Малешевич, Тијана

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Тијана Малешевич
Тијана Малешеви
Тијана Малесеевиќ 2012 2.jpg
лични податоци
Кат женски
Земјата Србија и Црна Гора Србија
Специјализација одбојка (напаѓач-играч)
Клуб ...
Дата на раѓање 18 март 1991 година ( 1991-03-18 ) (30 години)
Место на раѓање Ужице , СР Србија , СФРЈ
Раст 185 см
Тежина 78 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Тијана Малешевич ( срп . Tiana Maleseviћ , р. 18 март 1991 , Ужице , СР Србија , СФРЈ ) — српска одбојкарка , напаѓач-играч. светски шампион 2018 , сребрен медал на Олимписките игри 2016 година , двократен европски шампион .

Биографија

Професионалната одбојкарска кариера на Тијана Малешевич започна во 2005 година во тимот на Унити ( Ужице ), со кој спортистот стана сребрен медал најпрвин во првенството на Србија и Црна Гора , а потоа и во Србија . Од 2010 година играше за швајцарскиот „Волеро“ две сезони, во кои двапати по ред стана сопственик на сите три национални титули (во првенството , Купот и Суперкупот на Швајцарија). Потоа Малешевич играше една сезона во Полска , Чешка , Турција , Италија и Бразил . Во 2017-2018 година играше за турскиот Серамиксан, а крајот на сезоната ја помина во романската Алба Блај, со која освои два сребрени медали - во романското првенство и во Лигата на шампионите на ЦЕВ . Во 2018 година се врати во Србија, во тимот на Црвена Звезда, но во јануари 2019 година се пресели во италијанскиот Ил Бизонте Фиренце.

Тијана Малешевиќ го освои својот прв медал на меѓународно ниво во 2007 година, станувајќи сребрен медал на Европското првенство кај девојките како дел од српската јуниорска репрезентација. Две години подоцна, таа дебитираше во националниот тим на земјата на ждрепката на Евролигата , станувајќи сопственик на златниот медал. Потоа, Малешевиќ освои уште 12 награди од различни деноминации, играјќи за српската репрезентација, вклучувајќи го златниот медал на Светското првенство во 2018 година и Европското првенство во 2011 и 2017 година, како и сребрениот олимписки медал во 2016 година .

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија

Со клубови

Врски