Мавританија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Исламска Република Мавританија
Арапски. الجمهوریة الإسلامية الموريتانية
(ал-Џумхурија ал-Исламија ал-Мавританија)
фр. République Islamique de Mauritanie
Знаме Грб
Знаме Грб
Мото : „Чест, братство, правда
(Чест, братство, правда)“
Химна : "نشيد وطني موريتاني"
Мавританија на мапата на светот
Мавританија на мапата на светот
Датум на независност 28 ноември 1960 година (од Франција )
официјалните јазици Арапски
Капитал Нуакшот
Најголемиот град Нуакшот
Форма на владеење претседателска република [1]
Претседателот Мухамед Оулд ал Шеик ал Газвани
премиер Исмаил Оулд Биди Оулд Шеик Сидија
држава религијата Исламско сунитско убедување
Територија
• Вкупно 1.030.700 km² ( 28-ми во светот )
•% водена површина. 0,03
Популација
• Проценка (2012) 3 359 185 луѓе ( 135-ти )
• Попис (1988) 1.864.236 луѓе
Густина 3 лица / km²
БДП ( ППП )
• Вкупно (2018) 22736000000 [2] долари. ( 143. )
• По глава 5727 $ [2] ( 130-ти )
БДП (номинален)
• Вкупно (2018) 7048000000 [2] долари. ( 147-ти )
• По глава 1.775 $ [2] ( 160-ти )
HDI (2018) 0,520 [3] ( ниско ; 159. место )
Валута угуија
Интернет домен .mr [d]
ISO код Г
Код на МОК МТН
Телефонски код +222
Временска зона UTC ± 0: 00
Автомобилски сообраќај десно
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Мавританија ( арапски: موريتانيا ), целосното име е Исламска Република Мавританија ( арапски: الجمهورية الإسلامية الموريتانية ) е држава во Западна Африка , измиена од Атлантскиот Океан на запад. Се граничи со Западна Сахара на северозапад, Сенегал на југозапад, Алжир на североисток, Мали на југ и исток.

Етимологија

Топонимот „Мавританија“ датира од III милениум п.н.е., кога феникиските морепловци го дале името Маухарим - „Западна територија“ на територијата што се наоѓа на крајниот Запад на Африка. За време на колонијалниот период, името „Мавританија“ го носеше една од териториите на француска Западна Африка , која во 1960 година прогласи независност под истото име[4] .

Приказна

Античка историја

Неколку илјади години п.н.е. д. јужниот дел на модерна Мавританија бил населен со народи од негроидната раса, кои се занимавале со лов и земјоделство.

Во I милениум п.н.е. д. од север, започна постепено населување на земјата од страна на номадските берберски сточари, туркајќи ги Црнците на југ. Берберите формираа конфедерација на племињата Санхаџи .

Во 9-ти и 16-ти век, дел од јужна Мавританија бил дел од империите на Гана , Мали и Гао, создадени од нигерско-конгоанските народи. Овие држави имаа висока култура, нивната економија се засноваше на земјоделство, трговија и ископување злато. Но, постепено тие паднаа во распаѓање под налетот на арапските и берберските племиња [5] .

Среден век

Арапизацијата и исламизацијата на населението започнала во 11 век. Арапите заземаа доминантна позиција во земјата, воспоставувајќи моќ над Берберите и Црнците ( народите Тукулер , Сонинке , Волоф ). Берберите и Црнците го усвоиле јазикот и семејниот живот од Арапите. Оазата Шингети стана главен центар на земјата, а земјата стана позната како Тарб-ел-Бидан („земјата на белците“). Во XI век на територијата на Мавританија, се појави политичка формација од теократска природа, на чело со водачот на берберското племе Лемтунс, Абу Бекр ибн Омар . По 20 години џихад, империјата на Абу Бакр се протегала од Сенегал до брегот на Средоземното Море. Владејачката династија во државата го добила името Алморавида . Абу Бакр беше наследен од Јусуф ибн Ташфин , чии активности доведоа до инвазија на Пиринејскиот Полуостров. До крајот на 11 век, империјата Алморавид се протегала од реката Сенегал на југ до реката Ебро (во Шпанија) на север. Алморавдите ги поседувале и Канарските Острови . Во XIV век, арапското племе Бани Хасан заземало доминантна позиција меѓу берберските племиња. Оние племиња кои им помагале на Бани Хасан во нивните војни зазеле позиција еднаква на онаа на арапските воени кланови; оние кои не пружија отпор станаа племиња Марабути (т.е. мирољубиви племиња кои немаа право да носат оружје); оние кои пружаа отпор добија статус на притоки - „зенага“. Како резултат на тоа, во Мавританија се разви сложена хиерархија на кланови, каде Арапите Хасани беа на самиот врв, следени од Берберите-воини, потоа - мирните Бербери-Марабути, потоа - Берберите-притоки и, конечно, Црнците. , сè уште освоени од Берберите (робови и харатини-ослободени). Покрај тоа, во општествената структура на Мавританија се формираа посебни касти според професионална основа. Тоа се пејачи и музичари ( гриоти ), занаетчии, ловци (немади), рибари (имраген).

Во доцниот 17-ти - почетокот на 18-ти век, се формираат емиратите Трарза , Бракна , Тагант , Адрар .

Колонијален период

Од средината на 19 век, Французите почнале да ја развиваат долината на реката Сенегал (јужната граница на модерна Мавританија). Во 1904 година, областа северно од реката Сенегал била прогласена за француска сопственост - цивилната територија на Мавританија. Освојувањето на Мавританија беше долг и тежок процес за колонијалистите. Само во 1920 година Франција официјално ја прогласи Мавританија за своја колонија во француската Западна Африка, а само за време на операциите 1934-1936 година, Французите беа во можност да воспостават директна копнена комуникација преку Мавританија помеѓу нивните јужни и северни поседи, односно да воспостават де факто контрола на целата територија на државата.

Во 1946 година, Мавританија доби статус на прекуморска територија на Франција, а во 1958 година - статус на автономна република на Француската заедница.

Период на независност

Почетен период

На 28 ноември 1960 година, земјата стекна независност од Франција. беше прогласена Исламската Република Мавританија. Од август 1961 година, Моктар Оулд Дада започна да владее со земјата. Државата и владата беа предводени од претседателот. Беше создадено еднодомно Национално собрание, а уставот од 1965 година воспостави еднопартиски систем. Владејачката и единствена партија во земјата беше Партијата на мавританскиот народ (ПМН) (создадена во 1961 година).

Од самиот почеток, новоформираната држава развила тешки односи со Мароко, со која Мавританија се натпреварувала за територијата на Западна Сахара. Приемот на Мавританија во ОН во 1961 година стана возможен како резултат на дипломатски договор (во замена за приемот на Монголија , кој беше поддржан од СССР).

Во 1964 година беа воспоставени дипломатски односи со СССР.

Конфликт во Западна Сахара и пуч

До средината на 1970-тите, се случија значајни промени во внатрешната политика и односите на Мавританија со некои од државите на Магреб , како резултат на нејзиното приклучување во 1975 година кон воените операции на страната на Мароко против одредите на фронтот ПОЛИСАРИО , кои се бореле за ослободување на Западна Сахара. Факт е дека уште во средината на 1960-тите, Мароко и Мавританија, повикувајќи се на историски, географски, етнички и други фактори, официјално ги презентираа своите територијални претензии кон Западна Сахара пред ОН, истовремено предизвикувајќи си ги правата на оваа територија. Долготрајниот период на непријателства ја исцрпи економијата на земјата; крајот на војната не беше на повидок.

Фронтот ПОЛИСАРИО ги концентрираше своите напади првенствено против Мавританија. Рудниците за железо во Зуерат и железницата што ја пренесува рудата до пристаништето Нуадибу станаа постојани цели на непријателствата на северот на земјата. Борците на фронтот ПОЛИСАРИО со теренски возила стигнаа до Атар и дури двапати го нападнаа главниот град Нуакшот - во 1976 и 1977 година. Воените трошоци и економските загуби од воените операции во зоната за ископување железна руда се тежок товар за Мавританија. Намалени се приходите од извоз на железни и бакарни руди, увозот на храна зголемен, инфлацијата растела со алармантна стапка, а финансиската состојба нагло се влошува.

На 10 јули 1978 година, група офицери предводени од полковникот Мустафа Оулд Салех , командант на мавританската армија, извршија државен удар, соборувајќи го и апсејќи го Оулд Даду. Уставот беше суспендиран, владата, парламентот, ПМН, младите и другите јавни организации беа распуштени. Формирана е нова влада. Воениот комитет за национална преродба (HCNV) стана највисокото законодавно тело во земјата веќе 13 години, Мустафа Улд Салех стана негов прв шеф.

Во своето обраќање до народот, шефот на новиот режим увери дека „пренесувањето на власта е исклучиво внатрешна работа на Мавританија“ и дека „тоа е предизвикано од падот на економијата, финансиите, политичкиот и јавниот живот и корупцијата. . Донесена е уставна повелба која е своевидна програма за новиот режим. Военото раководство си постави три цели: да стави крај на војната во Западна Сахара, да ја исправи економијата и да воспостави „вистинска демократија“. Како одговор, Френте Полисарио на 12 јули 1978 година објави унилатерален прекин на непријателствата против мавританските трупи.

По државниот удар во 1978 г

Главното внимание на мавританското раководство беше посветено на решавање на акутните внатрешни политички и социо-економски проблеми. Најголем проблем беше сушата која траеше повеќе од 5 години. Поради неа целата земја се претвори во зона на катастрофа. Па дури и на југ, каде што на бреговите на реката. Сенегал најде засолниште за нивните сточари од север, пустината почна да напредува. На речиси сите добиток му се закануваше смрт. Постојаното опаѓање на земјоделското производство падна за 1% за само една година. Сушата, исто така, го забрза процесот на општествени промени за кои земјата не беше подготвена. Започна масовниот одлив на селското население во градовите. Во овие услови, беше неопходно да се преземат решителни мерки: да им се обезбеди на мигрантите работа, храна итн. Меѓутоа, ХЦНВ се подели на „умерени“ политичари и поддржувачи на радикални реформи.

Меѓу најважните задачи на HCNV, особено беа акутни задачите за зајакнување на економијата зафатена од војна, ликвидација на кризата со храна и запирање на незадржливиот раст на цените и инфлацијата на националната валута. Раководството на земјата беше принудено да се обрати до Меѓународната банка за обнова и развој (IBRD), како и до Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за совет за економско закрепнување. Како резултат на тоа, беше воведен двегодишен итен „план за национално заживување“, заснован на строго буџетско планирање, порационално инвестирање на капитал, главно во развојот на земјоделството и поморскиот индустриски риболов. За да се привлече странски капитал и да се стимулира приватното мавританско претприемништво, во 1979 година беше усвоен нов, поповластен инвестициски код. Желбата да се спроведат ефективни економски и социјални реформи во земјата наиде на поддршка кај членовите на HCNV, раководството на гранковите синдикати и Националниот синдикален центар.

Внатрешната политичка ситуација во земјава и понатаму е напната. Економијата беше поткопана од војната, долготрајната суша, неповолните услови на светскиот пазар за железна и бакарна руда. Со цел да се елиминира кризата во економијата, новиот режим беше принуден да ја усвои во септември 1978 година, по препорака на ИБРД, таканаречената програма за национално економско заживување, која предвидува финансиско закрепнување, забрзан развој на земјоделството, рударството. индустрија и морски риболов. Меѓутоа, поради недостаток на финансиски средства, спроведувањето на оваа програма, која главно беше наменета за добивање странска економска помош, наиде на сериозни тешкотии. За да привлече дополнителен капитал во земјата, мавританското раководство усвои нов инвестициски кодекс кој го стимулира приватното претприемништво. Истовремено, поради континуираната суша, крајно се отежна прашањето за снабдување на населението со храна. Шпекулациите се засилија, цените на основните производи скокнаа. Бран штрајкови ја зафати целата земја.

Пуч во 1979 година

Заедно со ова, немаше единство во редовите на HCNV за проблемот со Западна Сахара. Во рамките на владејачката воена хунта беа формирани две групи - промароканската и просахара. На 3 април 1979 година, полковникот Улд Салех беше соборен од страна на потполковниците Оулд Бусеиф (кој ја презеде функцијата премиер), Улд Лули и Оулд Хајдала . Како резултат на реорганизацијата на раководните тела на земјата, наместо HCNV беше создаден Воениот комитет за национален спас (VKNV), а за негов шеф беше прогласен полковникот Мохамед Махмуд Оулд Ахмед Лули , поранешен министер за државни службеници и обука на персоналот. . Сите цивили беа отстранети од ВКНС. На 24 април 1979 година, Мавританија објави прекин на дипломатските односи со Египет. Беа обновени дипломатските односи меѓу Мавританија и Алжир, воспоставена е билатерална соработка со Либија, Ирак и низа други земји. Воената соработка со Франција продолжи.

На 27 мај 1979 година, полковникот Оулд Бусеиф загина во авионска несреќа (авионот со државната делегација на Мавританија влезе во песочна бура во близина на Дакар и падна во океанот).

Раководството на земјата влезе во преговори со Френте Полисарио и на 5 август 1979 година потпиша договор со него, според кој Мавританија се откажа од своите „пребарувања кон Западна Сахара“ и зазеде неутрална позиција за проблемот со Западна Сахара. На 21 август, Мавританија го осуди заедничкиот одбранбен договор со Мароко. До декември 1979 година, контингент на марокански трупи (9 илјади луѓе) беше повлечен од територијата на Мавританија.

Реформи од 1980-тите

Во јануари 1980 година, Улд Лули беше сменет од функцијата, а полковникот Оулд Хеидала стана на чело на ВКНС.

Во јули 1980 година, HCNV го забрани ропството . Мавританија беше последната земја во светот каде официјално беше дозволено ропството. Во тоа време во земјата, според американскиот магазин „Њусвик“ на 6 мај 1985 година, имало над 100 илјади робови и околу 300 илјади луѓе кои биле поранешни робови. Повеќето од жителите на градовите ги ослободиле своите робови, но на село овој процес продолжил многу долго. Со оглед на монструозната сиромаштија на една земја, односот меѓу господарот и робот може да биде корисен и за двајцата. Како што изјави претставникот на Друштвото за борба против ропството А. Витакер, „од економска гледна точка, господарот и неговиот роб не се разликуваат многу еден од друг, бидејќи и двајцата се во сиромаштија“.

Во декември 1980 година, беше формирана цивилна влада под водство на Ахмед Улд Бнејара. Однако в результате попытки государственного переворота, предпринятой в марте 1981 г. прибывшими из-за рубежа вооружёнными группами под командованием двух бывших членов ВКНС, находившихся в эмиграции, военный режим положил конец гражданскому правлению: подполковник Маауйя ульд Сиди Ахмед Тайя в апреле 1981 года сформировал новое военное правительство.

В стране был введён режим строгой экономии, провозглашена борьба с коррупцией и хищениями. В августе 1981 года ВКНС провозгласил создание органов «воспитания масс» для борьбы с «чуждыми группировками». Молодёжь направлялась на «общественно полезные работы».

Поскольку довести до конца различные начинания, предпринятые с целью восстановления нормальной политической жизни, не удалось, в августе 1981 года ВКНС провозгласил создание органов «воспитания масс», призванных способствовать «вовлечению мавританского народа в национальное строительство и его подготовке к эффективному и ответственному участию в политической жизни страны», а также для борьбы с «чуждыми группировками». Молодёжь направлялась на «общественно полезные работы». «Структуры воспитания масс» образовывались ячейками из определённого числа соседних семей и представляли собой зачаток общественной жизни. Эта система, созданная в ноябре 1981 г., была призвана помочь населению страны обрести своё место в государственной, а не в племенной структуре. Устав «структур» определял, что любая индивидуальная деятельность или деятельность организаций, базирующихся на расовом, племенном или региональном принципах, запрещалась. Равным образом запрещалась пропаганда идеологий отдельных лиц или иностранных государств. Каждому гражданину было вменено в обязанность претворять в жизнь курс, проводимый национальным руководством страны. Опора на массы была необходима режиму для преодоления социально-экономических трудностей, которые продолжали нарастать.

В промышленности наблюдался застой, вызванный нерентабельностью предприятий, нехваткой кадров. Упал спрос на мавританскую железную руду, что привело к дефициту платёжного баланса страны. Вырос государственный долг. Тяжёлое положение сложилось в сельском хозяйстве. Свыше 80 % общих потребностей населения в основных продуктах питания удовлетворялось за счёт импорта. Увеличилась безработица, резко снизился жизненный уровень трудящихся, усилилась миграция из деревни в города. В ряде районов страны бастовали рабочие и служащие.

В целях стабилизации внутриполитической обстановки режим пошёл на некоторое улучшение положения граждан. Была повышена заработная плата некоторым категориям малооплачиваемых рабочих, а в государственном секторе она была уравнена с зарплатой в частном секторе. Бесплатно раздавались неимущим продукты питания, полученные Мавританией из-за рубежа в качестве срочной продовольственной помощи. Была предпринята реформа государственно-административного аппарата. Однако все эти меры носили паллиативный характер.

Правящему режиму приходилось учитывать также наличие и стране запрещённых оппозиционных группировок, оказывающих на него давление: с одной стороны, традиционалистов и приверженцев проарабской ориентации, с другой — негритянских активистов националистического движения «ЭльХор» и Союза за демократическую Мавританию — промарокканской организации, причастной к попытке государственного переворота 1981 г.

Однако наиболее серьёзной проблемой, с которой столкнулось мавританское руководство, являлось отсутствие единства среди членов ВКНС в вопросе их отношения к Сахарской Арабской Демократической Республике (САДР) : одни выступали в поддержку, другие — против. Политика нейтралитета, проводимая в отношении САДР мавританским правительством, вызвала ухудшение отношений с Марокко, которое все чаще обвиняло Мавританию в том, что она служит тыловой базой сахарским силам. Мавританское руководство пыталось поддерживать равновесие между про сахарскими и про марокканскими группировками.

В феврале 1984 года ульд Хейдалла настоял на официальном признании САДР, что вызвало недовольство в правящих кругах страны. В частности, премьер-министр ульд Тайя заявил, что он не одобряет таких действий ульд Хейдаллы в отношении САДР. В начале марта президент сместил ульд Тайю с поста премьер-министра, назначив его начальником генерального штаба. Сам же ульд Хейдалла сконцентрировал в своих руках всю власть в стране: посты главы государства, главы правительства и министра национальной обороны. В правительстве всё больше проявлялись признаки нарастающего кризиса.

В последние месяцы пребывания ульд Хейдаллы у власти все экономические и социальные трудности страны выступили на первый план. Несмотря на новую политику Мавритании в области рыболовства, практически ничего не было сделано, например, для установления национального контроля над этой важной отраслью национального хозяйства, которая при должном управлении могла бы давать больше экспортных поступлений, нежели добыча железной руды. Необычайного размаха достигла коррупция. Так, некоторые мавританские предприниматели и должностные лица в сговоре с влиятельными иностранными группировками активно участвовали в разграблении морских богатств страны. Скандалы, связанные с коррупцией, вспыхивали и в других отраслях хозяйства.

Переворот 1984 года

В декабре 1984 года полковник ульд Тайя сверг полковника ульд Хейдаллу и возглавил Военный комитет национального спасения (ВКНС) страны. Главной задачей ВКНС было провозглашено «восстановление доверия к государственным институтам и обеспечение социальной справедливости в стране».

За сравнительно короткий период Мавритания превратилась из небольшой малоизвестной страны с преобладанием кочевого населения, с ограниченной экономической базой и низкими социальными показателями в страну с быстро растущим городским населением, рыночными отношениями и устойчивым экономическим ростом. В стране были найдены новые месторождения металлов, богатые залежи нефти (порядка млрд барр .) и газа (около 30 млрд кубометров). С 1990-х все важные экономические сделки совершались на конкурсной основе, что заметно подорвало давнее влияние Франции и обеспечило приток средств в бюджет. Распределение новых доходов велось под контролем комиссии из авторитетных в стране граждан, что позволило заметно повысить уровень жизни всех граждан страны и сильно подняло популярность лидера страны.

В 1991 году он объявил о переходе к гражданскому правлению и к многопартийной системе, 12 июля была принята новая конституция страны. Первые многопартийные президентские выборы в Мавритании прошли в январе 1992, ульд Тайя как кандидат от сформированной им Демократической и социал-республиканской партии, одержал победу с 62,7 % голосов и был провозглашён президентом (оппозиция объявила итог этих выборов мошенничеством). На следующих президентских выборах в декабре 1997, бойкотировавшихся оппозицией, ульд Тайя провозгласил себя победителем с 90,9 % голосов.

В 1995 были установлены дипотношения, а в 1999 — заключено мирное соглашение с Израилем (и фактически заморожены отношения с Организацией освобождения Палестины , главу которой, Ясира Арафата , ульд Тайя называл «бандитом»), что вызвало бурю недовольства в стране и исламском мире. Оппозиция стала упрекать ульда Тайю в том, что он «продался сионистам». В ответ были предприняты репрессивные меры. Оппозиция была вынуждена уйти в подполье, все годы правления ульда Тайи регулярно арестовывались «исламские фундаменталисты, связанные с Аль-Каидой». С 2001-го в стране преследовались мусульманские радикалы.

На президентских выборах в ноябре 2003 года ульд Тайя получил 67,0 % голосов.

В августе 2005 ульд Тайя (уехавший на похороны короля Саудовской Аравии) был свергнут полковником ульд Валлем. В марте 2007 года были проведены новые выборы президента, во втором туре победил ульд шейх Абдалахи.

В августе 2008 года генерал ульд Азиз (бывший начальник штаба вооружённых сил и командующий президентской гвардией, уволенный президентом) сверг ульд Шейха Абдуллахи . В июле 2009 генерал провёл выборы, после которых стал президентом Мавритании (как получивший 52 % голосов).

Политическое устройство

Исламская республика. По конституции, принятой в 1991 году, глава государства — президент, избираемый населением на 5-летний срок.

Парламент — двухпалатный: Сенат (56 мест) избирается на 6-летний срок (треть сенаторов должна обновляться каждые 2 года), Национальное собрание (95 депутатов) избирается на 5-летний срок. Последний раз сенаторы избирались в январе 2007 года (дата очередных выборов не назначена), депутаты — в ноябре 2006.

Административное деление

Мавритания разделена на 12 областей и столичный автономный округ Нуакшот. Области подразделяются на 44 департамента.

Административное деление Мавритании
Область На арабском Административный

центр

Площадь,
км²
Население,
чел.

(25-03-2013) [6]

Плотность,
чел./км²
1 Адрар ادرار Атар 215 300 62 658 0,29
2 Ассаба العصابة Киффа 36 600 325 897 8,90
3 Бракна براكنة Алег 33 800 312 277 9,24
4 Дахлет-Нуадибу داخلت انواديبو Нуадибу 22 300 123 779 5,55
5 Горголь غورغول Каэди 13 600 335 917 24,70
6 Кудимага غيديماغا Селибаби 10 300 267 029 25,93
7 Ход-эш-Шарки الحوض الغربى Нема 182 700 430 668 2,36
8 Ход-эль-Гарби الحوض الشرقى Аюн-эль-Атрус 53 400 294 109 5,51
9 Иншири انشيرى Акжужт 46 800 19 639 0,42
10 Нуакшот انواكشوط Нуакшот 1 000 958 399 958,40
11 Тагант تكانت Тиджикжа 95 200 80 962 0,85
12 Тирис-Земмур تيرس زمور Зуэрат 252 900 53 261 0,21
13 Трарза اترارزه Росо 67 800 272 773 4,02
Всего 1 030 700 3 537 368 3,43

Во время мавританской оккупации части Западной Сахары (1975-79) занятая мавританскими войсками часть (примерно соответствовала нижней части провинции Рио-де-Оро ) называлась Тирис-эль-Гарбия (Tiris al-Gharbiyya).

