Либерија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Република Либерија
Англиски Република Либерија
Знаме Грб
Знаме Грб
Мото : „Љубовта кон слободата не донесе овде“
Химна : Поздрав, Либерија, здраво! "
Либерија на мапата на светот
Либерија на мапата на светот
Врз основа 26 јули 1847 година
Официјален јазик Англиски
Капитал Монровија
Најголемиот град Монровија
Форма на владеење претседателска република [1]
Претседателот Џорџ Веа
Заменик претседател Скапоцен камен Тејлор
Територија
• Вкупно 111.369 km² ( 102- ро во светот )
•% водена површина. еден %
Популација
• Оценка 4.294.000 луѓе ( 132. )
Густина 38 лица / km²
БДП ( ППП )
• Вкупно (2019) 6.330 милијарди [2] долари. ( 163d )
• По глава 1418 [2] САД $. ( 180-ти )
БДП (номинален)
• Вкупно (2019) 3248000000 [2] долари. ( 156. )
• По глава 728 $ [2] ( 177-ми )
HDI (2020) 0,480 [3] ( ниско ; 175 место )
Валута либериски долар
Интернет домен .lr
ISO код ЛР
Код на МОК ЛБР
Телефонски код +231
Временски зони UTC + 0
Автомобилски сообраќај десно[4]
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Либерија ( англиски Liberia [laɪˈbɪəɹɪə] ), официјално - Република Либерија ( англиска Република Либерија ) - држава во Западна Африка . Ги дели границите со Сиера Леоне на запад, Гвинеја на север, Брегот на Слоновата Коска на исток. Главен град е Монровија .

Официјален јазик е англискиот. Монетарната единица е либерискиот долар [5] .

Земјата доживеа државен удар на 12 април 1980 година, период на воена диктатура на наредникот Семјуел До во 1980-1989 година и две граѓански војни кои следеа по овој период: во 1989-1996 и во 1999-2003 година , кои донесоа стотици и илјадници жртви, како и катастрофално влијание врз економијата на земјата .

Либерија е најсиромашната земја во Западна Африка и трета по големина земја во светот. Покрај тоа, Либерија има стапка на невработеност од 85% од населението. Оваа стапка на невработеност е една од највисоките во светот [6] .

Етимологија

Во 1822 година, на земјите стекнати во Африка, Соединетите Држави основаа колонија - независна држава на слободно родени и ослободени Афроамериканци и во 1824 година ја нарекоа „Либерија“ (од латински liber - „слободна, независна“). Поранешните робови и потомци на робови, откако ја основале Либерија, се сметале себеси за „Американци“ и почнале да ги робуваат и продаваат домородците на домородните племиња, прогласувајќи ги за луѓе од трета класа. Во 1847 година била прогласена Република Либерија[7] .

Приказна

Домородните племиња 1200-1800 година

Европска карта на Негроланд и Гвинеја, 1736 година

Антрополошките и археолошките истражувања покажуваат дека територијата на Либерија била населена најмалку од 12 век.

Народите што зборуваат менде се преселија на запад, принудувајќи многу мали етнички групи да се движат на југ кон Атлантскиот Океан . Деи, Баса ,Кру , Гола и Киси биле меѓу првите доселеници [8] . Овој прилив се интензивираше со почетокот на опаѓањето на Западносуданската империја Мали во 1375 година и Империјата Сонгај во 1591 година. Покрај тоа, внатрешноста била подложена на опустинување, а нивните жители биле принудени да се преселат во повлажни крајбрежни области. Овие доселеници донесоа вештини за предење на памук, ткаење , топење на железо, одгледување ориз и сорго и општествено-политички институции од империјата Мали и Сонгај . [9]

Набргу по освојувањето на регионот од племето Мане [en] (поранешни воини на Малиската империја ), Ваи мигрирале во регионот Гранд Кејп Маунт . Ваи беа дел од империјата Мали , но беа принудени да мигрираат во крајбрежните области кога империјата се распадна во 14 век. Кру народите се спротивставиле на приливот на Ваи на нивната територија. Алијансата Мане и Кру го запреа нивното напредување, но Ваи останаа во областа Гранд Кејп Маунт (каде што моментално се наоѓа градот Робертспорт ).

Населението на приморската зона градеше кануа и тргуваше со другите жители на Западна Африка од Зеленортските Острови до територијата на модерна Гана . Подоцна, европските трговци почнаа да тргуваат со локалното население, кревајќи ги своите кануа на бродот. Првично, Крис разменуваа само стоки со Европејците, но подоцна тие активно учествуваа во африканската трговија со робови .

Кру ги напушти своите територии за да работи како платени работници на плантажи и градежништво. Некои од нив дури работеа и на изградбата на Суецкиот и Панамскиот канал.

Друга етничка група во регионот беа rowbo [en] . Како резултат на освојувањето, веслачите Мане биле принудени да се преселат на делот од брегот кој подоцна ќе стане Либерија.

Помеѓу 1461 и крајот на 17 век, португалски, холандски и британски трговци управувале со трговски пунктови во денешна Либерија. Португалците го нарекоа овој регион Коста да Пимента (Брег на бибер), подоцна преведен како брег на жито поради изобилството на зрната пиперка Мелегета .

Имигранти од САД

Историјата на државноста на Либерија започнува со доаѓањето на првите црни американски доселеници - Американско-Либеријци , како што се нарекувале себеси, во Африка - на чиј брег основале во 1822 година колонија на слободни обоени луѓе “ под покровителство на Американското здружение за колонизација . По договор со водачите на локалните племиња, доселениците се здобија со територии од повеќе од 13 илјади km² - за стоки во вредност од 50 американски долари.

Во 1824 година, оваа колонија го добила името Либерија, а нејзиниот устав бил усвоен. До 1828 година, доселениците го зазедоа целиот брег на модерна Либерија (долг околу 500 километри), а потоа окупираа и делови од брегот на модерната Сиера Леоне и Брегот на Слоновата Коска .

На 26 јули 1847 година, американските доселеници ја прогласија независноста на Република Либерија. Доселениците го сметале континентот од кој нивните предци биле земени во ропство како „ветената земја“, но не се обиделе да се приклучат на африканската заедница. Пристигнувајќи во Африка, тие се нарекуваа Американци и, и домородните жители и британските колонијални власти на соседна Сиера Леоне, се сметаа токму за Американци. Симболите на нивната држава (знаме, мото и печат), како и избраната форма на владеење, го одразуваа американското минато на Американско-либеријците.

Религијата, обичаите и социокултурните стандарди на Американско-Либеријците се засноваа на традициите на предвоениот американски југ . Меѓусебната недоверба и непријателство меѓу крајбрежните Американци и домородните луѓе од внатрешноста на земјата доведе до континуирани обиди низ историјата на земјата (прилично успешни) на американско-либериското малцинство да доминира со локалните црнци, кои тие ги сметаа за варвари и луѓе од најниската класа.

Основањето на Либерија беше спонзорирано од приватни американски групи, главно Американското здружение за колонизација, а земјата исто така доби неформална поддршка од американската влада [10] . Владата на Либерија беше моделирана по американската влада и беше демократска по форма, но не секогаш во суштина. [ извор неодреден 1439 дена ] . По 1877 година, Партијата на Вистинските Вигс ја монополизирала власта во земјата и сите важни позиции им припаѓале на членовите на оваа партија.

Три проблеми со кои се соочуваат властите на Либерија - територијалните конфликти со соседните колонијални сили, Велика Британија и Франција , непријателствата меѓу доселениците и локалните жители и заканата од финансиска неликвидност, го доведоа во прашање суверенитетот на земјата. Либерија ја задржа својата независност за време на колонијалната поделба на Африка , но кон крајот на 19 и почетокот на 20 век загуби значителен дел од територијата што претходно ја окупираше, а која беше анектирана од Британија и Франција. Во 1911 година, границите на Либерија со британските и француските колонии беа официјално воспоставени долж реките Мано и Кавали. Економскиот развој кон крајот на 19 век беше ограничен од недостаток на пазари за либериски стоки и должнички обврски за низа заеми, чие плаќање ја исцрпи економијата.

