Џијанг Кинг

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Џијанг Кинг
кит江青
Џијанг Кинг 1976.jpg
Знаме
Првата „прва дама“ на НР Кина
Знаме
1 октомври 1949 година - 9 септември 1976 година

Раѓање 5 март 1914 ( 1914-03-05 ) или 19 март 1914 ( 1914-03-19 )
Смртта 14 мај 1991 година ( 1991-05-14 )[2][3][4] [...] (77 години)
Место за погреб
Родено име кит. Lǐ Шуменг
Сопружник Мао Це Тунг (од 1939 година)
Деца Ли На [д]
Пратката
Образование
Однос со религијата отсутен ( атеист )
Битки
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Џијанг Кинг (江青, nast, nee Li Shumen 李淑 蒙, 14 март 1914 , Zhuzheng - 14 мај 1991 година , Пекинг ), позната и по нејзиното уметничко име Лан Пинг ( кинески蓝 苹), е кинеска актерка која станала сопруга во 1938 година Мао Це Тунг и влезе во највисоките ешалони на моќ во Кина. Играше голема улога во раководството на Културната револуција .

По смртта на Мао, неговата 62-годишна вдовица беше вброена во Бандата на четворицата и беше изложена на шоу судење, обвинета за злосторствата на Културната револуција и други „грешки“ за време на владеењето на Мао. Во исто време, Хуа Гуофенг ги обвини неа и Лин Биао за контрареволуционерни активности, што беше формализирано во обвинувачкиот документ „Контрареволуционерна група Лин-Џијанг “ (林彪 江青 反革命 集团). Осуден на смрт, заменет со доживотен затвор; пуштена по медицински причини (рак на грлото), а набрзо по пуштањето се обесила во болница.

Самата Џианг Кинг криела голем број факти од нејзината биографија, а понекогаш и брутално ги елиминирала доказите. Кога беше разоткриена бандата на четворицата, започна кампања за пронаоѓање на клеветнички материјал. Затоа, во биографијата на Џијанг Кинг има многу контрадикторни материјали во кои датумите и фактите не се согласуваат. Имаше многу гласини и шпекулации за Џианг Кинг, беа напишани огромен број книги за неа, беа снимени многу филмови, нејзиниот имиџ стана добро име како слика на сурова и лукава жена што се пробива на секој начин.

Биографија

Лан Пинг во 1930-тите

Ли Шумен е роден во Жученг , провинцијата Шандонг во 1914 година во семејство на столари. На 16-годишна возраст се приклучила на трупата патувачки актери. Во 30-тите, таа настапуваше во театарот во Шангај , глумеше во филмови и патуваше со концертна екипа низ целата земја.

Во 1933 година се приклучила на КЗК . Меѓутоа, два месеци подоцна, кога нејзиниот сопруг бил затворен, таа побегнала во Шангај. Во есента 1934 година, таа беше уапсена, но ослободена три месеци подоцна без никакво објаснување. Наскоро, под псевдонимот Лан Пинг, таа започна да настапува на театарската сцена во Шангај и во кино. Таа беше особено успешна во ликот на Нора во претставата „ Куќа за кукли “ според драмата на Г. Ибзен . Лан Пинг стана позната провинциска актерка, глумеше и во филмови (со нејзино учество преживеаја четири филма: „联华 交响曲“, „都市 风光“, „狼山 喋血 记“, „王老五“).

Нејзината кариера била прекината во 1937 година кога го напуштила својот втор сопруг (омажена во 1936 година), постар актер и критичар Танг На 唐纳, и нејзините две деца, и побегнала кај комунистите во Јанан . Потоа го зеде псевдонимот Џијанг Кинг. Танг На потоа се обидел да се самоубие. Приказната беше широко покриена во весниците. Подоцна, Џијанг Кинг внимателно сокрила детали за нејзиниот живот во Шангај, уништила документи и ги елиминирала луѓето кои лично ја познавале.

Запознавање и брак со Мао

Џијанг Кинг и Мао Це Тунг во округот Јанан

На 24 години, таа ја напушти сцената и почна детално да го проучува марксизмот. Интерес за комунизмот покажала во 1931 година, подоцна, во 1933 година, се приклучува на партијата. Во 1937 година отишла во Јанан , каде го запознала Мао Це Тунг и во 1938 година станала негова четврта сопруга. Таа почнала редовно да ги посетува предавањата на Мао и да настапува на изведбите на Пекиншката опера, потоа почнале да се среќаваат тајно, порано Мао Цетунг ја испратил својата сопруга Гујуан во СССР на лекување. До моментот на неговиот брак со Џијанг Кинг, разводот на Мао од неговата претходна сопруга беше официјализиран.

Во 1940 година, тие ја добија нивната единствена ќерка, Ли На (李讷), која беше назначена за член на Народниот политички совет на Кина во 2003 година.

министер за култура

Кон крајот на педесеттите, таа беше унапредена во министерка за култура на Кина. Со нејзиното име се поврзуваат и процесите на елиминација на кинеските традиционални културни вредности и прогонството на креативната интелигенција.

На нејзина иницијатива насекаде беа поставени револуционерни опери и револуционерни балети, кои ги крунисаа феномените на „новата уметност“.

Првите тестови беа извршени во 1964 година, непосредно пред Културната револуција. Револуционерните опери беа моделирани по традиционалните опери од Пекинг со нова содржина. Експериментите на Џијанг Кинг беа крајно негативни во театарските кругови во Пекинг.

Културна револуција

Џијанг Кинг презеде значајна улога од почетокот на Културната револуција во 1966 година . Де факто, таа ја предводеше Групата за прашања на културната револуција под Централниот комитет на КЗК (иако таа официјално беше заменик на нејзиниот формален водач, Чен Бода ). Еден од првите процеси на Културната револуција беше критиката на претставата „ Демоција на Хаи Руи “, таа беше една од организаторите на кампањата.

Учествувала во прогонот на Лиу Шаоќи и Денг Ксијаопинг и во партиската борба против ревизионистите и оние што го следат „капиталистичкиот пат“, ги организирала првите одреди на Црвената гарда и често ги испраќала на погроми. Во тоа време, нејзиниот авторитет беше многу висок.

Задолжена за култура, таа организираше чистки на репертоари на театри, филмови, песни и радио преноси. Во одреден момент од Културната револуција по нејзините чистки, буквално неколку „примерни“ дела - романи, книги, песни, филмови - останаа на благајните.

Во 1969 година се приклучува на Политбирото на ЦК на КПК . Иако беше во добри односи со Лин Биао и работеше заедно со него, таа подоцна зеде активна улога во прогонот на Лин Биао и во кампањата „ Критикувајте ги Лин Биао и Конфучие “.

Во последните години од животот на Мао Це Тунг (од 1973 година), тие живееле одвоено.

Апсење и судење

Еден месец по смртта на Мао Це Тунг , на 6 октомври 1976 година, Џијанг Кинг и уште тројца членови на Политбирото беа уапсени за заговор за преземање на власта (тие организираа милиции во Пекинг и Шангај) и фалсификување на тестаментот на Мао Це Тунг. Истрагата за случајот Банда на четворица траеше неколку години. Тие беа обвинети за бројни злосторства од ерата на Културната револуција. Џианг Кинг помина пет години во затворот Чинченг. Таа беше судена во 1981-1982 година за злосторства против невини луѓе и обид за државен удар. Од сите четворица на јавното судење, само Џианг Кинг се обиде да се оправда чувајќи го Мао Це Тунг и исполнувајќи ги неговите наредби. Таа ја поседува познатата изрека: „ Јас бев кучето на претседателот Мао. Го каснав оној што тој побара да го касне[7] .

Таа беше осудена на смрт со задоцнување во извршувањето на казната, по извесно време смртната казна беше преиначена во доживотен затвор. Во 1991 година, од здравствени причини (рак на грлото), Џијанг Кинг беше ослободена, на 14 мај 1991 година, таа се обеси во болничката туш кабина.