География

Карта Мавритании
Физическая карта Мавритании
Нуакшот — столица Мавритании

Мавритания занимает площадь 1 030 631 км², по этому показателю она находится на 29 месте в мире (после Боливии ).

С запада Мавритания омывается Атлантическим океаном (около 700 км береговой полосы). Более 60 % территории страны занимают каменистые и песчаные пустыни западной Сахары .

Климат — тропический, пустынный.

Постоянных рек нет, кроме реки Сенегал по южной границе страны.

Почвы пустынные. Растительный покров крайне редкий, преобладает травянистая растительность, появляющаяся после эпизодических дождей. На юге страны — полупустыни с кустарниками и акациями.

Животный мир — многочисленные пресмыкающиеся и грызуны, из хищных — шакал, фенек, в некоторых районах сохранились крупные копытные и страусы.

Внешняя политика

Экономика

Мавритания входит в число самых экономически слаборазвитых стран мира. ВВП на душу населения в 2018 году — 4190 долл. (131-е место в мире) [7] . Ниже уровня бедности — 40 % населения. Уровень безработицы — 10,30 % (в 2018). [8]

Сельское хозяйство — 50 % работающих (12,5 % ВВП) — скотоводство (овцы, козы, коровы, верблюды); финики, просо, сорго, рис, кукуруза; рыболовство.

Промышленность — 10 % работающих (47 % ВВП) — добыча железной руды, медной руды, золота, обработка рыбы.

Сфера обслуживания — 40 % работающих, 40,5 % ВВП.

Рынок верблюдов

Внешняя торговля

По состоянию на 2016 год: [9]

Экспорт — 2,76 млрд долл.: железная руда — 36 % (982 млн $), золото — 17 % (471 млн $), медная руда — 8,3 % (227 млн $), мороженная рыба, моллюски и др. морепродукты — до 28 %.

Основные покупатели — Китай — 37 % (1,02 млрд $), Швейцария — 16 % (451 млн $), Испания — 9,1 % ( 249 млн $), Италия — 5,6 % (155 млн $) и Япония — 5,3 % (144 млн $).

Импорт — 3,51 млрд долл.: продукция машиностроения, нефтепродукты, продовольствие (главным образом сахар (170 млн $), пшеница ( 103 млн $) и пальмовое масло (83,2 млн $)), потребительские товары.

Основные поставщики — Китай — 24 % (848 млн $), США — 8,4 % (295 млн $), Объединённые Арабские Эмираты — 6,1 % (213 млн $), Марокко (198 млн $) — 5,7 % и Франция — 5,1 % (178 млн $).

Входит в международную организацию стран АКТ .

Транспорт

Перевозка самого массового груза в Мавритании — руды от мест добычи к морским портам осуществляется по железной дороге Зуэрат — Нуадибу , введённой в строй в 1963 году [10]

Основные морские порты страны — Нуадибу и Нуакшот , на их долю приходится почти весь морской грузооборот [10] .

Национальная авиакомпания — Mauritania Airlines .

Вооружённые силы

Население

Демография Мавритании по данным ФАО , численность указана в тысячах человек
Возрастно-половая пирамида населения Мавритании на 2020 год

Численность населения — 3,2 млн (оценка на июль 2010).

Приведены данные переписей с 1977—2013 годы, данные за 2017 имеют прогнозный вариант. [11]


Численность населения на 1 января [12] :
1977 1988 2000 2013 2017
1 030 700 1 338 830 1 864 236 2 508 159 3 893 800

Годовой прирост — 2,4 % ( фертильность — 4,4 рождений на женщину).

Средняя продолжительность жизни — 58 лет у мужчин, 63 года у женщин.

