Лиу Ксиаотонг

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Лиу Ксиаотонг
刘晓彤
Лиу Ксијаотонг во кинеската екипа за одбојка (исечена) .jpg
лични податоци
Кат женски
Целосно име Лиу Ксијаотонг
Земја Кина
Специјализација одбојка (напаѓач-играч)
Клуб Кина Велосипеди во Пекинг (од 2006 година)
Дата на раѓање 16 февруари 1990 година ( 1990-02-16 ) (31 година)
Место на раѓање
Висина 188 см
Тежината 80 кг
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Лиу Xiaotong ( Кинески刘晓彤, Англиски Лиу Xiaotong;. Б 16 февруари 1990 година , Dunhua , Jirin провинција, Кина ) е кинеската одбојкар . Напаѓач-гејмер. Олимписки шампион 2016 година .

Биографија

Од 2006 година, Лиу Ксиатонг игра за Тимот за велосипеди во Пекинг ( Пекинг ) на кинеското првенство . Најдобар резултат - 4 место во 2013 година. Во 2018 година, откако Пекинг не се пласираше во плејофот на националното првенство, Лиу Ксиатонг се пресели во банката Тијанџин Бохаи и со тоа стана шампион на земјата.

Во 2013 година, Лиу Ксиатонг за првпат беше вклучен во кинеската репрезентација , играјќи со експериментален состав на традиционалниот турнир во одбојка Мастерс во Монтре, Швајцарија. Во 2014 година, атлетичарката го направи своето целосно деби во главната репрезентација на земјата, учествувајќи на Гран-при , каде што влезе во симболичната екипа на последното коло како една од двајцата играчи-напаѓачи, а потоа го освои сребрениот медал на Светското првенство . Во 2015 година, Лиу Ксиатонг стана победник на Светското првенство , а една година подоцна - олимписки шампион . Во 2017 година, одбојкарката со својата репрезентација го освои престижното Светско првенство на шампиони , а во 2019 година стана двократен победник на Светското првенство.

Клубска кариера

  • 2006—2018, од 2018 година - Кина Велосипеди во Пекинг ( Пекинг );
  • 2018 - Кина Банка Тијанџин Бохаи.

Постигнувања

Со клубови

  • двократен шампион на Кина - 2018, 2019 година;
    • бронзен медал на кинеското првенство 2020 година.

Со репрезентацијата на Кина

Индивидуална

Забелешки (уреди)

Линкови и извори