На почетокот на Првата светска војна, Либерија ја прогласи својата неутралност, надевајќи се дека ќе ги одржи трговските односи со Германија, која до 1914 година изнесуваше повеќе од половина од надворешно трговскиот промет на Либерија. Сепак, блокадата на поморските трговски патишта наметната од земјите на Антантата ја лиши Либерија од овој најважен трговски партнер. Речиси целосно запре увозот на произведена стока, а се појавија сериозни тешкотии со храната.

Значајни настани од средината на 20 век

Во 1926 година, американските корпорации и дадоа на Либерија голем заем од 5 милиони американски долари.

Во 1930-тите, Либерија беше обвинета за соучесништво во трговијата со робови, бидејќи се сметаше дека дозволува регрутирање на работна сила во Либерија за плантажи во Екваторијална Гвинеја и Габон; регрутираните работници биле малтретирани и практично во положба на робови. Овие обвинувања го принудија тогашниот претседател Чарлс Кинг да поднесе оставка, а Британија дури го покрена прашањето за воспоставување старателство над Либерија. Комисијата на Лигата на нациите ги потврди главните точки на обвинувањата.

По избувнувањето на Втората светска војна, Либерија повторно прогласи неутралност, но нејзината територија беше искористена за трансфер на американските трупи во Северна Африка. Во 1944 година, Либерија официјално и објави војна на Германија .

По Втората светска војна, САД и дадоа заеми на Либерија, а Либерија набрзо стана главен извозник на гума и железна руда. Во 1971 година, почина претседателот Вилијам Табман , кој беше на оваа функција пет мандати, а неговото место го зазеде Вилијам Толберт, кој беше во статус на потпретседател 19 години. Продолжувајќи ја надворешната политика на неговиот претходник, Толберт одржуваше блиски врски со Соединетите држави, но во исто време се обиде да ја зголеми улогата на Либерија во африканските работи, се спротивстави на апартхејдот , истовремено подобрувајќи ги односите со социјалистичките земји. Неговите економски реформи доведоа до некои позитивни последици, но корупцијата и лошото владеење ги неутрализираа. Во 1970-тите, се разви политичкото противење на Толберт, а влошената економска ситуација доведе до зголемување на социјалната тензија. Цените се зголемија, а тоа доведе до бројни „немири со ориз“. Најголемиот од нив се случи во април 1979 година, кога претседателот Толберт нареди отворен оган врз толпата што бунтуваше, што на крајот доведе до немири и генерален штрајк.

Државниот удар на Семјуел До во 1980 година

На 12 април 1980 година во Либерија се случи државен удар. Претседателот на Републиката Вилијам Толберт беше убиен, неговите соработници беа егзекутирани, власта во земјата ја зазеде наредникот Семјуел До , претставник на племето Крејн, кој го презеде чинот генерал. Ако на почетокот промената на власта беше сфатена позитивно од граѓаните, тогаш постојаните напори на Семјуел До да ја зајакне својата моќ и континуираниот економски пад доведоа до пад на неговата популарност и цела низа неуспешни воени удари. Во 1985 година, Либерија формално се врати во цивилна управа, на изборите во октомври официјално победи Семјуел До, кој претходно си одреди една година да ја исполни прогласената минимална возраст од 35 години за претседателот и изврши широко распространета измама и местење; сепак, според независните анкети, кандидатот на опозицијата победи со околу 80 отсто од гласовите. На 12 ноември 1985 година, имаше неуспешен обид за државен удар, искористен од претседателот како изговор за да се победи секое несогласување. Во текот на репресиите што следеа, загинаа околу 1,5 илјади луѓе, главно цивили.

Веќе на 3 мај 1986 година, во говор на телевизија, С. Дау рече дека економијата на земјата е на работ на колапс. Претставници на САД беа поканети во клучните министерства и финансиски организации на „заедничко одлучување“.

До беше убиен во септември 1990 година од теренскиот командант принцот Џонсон , кој го одвел во една од зградите на најголемото пристаниште во Западна Африка (Freeport), а потоа брутално го убиле - прво му ги скршиле рацете, потоа му го кастрирале, му го отсекле увото и го принудиле да јаде, а потоа да го убијат, а во исто време се снимаше, кое потоа беше претставено на целиот свет (во 2007 година Џонсон ја доби функцијата сенатор во владата на Елен Џонсон Серлиф - првата жена претседател во Африка, и во 2011 година тој неуспешно се кандидираше за претседател на земјата, откако доби само околу 12% од гласовите).

Граѓански војни 1989-2003 година

Во раните 90-ти, во земјата се случи конфликт од големи размери, во кој учествуваа неколку фракции, поделени по етничка линија. Соседните држави беа вклучени во конфликтот, поддржувајќи различни групи од различни причини; особено, во првата фаза од војната, групата на Чарлс Тејлор беше поддржана од соседните земји Буркина Фасо и Брегот на Слоновата Коска , од далечните земји Того и Либија . Како резултат на тоа, земјите-противници на овие држави ги поддржаа противниците на Тејлор. За соседна Сиера Леоне, ова доведе до избувнување на граѓанска војна на нејзината територија, на која Тејлор направи значителни напори, де факто станувајќи основач на Обединетиот револуционерен фронт . Воените операции се водеа со голема суровост, масовно се користеше тортура. Според најконзервативните проценки, војната предизвика повеќе од половина милион бегалци да се преселат во соседните земји. Резултатот од првиот круг беше потпишувањето на мировниот договор и изборот на претседател на Републиката во 1997 година, на кој победи Чарлс Тејлор. Меѓународната заедница избра да ги игнорира изборните измами и масовното насилство врз опозицијата.

После проведения выборов противники Чарльза Тейлора организовали маломасштабную повстанческую войну, несколько раз вторгались на территорию Либерии из сопредельных стран. В 2002 году при активной помощи и поддержке гвинейского президента Лансаны Конте было создано крупное оппозиционное движение ЛУРД, которое после полуторалетней военной кампании сумело низложить Тейлора и изгнать его из страны.

Переходное правительство и выборы

На президентских выборах, прошедших в 2005 году, фаворитом считался известный футболист Джордж Веа , выигравший первый раунд с незначительным перевесом, однако победу во втором раунде одержала выпускница Гарварда , бывшая сотрудница Всемирного банка и многих других международных финансовых институтов, министр финансов в правительстве Чарльза Тейлора — Элен Джонсон-Серлиф .

Президентство Элен Джонсон-Серлиф

Официально объявлено о её победе на выборах было 23 ноября 2005 года. Она является первой женщиной-президентом африканской страны. Бывшая министр финансов Либерии Эллен Джонсон-Серлиф одержала победу на выборах президента страны. Согласно результатам, оглашённым 23 ноября избирательной комиссией, во втором туре президентских выборов она получила 59,4 процента голосов.

Экстрадиция Чарльза Тейлора и процесс над ним

4 декабря 2003 года Интерпол выдал ордер на арест Чарльза Тейлора по обвинению в преступлениях против человечности и нарушении Женевской Конвенции 1949 года. Его имя было помещено в список самых разыскиваемых преступников. Нигерия, где в это время находился Чарльз Тейлор, отказалась подчиниться, но согласилась передать его Либерии в случае получения запроса от президента страны. 17 марта 2006 года такой запрос был получен. 25 марта Нигерия согласилась лишь освободить его, чтобы он смог предстать перед судом в Сьерра-Леоне. Через три дня Тейлор исчез с морской виллы Калабар (Нигерия), где он содержался в изгнании, но 29 марта он был пойман при попытке пересечения границы с Камеруном на автомобиле с нигерийскими дипломатическими номерами. Оттуда он был доставлен сначала в Либерию, а затем в Сьерра-Леоне, где ему были предъявлены обвинения. Вскоре было достигнуто соглашение о передаче Тейлора Специальному суду по Сьерра-Леоне , 26 апреля 2012 года признавшего Чарльза Тейлора виновным по 11 пунктам обвинения, включавшим преступления против человечности, нарушения Женевской конвенции и других международных законов. 30 мая 2012 он был приговорён к 50 годам тюремного заключения.

География

Топографическая карта Либерии

Либерия находится на побережье Атлантического океана в Западной Африке. Граничит с тремя государствами — Гвинеей (563 км) — на севере, со Сьерра-Леоне (306 км) на северо-западе и Кот-д'Ивуаром (716 км) — на востоке. Береговая линия составляет 579 км.

Большая часть территории — это прибрежные равнины с невысокими горами, самая высокая точка — гора Маунт-Вутеве высотой 1380 м. Леса занимают 18 % территории.

Климат экваториальный , жаркий, с мая по октябрь идут тропические дожди. Осадков выпадает 5000 мм на побережье и 1500 мм в глубинных районах. Средняя температура примерно +25 °C.

Полезные ископаемые

Недра страны содержат запасы железной руды, алмазов, золота.

Внутренние реки

Главные реки — Мано , Лоффа , Сент-Пол .

Растительность

Треть территории покрыта лесами (пальмы, гевея , ценные тропические породы деревьев); на востоке — саванна с акацией и баобабом .

Животный мир

Фауна представлена в Либерии достаточно широко: карликовые гиппопотамы, шимпанзе , слоны , буйволы .

Внешняя политика

Население

Возрастно-половая пирамида населения Либерии на 2020 год

Численность населения — 5,1 млн [11] (оценка на июль 2020).

Годовой прирост — 2,71 %.

Рождаемость — 38,1 на 1000 (уровень фертильности — 5,24 рождений на женщину).

Смертность — 10,9 на 1000.

Иммиграция (возвращение беженцев) — 0,6 на 1000.

Младенческая смертность — 76,4 умерших на 1000 новорождённых.

Средняя продолжительность жизни — 55 лет для мужчин, 58 лет для женщин.

Заражённость вирусом иммунодефицита (ВИЧ) — 1,7 % (оценка 2007 года).

Городское население — 52,1 % (в 2020).

Этнический состав: негры-аборигены ( кпелле , басса , дан и др. ) — 95 %, потомки негров из США ( америко-либерийцы ) — 2,5 %, потомки негров из стран Карибского моря — 2,5 %.

Языки: английский (официальный) — владеют около 20 %, остальные говорят на примерно 20 группах аборигенных языков, в основном, не имеющих письменности.

Грамотность — 73 % мужчин, 41 % женщин (оценка 2003 года).

Религия

Религии: христиане — 85 %, мусульмане — 12 %, аборигенные культы — 1,5 %, бахаи , индуисты , сикхи , буддисты . При этом половину христиан Либерии составляют приверженцы афро-христианских синкретических течений и сект.

Крупными традиционными христианскими конфессиями являются пятидесятники (свыше 200 тыс.), методисты (181 тыс.) и католики (150 тыс.).

Политическая структура

8 ноября 2005 года в стране начались первые после 14-летней гражданской войны президентские выборы. На пост главы государства претендовали бывший футболист Джордж Веа ( англ. George Weah ) и бывший министр финансов правительства Чарльза Тейлора Эллен Джонсон-Серлиф . За ходом выборов следили несколько тысяч международных наблюдателей, а безопасность обеспечивали около 15 тысяч миротворцев ООН и трёх тысяч либерийских полицейских, набранных на службу неделей ранее. 23 ноября 2005 года Эллен Джонсон-Серлиф одержала победу и стала первой в истории Африки женщиной, избранной на пост главы государства . Согласно опубликованным избирательной комиссией результатам, во втором туре президентских выборов она получила 59,4 % голосов, Джордж Веа получил 40,6 % голосов [ источник не указан 1424 дня ] .

В декабре 2017 года президентом был избран Джордж Веа [12] [13] . В январе 2018 года Джордж Веа вступил в должность президента Либерии.

