Лазовиќ, Катарина

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Катарина Лазовиќ
Катарина Лазовиќ
Катарина Лазовиќ (2014)
Катарина Лазовиќ (2014)
лични податоци
Кат женски
Земјата Србија
Специјализација напаѓач-играч
Клуб Италија Saugella Monza (од 2021 година)
Дата на раѓање 12 септември 1999 година ( 1999-09-12 ) (21-годишна возраст)
Место на раѓање Белград , СР Југославија
Раст 182 см

Катарина Лазовиќ ( срп . Katarina Lazoviћ ; р. 12 септември 1999 , Белград , СР Југославија ) е српска одбојкарка , напаѓач-играч. Европски шампион 2019 година .

Биографија

Во 2014 година, 15-годишната Катарина Лазовиќ дебитираше во српската Суперлига како дел од тимот на Визура, за кој играше 5 сезони, освојувајќи четири пати злато на националното првенство, двапати - Купот и четири пати. Суперкупот на земјата. Во 2019 година, таа потпиша договор со шампионот на Полска - клубот ЛКС ( Лоѓ ).

Во 2014-2017 година, Лазовиќ истовремено играше за јуниорската и за младинската репрезентација на Србија, три пати стана медалист на европските првенства, вклучувајќи го и победникот на младинскиот континентален шампионат во 2014 година.

Во 2019 година, Катарина Лазовиќ дебитираше во репрезентацијата на Србија , учествувајќи во Лигата на нации, а потоа со својата селекција освои златни медали на Европското првенство .

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија

Со клубови

  • 4-кратен шампион на Србија - 2015-2018 година.
  • двократен победник на Купот на Србија 2015, 2016 година.
  • 4x Победник на српскиот Суперкуп - 2014, 2015, 2017, 2018 година.
  • двократен бронзен медалист на првенството на Полска - 2020, 2021 година.

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски