Михајлович, Бранкица

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Бранкица Михајлович
Бранкица Михаилови
20130330 - Тркачки клуб од Кан - Stella Étoile Sportive Calais - 010.jpg
лични податоци
Кат женски
Земја Босна и Херцеговина Србија
Специјализација напаѓач-играч
Клуб Италија Saugella Monza (од 2021 година)
Дата на раѓање 13 април 1991 година ( 1991-04-13 ) (30 години)
Место на раѓање Горни-Рахич , СФРЈ
Спортска кариера 2006 - денес v.
Висина 189 см
Тежината 64 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Бранкица Михајлович ( срп . Brankitsa Mikhaјloviћ ; 13 април 1991 , Хорни-Рахиќ , СР Босна и Херцеговина , Југославија ) е српски одбојкар , напаѓач-играч. Светски шампион 2018 , двократен европски шампион , сребрен медал на Олимписките игри 2016 година .

Биографија

Бранкица Михаиловиќ е родена во селото Горњи-Рахич, округот Брчко , СР на Босна и Херцеговина, СФРЈ . Таа почна да игра одбојка во раното детство, а во 2006-2009 година играше за тимот на Унити (Брчко), станувајќи 3-кратен шампион на Босна и Херцеговина во неговиот состав. На меѓународните натпревари (квалификациски турнири на Европските и Светските првенства) настапувала за репрезентацијата на Босна и Херцеговина . Од 2012 година - игра за репрезентацијата на Србија .

Од 2009 година играла за клубови воШвајцарија , Јужна Кореја , Франција , Бразил , Јапонија , Турција , Кина . Таа стана шампион на Швајцарија, Франција и Бразил, како и сребрен медал на клупското светско првенство и бронзена медалистка на CEV Лигата на шампионите . Првиот голем успех на меѓународен план го постигна во 2012 година, кога дебитирајќи во српската репрезентација ја освои бронзата во Евролигата . Истата година, таа учествуваше на Гран при , како и на Олимписките игри , каде Србите настапија неуспешно, губејќи ги сите 5 натпревари. Во 2015 година, селекцијата на Србија заврши на второто место на Светското првенство , а Михаиловиќ влезе во симболичниот тим на турнирот. Во 2016 година, одбојкарката со својата репрезентација го освои „среброто“ на Олимпијадата , една година подоцна - „златото“ на Европското првенство , а една година подоцна - „златото“ на Светското првенство . На овие три турнири, Михајлович беше секогаш признат како еден од двајцата најдобри напаѓачи-играчи.

Клупска кариера

Достигнувања

Со репрезентацијата на Србија

Со клубови

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски