Либан

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Либанска Република
الجمهوریة اللبنانیة
ал-Џумхурија ал Лубнанија
Знаме Грб
Знаме Грб
Химна : „Национална либанска химна“
Либан (правописна проекција) .svg
Датум на независност 22 ноември 1943 година (од Франција )
официјалните јазици Арапски
Капитал Бејрут
Најголемите градови Бејрут , Сајда , Баабда , Набатија , Захла
Форма на владеење парламентарна република [1]
Претседателот Мишел Аун
премиер Хасан Диаб
претседател на Народното собрание Набих Бери
држава религијата секуларна држава
Територија
• Вкупно 10 452 km² ( 161-во во светот )
•% водена површина. 1.6
Популација
• Оценка 6.856.021 [2] лице . ( 107 [3] -д)
Густина 404 луѓе / km²
БДП ( ППП )
• Вкупно (2018) 109 493 000 000 [4] долари ( 89 минути )
• По глава 15 962 [4] УСД ( 85 минути )
БДП (номинален)
• Вкупно (2018) 54,961 милијарди [4] долари ( 79 минути )
• По глава 8013 $ [4] ( 74-ти )
HDI (2019) 0,730 [5] ( високо ; 93-то место )
Имиња на жители либански, либански
Валута либанска фунта
( LBP, 422 )
Интернет домен .lb
ISO код ЛБ
Код на МОК ЛБН
Телефонски код +961
Временска зона EET ( UTC + 2 , UTC + 3 во лето )
Автомобилски сообраќај десно[6]
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Либан ( арапски : لبنان , Lubnan ), официјалното име е Либанска Република ( арапски : الجمهورية اللبنانية ; al-Jumhuri'iyya al-Lubnaniyya ), е држава на Блискиот Исток , која се наоѓа во медитеранскиот планински регион на источниот брег . На исток и север се граничи со Сирија , на југ со Израел .

Населението на Либан е над 6 милиони луѓе [7] . Републиката се издвојува во арапскиот свет по својата извонредна религиозна различност. Либан има посебен политички систем, таканаречен конфесионализам, кој подразбира организирање на државната власт во согласност со поделбата на општеството на верски заедници.

Пред граѓанската војна од 1975-1990 година, Либан беше просперитетна држава, финансиски и банкарски главен град на арапскиот свет со претежно христијанско население, за што го доби неофицијалното име „БлискоисточнаШвајцарија “. Либан е исто така популарен меѓу туристите. По завршувањето на војната започна економското закрепнување.

Во Либан се наоѓа еден од најстарите градови - Баалбек со познатиот Трилитон Баалбек .

Етимологија

Името е дадено на планинскиот венец Либан , кој минува низ земјата долж брегот на Средоземното Море. Името на гребенот, пак, доаѓа од античкиот семитски лабан („бел“) - неговите релативно високи врвови се покриени со снег во зима[8] .

Географија

Карта на Либан

Либан се наоѓа на Блискиот Исток . На запад го мие Средоземното Море , крајбрежјето е 225 км . На север и исток се граничи со Сирија , на југ со Израел . Сириско-либанската граница е долга 375 километри, либанско-израелската граница е долга 79 километри. Мал дел од границата на Либан со Голанската висорамнина ( Фармите Шебаа ), анектирана од Израел, е спорна територија.

Вкупната површина на Либан е 10452 km². Според големината, земјата е 161-ва во светот . Поголемиот дел од Либан е планински , освен долината Бека на североисток и тесниот дел од север-југ на рамничарско подрачје покрај морето. Крајбрежниот Либан е одделен од источните региони со планинските масиви Либан и Антилибан . Во Либан има наоѓалишта на варовник , железна руда и наоѓалишта на сол . Либан е богат со водни ресурси. Реката Литани е главниот извор на вода за јужен Либан. Но, во земјава нема пловни реки.

Либан од вселената

Клима

Либан има медитеранска клима . Во крајбрежните региони, зимите се генерално свежи, а летата се влажни и топли. Во зима, на планините, температурата се спушта под 0 °, можен е снег . Иако просечните годишни врнежи во Либан се многу повисоки отколку во соседните земји, на североисток преовладува сува клима, бидејќи планините го блокираат протокот на влажен воздух од морето. Чести се бури од песок и прашина.

Во антички Либан, шумите на либанскиот кедар , кои станаа симбол на земјата, се зголемија во огромен број. Со векови, дрвјата се сечат без повторно садење како главен материјал во бродоградбата. Ова доведе до фактот дека до 20 век само изолирани острови со зеленило останаа на местото на најбогатите шуми.

Флора

Флората на Либан се состои од приближно 2200-2400 видови[9] . Во него нема ендемични семејства , бројот на ендемични родови е мал, а ендемските видови се поврзани со млада прогресивна специјација кај полиморфните родови. Во флората на Либан доминира медитеранскиот флористички елемент со незначителен примеси на иранско-турански видови.

Вегетацијата на Либан (како главно планинска земја) има појасен карактер. Долниот појас е претставен на варовнички карпи со типичните медитерански макии . Во него доминира европската маслинка ( Olea europaea ). На север, во регионот на Триполи , се искачува на 600-800 m abs. висина, а на исток по падините на Хермон достигнува 700 m abs. ч. Заедно со маслиново најде олеандер (Nerium олеандер), зимзелени дабови - Quercus lusitanica (Quercus lusitanica), Quercus Calliprinos (Quercus calliprinos), даб tavorsky ( Quercus ithaburensis ), грмушки - Дафне maslinopodobny ( Дафне oleoides ), цреша ничкум ( Prunus ничкум ), Розмари officinalis (Розмаринус officinalis) и билки - Лавандула stoechas (Лавандула stoechas), Dorycnium hirsutum , cytinus жолта (cytinus hypocistis), thoroughwax грмушки (Bupleurum fruticosum), glinus lyadvenetsevidny ( Glynus lotoides ), sharovnitsa аналгетик ( Clobularia alupum ), Pastinaca teretiuscula , Turgeniopsis foeniculaea , итн.

Следниот е шумскиот појас на Либан, кој се протега од височини од 600-800 m до 2300-2400 m апс. високи, добро изразени во централниот дел на земјата, каде што преовладуваат песочниците . Вегетацијата на песочниците е сериозно нарушена со сеча и напасување на добиток. Најголема штета предизвикуваат козите , кои не се толку тревопасни животни колку што се животни што јадат дрво. На надморска височина од 1300 до 2000 m, во мал број се зачувани ретки насади на величествено дрво, како што е либанскиот кедар ( Cedrus libani ), од кои најдоброто е во долината Бшера на надморска височина од 1520 m.

Во шумската зона има и Platanus orientalis (Platanus orientalis), јавор сириски ( the Acer syriacum ), Fraxinus Ornus (Fraxinus ornus) и четинари - алепо бор (Pinus halepensis), Pinus brutia (Pinus brutia), чемпрес зимзелен ( Cvirensupressus). ), ела циликија ( Abies cilicica ), смрека - во Либан , бодликава смрека ( Juniperus oxycedrus ) и смрдлива смрека ( Juniperus foetidissima ) и на Хермон - висока смрека ( Juniperus excelsa ). Погоре, смреките слични на дрво се заменуваат со смрека од друпе ( Juniperus drupacea ). Во шумите, папратите не се невообичаени, од кои најинтересни се чудните Pteris arguta и Pteris longifolia и грмушки од теснолистен чај од врба ( Chamerion angustifolium ).

Најмалку проучениот појас на алпска алпска вегетација започнува на надморска височина од 2300-2400 m. Постојат расте рододендрон ponticum (рододендрон ponticum), Selaginella Selaginella denticulate , Carex sylvatica (Carex sylvatica) и други Северно и арктоалски растенија: saxifrage (Saxifraga), анемона (Anemone), buttercup (Ranunculus), Krupka (централа) (Draba ) , гентиан ( Гентијана ).

Во многу посувите планини на Анти-Либан, вегетацијата е посиромашна, листопадните видови се речиси отсутни, а од четинарите има само либански кедар ( Cedrus libani ) и камена смрека ( Juniperus drupacea ). Во долната зона тука и таму растат еднини зимзелени дабови и палестински ф'стаци ( Pistacia palaesina ), а понекогаш има пустинско-степски групи на бодликава црна точка во облик на перница ( Poterium spinosum ).

Културните растенија во Либан се малку на број. Ова е главно пченица и јачмен , само цитрус и други овошни видови , грозје , смокви ( Ficus carica ) и маслинки се одгледуваат на брегот на Медитеранот.

Историја

Антички Либан

Појавата на првите населби на територијата на современиот Либан датира од 6 милениум п.н.е. НС. Во околината на Библос, археолозите открија остатоци од праисториски колиби и примитивни алатки. Некои предмети за домаќинството укажуваат на постоење овде на логори на рибарски племиња од неолитот уште во 8 - ми - 7 - ми милениуми п.н.е. НС.

Либан стана родно место на Феникија , развиена поморска трговска држава која се протега по должината на медитеранскиот брег . Феничаните му ја дале на светот првата азбука . Феникија процветала во 1200-800 п.н.е. НС. Во VI век п.н.е. НС. Феникија потпаднала под власт на Персијците на чело со Кир Велики . Во 332 п.н.е. НС. Александар Македонски направи поход против Феникија, уништувајќи го нејзиниот најголем град - Тир . Со распадот на Македонската империја, Либан станал дел од Кралството на Селевкидите , а на крајот на I век п.н.е. НС. - Римската империја .

За време на периодот на арапските освојувања и воспоставувањето на Калифатот , исламот продира во Либан. Во XII век, Либан станал дел од Кралството Ерусалим на крстоносците . Во 1261 година, крстоносците биле протерани од Либан од Турците Мамлуци , а Либан бил дел од Мамлучкиот Египет до 1516 година. Во 1517 година, султанот Селим I ја припоил оваа територија кон Отоманската империја . Емирите на династијата Шехаб владееле со Либан од 1697 до 1842 година.

Француски мандат

Територијата на Либан (како дел од Голема Сирија) била дел од Отоманската империја повеќе од 400 години. По поразот на Турција во Првата светска војна и распадот на Отоманската империја, територијата на Голема Сирија во 1918 година била окупирана од британските сили под команда на генералот Аленби. Последователно, со договорот Сајкс-Пико од 1916 година помеѓу земјите на Антантата , територијата на Сирија беше префрлена на Франција , а администрацијата беше легализирана во форма на француски мандат од Лигата на народите. Во 1926 година, територијата на Либан била одвоена од Сирија, а Либан станал посебна територијална единица, управувана, сепак, од администрацијата на францускиот мандат на Сирија.

Независен Либан

Во 1940 година, Франција беше окупирана од Германија . Во ноември се одржаа првите избори и беше формирана влада. Во 1943 година, Либан официјално стекна независност. Непишаниот „ Национален пакт “ го воспостави правилото дека претседателот на земјата треба да биде христијанин Маронит, а премиерот да биде сунитски муслиман (претседател на парламентот треба да биде шиитски муслиман). Во 1948 година, Либан учествуваше во првата арапско-израелска војна . По поразот на Арапската ослободителна армија, Либан потпиша договор за прекин на огнот со Израел . 100.000 арапски бегалци избегаа во Либан.

Од 1956 година, противречностите меѓу христијаните и муслиманите почнаа да се интензивираат во Либан, што резултираше со граѓанска војна во мај 1958 година. За да ја задржи власта во земјата, претседателот Камил Шамун се обрати до Соединетите држави за воена помош. Американските војници беа во земјата од јули до октомври до целосно нормализирање на ситуацијата.

Граѓанска војна

Во 1975 година, во Либан избувна втора граѓанска војна помеѓу десничарските христијански сили и левичарските муслимански милиции, поддржани од палестинските милитанти во Либан. Војната траеше 15 години, уништувајќи ја некогаш напредната економија на земјата и одземајќи ги животите на повеќе од 150.000 жители. Крвопролевањето заврши во 1990 година со потпишување на договорите во Таиф.

Во 1976 година, на барање на тогашната влада, сириските војници влегоа во Либан. сириска окупација (инг.) продолжи до 2005 година, и покрај официјалните барања на либанските претседатели за повлекување на сириските трупи, почнувајќи од 1983 година [10] [11] .

Двапати војниците на израелските одбранбени сили (ИДФ) беа внесени во Либан. Првиот пат беше во март 1978 година, по киднапирањето на два заложнички автобуси, во кои беа убиени 36 израелски цивили, а над 70 беа повредени; [12] вториот во јуни 1982 година - како одговор на обидот за живот на израелскиот амбасадор во Лондон Шломо Аргов [13] беа извршени масовни бомбашки напади на позициите на ПЛО во Либан [14] [15] . Потоа ПЛО подложи Израел до масовно гранатирање [15] [16] [17] , а силите на ИД влегле на територијата на јужен Либан. Силите на ИД останаа во јужен Либан до 2000 година. После вывода войск между Израилем и Ливаном была проведена чёткая граница — так называемая «голубая линия», однако фермы Шебаа к северу от Голанских высот так и остались спорной территорией.

Последующий период

В послевоенный период экономика Ливана бурно росла.

Недолгий период относительного спокойствия был прерван правительственным кризисом, спровоцированным убийством экс-премьера страны Рафика Харири , последовавшим выводом из страны сирийских войск и израильско-ливанским конфликтом в 2006 году.

В 2007 году ситуация в Ливане осложнилась кризисом вокруг лагеря Нахр аль-Барид .

В 2011 году в Ливане возник конфликт между крупнейшими парламентскими фракциями . А в 2015 году по стране прокатилась волна протестов из-за бездействия правительства и политического кризиса , в ходе которого парламент до 2016 года не мог избрать президента.

9 марта 2020 года Ливан объявил первый в истории страны дефолт по облигациям на сумму 1,2 млрд долларов США [18] . Общий внешний долг достиг 90 млрд долларов (более 150 % от ВВП) [19] .

10 Августа 2020 года правительство Ливана официально ушло в отставку в полном составе [20] .

Государственное устройство

Здание Ассамблеи представителей в Бейруте

Существующая более полувека «ливанская модель» (конфессионализм) государственного устройства была создана в 1943 году в процессе обретения Ливаном независимости от Франции. Для того, чтобы обеспечить более-менее равный доступ к верховной власти для всех религиозных конфессий , был разработан следующий порядок: президентом страны должен быть христианин - маронит , премьер-министроммусульманин-суннит , спикером парламента — мусульманин-шиит , а в правительстве должны быть поровну представлены христиане и мусульмане . Согласно конституции, Ливан является парламентской республикой .

Законодательная власть представлена Ассамблеей представителей ( араб. مجلس النواب ‎) — парламентом Ливана, который состоит из 128 депутатов, избираемых прямым голосованием на четырёхлетний срок. В Ассамблее заседают 64 мусульманина (27 суннитов , 27 шиитов , 8 друзов и 2 алавита ) и 64 христианина (32 маронита , 20 армян ААЦ , 2 армяно-католика , 7 православных , 1 греко-католик ( мелькит ), 1 протестант , а также ещё 1 по усмотрению). Парламент избирает президента, утверждает состав правительства, утверждает законы и бюджет республики.

Президент ( маронит ) избирается Ассамблеей представителей на 6-летний срок, причём одно лицо не может дважды занимать этот пост. Дважды в истории это правило нарушалось: в 1995 году на 3 года был продлён срок пребывания у власти Ильяса Храуи , а также в 2004 году президентские полномочия до 23 ноября 2007 года были продлены для Эмиля Лахуда . Президент по представлению парламента назначает премьер-министра ( суннита ) и его первого заместителя. После консультаций с президентом и парламентом премьер-министр формирует кабинет министров также по принципу религиозного квотирования .

В соответствии с конфессиональным делением в Ливане зарождались и политические партии , которые по большей части имеют религиозный характер. Христианские , суннитские , шиитские , друзские партии борются не друг против друга, а за места в пределах заранее определённых конфессиональных квот . В каждой из конфессий исторически сложилось несколько противостоящих друг другу политических сил. Например, среди ливанских христиан были как яростные противники сирийского военного присутствия в Ливане (например, генерал Мишель Аун или командующий объединённой христианской милицией « Ливанские Силы » Самир Джааджаа ), так и лояльные Сирии политики, которым как раз и доставались президентские посты ( Рене Муаввад , Элиас Храуи , Эмиль Лахуд ).

