Кирдар-Сонсирма, Гожде

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка
Гожде Кирдар-Сонсирма
турнеја. Gözde Kırdar
Gözde Kırdar Sonsırma 2 Vakıfbank SK TWVL 20180426 (6) .jpg
генерални информации
Беше роден ( 1985-06-26 ) 26 јуни 1985 година ( 36 години )
Државјанство
Висина 183
Тежината 70
Позиција надиграч
Информации за тимот
Команда Знамето на Турција Вакифбанк
Клупска кариера [* 1]
1999 - Знамето на Турција Вакифбанк
Репрезентација [* 2]
2003 - Знамето на Турција Турција
Меѓународни медали
Одбојка
Европско првенство
Бронза Азербејџан и Грузија 2017 година
  1. Бројот на натпревари (освоени бодови) за професионален клуб се брои само за различните лиги од националните првенства.
  2. Број на натпревари (освоени поени) за националниот тим на официјални натпревари.
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Gözde Kırdar-Sonsırma ( турнеја Gözde Kırdar Sonsırma ; роден на 26 јуни 1985 година , Кутахија ) е турска одбојкарка , вон играч на истанбулската „ Вакифбанк “ и на турската репрезентација .

Кариера

Гожде Кирдар својата професионална кариера ја започна во 1999 година во истанбулскиот клуб „Гунеш“. Во летото 2000 година, Гунеш се спои со Вакифбанк, формирајќи нов клуб, Вакифбанк Гунеш , со кој Гожде освои многу турнири на национално и меѓународно ниво.

Од 2003 година, Гожде настапува за турската репрезентација [1] , со која освоила златен медал на XV Медитерански игри во шпанска Алмерија и сребрен медал во Евролигата 2009 година .

Во 2011 година, Гозде стана победник на Лигата на шампионите 2010/11 , каде што беше признаена и како најдобра на приемот, а со турската репрезентација освои бронза на Европското првенство 2011 и Светското Гран При 2012 година .

Во сезоната 2012/13, Гожде со Вакифбанк го освои Купот на Турција, вторпат во Лигата на шампионите и турското првенство, добивајќи ја наградата за најдобар напаѓач, најдобар прием и најкорисен играч во турската прва лига. Со турската репрезентација освои сребрен медал на XVII Медитерански игри во Мерсин, Турција. Следната сезона, Гожде го освои турскиот Суперкуп , Светското клупско првенство и вториот последователен национален куп и шампионат. [2]

Во текот на сезоната 2014/15, Гозде Кирдар повторно стана сопственик на турскиот Суперкуп, добивајќи ја наградата за најдобар играч. Во сезоната 2016/17 ја освои Лигата на шампионите и Светското клупско првенство , а со репрезентацијата освои бронзен медал на ЕП 2017 година .

Личен живот

Гозде Кирдар е сестра близначка на уште еден успешен одбојкар Озге Кирдар . Гежде се оженил со италијанскиот тренер Алесандро Брачески во 2017 година [3] [4] .

Достигнувања

Клуб

  • Турско првенство: 2003/04, 2004/05, 2012/13, 2013/14
  • Турски куп: 2012/13, 2013/14
  • Турски Суперкуп: 2013, 2014 година
  • CEV Челинџ куп: 2007/08

Во репрезентацијата

Индивидуални награди

Белешки (уреди)

  1. Тимски список - Турција . www.fivb.org .
  2. Vakifbank Istanbul летна до првата титула светски шампион на женски клубови, Кина ја освои бронзата . Цирих, Швајцарија: FIVB (13 октомври 2013 година). Датум на лекување: 07.04.2018 година.
  3. Се омажи Гезде Кирдар
  4. Gözde Kırdar ile Alessandro Bracceschi'den ömürlük imza | Магазин | ВолејболунСеси . Датум на лекување 7 април 2018 година.

Врски