Согласно Economist Intelligence Unit страна в 2018 была классифицирована по индексу демократии как гибридный режим [14] .

Экономика

Экономика и инфраструктура Либерии сильно пострадали в результате гражданской войны. Сейчас страна является одним из самых бедных государств мира. ВВП на душу населения в 2008 году — 500 долларов (226-е место в мире, этот показатель ниже только в Бурунди , Демократической республике Конго и Зимбабве ). Около 80 % населения живут ниже уровня экономически обоснованной черты бедности.

Традиционно одной из крупнейших статей доходов являются пошлины за использование либерийского флага торговыми судами других государств .

Страна обладает крупными минеральными (большие запасы железной руды , есть россыпи золота , алмазов , редкоземельных элементов ), сельскохозяйственными, лесными, гидроэнергетическими ресурсами.

Однако даже до гражданской войны основными экспортными товарами Либерии были сырая древесина и каучук , а также железная руда. На экспорт также производились кофе и какао . Эти товары экспортируются и сейчас (а также алмазы).

В 2017 году экспорт из Либерии составлял 260,6 млн долл., импорт — 1,17 млрд долл.

Основные покупатели либерийских товаров — Германия 36,2 %, Эсватини 14,2 %, ОАЭ 8,8 %, США 6,8 %, Индонезия 4,7 %.

Основные поставщики импорта — Сингапур 29,8 %, Китай 24,4 %, Южная Корея 24,5 %, Япония 9,4 %.

Входит в международную организацию стран АКТ .

Административное деление

Либерия делится на 15 графств ( округов , англ. counties ), а те, в свою очередь, на 53 округа ( района ).

СМИ

Государственная телерадиокомпания — LBS ( Liberia Broadcasting System — «Либерийская вещательная система»), включает в себя одноимённый телеканал и одноимённую радиостанцию.

Примечания

 1. Атлас мира: Максимально подробная информация / Руководители проекта: А. Н. Бушнев, А. П. Притворов. — Москва: АСТ, 2017. — С. 62. — 96 с. — ISBN 978-5-17-10261-4.
 2. 1 2 3 4 World Economic Outlook Database, October 2019 – Report for Selected Countries and Subjects (англ.) .International Monetary Fund (IMF) (11 October 2019). Дата обращения: 13 марта 2020.
 3. Human Development Indices and Indicators (англ.) . Программа развития ООН . — Доклад о человеческом развитии на сайте Программы развития ООН. Дата обращения: 15 декабря 2020.
 4. http://chartsbin.com/view/edr
 5. ЛИБЕРИЯ / Смирнов Е. Г., Климанова О. А. и др. // Лас-Тунас — Ломонос. — М. : Большая российская энциклопедия, 2010. — С. 382—387. — ( Большая российская энциклопедия : [в 35 т.] / гл. ред. Ю. С. Осипов ; 2004—2017, т. 17). — ISBN 978-5-85270-350-7 .
 6. COUNTRY COMPARISON :: UNEMPLOYMENT RATE . Всемирная книга фактов ЦРУ . Дата обращения: 23 ноября 2020.
 7. Поспелов, 2002 , с. 241.
 8. Runn-Marcos, KT Kolleholon, B. Ngovo, p. 5
 9. Runn-Marcos, KT Kolleholon, B. Ngovo, p. 6
 10. Flint, John E. The Cambridge history of Africa: from c.1790 to c.1870 Cambridge University Press (1976) pg 184—199
 11. CIA World Factbook
 12. Liberia country profile (англ.) , BBC News (31 December 2017). Дата обращения 14 января 2018.
 13. Александр Обносов. Веа: играй в футбол – станешь президентом Легендарный футболист Веа стал президентом Либерии . АО «Газета.Ru » (29.12.2017). Дата обращения: 23 ноября 2020.
 14. Democracy Index 2018: Me too? Political participation, protest and democracy . The Economist Intelligence Unit (The EIU) . Дата обращения: 25 января 2019.

Литература

Ссылки