Бывший премьер-министр Рафик Харири был первым, кто бросил вызов этой системе. Он пришёл к власти, не опираясь на какую-либо из существующих религиозно-политических партий, а благодаря своему колоссальному состоянию. Оно же позволило ему осуществить восстановление разрушенной страны. Сирия поддерживала сохранение прежней системы конфессиональных квот, заявляя, что альтернативой ей может быть лишь новая гражданская война .

Согласно Economist Intelligence Unit страна в 2018 была классифицирована по индексу демократии как гибридный режим [21] .

Политические силы Ливана

Особенностью ливанской политики является деление всех политических сил на сторонников и противников сирийского влияния в стране [ источник не указан 1512 дней ] . В настоящее время первые объединены в Коалицию 8 марта , имеющую 68 из 128 мест в парламенте, а вторые — в Коалицию 14 марта (60 мест в парламенте). В каждой этноконфессиональный группе Ливана есть партии, выступающие как с просирийских, так и с антисирийских позиций.

Основные партии христианской общины — Свободное патриотическое движение (СПД), Катаиб (Ливанская фаланга) , Ливанские силы , Национал-либеральная партия (НЛП), Марада . Просирийские позиции занимают СПД и «Марада», антисирийские — фалангисты, «Ливанские силы», национал-либералы. За консолидацию христианских политических сил выступает движение Фронт свободы .

Крупнейшая партия мусульман-суннитов — антисирийское Движение за будущее . В шиитской общине доминируют просирийские Амаль и Хезболла .

Особое место занимает друзская Прогрессивно-социалистическая партия (чей лидер Валид Джумблат известен своей беспринципностью). Она постоянно меняет свою позицию в зависимости от того, какая политическая и/или военная сила преобладает в Ливане, стоя на защите интересов общины друзов .

Партийные списки построены по конфессиональному признаку, а внутри партийных списков места распределяются по клановому принципу. В то же время, конфессионально-клановое деление Ливана имеет географическое отражение: приверженцы одного клана, как правило, компактно населяют определённый район и традиционно выдвигают одного и того же представителя.

Результаты парламентских выборов 2005 по округам

Избирательный округ № 1 — Бейрут (19 депутатов). Все 19 мест достались партии «Аль-Мустакбаль». «Свободное патриотическое движение» генерала Мишеля Ауна и армянская партия Дашнакцутюн не получили ни одного места. Ещё до выборов Мишель Аун призвал жителей Бейрута бойкотировать выборы, поскольку их результаты, по его мнению, были предопределены. Не участвовать в выборах призвали и лидеры армянской партии Дашнакцутюн . В результате самая низкая явка избирателей отмечена именно в христианских районах Бейрута.

Избирательный округ № 2 — Южный Ливан. Большинство получил альянс «Амаль» — « Хезболла ».

Избирательный округ № 3 — Горный Ливан и долина Бекаа — большинство получил Мишель Аун .

Избирательный округ № 4 — Северный Ливан — все 28 мандатов получил блок Саада Харири.

Результаты парламентских выборов 2009 по округам

Административное деление

Lebanon governorates numbered geo.png

Ливан делится на 8 мухафаз или провинций ( мухафаза араб. محافظة ‎), которые в свою очередь делятся на 25 районов ( када араб. قضاء ‎). Районы делятся на округа.

 1. Бейрут
 2. Горный Ливан
 3. Северный Ливан
 4. Бекаа
 5. Набатия
 6. Аккар
 7. Баальбек—Хермель
 8. Южный Ливан

Население

Основную часть населения Ливана составляют ливанцы. Большое количество беженцев из Палестины и их потомков, многие из которых до сих пор живут в организованных десятилетия назад лагерях (для них есть ряд ограничений в правах, по сравнению с коренными ливанцами: к примеру, есть запрет на занятие 70 профессиями).

В настоящее время в стране находится (многие нелегально) около двух миллионов беженцев и временных переселенцев из Сирии.

Кроме того, в стране годами проживают тысячи иностранных рабочих (Индия, Бангладеш, Филиппины, Эфиопия и др.), выполняющие в стране различную неквалифицированную работу.

