Малта

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Република Малта
слад. Република Република Малта
Англиски Република Малта
Знаме Грб
Знаме Грб
Мотото : „Virtūte et Constantia“
"По сила и постојаност" "
Химна : „Л-Ину Малти“
Локација на Малта (темно зелена): - во Европа (светло зелена и темно сива) - во Европската унија (светло зелена)
Локација на Малта (темно зелена):
- во Европа (светло зелена и темно сива)
- во Европската унија (светло зелена)
Датум на независност 21 септември 1964 година (од Велика Британија )
Официјален јазик Малтешки , англиски
Капитал Валета [1]
Најголемите градови Биркиркара
Форма на влада парламентарна република [2]
Претседателот Georgeорџ Вела
премиер Роберт Абела
Држава религија Католицизмот [3]
Територија
• Вкупно 316 км² ( 185 -ти во светот )
•% водена површина. малолетник
Популација
• Одделение 14 514 564 [4] луѓе. ( 174 -ти )
Густина 1628 луѓе / км² ( 5 -ти )
БДП ( ЈПП )
• Вкупно (2019) 23,2 милијарди [5] долари. ( 144 -ти )
• По глава 46.924 [5] долари. ( 25 минути )
БДП (номинален)
• Вкупно (2019) 15,0 милијарди [5] долари. ( 122 минути )
• По глава 30374 [5] долари. ( 32 минути )
HDI (2019) 0,885 фунти [6] ( многу високо ; 28 место )
Валута Евра
Интернет домен .мт
ISO код МТ
Код на МОК МЛТ
Телефонски код +356
Временска зона UTC +1 UTCS +2
Сообраќај на автомобили лево[7]
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons
Мапа на Малта

Малта ( Малта и англиски. Малта ), Република Малта ( Malta Repubblika ta 'Malta , Англиска Република Малта ) е островска држава во Средоземното Море , во малтешкиот архипелаг .

На 1 мај 2004 година, Малта стана членка на Европската унија .

Етимологија

Потеклото на името „Малта“ не е точно утврдено. Највообичаената верзија на потеклото е дека зборот „Малта“ доаѓа од грчкиот. μέλι , мели "мед". Античките Грци го нарекле островот Μελίτη ( Melitē ), што значи „сладок мед“, веројатно поради уникатното производство на мед - ендемски подвид пчели што живееле на островот [8] [9] . Римјаните се нарекува остров "Мелита" [10] , што може да се гледа како на романизација на грчкиот Μελίτη или адаптација на дорскиот грчкиот изговор на истиот збор Μελίτα.

Според друга хипотеза, зборот „Малта“ доаѓа од феникискиот збор „ Малет “, што значи „прибежиште“ [11] или „пристаниште“ [12] во однос на многу од заливите и заливите на Малта. Зборот „Малта“ се појавува во сегашната форма во Антениновата Itineraria [13] .

Историја

Малта, која се наоѓа во центарот на поморските патишта од Европа до Азија и Африка , долго време привлекува освојувачи. Во VIII век п.н.е. НС Малта почна да се колонизира од Феникијците и речиси истовремено од Грците . Од 4 век п.н.е НС до XIII век н.е. НС била запленета наизменично од Картагинците , Римјаните , Византијците , Арапите , Норманите , Шпанците .

Во 1530 година, царот Чарлс V ја доделил Малта на духовно-витешкиот ред на Јоханитите, кој оттогаш го добил името на Редот на Малта .

Во 1798 година, Малта била заробена од француската војска под команда на Наполеон Бонапарта , тргнувајќи кон Египет . Наполеон го укина владеењето на редот на островот. На 16 декември ( 27 ), 1798 година , рускиот император Павле I бил избран за голем мајстор на Редот на Малта. Царот издаде декрет за прифаќање на островот Малта под заштита на Русија . Во календарот на Академијата на науките, по налог на императорот, островот Малта требаше да биде назначен како „Провинција на Руската империја“. Павле I сакаше да ја наследи титулата велемајстор и да ја припои Малта кон Русија. На островот, царот планирал да создаде поморска база за да ги обезбеди интересите на Руската империја во Медитеранот и јужна Европа. На 5 септември 1800 година, Британците , пак, го окупираа главниот град на Малта, Валета, со своите војници и го подигнаа британското знаме таму. Александар Бол стана воен гувернер на островот. По убиството на Павле I, неговиот син се откажал од своето барање за островот. Според условите на Парискиот мир од 1814 година , Малта ја отстапи Велика Британија . Британците го претворија во своја колонија и поморска база.

