Манила

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Градот
Манила
Тагалск. Мајнила
Инфокутија Манила Pic Montage.jpg
Знаме Грб
Знаме Грб
14 ° 35 ′ N ш. 121 ° 00′ источно г. H G Я O
Земјата Филипини
Поглавје Франциско „Иско“ Морено Домагосо
Историја и географија
Основана 1574 година
Прво спомнување 1574 година
Поранешни имиња Линисин, Икарангал Јенг Мајнила
Плоштад 38,55 km²
Централна висина 7 м
Тип на клима субекваторијален
Временска зона UTC + 8:00 часот
Популација
Популација 1.780.100 луѓе ( 2015 )
Густина 43 079 луѓе / km²
Агломерација население 21.951.764
Националности Тагали , Илок
Деноминации католиците
Катоиконим филипински
Дигитални идентификатори
Телефонски код +63 2
Поштенски кодови 0900 до 1096

http://www.manila.gov.ph (англиски)
Манила на мапата
Манила
Манила
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons
Ph локатор ncr manila.png

Manila ( тагалог Maynila, Mainila [1] ; англиски јазик. и isp. Манила ) е главен град на државата Филипини , еден од 16-те градови кои го формираат главниот град на земјата (Метро-Манила). Се граничи со градовите Навотас и Калокан (на север),Кезон Сити (на североисток), Сан Хуан и Мандалујонг (на исток), Макати (на југоисток) и Пасај (на југ). На запад е измиен од водите на заливот Манила. Со население од 1.660.714 жители според пописот од 2007 година, Манила е вториот по големина град во земјата по Кезон. Со површина од само 38,55 km², Манила се смета за најнаселен град во светот. [ извор неодреден 1497 дена ] .

Се наоѓа на островот Лузон , на сливот на реката Пасиг со заливот Манила на Јужното Кинеско Море . Градот е основан на 24 јуни 1571 година од Лопез де Легаспи . Најстариот кварт на градот, Интрамурос (буквално „опкружен со ѕидови“), бил изграден од шпанската администрација на крајот на 16 век. Во нејзините ѕидови живееле главно шпанско семејства. За време на Втората светска војна бил уништен, но подоцна бил обновен. Нејзиното модерно население е околу 5 илјади луѓе.

Во текот на својата историја, Манила доживеа многу војни, што резултираше со уништување на многу архитектонски, историски и културни споменици. Сега Манила е голем културен центар, каде што се концентрирани неколку универзитети.

На јужниот брег на реката Пасиг се наоѓа најстариот дел од градот - областа Интрамурос . Основан е во 1571 година, и покрај тоа што бил делумно уништен за време на Втората светска војна , има неколку примери на стара шпанска архитектура. Пред сè, тоа е ѕидот на тврдината, чија изградба започна во 1590 година. Влезот во тврдината Сантијаго го оживува сеќавањето на шпанското присуство. Во 1595 година, Манила станал главен град на целиот филипински архипелаг , како и центар на покраината, која првично го окупирала речиси цела Лузон.

Етимологија

Името е од санскритскиот нила - „индиго дрво“; тагалогот префикс ма- укажува на изобилството на ова дрво, односно „место каде што има многу индиго дрвја“[2] .

Мајнила , филипинското име за градот, потекнува од фразата may-nila , што значи „каде се наоѓа индиго“ [3] . Нил потекнува од санскритскиот збор neela (नील), кој се однесува на индиго и, следствено, на неколку растителни видови од кои се извлекува оваа природна боја [3] [4] . Името Мајнила веројатно го добиле поради индиго-производителите кои растат во околината на населбата, а не поради тоа што била позната како населба која тргувала со индиго боја [3] активност на овие простори дури во XVIII век. неколку стотици години откако населбата Манила била основана и именувана со ова име [3] . Оригиналниот тагалог за растението индиго, тајум [3] [5] може да се разликува во неколку имиња на места на Филипините: улица Тајуман (што значи „каде е индиго“) во Манила и Тајум во Абра и Тагум во Давао дел Норте. .

На крајот, Мајнила беше преведена на шпански како Манила .

Приказна

Рана историја

Бакарната табла Лагуна е најстариот историски запис на Филипините. Го има првото историско спомнување на Тондо и датира од ерата Сака во 822 година (околу 900).

Најраниот доказ за човечкиот живот во областа на денешна Манила се блиските петроглифи на Ангоно , кои датираат од околу 3000 п.н.е. Негрито , домородните жители на Филипините, живееле на островот Лузон , каде што се наоѓа Манила, пред да дојдат малајско-полинезиските народи на овие територии и да асимилираат некои од нив [6] .

Манила била активен трговски партнер на Кинеската империја за песна , а потоа и на Монголската империја Јуан [7] . Кралството Тондо процвета во втората половина на империјата Минг како резултат на директните трговски односи со Кина. Градот Тондо беше традиционален главен град на империјата, владетелите на државата Тондо беа суверени кралеви, а не само племенски поглавари. Донгдо бил познат по традиционалните кинески знаци на лан-нан дијалект како: 東 都; преку певеџи : Тонг-то ; се преведува како „Источна престолнина“, поради нејзината географска локација, која се наоѓа југоисточно од Кина. На кралевите Тондо им се обраќале на различни начини: пангинун на тагалог („господар“) или пангинуан на Маранао ; anak banwa („син на небото“) или lakandula („господар на палатата“). Царот на Кина ги сметал Лаканите - владетели на античка Манила - „王“, односно кралеви [8] .

Во 13 век, Манила се состоела од утврдена населба и трговски кварт на бреговите на реката Пасиг. Потоа бил зафатен со индиската империја на Мајапахит , како што е запишано во епската пофална поема „ Нагаракертагама “, која го опишува освојувањето на регионот од страна на Махараџа Хајам Вурук [8] . Селуронг (षेललरर््), историското име на Манила, е наведено во Канто 14 заедно со Сулот, сега наречен Сулу и Калка. Селуронг (Манила), заедно со Сулот (Сулу), подоцна можеле да ја вратат независноста, а Сулу дури ја нападнал и ограбил провинцијата Мајапахита По-ни (Брунеи) како одмазда [8] .

За време на владеењето на арапскиот емир, потомок на Шариф Али, султанот на Болкија, од 1485 до 1521 година, султанатот Брунеи, кој се одвоил од хинду Мајапахит и станал муслиманска држава, ја нападнал областа. Брунејците сакаа да ја искористат стратешката позиција на Тондо во трговијата со Кина и Индонезија и на тој начин ја нападнаа нејзината околина и ја основаа муслиманската Раџанат Мајнила (كوتا سلودوڠ; Кота Селудонг ). Раџанат бил управуван и годишно му оддавал почит на султанатот Брунеи како сателитска држава [9] . Брунеи создал нова династија под водство на локален владетел кој преминал во ислам и станал Раџа Салалила или Сулејман I. Тој започнал трговска војна со веќе богатата куќа на Лакан Дула во Тондо. Исламот дополнително се зајакна со доаѓањето на муслиманските трговци од Блискиот Исток и Југоисточна Азија [10] .

Шпански период

Карта на заградениот град Манила во 1734 година.
Ајунтамиенто де Манила служеше како градско собрание за време на шпанскиот колонијален период.