Заражённость вирусом иммунодефицита ( ВИЧ ) — 0,8 % (оценка 2007 года).

Этно-расовый состав [13] :

 • 30 % — белые берберы (исторически — рабовладельцы, хотя многие современные берберы живут бедно; мужчины обычно носят характерную синюю одежду)
 • 40 % — «чёрные берберы» (исторически — рабы; в настоящее время около трети-половины из них находятся в рабстве , остальные — потомки вольноотпущенников — занимают промежуточную ступень между ними и неграми, которые не были рабами)
 • 30 % — негры ; в отличие от арабизованных «чёрных берберов», говорят на африканских языках и не были рабами; проживают в долине реки Сенегал и составляют народности, живущие в соседнем государстве Сенегал ( тукулёр , сараколе, фульбе , пёль, волоф , бамбара )

Языкиарабский (официальный), арабский диалект хассания , языки негритянских племён тукулер , сонинке , волоф , фула , бамана .

Религия — ислам (исповедуют почти 100 % населения), имеется небольшая христианская община.

Грамотность — 59 % мужчин, 43 % женщин (по переписи 2000 года).

Рабовладение в Мавритании

Мавритания является последним государством в мире, где власти не преследуют рабовладельцев [14] [15] . Несмотря на официальную отмену рабства сначала в июле 1980, а потом в 2007 году [16] , де-факто около 20 % населения Мавритании (600 тыс. человек в 2011 году) являются рабами . Основная масса рабов является неграми, принадлежащими господствующему классу берберов. Рабы не имеют никаких личных, экономических и политических прав, при этом родившиеся дети становятся собственностью рабовладельцев.

СМИ

Государственная телекомпания и государственный телеканал — TVM ( Télévision de Mauritanie — «Телевидение Мавритании»), создана в 1990 году, государственная радиокомпания и государственная радиостанция — Radio Nationale.

См. также

Языки Мавритании

Примечания

 1. Атлас мира: Максимально подробная информация / Руководители проекта: А. Н. Бушнев, А. П. Притворов. — Москва: АСТ, 2017. — С. 60. — 96 с. — ISBN 978-5-17-10261-4.
 2. 1 2 3 4 Report for Selected Countries and Subjects (англ.) . IMF . Дата обращения: 26 ноября 2020.
 3. Human Development Indices and Indicators (англ.) . Программа развития ООН (2018). — Доклад о человеческом развитии на сайте Программы развития ООН. Дата обращения: 14 сентября 2018.
 4. Поспелов, 2002 , с. 251.
 5. Анна Ковальска-Левицка. Мавритания. М:Наука, 1981, с.83
 6. Население регионов Мавритании по результатам переписи и последние официальные прогнозы. .
 7. Рейтинг стран по ВВП на душу населения (ППС) в 2018 г.
 8. Список стран мира по уровню безработицы составлен на основе подтвержденных данных Всемирного банка в 2018 г.
 9. Внешняя торговля Мавритании на https://atlas.media.mit.edu (недоступная ссылка) . Дата обращения: 31 декабря 2018. Архивировано 2 апреля 2019 года.
 10. 1 2 Большая советская энциклопедия. Гл. ред. А. М. Прохоров, 3-е изд. Т. 15. Ломбард — Мезитол. 1974. 632 стр., илл.; 29 л. илл. и карт. 1 карта-вкл.
 11. Исламская Республика Мавритания .
 12. Население регионов Мавритании по результатам переписи и последние официальные прогнозы. .
 13. Slavery's last stronghold . Дата обращения: 11 марта 2013. Архивировано 15 марта 2013 года.
 14. Мавритания: последнее рабовладельческое государство в мире . Толкователь . Дата обращения: 2 июля 2014. Архивировано 2 июля 2014 года.
 15. BBC World Service | The Abolition season on BBC World Service
 16. Mauritania made slavery illegal last month — South African Institute of International Affairs (недоступная ссылка) . Дата обращения: 11 июля 2011. Архивировано 21 ноября 2010 года.

Литература

Ссылки