Достаточно большая русскоязычная диаспора (в том числе, потомки переехавших в Ливан после революции 1917 года граждан Российской Империи).

Экономика

Преимущества : Туризм. Индустрия финансовых услуг. Потенциал для виноделия и выращивания фруктов. Низкая инфляция (в 2004 г. 0,5 %). США сняли свои финансовые ограничения. Производительность труда в сельском хозяйстве — самая высокая в арабском мире — в десять с лишним раз выше чем в России, выше чем в Германии и т. д. (World Bank. 2010. World Development Indicators Online. Washington, DC: World Bank [22] ).

Слабые стороны : зависимость от импорта нефти и газа . Высокие государственные долги. Сирия сбивает цены на товары первой необходимости. Сообщения о наркоторговле и коррупции подрывают доверие инвесторов [ источник не указан 174 дня ] .

24 сентября 2012 года британская компания Spectrum обнаружила запасы природного газа в объёме 710 миллиардов кубометров близ побережья южного Ливана на границе с Израилем [23] .

Города

Культура

Знаменитая ливанская певица Файруз

В Бейруте 4 университета, государственный симфонический оркестр , проводятся множество музыкальных фестивалей — самые известные Бейтеддинский и Баальбекский, на которых выступали Паваротти, Каррерас и другие мировые знаменитости.

Многие ливанцы говорят минимум на 3 языках.

Религия в Ливане

Географическое распределение основных этноконфессиональных групп Ливана

Около 60 % населения Ливана исповедует ислам ( сунниты , шииты , алавиты и друзы ). Численность христиан разных конфессий в Ливане достигает 40 % (по оценкам экспертов 40,5 %) населения. На территории Ливана существуют, в частности, православные (греко-православные) , Армянская апостольская церковь , Сиро-яковитская православная церковь , шесть восточнокатолических церквеймаронитская (западносирийская), халдейско-католическая , мелькитская (грекокатолическая) , армянокатолическая , сирокатолическая и коптокатолическая .

Спорт

Ливан является родиной многих всемирно известных спортсменов. В Ливане родились будущие культуристы Самир Баннут (победитель турнира « Мистер Олимпия ») и Мохаммед Баннут , Ахмад Хайдар (абсолютный чемпион мира 1997 года).

Ливан регулярно принимает участие в Азиатских и Олимпийских играх , как в летних, так и в зимних. Четырежды ливанские спортсмены становились призёрами Олимпийских игр: «серебро» завоевали борец Закария Чигаб ( Хельсинки-1952 ) и тяжелоатлет Мохамед Торабулси ( Мюнхен-1972 ), «бронзу» — борцы Халил Таха ( Хельсинки-1952 ) и Хасан Бехара ( Москва-1980 ).

Участие в Азиатских играх принесло спортсменам из Ливана большие успехи — пять раз они поднимались на высшую ступень пьедестала почёта. Одна из золотых медалей была завоёвана на Зимних Азиатских играх . Этого успеха добился горнолыжник Ники Фюрстбауэр на Зимней Азиаде-2003 .

Внешняя политика

Вооружённые силы

Во время гражданской войны государственные вооруженные силы фактически распались, а все противоборствующие группировки имели свои вооруженные формирования. Впоследствии правительственные силы были восстановлены, и в 90-х смогли взять под контроль всю территорию страны; большинство ополчений были разоружены. Согласно соглашению в воссозданную армию вошли 20 тысяч ополченцев, в частности 8 тыс. бойцов Ливанских сил , 6 тыс. бойцов « Амаль », 3 тыс. членов друзских ополчений, 2 тыс. членов « Хезболлы » и тысяча членов христианских отрядов « Марада ».

В 1996 году Вооружённые силы составляли 48,9 тыс. человек ( Сухопутные войска — 97,1 %, Военно-морской флот — 1,2 %, ВВС — 1,7 %).

До 2000 года на Юге страны существовала союзная Израилю « Армия Южного Ливана », прекратившая свое существование после вывода израильских войск из страны. Вооруженные формирования на Юге страны остались у «Хезболлы», которая на момент начала Второй ливанской войны фактически контролировала Юг Ливана.