Манила, пред доаѓањето на Шпанците, беше дел од муслиманскиот свет, во кој цветаше трговијата со кинеските трговци и претставници од другите источноазиски земји. Во 1570 година, Мигел Лопез де Легаспи , принуден да се повлече од островот Себу под налетот на португалските пирати, пристигнал во просперитетен муслимански град и решил да го основа својот главен град таму. За воспоставување односи со локалните власти, Мартин де Гоити најпрво бил испратен таму. Тој се обидел мирно да го воспостави авторитетот на шпанската круна. Раџа Сулејман, кој владеел тогаш, одговорил дека не му пречело да има пријателски односи со Шпанците, но послушноста на кој било друг крал не е вклучена во неговите планови. Конквистадорите потоа презеле воена акција, како резултат на што ги принудиле муслиманите да го напуштат градот. На 24 јуни 1571 година, конквистадорот Мигел Лопез де Легаспи пристигнал во Манила и ја прогласил за територија на Нова Шпанија , формирајќи градски совет на територијата на сегашната област Интрамурос . Инспириран од Реконквиста , војната во Шпанија за повторно христијанизирање и враќање на делови од земјата кои некогаш биле окупирани од муслиманите, тој го искористи територијалниот конфликт помеѓу Хинду Тондо и Исламска Манила за да го оправда протерувањето или преобратувањето на муслиманските колонисти од Брунеи. кои ги поддржувале нивните вазали од Манила додека неговиот мексикански внук Хуан де Салседо имал афера со принцезата од Тондо, Гундарап [11] . Соборениот Раџа, Сулејман, се обидел да ја добие поддршката на Раџа Тондо, наречен Лакандула, Пампанга и Пангасина, ги собрал своите поданици, Тагалите и се обидел да се бори против Шпанците. Во битката во Бангкусаи, тој загинал. Лопез де Легаспи го погубил или протерал локалното кралско семејство по неуспехот на заговорот Махарлик , во кој сојузот помеѓу датумите , рајата , јапонските трговци и султанатот од Брунеи се обединил за да ги уништи Шпанците и нивните сојузници Висајан. Победничките Шпанци ја направија Манила главен град на шпанските Источни Индија и Филипините, кои нивната империја ќе ги контролира во следните три века.

Во 1574 година, кинескиот пират Лимагон [en] се обидел да го заземе градот. На располагање имал 62 брода и 3000 војници. Но, обидот беше неуспешен. Гувернерот Гвидо де Лавесарис и офицерот Хуан де Салседо ја одбија кинеско-јапонската флота со само петстотини војници.

На 6 февруари 1579 година, Светиот Престол ја основал епархијата Манила со бикот Illius fulti praesidio на папатаГригориј XIII . Првично бешесуфраганска епархија на Архиепископијата на Мексико Сити и нејзината власт се прошири на сите Филипини. На 14 август 1595 година, бискупијата на Манила пренела дел од својата територија на воспоставените епархии Касерес , Кебу и Нова Сеговија (сите денес се архиепископии), а во исто време епархијата Манила била издигната на ранг на Митрополитот Архиепископија. Потоа, со кралскиот декрет на Филип II од Шпанија, градот Манила потпаднал под духовна заштита на Света Пудентјана и Богородица Учителска, поради светиот лик на црната Мадона од непознато потекло пронајден на тоа место; едната теорија е дека таа е од португалски Макао , другата е дека таа е тантриска божица и дека локалното население ја обожавале на паганско-хинду начин и ја преживеала исламизацијата на султанатот Брунеи. Оваа слика била протолкувана дека има маријанско потекло и била пронајдена за време на експедицијата на Мигел де Легаспи, а на крајот еден мексикански пустиник изградил капела околу оваа слика.

Во Манила започна активна работа за христијанизирање на локалното население. Во тој момент градот станал главно упориште на христијанизацијата на цела Југоисточна Азија. Тука дојдоа мисионери, монаси од различни редови, Августинјани , Францисканци , Доминиканци , Језуити и други. Во 1588 година, Августинците ја изградиле црквата Малате во Манила. Шпанците воспоставија и комерцијален монопол, туркајќи ги Кинезите од оваа сфера.

Развој на инфраструктурата

Во 1601 година, во Манила била отворенасеминарија за благородни лица, која станала првата образовна институција во земјата. Во историјата на градот имаше краток момент на британско владеење, кога, за време на Седумгодишната војна , Британците го зазедоа и го држеа две години (1762-1764). Набргу по потпишувањето на Парискиот мировен договор во 1763 година, тие го напуштиле градот, откако претходно успеале темелно да го ограбат.

Во следниот период колонијалната престолнина се збогати со голем број споменици: јавни и приватни палати, манастири и храмови. Првиот азиски универзитет именуван по Томас Аквински се појави во Манила. Многу подоцна, се појавија универзитети во главниот град на Индија и Латинска Америка. Во земјата беше формирана нова класа на „просветени“, со други зборови, образовани луѓе, надополнети од редот на Креолите , местиците и домородните луѓе.

Во исто време, се шират либералните идеи, кои особено брзо беа апсорбирани од образованите луѓе. Се проширија антиклерикални масонски чувства. Била создадена антишпанска и антиколонијална тајна организација, составена од масонски елементи, главно од буржоазијата од Манила. Ваквите трендови почнаа да навлегуваат и во други делови на земјата.

XX век

Во август 1898 година, за време на шпанско-американската војна , по битката кај Кавит , Американците ја окупираа Манила. Шпанската флота беше поразена во заливот. Дел од населението ги поддржуваше Американците, кои ги сметаа за ослободители во борбата против шпанското угнетување. Но, во суштина, американската инвазија беше нова верзија на колонијализмот. До јули 1901 година, Американците владееја жестоко и деспотски, со воена сила. Сепак, и покрај тоа, нивни поддржувачи меѓу Филипинците беше, пред сè, буржоазијата.

За време на Втората светска војна, Манила беше заробена од јапонските трупи. По нападот на Јапонија на Перл Харбор на 7 декември 1941 година, во земјата беше формирана пројапонска колаборационистичка влада , чие седиште беше Манила. На јапонските напаѓачи им се спротивставија и Американците и Филипинците . Во ноември 1944 година - февруари 1945 година, војниците на Империјалната јапонска армија извршија масакр во градот и неговата околина, убивајќи околу 100.000 цивили [12] . За време на битката кај Манила (3 февруари - 3 март 1945 година), значителен дел од градот бил уништен од американското бомбардирање.

На 1 октомври 1975 година, во Манила се одржа боксерски натпревар помеѓу Мохамед Али и Џо Фрејзер , во кој Али ја одбрани својата светска титула. Борбата, наречена Трилер во Манила , е кулминација на конфронтацијата од три натпревари меѓу Али и Фрејзер.

XXI век

Географија

Карта на градот
Фотографија на ISS од Манила (лево од центарот) и околните градови

Манила се наоѓа во западниот дел на островот Лузон, на источниот брег на заливот Манила , приближно 1.300 километри од копното на Азија. Реката Пасиг го дели градот на два дела. Територијата на градот е претставена со антички алувијални наслаги на реката Пасиг, дел од земјиштето е вратено од заливот. Областа на Манила е 38,55 km² и административно е поделена на 897 баранги. Секој барангај има свој претседател и советници. Барангаи се групирани во 100 зони, кои исто така се групирани во 16 географски области. Овие зони и области немаат форма на локална власт. 16-те окрузи, пак, се комбинираат во 6 законодавни области во Манила.

Городская агломерация, включающая Манилу, образует Национальный столичный регион ( National Capital Region ) — единственный регион Филиппин, не делящийся на провинции. Кроме собственно Манилы, столичную агломерацию составляют следующие города: Калоокан , Навотас , Малабон , Валенсуэла , Марикина , Пасай , Пасиг , Мандалуйонг , Сан-Хуан , Макати , Тагиг , Паранаке ,Лас-Пиньяс , Мунтинлупа , Кесон .

Экологические проблемы

Город сильно страдает от загрязнения воздуха промышленными выбросами и транспортом [13] . Открытые свалки промышленных отходов также способствуют ухудшению качества окружающей среды. Несколько рек в черте города считаются биологически мёртвыми. Одной из самых загрязнённых рек мира является Пасиг, куда, по данным на 2003 год, ежедневно сбрасывается около 150 тонн бытовых и 75 тонн промышленных отходов [14] . Основной причиной загрязнений является неразвитость инфраструктуры города [15] . Самый загрязнённый воздух отмечается в районе Эрмита.