Џијанг Кинг имиња

Актерката Лан Пинг на насловната страница на кинеско филмско списание во 1930-тите
 1. Име на раѓање: Ли Шумен ( кинески :李淑 蒙, пинјин Lǐ Shūméng )
 2. Алтернативно име: Ли Џинхаи ( кит. пр.李进孩, Пинин Lǐ Jìnhái)
 3. Училиште име: Li Yunhe ( кит. пр.李云鹤, Pinyin Lǐ Yúnhè) - „облак кран“
 4. Кратко име: Ли Хе ( кинески едноставен .李鹤, пинјин Lǐ Hè ) - „кран“
 5. Сценско име: Лан Пинг ( кит. пр.蓝苹, Пинин Лан Пинг) - „сино јаболко“
 6. Револуционерен прекар: Џијанг Кинг ( кинеска вежба江青, пинјин Џианг Чинг ) - „речно сино“
 7. Псевдоним на писателот: Ли Џин ( кинеска вежба李 进, пинјин Lǐ Jìn )
 8. Користено презиме: Ли Ронгкинг ( кинески едноставен .李润青, пинјин Lǐ Rùnqīng )

Репутација

Во литературата, таа беше споредувана со многу моќни царици од кинеската историја - Лу-хоу , Ву Зетиан , Сикси . Таа беше наречена и Баи Гујинг ( кинески白骨精, „демон на белата коска“) - страшен лик од средновековниот фантастичен роман Патување на Запад , кој се претвори во згодна девојка. Во западната литература, таа е споредувана со Ева Перон , познатата сопруга на аргентинскиот диктатор. Според некои гласини, Мао Це Тунг напишал писмо пред смртта на Хуа Гуофенг , во кое изразил страв дека Чианг Чинг ќе стане суров како царицата Лу-хоу по неговата смрт.

Џијанг Кинг и СССР

Во 1949 година, Џијанг Кинг помина во Москва на лекување. Таа живеела во СССР под името Маријана Јусупова. По упорна препорака на И.Сталин, таа се одмори на Крим, го подобри своето здравје, многу читаше, се запозна со руската култура. Генералот Лудвиг Свобода , идниот претседател на Чехословачка, стана нејзин постојан соговорник и пријател.

Џианг Кинг исто така беше присутна на погребот на Сталин во март 1953 година и ѝ беше дадена високата чест да застане во почесната стража кај ковчегот на советскиот лидер. Владимир Висоцки му ја посвети песната „За жената на Мао Це Тунг“ на Џијанг Чинг.

Белешки (уреди)

 1. http://www.economist.com/node/21528262
 2. 江青 用 手帕 自殺 成功 : 死前曾 留 "值得紀念" 等 字樣(кинески трговец .) -人民0的2 .
 3. Bibliothèque Nationale de France BNF идентификатор (FR) : Платформа за отворени податоци - 2011 година.
 4. Џијанг Кинг // Encyclopædia Britannica (англиски)
 5. http://www.biography.com/people/jiang-qing-9354625
 6. https://www.findagrave.com/memorial/50897770/jiang-qing
 7. ^ Хачингс, Греам.Модерна Кина (неодредена) . - Кембриџ: м-р: Харвард Универзитетот Прес, 2001 година.

Литература

 • Јунг Чанг и Џон Халидеј, Мао: Непознатата приказна (Лондон, 2005); Џонатан Кејп, ISBN 0-679-42271-4
 • Рос Терил, Демонот со бела коска: Биографија на Мадам Мао Це Тунг (Њу Јорк: Мороу, 1984). ISBN 0-671-74484-4
 • Роксан Витке, другарот Чианг Чинг (Бостон: Малку Браун, 1977). ISBN 0-316-94900-0
 • Јунг Чанг, Диви лебеди: Три ќерки на Кина (Лондон, 1990) ISBN 0-671-68546-5
 • Ли Жисуи, Приватниот живот на претседателот Мао (Лондон: Рандом Хаус, 1996) ISBN 0-09-964881-4

Врски