Летни параолимписки игри 2020 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
XVI Летни параолимписки игри 2020 година
Амблем
Градот домаќин Токио , Јапонија
Свеченото отворање 24 август 2021 година
Отворено Нарухито
Церемонија на затворање 5 септември 2021 година
Олимписки оган Јуи Камиџи
Карин Морисаки
Шунсуке Учида
Стадион Јапонски национален стадион
Сајт олимписки игри.com/toky... (анг.) (фр.) (ч.) (кор.) (сп.) (хинди) (јап.)
olympics.com/ru/s... (руски)
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Летните параолимписки игри 2020 (официјално XVI летни параолимписки игри ) се одржуваат во 2021 година (првично планирани за 2020 година, но пандемијата COVID-19 го принуди МОК да ги одложи игрите за 2021 година) во Токио, Јапонија . Натпреварот ќе се одржи на истите терени кои претходно беа користени за Летните олимписки игри 2020 година .

Програмата на Игрите вклучува натпревари во бадминтон и теквондо , кои ќе го заменат едрењето и една од дисциплините на параолимпискиот фудбал .

На 20 март 2021 година, стана познато дека странските навивачи нема да бидат примени на Олимписките и Параолимписките игри во Токио. [1]

Локација

Градот кој ќе биде домаќин на Летните олимписки и параолимписки игри беше објавен на 7 септември 2013 година во Буенос Аирес .

Резултати од гласањето
Градот Земјата 1. коло Додадете. 2. коло
Токио Јапонија 42 - 60
Истанбул Турција 26 49 36
Мадрид Шпанија 26 45 -

Учесници

Учеснички национални параолимписки комитети

Календар за натпревари

Прелиминарниот распоред беше објавен на 19 октомври 2018 година [2] . Конечниот возен ред беше објавен на 13 август 2019 година [3] [4] .

Оригиналниот распоред беше извлечен од 25 август до 10 септември 2020 година. За да се одложат Параолимписките игри за 2021 година, сите настани беа одложени за 364 дена (еден ден помалку од цела година за да се задржат истите денови во неделата). Нов распоред од август 24 до 5 септември 2021 година [5] .

00 Свеченото отворање 00 Квалификација на натпреварот 00 Финале на натпреварот 00 Церемонија на затворање
август / септември 2021 година 24 25 26 27 28 29 триесет 31 еден 2 3 4 5 Медали
IPC логото црно (2004) .svg церемонии 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000
Пиктограм за стрелаштво (Параолимпијада) .svg Стрелаштво еден еден 2 2 еден еден еден 9
Атлетски пиктограм (Параолимпијада) .svg атлетика тринаесет шеснаесет деветнаесет 17 21 17 осумнаесет осумнаесет 24 5 168
Пиктограм за бадминтон во инвалидска количка (Параолимпијада) .svg Бадминтон 7 7 14
Boccia pictogram (Paralympics).svg Бочче 4 3 7
Велоспорт Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Дорога 19 6 5 4 51
Cycling (track) pictogram (Paralympics).svg Дорожка 4 5 5 3
Equestrian Dressage pictogram (Paralympics).svg Верховая езда 3 2 1 5 11
Football 5-a-side pictogram (Paralympics).svg Футбол (по 5 человек) 1 1
Goalball pictogram (Paralympics).svg Голбол 2 2
Judo pictogram (Paralympics).svg Дзюдо 4 4 5 13
Paracanoe pictogram (Paralympics).svg Гребля на байдарках и каноэ 4 5 9
Triathlon pictogram (Paralympics).svg Триатлон 4 4 8
Powerlifting pictogram (Paralympics).svg Пауэрлифтинг 4 4 4 4 4 20
Rowing pictogram (Paralympics).svg Академическая гребля 4 4
Shooting pictogram (Paralympics).svg Стрельба 3 2 2 1 2 2 1 13
Sitting volleyball pictogram (Paralympics).svg Волейбол сидя 1 1 2
Swimming pictogram (Paralympics).svg Плавание 16 14 14 14 13 15 14 15 15 16 146
Table tennis pictogram (Paralympics).svg Настольный теннис 5 8 8 5 5 31
Taekwondo pictogram (Paralympics).svg Тхэквондо 2 2 2 6
Wheelchair basketball pictogram (Paralympics).svg Баскетбол на колясках 1 1 2
Wheelchair fencing pictogram (Paralympics).svg Фехтование сидя 4 4 2 4 2 16
Wheelchair rugby pictogram (Paralympics).svg Регби сидя 1 1
Wheelchair tennis pictogram (Paralympics).svg Теннис на инвалидных колясках 1 1 2 2 6
Медали 24 30 44 55 62 54 58 45 48 56 49 15 539
Август / Сентябрь 2021 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5

Медальный зачёт

В таблице указана первая десятка стран по количеству золотых медалей. В случае одинакового количества золотых медалей места распределены по количеству серебряных медалей.

Жирным выделено наибольшее количество медалей в своей категории; страна-организатор также выделена.

Logo of the International Paralympic Committee 2019.svg Общее количество медалей Всего
Место Страна Золото Серебро Бронза
1 Flag of the People's Republic of China.svg Китай 96 60 51 207
2 Flag of the United Kingdom.svg Великобритания 41 38 45 124
3 Flag of the United States.svg США 37 36 31 104
4 Russian Paralympic Committee flag (2021).svg ПКР 36 33 49 118
5 Flag of the Netherlands.svg Нидерланды 25 17 17 59
6 Flag of Ukraine.svg Украина 24 47 27 98
7 Flag of Brazil.svg Бразилия 22 20 30 72
8 Flag of Australia.svg Австралия 21 29 30 80
9 Flag of Italy.svg Италия 14 29 26 69
10 Flag of Azerbaijan.svg Азербайджан 14 1 4 19
Всего 539 540 589 1668

См. также

Примечания

  1. На летней Олимпиаде в Токио не примут иностранных зрителей . Русская служба Би-би-си (20 марта 2021).
  2. Tokyo 2020 Unveils Paralympic Competition Schedule (англ.) (недоступная ссылка) . tokyo2020.org (19 October 2018). Дата обращения: 11 октября 2019. Архивировано 23 марта 2019 года.
  3. Paralympic Competition Schedule (англ.) . tokyo2020.org (13 August 2019). Дата обращения: 11 октября 2019.
  4. Tokyo 2020 Paralympic Games schedule announced (англ.) . tokyo2020.org (13 August 2019). Дата обращения: 11 октября 2019.
  5. Ingle, Sean. Tokyo Olympics to start in July 2021 after coronavirus rescheduling (англ.) . The Guardian (30 March 2020). Дата обращения: 30 марта 2020.