Климат

Климат Манилы субэкваториальный, с резко выраженной границей между сухим сезоном и сезоном дождей. Сухой сезон длится со второй половины декабря по май, сезон дождей — остальную часть года, пик его достигается в августе, когда в месяц выпадает около 350 мм осадков. Среднегодовая температура варьирует от 27 °C в декабре — январе до 30 °C в апреле — мае.

Климат Манилы
Показатель Янв. Фев. Март Апр. Май Июнь Июль Авг. Сен. Окт. Нояб. Дек. Год
Абсолютный максимум, °C 34,4 35,0 36,5 37,2 38,0 39,5 35,5 34,5 36,2 35,2 34,5 34,2 39,5
Средний максимум, °C 29,5 30,3 31,9 33,3 33,1 32,1 31,1 30,6 30,7 31,0 30,8 29,7 31,2
Средняя температура, °C 26,8 27,4 28,6 30,0 30,0 29,3 28,5 28,2 28,3 28,4 28,1 27,1 28,4
Средний минимум, °C 23,9 24,3 25,4 26,7 26,9 26,4 25,9 25,8 25,8 25,8 25,3 24,3 25,5
Абсолютный минимум, °C 19,0 18,2 20,0 20,0 20,5 20,0 21,0 21,0 20,0 21,5 20,2 17,0 17,0
Норма осадков, мм 29 12 14 19 136 225 324 350 269 211 94 60 1742
Температура воды, °C 27 27 28 29 30 30 30 29 29 29 29 28 29
Источник: «Погода и Климат»

Культура и достопримечательности

Церковь Сан-Агустин

Будучи центром архиепархии Манилы , старейшей в стране, город является домом для множества церквей. Собором архиепархии является Манильский кафедральный собор (Малая базилика Непорочного Зачатия). В городе имеются ещё три базилики: Церковь Кьяпо (Базилика смуглого Назарянина), Малая базилика св. Лоренцо Руис и Базилика св. Себастьяна. Стоит отметить также церковь Сан-Агустин — старейшую сохранившуюся до наших дней церковь страны, которая была построена в 1607 году. В 1993 году Сан-Агустин стала одной из четырёх церквей Филиппин, объявленных ЮНЕСКО Объектами наследия под общим названием «Филиппинские церкви в стиле Барокко». Кроме того, в Маниле имеется несколько буддийских и даосских храмов, построенных местной китайской общиной. В районе Кьяпо, где проживает довольно значительная мусульманская община, находятся мечеть Ад-Дахаб (Золотая мечеть), а также Зелёная мечеть.

Будучи культурным центром Филиппин, Манила служит домом и для большого количества музеев. Один из наиболее известных музеев столицы — Бахай Тсиной, рассказывающий о жизни китайской общины страны и её вкладе в культуру Филиппин. Музей света и звука в Интрамуросе посвящён Филиппинской революции под руководством Рисаля. Столичный музей Манилы содержит богатую коллекцию филиппинского искусства, а Музей Манилы отражает культуру и историю города. Можно отметить также детский музей Памбата, Музей политической истории Филиппин, Национальный музей Филиппин и др.

Из других достопримечательностей интересен парк Рисаль, расположен в историческом сердце города. Парк был местом многих значимых для страны исторических моментов. Так, на месте где сейчас находится парк, за подготовку восстания против испанского господства был казнён национальный герой Филиппин — Хосе Рисаль , в честь которого парк впоследствии и получил своё название. Сам парк примечателен своими японским и китайским садами, здесь также расположены планетарий, национальная библиотека, павильон бабочек, орхидариум, океанариум, рельефная карта страны и некоторые другие достопримечательности. Флагшток к западу от парка Рисаль служит нулевым километром при отсчитывании расстояний в Филиппинах. Из военных сооружений интерес представляет построенный армией США форт Драм (англ.) .

Население

Год Численность
1903 219 928 [16]
1918 285 306 [17]
1939 623 492 [18]
1948 983 906 [19]
Год Численность
1960 1 138 611 [20]
1970 1 330 788 [21]
1975 1 479 116 [22]
1980 1 630 485 [23]
Год Численность
1990 1 601 234 [24]
1995 1 654 761 [25]
2000 1 581 082 [26]
2007 1 660 714 [27]
Год Численность
2010 1 652 171 [28] [29]
2015 1 780 148 [30] [31]
2020 1 846 513 [32]

По данным переписи 2007 года население города составляет 1 660 714 человек. Это один из наиболее густонаселённых городов мира с плотностью населения 43 079 чел/км² [33] , при этом в районе № 6 плотность населения достигает 68 266 чел/км². При этом плотность населения всей Большой Манилы с территорией 1 425 км² составляет лишь 14 100 чел/км². Наиболее распространённый язык населения — филиппинский (основан главным образом на тагальском ). В бизнесе и области образования распространён английский. Мигранты из разных регионов страны говорят на различных языках и диалектах. Китайское население Манилы говорит главным образом на южноминьском варианте китайского языка.

Католики составляют 93,5 % населения Манилы; приверженцы Независимой Филлинской церкви составляют 2,4 %; Церкви Христа — 1,9 %; протестантизма — 1,8 %; буддизма — 1,1 %; других религий — 1,4 % [34] .

Экономика

Обладая удобной гаванью, Манила является главным портом страны и одним из наиболее оживлённых портов мира. Промышленность включает производство химикатов, текстиля и одежды, электроники, продуктов питания и напитков, табачных изделий, фанеры, копры, кокосового масла и др. Пищевая промышленность — один из наиболее стабильных секторов производства. Центр полиграфической промышленности Филиппин.

Город привлекает более 1 млн туристов в год.

Транспорт

Бульвар Роксас — одна из основных городских транспортных артерий
Джипни — манильское маршрутное такси

Манила — крупный железнодорожный узел в системе острова Лусон. Город обслуживается международным аэропортом имени Ниноя Акино , который расположен в 8 км к югу от города. По данным на 2012 год его трафик составляет более 31 млн пассажиров в год. Имеется 4 терминала, второй был открыт в 1999, третий — в 2008 году. Выполняются международные рейсы по следующим направлениям: Пекин, Токио, Пусан, Сеул, Гонконг, Бангкок, Нагоя, Дубай, Гонолулу, Сингапур, Доха, Лос-Анджелес и др.

Город является также крупным автомобильным узлом. Основные дороги в Большой Маниле имеют кольцевое и радиальное направления.

Городской общественный транспорт включает автобусы, метрополитен и маршрутные такси ( джипни ).

Образование

Национальная библиотека Филиппин в парке Рисаль

Манила служит домом для множества университетов и колледжей. Большинство наиболее старых учебных заведений расположено в районе Интрамурос. Вузы Манилы включают:

 • Университет Санто-Томас (University of Santo Tomas)
 • Коледжио-де-Сан-Хуан-де-Летран (Colegio de San Juan de Letran)
 • Университет Атенео-де-Манила (Ateneo de Manila University)
 • Университет Города Манила (University of the City of Manila)
 • Университет Манилы (Universidad De Manila)
 • Университет филиппинской Манилы (University of the Philippines Manila)
 • Университет Филиппин (University of the Philippines)
 • Политехнический университет Филиппин (Polytechnic University of the Philippines,)

Организации, расположенные в Маниле

В Маниле расположена штаб-квартира Азиатского банка развития .