Одбраната на Малта од јуни 1940 до декември 1942 година, благодарение на важната стратешка локација на островот, беше една од значајните епизоди во победата на сојузничките сили над силите на Оската во медитеранскиот театар на операции. На 15 април 1942 година, кралот Georgeорџ VI го додели Крстот на Свети Georgeорѓи (највисоката цивилна награда за храброст) „островот -тврдина на Малта - нејзините луѓе и бранители“.

На 21 септември 1964 година, Велика Британија и додели независност на Малта како дел од Британскиот комонвелт . Шефот на државата с still уште се сметаше за британски монарх (кралицата Елизабета стана кралица на Малта), британскиот генерален гувернер остана во земјата, а британските закони беа во сила. Велика Британија склучи договор со Малта за „меѓусебна одбрана на Малта“, кој обезбеди распоредување британски војници на архипелагот во период од 10 години. Поморските и воздушните бази на Велика Британија, кои ги користеше командата на НАТО, продолжија да функционираат на Малта. На 19 јули 1967 година, беа воспоставени дипломатски односи со СССР . Во 1971 година, лабуристичката влада дојде на власт во Малта, која го осуди англо-малтешкиот договор од 1964 година и го ограничи присуството на странски војници во земјата. На 31 декември 1974 година, беше прогласена република на Малта, предводена од претседател и еднодомен парламент. Во март 1979 година, истече рокот на англо-малтешкиот договор за употреба на воени бази во архипелагот од страна на Велика Британија и НАТО. Владата на Малта одби да го обнови договорот. На 31 март 1979 година, последната британска поморска база беше елиминирана на Малта и последните британски војници беа повлечени. [14]

Во 2004 година, Малта се приклучи на Европската унија .

Географски податоци

Сателитска слика на Малта

Малтешкиот архипелаг е првенствено островите Малта и Гозо . Таа, исто така вклучува и ненаселени Свети Павле Остров и filfla , ненаселен остров на Comino , како и мали Cominotto и Filfoletta. Малта е долга 27 километри и широка 15 километри. Гозо е половина од големината, а Комино е долг само 2 километри. Малта е единствената земја во Европа која нема постојани реки и природни езера. Малта е единствената земја во Европа без извори на свежа вода [ изворот не е наведен 320 дена ] .

Највисоката точка - врвотТа -Дмеирек (253 метри надморска височина) - се наоѓа на југозападниот брег на островот Малта [15] .

Клима

Климата на Малта е медитеранска (Csa) според климатската класификација на Копен. Зимите се многу благи со врнежи од дожд, за разлика од сушните и топли лета. Просечната годишна температура е 23 ° C во текот на денот и 16 ° C во текот на ноќта. Во најстудениот месец - јануари - температурата се движи од 7-12 ° C ноќе до 12-20 ° C во текот на денот, во најтоплиот месец - август - од 20-24 ° C ноќе до 28-34 ° C во текот денот. Рекордни температури снимени: 2,6 ° C и 43,1 ° C.

Просечната годишна релативна влажност е 75,8%, која се движи од 65% во јули до 80% во зимските месеци.

Клима
Индекс Јануари Февруари март Април Мај Јуни Јули Август Сеп Октомври Ноември Декември Година
Просечен максимум, ° C 16.1 16.0 17,8 20.0 24.2 28.5 31.5 31.8 28.4 25.2 21.0 17.5 23.2
Просечна температура, ° C 13.2 13.0 14.6 16.7 20.4 24.4 27.2 27.7 25.0 21,9 18.0 14.7 19.7
Просечен минимум, ° C 10.3 9,9 11.3 13.3 16.6 20.3 22,8 23.6 21.6 18.6 15.0 11,9 16.3
Стапка на врнежи, мм 94,7 63.4 37.0 26.3 9.2 5.4 0,2 6,0 67.4 77.2 109 108 603
Температура на водата, ° C 15.4 15.0 15.0 15.9 17.5 21.1 24.1 25,8 25.2 23.2 20.6 17.4 20.0
Извор: Климата на Малта - maltaweather.com (Meteo Malta & MaltaMedia)

Политичка структура

Малта е парламентарна република . Уставот на Малта беше усвоен во 1964 година со последователни амандмани. Законодавната власт ја има Парламентот , составен од претседателот и Претставничкиот дом, кој се состои од 69 пратеници. Членовите се избираат со универзално право на глас врз основа на пропорционална застапеност за 5 години. Шефот на државата е претседателот . Извршната власт ја спроведува владата предводена од премиерот .

Политичките партии и синдикатите

Лабуристичката и националистичката се двете најголеми партии на Малта и активно се натпреваруваат за гласови на парламентарните избори. Останатите партии се многу помали и не се застапени во парламентот:

 • Прогресивна уставна партија, основана во 1953 година ;
 • Партијата на малтешкиот центар, основана во 1961 година (до 1971 година беше наречена Христијанска работничка партија);
 • Комунистичката партија на Малта , основана во 1969 година ;
 • Функционираат 40 синдикати, од кои 28 се членови на синдикатот на неквалификувани работници; најголемото синдикално здружение е Конфедерацијата на синдикати на Малта, основана во 1958 година .

Надворешна политика

Неколку години по стекнувањето независност (во 1964 година ) Малта водеше политика на тесна соработка со Велика Британија и другите земји на НАТО . По победата на Лабуристичката партија, по нејзина инструкција, канцеларијата на НАТО на Малта беше затворена, а кампањите на Шестата флота на САД во земјата беа запрени.

Воен естаблишмент

И покрај малата големина и прогласената неутралност, државата Малта има свои армиски единици, вклучувајќи неколку мали копнени, воздушни и морски формации и, соодветно, воен буџет. Главната функција на вооружените сили е да ја заштитат земјата од надворешни и внатрешни закани.

Административна поделба

Во 1993 година Малта беше поделена на 68 локални совети ( општини ). Овие 68 локални совети се главната форма на локална власт и не постои средно ниво помеѓу локалните совети и националната власт. Нивоата во 6 окрузи (5 на главниот остров) и 3 региони (2 на главниот остров) се користат за статистички цели.

Градови

Валета

Главен град на Република Малта, економски и политички центар на државата. Градот е именуван во чест на витезот, поморски командант, мајстор на редот на Јоханитите Jeanан Парисо де ла Валета ( француски Jeanан Парисо де Валет ; 1494 - 21 август 1568 година, Малта), кој го основал градот и го заштитил од Турците. Историјата на Валета започнува од моментот кога војниците на витези предводени од Jeanан де Ла Валета го одбија нападот на турските трупи на Сулејман Величествениот. Победата им беше драга на жителите на Малта, а мајсторот одлучи да создаде добро утврден град кој ќе помогне да се издржи нападот на непријателите. Големиот мајстор лично го постави камен -темелникот на новиот град на 28 март 1566 година.

Валета е вклучена во листата на градови од Светското културно наследство . Таму се наоѓа катедралата Свети Јован, во која одморот го најдоа големите мајстори и славните витези од редот. Палатата на Големиот мајстор, владините канцеларии и повеќето канцеларии на главните правни консултанти се наоѓаат овде. Валета честопати на шега се нарекува „град на адвокатите“.

Мдина

Првично, Мдина и блискиот Рабат формираа единствен дел од староримската населба. За време на арапското владеење, големината на Мдина беше намалена; Арапите додале повисоки утврдувања и ров. Тогашниот град наликуваше на мавританските тврдини во Северна Африка . Покрај тоа, самото име „Мдина“ доаѓа од арапската Медина . Со доаѓањето на витезите од редот на Свети Јован , изгледот на градот значително се промени, иако некои од зградите - на пример, Палацо Фалзон (1233) - се изградени уште пред да се појават. Тука се одржа официјална церемонија, за време на која пристигнатиот велемајстор Фра Филип Вилиерс ( ФР. Филип де Вилиерс де Исл -Адам ; 1464, Бове - 21 август 1534 година, Малта) ја презеде одговорноста да ги заштити островите и нивните жители префрлени во Редот. Тогаш градот беше изграден со многу згради, цркви и палати во барокен стил и денес е мешавина од стилови на Норман [en] и барок .

Популација

Демографија на Малта, податоци на ФАО , 2005 година (илјадници жители)
Возрасна и полова пирамида на населението на Малта во 2020 година

Населението на Малта е 429.344 (2015). Густината на населението е 1432 луѓе / км² . Малта го зазема петтото место во светот според густината на населението . Во исто време, Малта е најмалку населена држава во Европската унија [16] .

