Лула да Силва, Луис Инасио

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Луис Инасио Лула да Силва
пристаниште. Луиз Инасио Лула да Силва
Лула - foto oficial05012007.jpg
1 јануари 2003 година - 31 декември 2010 година [1]
Заменик претседател Хозе Аленкар
Претходник Фернандо Енрике Кардосо
Наследник Дилма Русеф

Раѓање 27 октомври 1945 година ( 1945-10-27 )[4][5][6] (75 години)
Кејетс [2] [3] , Пернамбуко , Бразил
Татко Аристидес Инасио да Силва
Мајката Евридизи Фереира де Мело
Брачен другар 1) Марија де Лурдис
2) Мариса Летиција Року Каза
Деца 3 сина, една ќерка (+1 посвоен син од првиот брак на Мариза Летиција Року Каза)
Пратката Работничка партија
Однос со религијата католичка црква
Автограм Автографска слика
Награди
Витез Гранд Крст од Редот на Јужниот крст Витез Гранд Крст од Редот на Рио Бранко Витез Гранд Крст од Орден за поморска заслуга
Витез Гранд Крст од Редот Свети Олаф Витез Гранд Крст од Орден за заслуги Витез од синџирот на редот на Ацтечкиот орел
Лента за редот на слободата (Украина ).svg Орден на принцот Јарослав Мудриот 1 -ви и 3 -та класа на Украина.png Витез Гранд Крст од Редот на кулата и мечот
Витез Гранд Крст на Португалскиот орден за слобода Голем крст на Редот на Сонцето на Перу Командант на Редот на слонот
Витез командант на редот на католиците Изабела со синџир (Шпанија) Голем крст на Редот на екваторијалната Starвезда Големиот крст на редот Бојака
Придружник на Редот на Starвездата на Гана Златен орден на придружници на Оливер Тамбо (Јужна Африка) Омејадски ред 1 класа
Голем крст на Редот на Омар Торијос Херера Витез (Даме) Големиот крст од редот на бањата Ланец од редот на кралот Абделазиз
Ланец од редот на Кондорот на Андите Голем командант на Редот на орелот во Замбија Ред на Амилкар Кабрал 1 класа
Голем мајстор на Националниот орден за заслуги Витез Гранд Крст од Орден за заслуги во аеронаутиката Медалха Амалкар Кабрал.svg
Витез Гранд Крст на Легијата на честа Витез Гранд Крст на Националниот ред на Бенин Кавалер на Националниот поредок Карлос Мануел де Сеспедес 1 степен
Награда Принц од Астурија
Веб -страница lula.com.br
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Луиз Инасио Лула да Силва ( пристаниште. Луиз Инасио Лула да Силва [luˈiz iˈnasiu ˈlulɐ da ˈsiwvɐ] ; роден на 27 октомври 1945 година , Каетес , Пернамбуко , Бразил ) -бразилски политичар, претседател на Бразил од 1 јануари 2003 година до 31 декември 2010 година На

Од времето на учество во синдикалното движење, тој повеќе не е познат по презимето, туку по прекарот „Лула“, што е деминутивна форма на името Луис. Подоцна, тој официјално го додаде ова име на себе за да може да учествува на изборите под него.

Коосновач и почесен претседател на Социјалистичката работничка партија . Тој учествуваше на претседателските избори пет пати. Првите три пати (во 1989, 1994 и 1998 година) загуби. Бил избран во 2002 година и реизбран во 2006 година.

Во 2010 година, времето магазинот наречен Лулу "највлијателната личност во светот" [7] .

На 12 јули 2017 година, во случај на корупција и перење пари, беше осуден на 9,5 години затвор. На 24 јануари 2018 година, тој ја загуби жалбата за овој случај во судот во Порто Алегре . Покрај тоа, според одлуката на судот, рокот на затвор е зголемен - од 9,5 на 12 години. На 8 ноември 2019 година, тој беше ослободен по 580 дена затвор во врска со одлуката на Врховниот суд за незаконитоста на стапување во сила на казната до исцрпување на сите жалби. [8]

Младина

Луис Инасио да Силва е роден на 27 октомври 1945 година во Кејет . Тој е седмо од осумте деца на Аристидес Инасио да Силва и Евридиси Фереира де Мело. Две недели по неговото раѓање, неговиот татко се преселил во Сантос кај Валдомира Фереира ди Гоис, братучед на Евридизи.