Города-побратимы

Примечания

 1. Инструкция по передаче на картах географических названий Филиппин. — М. 1969. — С. 12.
 2. Поспелов, 2002 , с. 258.
 3. 1 2 3 4 5 Baumgartner, Joseph (March 1975). “Manila – Maynilad or Maynila?”. Philippine Quarterly of Culture and Society . 3 (1): 52—54. JSTOR 29791188 .
 4. Chamberlain, Alexander F. (1901). “Philippine Studies: V. The Origin of the Name Manila” . The American Antiquarian and Oriental Journal . 23 (5): 33.
 5. Tayum . Philippine Medicinal Plants . Дата обращения: 20 августа 2018.
 6. Mijares, Armand Salvador B. (2006). . The Early Austronesian Migration To Luzon: Perspectives From The Peñablanca Cave Sites Архивировано 7 июля 2014 года. . Bulletin of the Indo-Pacific Prehistory Association 26 : 72–78.
 7. Junker, Laura Lee. Raiding, Trading, and Feasting: The Political Economy of Philippine Chiefdoms. — Quezon City : Ateneo de Manila University Press, 2000. — P. 184–192. — ISBN 978-9715503471 .
 8. 1 2 3 Gerini, GE (1905). “The Nagarakretagama List of Countries on the Indo-Chinese Mainland (Circâ 1380 AD)” . The Journal of the Royal Asiatic Society of Great Britain and Ireland . 37 (July 1905): 485—511. DOI : 10.1017/S0035869X00033517 . JSTOR 25210168 .
 9. Pusat Sejarah Brunei (малайск.) . Government of Brunei Darussalam. Дата обращения: 3 марта 2014. Архивировано 15 апреля 2015 года.
 10. Agoncillo, Teodoro. History of the Filipino People . — 8th. — Quezon City : Garotech Publishing Inc., 1990. — P. 22. — ISBN 971-10-2415-2 .
 11. Wright, Hamilton M. (1907). "A Handbook of the Philippines" , p. 143. AC McClurcg & Co., Chicago.
 12. Worst Massacres of the 20th Century
 13. City Profiles:Manila, Philippines . United Nations. Дата обращения: 4 марта 2010. Архивировано 30 мая 2012 года.
 14. de Guzman, Lawrence Pasig now one of world's most polluted rivers (недоступная ссылка) . Philippine Daily Inquire (11 ноября 2006). — «ONCE the country's most celebrated waterways, the Pasig is now one of the world's most polluted rivers, according to a report launched Thursday by the United Nations Human Development Program (UNDP) in Cape Town, South Africa.». Дата обращения: 18 июня 2010. Архивировано 30 мая 2012 года.
 15. Tharoor, Ishaan The Manila Floods: Why Wasn't the City Prepared? . TIME (29-09-09). Дата обращения: 17 мая 2010. Архивировано 30 мая 2012 года.
 16. 1903 Census of the Philippines
 17. 1918 Census of the Philippines
 18. 1939 Census of the Philippines
 19. 1948 Census of the Philippines
 20. 1960 Census of the Philippines
 21. 1970 Census of the Philippines
 22. 1975 Census of the Philippines
 23. 1980 Census of the Philippines
 24. 1990 Census of the Philippines
 25. 1995 Census of the Philippines
 26. 2000 Census of the Philippines
 27. 2007 Census of the Philippines
 28. 2010 Census of the Philippines
 29. https://psa.gov.ph/sites/default/files/attachments/hsd/pressrelease/National%20Capital%20Region.pd%66
 30. https://www.psa.gov.ph/sites/default/files/attachments/hsd/pressrelease/NCR.xlsx
 31. 2015 Census of the Philippines
 32. 2020 Census of Population and Housing (2020 CPH) Population Counts Declared Official by the President Philippine Statistics Authority , 2021.
 33. World's Densest Cities . Forbes . Дата обращения: 6 апреля 2009. Архивировано 30 мая 2012 года.
 34. Manila ("Maynila") (недоступная ссылка) . Дата обращения: 22 октября 2010. Архивировано 25 января 2011 года.
 35. Manila-Montreal Sister City Agreement Holds Potential for Better Cooperation : Philippines : Gov.Ph : News

Литература

Ссылки