В Ливане постоянно находятся 5600 солдат ЮНИФИЛ , отвечающие за поддержание мира в стране. Часть сирийского военного контингента, составлявшего в конце 90-х 35,5 тыс. человек, была выведена в 2001 году.

См. также

Примечания

 1. Атлас мира: Максимально подробная информация / Руководители проекта: А. Н. Бушнев, А. П. Притворов. — Москва: АСТ, 2017. — С. 46. — 96 с. — ISBN 978-5-17-10261-4.
 2. Численность населения на 2020 год Архивная копия от 28 июля 2020 на Wayback Machine Population HUB
 3. Список стран по населению на 2020 год Архивная копия от 28 июля 2020 на Wayback Machine По данным Population HUB
 4. 1 2 3 4 Report for Selected Countries and Subjects (англ.) . IMF . Дата обращения: 26 ноября 2020. Архивировано 16 ноября 2020 года.
 5. Human Development Indices and Indicators 2019 (англ.) . Программа развития ООН . — Доклад о человеческом развитии на сайте Программы развития ООН. Дата обращения: 2 января 2020. Архивировано 24 октября 2018 года.
 6. http://chartsbin.com/view/edr
 7. Lebanon (англ.) . The World Factbook . Central Intelligence Agency.
 8. Поспелов, 2002 , с. 242.
 9. Павлов, 1965 .
 10. HEARING BEFORE THE SUBCOMMITTEE ON NEAR EASTERN AND SOUTH ASIAN AFFAIRS OF THE COMMITTEE ON FOREIGN RELATIONS UNITED STATES SENATE (англ.) . Committee on Foreign Relations (JUNE 14, 2000). Дата обращения: 3 июля 2012. Архивировано 4 августа 2012 года.
 11. Shiar Youssef What really happened in Beirut? July 3, 2012 Архивная копия от 29 мая 2012 на Wayback Machine
 12. Александр Брасс. Палестинские истоки, Marcus, Polaris, 24 сентября 2004 . Дата обращения: 15 сентября 2015. Архивировано 26 сентября 2007 года.
 13. (после покушения три месяца Ш. Аргов находился в коме , остался парализованным, и до дня своей смерти в 2003 году был госпитализирован в реабилитационном отделении больницы Адасса Хар ха-Цофим в Иерусалиме )
 14. Рафаэль Эйтан . Повесть солдата. / пер. с иврита — Ефим (Ефрем) Баух . Израиль, изд-во «Яир», 1991. стр.336
 15. 1 2 Lebanon. The Two-Week War. Section 1 of 1; Data as of December 1987 Library of Congress Country Studies . Lcweb2.loc.gov (3 June 1982). Дата обращения: 29 февраля 2012. Архивировано 12 июня 2012 года.
 16. Александр Брасс. Палестинские истоки // Терроризм - история и современность . — Olma Media Group, 2004. — 347 с. — P. 80. — ISBN 5948496694 , 9785948496696.
 17. Raful Eitan . A Soldier's Story: The Life and Times of an Israeli War Hero . — SP Books, 1992. — P. 272. — 388 p. — ISBN 1561710946 , 9781561710942.
 18. Ливан объявил дефолт по евробондам из-за «сожравшей страну коррупции» . РБК. Дата обращения: 11 марта 2020. Архивировано 8 марта 2020 года.
 19. No more romance on the Levant: Lebanon's debt crisis (англ.) . Economist Espresso (8 March 2020). Дата обращения: 11 марта 2020. Архивировано 29 января 2021 года.
 20. Правительство Ливана в полном составе ушло в отставку спустя неделю после взрыва в Бейруте , Медуза (10 августа 2020). Дата обращения 11 августа 2020.
 21. Democracy Index 2018: Me too? Political participation, protest and democracy . The Economist Intelligence Unit (The EIU) . Дата обращения: 25 января 2019. Архивировано 10 января 2019 года.
 22. World Bank Group - International Development, Poverty, & Sustainability (англ.) . World Bank. Дата обращения: 1 января 2019. Архивировано 22 сентября 2017 года.
 23. Об этом пишет The Daily Star [ где? ] [ когда? ]

Литература

Ссылки