013.
 30. Федеральная информационная адресная система (недоступная ссылка) . Дата обращения: 3 марта 2013. Архивировано 14 ноября 2011 года.
 31. Музей А. И. Куприна в Наровчате (Пензенская область) .
 32. Вологодская область // Википедия. — 2021-06-01.
 33. Из истории библиотеки (недоступная ссылка) . Центральная городская библиотека имени А. И. Куприна. Дата обращения: 21 сентября 2009. Архивировано 23 апреля 2013 года.
 34. А. И. Куприн – Гатчина – Эстония – эмиграция . Дата обращения: 21 сентября 2009.
 35. Мемориальная доска и горельеф А. И. Куприну в Одессе на сайте ПАМЯТНИКИ РУССКОЙ ИСТОРИИ И КУЛЬТУРЫ НА УКРАИНЕ.
 36. Одессе — 226: звезда в честь клоунов, паяц-кандидат и армейский потешный оркестр , Моя мозаика, 03.09.2020.
 37. Старая Вена . Дата обращения: 2 марта 2012.
 38. Конкурс имени Александра Куприна 2016 .
 39. просп. Куприна

Литература

Переводы

 • Беранже, Пьер-Жан. Предсказание Нострадама на 2000 год / Пьер-Жан Беранже; переводчик А. И. Куприн // Песни: сборник / Пьер-Жан Беранже, Огюст Барбье, Пьер Дюпон. — Москва: Художественная литература, 1976. — 542, [2] с.: ил. + [5] л.; 21 см. — (Библиотека всемирной литературы. Серия вторая «Литература XIX века».; Том 69) .

Ссылки

См. также