Главните јазици на Малта се малтешки (слични на тунискиот дијалект на арапски ) и англиски , а италијанскиот е исто така доста распространет [17] .

Огромното мнозинство се Малтези (95,7%), доминантна религија е католицизмот (97,3%).

Малта, сместена помеѓу Африка и Европа , е мост за илегални имигранти. Неодамна, бројот на африканското население рапидно расте заедно со другите имигранти ( Либијци , Египќани , Мароканци ).

Мальта также является популярным местом эмиграции для пенсионеров из Великобритании и других европейских стран.

Пятая часть браков на Мальте в период с начала 2001 года по июнь 2006 года была зарегистрирована между мальтийцами и иностранными гражданами. Из них первое место (22 %) занимают браки с россиянами: 140 мальтийских мужчин взяли в жёны российских женщин, а 36 мальтиек вышли замуж за российских мужчин. Второе место занимают браки с марокканками, третье — с британками [18] . По состоянию на 2019 год, по оценкам ООН, на Мальте проживал 84 949 иммигрантов, или 19,3% населения страны. [19]

Экономика

Основная отрасль экономики Мальты — это туризм . Поток туристов на Мальту непрерывно и ежегодно растёт. Мальта является одним из крупнейших мировых центров изучения английского языка и принимает студентов со всего мира. Также на Мальте расположен ряд крупных предприятий, требующих высококвалифицированной рабочей силы: производство микрочипов ( ST Electronics ), печать денежных знаков ( De La Rue ), обслуживание самолётов ( Lufthansa Technics ), программирование и т. п. В силу большого разнообразия городских и природных ландшафтов Мальта является популярным местом проведения съёмок художественных фильмов. На Мальте снимались фильмы « Гладиатор », « Мюнхен », « Код Да Винчи » и другие.

С 1 января 2008 года вместо мальтийских лир на Мальте введены в оборот евро [20] .

Транспорт

Причалы Валлетты

Основной вид транспорта — автомобильный . Движение — левостороннее .

Автобусное сообщение связывает все населённые пункты Мальты, но только не напрямую, а через центральный автовокзал, находящийся у ворот в «старый город» Валлетты. После покупки новых автобусов летом 2011 года проезд подорожал.

Автобусы оборудованы кондиционерами и ходят по расписанию, которое висит на всех остановках; на крупных имеется электронное табло со временем ожидания ближайшего автобуса. В основном, автобусы ходят 3 раза в час.

Сообщение между островами Мальта, Гоцо и Комино осуществляют паромные переправы. По морю можно добраться и до острова Сицилия на скоростном катамаране Jean de La Valette . Время в пути — 1,5 часа.

« Air Malta » — мальтийская авиакомпания . Базируется в муниципалитете Лука , в Международном аэропорту Мальты . Осуществляет рейсы по 36 направлениям в Европу и Северную Африку .

Авиакомпания « Air Malta » была учреждена в 1973 году по решению мальтийского парламента и осуществляет рейсы с апреля 1974 года . Авиакомпания поддерживает партнёрские отношения и осуществляет совместные полёты с авиакомпанией Lufthansa , которая осуществляет техническое обслуживание в аэропорту Мальты. « Air Malta » владеет пакетом акций авиакомпании « Medavia », совершающей перелёты преимущественно в пределах Ливии .

Также есть паромное сообщение с Ливией ( Триполи ) и Италией ( Поццалло ) [ источник не указан 499 дней ] .

Образование

Обязательный школьный возраст составляет пять лет. Школьное образование длится одиннадцать лет и подразделяется на начальную и среднюю школу. Затем ученики получают двухлетнее профессиональное образование, которое предоставляется Мальтийским колледжем искусств, науки и технологий ( Malta College of Arts , Science and Technology ( MCAST )). После получения профессионального образования граждане Мальты могут отправиться на рынок труда, а могут получить высшее образование, которое представлено только Мальтийским университетом [21] [22] .

Культура

Крупный итальянский художник, Маттиа Прети , был посвящён в рыцари Мальтийского ордена и провёл последние годы своей жизни на Мальте. Единственным мальтийским скульптором, получившим международное признание, стал в первой половине XX века Антонио Шортино .

Музей « The Limestone Heritage Park&Gardens » посвящён истории строительства зданий и сооружений на Мальте с использованием традиционного материала — известняка [23] .