Во декември 1952 година, кога Лула имаше само седум години, неговата мајка одлучи да се пресели во Сао Паоло со децата за повторно да се сретне со нејзиниот сопруг. По 13-дневно патување во pau de arara (отворен простор за товар на камион), таа пристигнала во Гуариза и открила дека Аристидес создал второ семејство со Валдомира. Двете семејства на Аристид живееле во иста куќа некое време. Четири години подоцна, Евридиси се пресели со своите деца во мала соба во бар во градот Сао Паоло. После тоа, Лула ретко го гледаше својот татко, кој стана алкохоличар и почина во 1978 година.

Образование и работа

Лула доби несистематско образование. Тој не можеше да чита до својата десетта година [9] и го напушти училиштето по четврто одделение за да работи и да му помогне на своето семејство. Неговиот работен век започна на 12 -годишна возраст како уличен продавач и полирач на чевли. На 14 -годишна возраст, ја добил својата прва официјална работа во фабрика за преработка на бакар. На 18-годишна возраст, Лула дипломирала на курсеви на механичар за вртење [10] .

На 19 години, го загуби малиот прст од левата рака во несреќа додека работеше како печат во фабрика за авто делови. Откако изгубил прст, отишол во неколку болници додека не добил помош. Како резултат на ова искуство, тој се заинтересира повеќе за активности во Синдикатот на работниците. Во тоа време, тој се вклучи во активностите на синдикатот и имаше неколку важни функции на синдикатот. Диктатурата силно ја спречи акцијата на синдикатот, предизвикувајќи неговите политички ставови да се префрлат налево.

Во 1964 година, како резултат на несреќа на работа, го загуби малиот прст [2] . Во 1969 година, тој се ожени со Марија де Лурдис, која почина од хепатитис истата година. Во 1974 година, Лула се ожени со вдовицата Мариз, со која имаше три сина (тој го посвои и синот на Марис од нејзиниот прв брак). Претходно истата година, тој имаше вонбрачна ќерка со Миријам Кордеиро - Луријан.

Политичка кариера

Лула да Силва во бразилскиот парламент во 80 -тите години

На 10 февруари 1980 година, група научници, интелектуалци и младински лидери, вклучувајќи го и Силва, ја основаа Работничката партија (ПТ), прогресивна партија со левичарска идеологија создадена за време на воената диктатура. На 10 февруари 1980 година, на колеџот Симон во Сао Паоло, тој прочита манифест за формирање на Работничката партија [11] .

Во 1982 година, да Силва го додаде прекарот „Лула“ на неговото вистинско име. Во 1983 година учествуваше во создавањето на Бразилската федерација на синдикати CUT ( пристаниште Централна icanica dos Trabalhadores ). Во 1984 година, ПТ и да Силва учествуваа во кампањата за поддршка на директните претседателски избори " Diretas Já " ("Директно да", "Токму сега", пристаниште. Diretas Já ). Поради фактот што, според уставот од 1967 година, претседателот на Бразил беше избран од парламентот, сите тие, од пучот во март 1964 година, беа високи офицери. Во 1986 година, Лула стана федерален заменик [11] . Конечно, долгоочекуваните избори се одржаа во 1989 година, а бразилскиот народ гласаше за прв пат по 29 години. На овие избори победи Фернандо Колор де Мело , надминувајќи ја Да Силва во вториот круг. Во 1992 година, Лула активно го поддржа импичментот на Колор, обвинет за корупција.

Претседател

Поддржувачите на Работничката партија ја слават победата на претседателските избори (2006)
Резултати од вториот круг на претседателските избори (2006). Состојбите во кои победи Лула да Силва се означени со црвено      Луис Инасио Лула да Силва      Raералдо Алсмин

На изборите во 2002 година, тој беше избран за претседател, освојувајќи 46,4% во првиот круг и 61,3% во вториот круг. Спротивно на очекувањата и предизборната реторика на Лула, неговата влада целосно ги зачува макроекономските политики на неговиот претходник Ф. Кардосо, истовремено одржувајќи го примарниот вишок на државниот буџет и флуктуирачкиот курс на националната валута. Единствената фундаментална промена во економската политика беше намалувањето на програмата за приватизација, иако Лула не ја ре-национализираше[12] .

На изборите во 2006 година, тој беше реизбран, добивајќи 48,6% во првиот круг и 60,8% во вториот круг.

Во 2000 -тите години, Бразил претрпе огромна економска и социјална промена благодарение на политиката на Лула, чии клучни точки беа строгите финансиски политики и контролата на инфлацијата. Покрај тоа, владата на Лула разви цела низа социјални програми, од кои главната е т.н. „Семеен пакет“ (Bolsa Família), кој обезбедува 12 милиони од најсиромашните бразилски семејства со мала месечна исплата, под услов нивните деца редовно да посетуваат училиште и да ги примаат потребните медицински вакцини [13] . Според податоците добиени од научниците од Бразилската фондација за проучување на јавното мислење и социјални истражувања именувани по Var. Варгас , социјалната нееднаквост во Бразил го достигна најниското ниво во последниот половина век: од 1994 до 2010 година, нивото на сиромаштија во земјата падна за 67,3%, при што 50% од ова падот падна во годините на претседателствувањето на да Силва [14] .

За време на претседателствувањето на Лула, имаше огромно зголемување на бројот на политички и корупциски скандали: месечни исплати на пратеници на мали партии во владината коалиција (исплата на лојалност), купување амбулантни возила по надуени цени (додека враќањето на пратениците беше 10 %), производство на лажно досие за претседателски кандидат од Социјалдемократската партија Ј. Сера , претседателот на Комората на пратеници доби 110 милиони американски долари од сопственикот на ресторан во зградата на парламентот за продолжување на концесијата , нелегално финансирање на изборни кампањи преку офшор сметки, користење пари на партијата од илегални лотарии, полицијата заплени неколку милиони долари во готовина од партиските благајници[12] .

Предлог -законот за забрана на физичко казнување на деца и адолесценти беше поднесен во парламентот од страна на претседателот Лула во 2010 година. [15] Владата на Лула не успеа да го реши проблемот со криминалот [16] .

По претседателската функција

На 2 октомври 2011 година, во сириско-либанската болница [en] во Сао Паоло, на Лула му беше дијагностициран рак на грлото. Тој одлучи да подлежи на хемотерапија за да ги поправи израстоците, и на 16 ноември, прес -службата објави фотографија на која неговата сопруга ја бричи косата и брадата, оставајќи ја Лулу ќелава, но со мустаќи. [17] Ова беше првпат по оставката на Лула да се види без брада. [18] Лула беше подложена на терапија со зрачење додека ракот не беше целосно во фаза на ремисија. Во март 2012 година, Лула го објави своето закрепнување и враќање во политиката. Дилма Русеф , тогашна претседателка на Бразил, ја пофали веста. [19] Спротивно на гласините, во почетокот на 2013 година, Лула објави дека повеќе нема да се кандидира за претседател, уште еднаш поддржувајќи ја неговата наследничка, Дилма Русеф. [20]

Корупциски скандал

Лула да Силва и Дилма Русеф, 2009 година
Quesак Ширак и Луис Инасио Лула да Силва. Зора на палатата, Бразилија

Истрагата започната во 2014 година откри дека откако Лула да Силва дојде на власт, беше организирана шема за корупција во која градежните компании добиваа договори за големи проекти за нафтената компанија Петробрас , плаќајќи им повратни сметки на нејзините врвни менаџери и префрлајќи пари на владејачката Партија. да ги финансира нејзините кампањи и лично на политичарите. Во полициска изјава, Лула да Силва беше именуван за еден од главните корисници на оваа корупциска шема. [21]

Во почетокот на март 2016 година, Лула да Силва беше уапсен и однесен во полиција на сослушување, а неговиот дом беше претресен од полицијата како дел од антикорупциската истрага. Обвинителите побараа налог за негово апсење за перење пари и обвиненија за лажна сведочење. Истражителите велат дека тој добил стан во пентхаус во крајбрежна заедница како поткуп од компанија која работела со Петробрас и ја криела сопственоста. [22]

На 16 март, актуелната претседателка Дилма Русеф, која работеше како претседател на одборот на директори на Петробрас од 2003-2010 година, го објави своето назначување за шеф на нејзината администрација. Според бразилските закони, оваа одлука на Русеф го направи Да Силва надвор од дофатот на обвинителите задолжени за истрагата и судијата надлежен. Да покрене обвинение против да Силва за да може да се појави пред Врховниот суд, во овој случај, само главниот обвинител може. Опозицијата и милиони Бразилци кои на 13 март излегоа на протест против корупцијата, Русеф и да Силва, го сфатија ова како обид да го заштитат екс-претседателот од кривично гонење. Федерален судија издаде наредба за суспендирање на назначувањето на да Силва, бидејќи тоа се мешало во бесплатното спроведување на правдата за време на антикорупциската истрага. [21]

На 12 јули 2017 година , федерален судија ја осуди Лула да Силва за обвиненија за корупција и перење пари на 9,5 години затвор. Лула беше обвинет дека примал стан покрај море како поткуп од градежна компанија. Политичарот не ја признава вината. Во периодот на жалба против казната, тој остана на слобода [23] .

Кон крајот на јануари 2018 година , Сојузниот регионален суд за четврто коло ја потврди пресудата, зголемувајќи ја затворската казна на поранешниот претседател од девет години и шест месеци на 12 години и еден месец. [24]
На 5 април 2018 година, Бразилскиот федерален Врховен суд дозволи Лула да Силва да биде затворен за извршување на казната, по што судијата Серхио Моро издаде налог за негово апсење. Поранешниот претседател не се појави навреме во полициската станица, но потоа вети дека ќе ја исполни наредбата на судството.
На 7 април 2018 година, тој се предаде на полицијата, по што беше однесен со хеликоптер во зградата на Федералната полиција во градот Куритиба [25] [24] .

На 9 март 2021 година , Бразилскиот федерален Врховен суд ги поништи обвиненијата за корупција и перење пари против поранешниот претседател Лула да Силва. [26]

Филм

Филмот „Лула, син на Бразил“ [27] .

Награди

Земја Датум на испорака Награда Писма
Обединето Кралство 2006 година - Витез Гранд Крст од Редот на бањата [28] GCB
Норвешка 2003 година - Витез Гранд Крст од Редот Свети Олаф
Норвешка 2003 година - Витез Гранд Крст на Кралскиот норвешки орден за заслуги
Перу 2003 година - Најт Гранд Крст од Редот на Сонцето на Перу [29]
Шпанија 2003 година - Најт Гранд Крст на синџирот на Редот на Изабела Католичката [30]
Украина 2003 година - Шевалие од Редот на принцот Јарослав Мудриот 1 степен [31]
Португалија 17 октомври 2003 година - Витез командант на Големиот синџир на Редот на слободата [32] GColL
Габон 2004 година - Најт Гранд Крст од Редот на Екваторијалната Starвезда [33]
Зелено'ртски Острови 2004 година - Најт Гранд Крст од Редот на Амилкар Кабрал [34]
Колумбија 2005 година - Витез Гранд Крст од Редот Бојака [35]
Гана 2005 година - Придружник на Редот на Starвездата на Гана CSG
Алжир 7 февруари 2006 година - Атир од Националниот орден за заслуги [36]
Мексико 2007— Витез од синџирот на редот на Ацтечкиот орел [37]
Панама 11 август 2007 година - Витез Гранд Крст од Редот на Омар Торијос Херера
Данска 12 септември 2007 година - Витез од редот на слонот [38] Р. А. Е.
Португалија 2008— Витез Гранд Крст на Воениот ред на кулата и мечот, храброст, лојалност и заслуги [32] GCTE
Саудовская Аравия май 2009— Кавалер орденской цепи короля Абдель-Азиза аль-Сауди
Украина 2009— Кавалер ордена Свободы [39]
Сирия 2010— Кавалер ордена Омейядов 1 класса
Гвинея-Бисау 2010— Медаль Амилкара Кабрала
Замбия 2011— Великий Командор ордена Орла Замбии GCEZ
Польша 2011— Лауреат Премии Фонда Валенсы [40]
ЮАР 27 апреля 2011— Кавалер Золотого ордена Компаньонов О. Р. Тамбо

Публикации

Окунева Л.С. В какую воду вошёл президент Лула? Президентские выборы в Бразилии 2006 г. // Латинская Америка — 2007. — №1. [41]

Примечания

 1. Бразилия приостановила тендер ВВС на поставку истребителей Lenta.ru 19 января 2011 г.
 2. 1 2 Лула да Силва, Луис Инасиу - ПЕРСОНА ТАСС
 3. В Кремле ждут главного антиглобалиста ng.ru 18 октября 2005
 4. Luiz Inacio Lula da Silva // Encyclopædia Britannica (англ.)
 5. Luiz Inácio Lula da Silva // Энциклопедия Брокгауз (нем.)
 6. Luiz Inacio Lula da Silva // Munzinger Personen (нем.)
 7. Сын Бразилии, или Когда был Лула маленький... «Голос Америки» 14 января 2012
 8. Dom Phillips . Brazil's former president Lula walks free from prison after supreme court ruling (англ.) , The Guardian (8 November 2019). Дата обращения 9 ноября 2019.
 9. Плюс руссеффикация Латинской Америки Новая газета № 123 03.11.2010 г.
 10. «Моцарт от экономики» и «потомственный пролетарий» ng.ru 15 ноября 2004
 11. 1 2 Лула - звезда антиглобалистов ng.ru 27 января 2003
 12. 1 2 Сергей Васильев Модернизация Бразилии: эпоха двух президентов
 13. Дилма от Лулы . // The New Times, 08.11.2010
 14. Социальное неравенство в Бразилии достигло исторического минимума // РИА Новости . — 04.05.2011.
 15. Власти запретят бразильцам бить детей «Российская газета» 15 декабря 2011
 16. Внутренняя политика Лулы. Левый поворот в Бразилии
 17. Brazil's Lula da Silva shaves beard in cancer battle , BBC News (16 November 2011 Last updated at 17:22 ET).
 18. Brazil ex-President Lula diagnosed with throat cancer , BBC News (29 October 2011 Last updated at 10:51 ET).
 19. Lula da Silva announces his back in politics after defeating cancer . MercoPress (29 March 2012). Дата обращения: 29 марта 2012.
 20. Postado por Editor. Delito de Opinião: Cercada de mensaleiros condenados à prisão, Dilma rejeita a estabilização econômica de FHC . Datadez.blogspot.com.br. Дата обращения: 22 февраля 2013.
 21. 1 2 Михаил Оверченко Коррупционный скандал в Бразилии стремительно перерастает в политический кризис Ведомости
 22. Михаил Оверченко, Наталья Райбман Экс-президента Бразилии задержали и обыскали по делу Petrobras Ведомости
 23. Экс-президента Бразилии приговорили к 9,5 годам тюрьмы за коррупцию РБК
 24. 1 2 Экс-президент Бразилии Лула да Силва начал отбывать наказание по делу о коррупции
 25. Экс-президент Бразилии Лула да Силва сдался полиции // Российская газета
 26. Обвинения в коррупции бывшего президента Бразилии Лула да Силвы аннулировали . mk.ru . Дата обращения: 9 марта 2021.
 27. В Бразилии состоялась премьера фильма о президенте Луисе Инасиу Луле да Силве — Российская газета
 28. Honorary Knights and Dames (недоступная ссылка) . www.leighrayment.com. Дата обращения: 11 ноября 2019. Архивировано 1 декабря 2017 года.
 29. Lula realiza visita para entablar alianza comercialcon entre países del Mercosur y naciones andinos - AGO. 25, 2003 - Economía - Historicos - EL UNIVERSO . www.eluniverso.com. Дата обращения: 11 ноября 2019.
 30. Otras disposiciones. Boletín Oficial del Estado . 2003-07-12, čís. 166, s. 27392. [1]
 31. за выдающийся личный вклад в развитие украинско-бразильских отношений Указ Президента України № 1200/2003 від 20 жовтня 2003 року «Про нагородження орденом князя Ярослава Мудрого» (укр.)
 32. 1 2 ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas . www.ordens.presidencia.pt. Дата обращения: 11 ноября 2019.
 33. BBC Brasil . www.bbc.com. Дата обращения: 11 ноября 2019.
 34. [ http://www.noticiaslusofonas.com/view.php?load=arcview&article=7017&catogory=Cabo%20Verde Not cias de Cabo Verde | Noticias de Cabo Verde, Portugal e pa ses de l ngua portuguesa e comunidades portuguesas] . www.noticiaslusofonas.com. Дата обращения: 11 ноября 2019.
 35. Uribe oferece ao Brasil saída ao Pacífico por estrada amazônica - 14/12/2005 - UOL Últimas Notícias . noticias.uol.com.br. Дата обращения: 11 ноября 2019.
 36. JOURNAL OFFICIEL DE LA REPUBLIQUE ALGERIENNE N° 07
 37. Lula será condecorado com Ordem da Águia Asteca no México - 03/08/2007 - UOL Últimas Notícias . noticias.uol.com.br. Дата обращения: 11 ноября 2019.
 38. Modtagere af danske dekorationer (датск.) . Kongehuset (12 декабря 2017). Дата обращения: 11 ноября 2019.
 39. за выдающийся вклад в развитие украинско-бразильского сотрудничества Указ Президента України № 960/2009 від 24 листопада 2009 року «Про нагородження орденом Свободи» (укр.)
 40. за деятельность по снижению социального неравенства и укрепление влияния развивающихся стран Мацек Вишневский. Валенса и Лула: конец сравнений
 41. Окунева Людмила Семеновна

Ссылки