Национальным растением Мальты является палеоцентаурея . Оно произрастает только на территории Мальты и относится к реликтам ледникового периода . Народное название национального цветка переводится как «морские уши» или «уши моря»: палеоцентаурея растёт очень близко к морю на береговых холмах. В настоящее время цветочный символ Мальты гораздо легче встретить на городской клумбе, чем в естественных условиях.

Охота на перелётных птиц

На многих перелётных птиц на Мальте ведётся спортивная охота, наносящая большой урон их популяциям. На островах зарегистрировано 12 тысяч охотников. Мальтийцы охотятся на любых птиц (в том числе на щурок , удодов , иволг , буревестников , аистов , цапель ), включая находящихся под угрозой исчезновения в Западной Европе ( малый подорлик , степной лунь ). Стреляют по ласточкам для упражнения в меткости. Охота идёт вдоль дорог, с крыш зданий в посёлках, на оживлённых улицах городов. Из редких птиц делают чучела, а остальных прячут, чтобы скрыть нарушение закона, так как в Евросоюзе действует директива по охране птиц [en] , принятая в 2009 году (взамен предыдущей аналогичной директиве 1979 года), вводящая многочисленные ограничения на охоту [24] [25] .

См. также

Примечания

 1. Ла Валетта // Малый энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 4 т. — СПб. , 1907—1909.
 2. Атлас мира: Максимально подробная информация / Руководители проекта: А. Н. Бушнев, А. П. Притворов. — Москва: АСТ, 2017. — С. 25. — 96 с. — ISBN 978-5-17-10261-4.
 3. Конституция Мальты. Статья 2. Государственная религия. .
 4. [1]
 5. 1 2 3 4 Report for Selected Countries and Subjects
 6. Human Development Indices and Indicators 2019 (англ.) . Программа развития ООН . — Доклад о человеческом развитии на сайте Программы развития ООН.
 7. http://chartsbin.com/view/edr
 8. The Maltese Cross: A Strategic History of Malta - Dennis Angelo Castillo - Google Книги
 9. Владимир Александрович Захаров. Мальтийский орден: история и современность . — Огни, 2003. — Т. 1. — С. 81.
 10. The Corps Disease: Brucellosis and Its Historical Association with the Royal Army Medical Corps
 11. Pickles, Tim. Malta 1565: Last Battle of the Crusades (неопр.) . — Osprey Publishing , 1998. — ISBN 978-1-85532-603-3 .
 12. Renaming Malta the Republic of Phoenicia . The Times . Malta: Allied Newspapers Ltd.
 13. Smith, William (англ.) . A Dictionary of Greek and Roman Geography (англ.) / John Murray (англ.) . — 1872. — Vol. II. — P. 320.
 14. Т. А. Галкина, Н. А. Красновская. Мальта // Страны и народы. Научно-популярное географо-этнографическое издание в 20 томах / Редкол.: В. П. Максаковский, С. А. Токарев. — М. : Мысль, 1983. — С. 235—236. — 285 с. — (Зарубежная Европа/Южная Европа). — 180 000 экз.
 15. Dingli Cliffs, Malta (англ.) . peakbagger.com. Дата обращения: 11 апреля 2015.
 16. Список стран ЕС, сортировка по численности населения
 17. Europeans and their Languages: Eurobarometer.
 18. Статистика гражданских браков на Мальте и Гозо, 2001—2006 гг.
 19. https://www.un.org/en/development/desa/population/migration/data/estimates2/data/UN_MigrantStockTotal_2019.xlsx
 20. Мальта | Информационный каталог евро
 21. Системы образования (недоступная ссылка) . Дата обращения: 12 декабря 2014. Архивировано 24 апреля 2010 года.
 22. Система образования на Мальте (недоступная ссылка) . Дата обращения: 12 декабря 2014. Архивировано 13 декабря 2014 года.
 23. ::The Limestone Heritage::
 24. информация на сайте «Комитета против убийства птиц» (CABS)
 25. Д. Фразен. Охота на птиц // Geo . — 2011. — № 11. — С. 83-84.

Литература

 • Baldacchino, AE; Lanfranco, E.; Schembri, PJ Discovering nature in the Maltese Islands (англ.) . — Blata l-Bajda: Merlin Library Ltd., 1990. — 104 p.
 • Грицак Е. Н. Мальта. — М.: Вече, 2005. — 224 с.

Ссылки