Микеланџело (Тинејџерски мутантски нинџа желки)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Маици
Англиски Микеланџело
Микеланџело во адаптација од 2003 година
Микеланџело во адаптација од 2003 година
Историја на објавување
Издавач Студија Мираж
Деби Тинејџерски мутант нинџа желки Истман и Лаирд # 1
(Октомври, 1984 година)
Автори Кевин Истман
Питер Лерд
Карактеристики на ликот
Позиција Добро
Целосно име Микеланџело
Алтер его Титаниум од желка
Прекари Мајки, Титан желка, Мајкстер, Мики
Преглед Мутант желка
Висина

Анимирана серија 2003 година
155 см Анимирана серија 2012 година
175 см

Филм 2014 година
200 см
Тежината

Анимирана серија 2003 година
Анимирана серија од 75 килограми 2012 година
86 кг

Филм 2014-2016
250 кг
Занимање измислен будник , готвач , поет , сурфер , измислен писател , измислен нинџа , сенсеи , пустиник
Тимови и организации
Тинејџерски мутантски нинџа желки
Сојузници
Други тинејџерски мутанти нинџа желки, Ејприл О'Нил , Кејси onesонс, Траксимус, Сребрен Гардијан, претседателот Johnон Бишоп, Сплинтер, Коди onesонс, Серлинг, Нинџа Трибунал, Ренет (loveубов, 2012).
Непријатели
Shredder , Khan, Baxter Stockman , Purple Dragons, Foot Clan, Master Khan,
Специјални овластувања
  • Добро обучен во Нинџутсу
  • Одлична агилност и брзина
  • Одлична физичка форма
  • Мајстор за тајна инфилтрација
  • Господар на двајца пиперчиња
  • Мајстор за борба (2003, сезона 7)
  • Шампион во битката кај Нексус
Опрема

Микеланџело ( анг. Микеланџело The) и Мајки ( Eng. Mikey) - лик, еден од тинејџерските мутанти нинџа желки . Неговата бандана е портокалова, а оружјето му е пиво ; иако повремено користи други видови двојно оружје (како што се куки за борење). Роденден - 24 ноември. Го носи името на ренесансниот уметник Микеланџело Буонароти . Микеланџело е душата на забавата - најенергичната од сите нив. Таа најмногу сака пица.

Личност

Мајки е најсмешната желка во неговото семејство.

Исто така, најнесериозно. Промени многу работни места. Во основа, тој работеше како организатор на детски забави. Ова му го донесе прекарот „Другарче за забава“ („Дедо желка“ во анимираната серија од 2003 година и „Кавабанга Карл“ во филмот од 2007 година).

Донатело го смета својот најдобар пријател меѓу желки. Го сака заради духовитоста, а понекогаш и како kindубезен и лојален брат.

Тој често тренира со Рафаел, го смета за досаден и постојано го исмева. Рафаел го зема ова при срце.

Тој е господар на нончаци, иако понекогаш претпочита синџири со куки.

Историја на создавање

Мајки е првата желка, бидејќи Кевин Истман, еден од авторите на стрипот за желки, првпат предложи таква идеја цртајќи желка со нунчаку (иако првично сакаа да го викаат Леонардо, но потоа Питер Лаирд предложи друг модел за Леонардо - желка со катани ).

Стажот на Мајки е потврден во играниот филм за желки . Според Сплинтер, кога желките растеле и се развивале, Микеланџело бил првиот кој зборувал: го кажал зборот „ пица(режисерски хумор) . Иако во анимираната серија 1987-1996 година. тој им се чини на многумина, напротив, најмладиот и несериозен.

Анимирана серија 1987 година

Во анимираната серија од 1987 година, Микеланџело се однесува поинаку отколку што беше опишано во серијата 2003 и 2012 година. Тој е лукав и храбар оптимист, емотивен и грижлив (кога станува збор за деца или животни), има и чуден начин на изразување. Но, Мајки се менува забележливо, станува посериозен и одговорен.

Повеќе од с Mic, Микеланџело сакаше да стане човек и да излезе на површина, знаејќи дека никој нема да бега од него врескајќи. Ова му успева. Но, живеејќи во човечка форма не повеќе од еден ден, сфати колку е тешко да се биде човек и, откако повторно стана желка, се согласи дека е многу подобро да се биде желка.

Поради смелоста и непромислената храброст, Мајки честопати наидуваше на проблеми, но почесто сепак ги спасуваше браќата од истата неволја. Микеланџело е најхуманиот од неговите пријатели, тој е подготвен да го ризикува својот живот дури и заради оние луѓе што го навредуваа и презираа. Мајки, исто така, има најдобра меморија (тој с still уште се сеќава на неговиот живот пред мутацијата, дури и на неговата мајка). Во една од епизодите, се открива неговиот најсилен страв - да се посрамоти или да се појави како идиот пред народот.

Како и во следните верзии, омиленото поминување на времето на Микеланџело е читање стрипови за суперхерои (особено за неговиот идол - Багмен), јадење пица со необични додатоци и гледање телевизија, тој немаше силен интерес за видео игри. Како и во стриповите Image, тој имаше интерес за пишување и планираше да напише книга за канализацијата на светот. Еднаш, кога Леонардо се повлече како лидер, желките се обидоа да ја преземат неговата улога. На раководството на Микеланџело му беше дадено помалку време, за време на кое станува јасно дека тој не се согласува со стратегијата. Најдобриот пријател на Мајки е Мондо Геко, а девојката е Кала, неутрино.

Како и во анимираната серија од 2003 година, неговиот најдобар пријател меѓу желките е Донатело (иако тој самиот често комуницира со Рафаел), но тие имаат сосема различни мислења за луѓето (Дони ги презира, сметајќи ги луѓето полоши дури и од црвот, Мајки, напротив , ги сака и почитува), поради што беа принудени привремено да се разотидат.

Анимирана серија 2003 година

Во анимираната серија од 2003 година, Микеланџело е најсмешната желка. Лео, Дони и Раф го третираат како помал брат и честопати му удираат шамари по главата откако ќе каже глупаво. Со своето несериозно однесување, Мајки постојано го нервира Рафаел, поради што често добива шлаканици по лицето. Дури и во сериозни битки, тој продолжува да се забавува - на секој можен начин ги исмејува противниците и гласно се фали по друг поразен непријател.

Микеланџело е победник во Битката кај Нексус - натпревар во кој учествуваат најдобрите воини на Мултиверзумот. Во една од етапите, Сплинтер прво му отвори пат за победа, а потоа беше принуден да се бори со Рафаел, победи против него и постојано го потсетуваше на ова. Победата на Мајки дојде речиси случајно, по интервенцијата на Драко и Даимио-синот за време на последниот дуел со Леврам. Сепак, во сезоната 4, тој за малку ќе умре во битка со Леврам, но сепак го докажа своето првенство.

Во алтернативен свет, Мајки се најде во светот на Супер желки, каде што нивниот главен непријател беше Сливер, кој еднаш ги воспита.

Мајки е многу fondубител на стрипови и суперхерои и доаѓа со псевдонимот „Титанска желка“. Тој користи портокалова бандана, јаже со кука и мал зелен штит за карапас како опрема за суперхерој. Тој дури успева да навлезе во едно од прашањата на стрипот „Justice League“ и да стане нивен почесен член.

Анимирана серија 2012 година

Во анимираната серија од 2012 година, Мики е многу весел и kindубезен, но Рафаел мисли дека е глупав, со мислење и досаден. Тој сака да се шегува со своите браќа, поради што тие не го сфаќаат сериозно, сметајќи го за будала, но понекогаш е многу брз и има фотографска меморија. Неговото оружје, пиканките, се способни да се трансформираат во кусаригама. Микеланџело има најмногу кошмари со Шредер, му се допаѓаат и ТВ сериите „Крогнард варварин“, „Крис Бретфорд и неговиот супер тим“, „Супер-мега-Робофорс 5“ и стрип ликот Тор. Мики е единствената од желките што успеа да нанесе многу сериозна штета на Шредер, уште на првата средба со него (тој скоро ја фати раката). Во епизода 71, тој се зауби во господарот на времето од идната Ренета. И во сезоната 4 се зауби во неговиот пријател Карај Шинигами. Идеите на Микеланџело понекогаш се многу ефикасни. Како на пример во серијата „Крајот на времињата“, каде го покори Демондрагон Каваксас, лепејќи го печатот на древните со гуми за џвакање. Во финалето на серијата, тој станува луд пустиник кој живее во пустелија, нарекувајќи се себеси Света Аншоа.

Анимирана серија 2018 година

Во новата анимирана серија за 2018 година, тој е најмладиот од желките. Истото весело и оптимисти. Користи кусари фундо во битка. Поради Барон Драксум, заедно со своите браќа, мутираше во антропоморфна желка.

Филмови

Микеланџело во филмот од 2014 година

Во класичната филмска трилогија од 1990 -тите ( филм 1 , 2 , 3 ) Микеланџело, како и сите други желки, е прикажан како аниматронска кукла. Во сите делови беше искажан од Роби Рист.

Во комплетниот компјутерски анимиран филм од 2007 година, тој беше искажан од Мајки Кели.

Во филмот од 2014 година, Микеланџело го игра Ноел Фишер . Тој с still уште се појавува како „весел колега“ на тимот, но тука неговите постојани шеги честопати достигнуваат до точка на апсурд. По првата средба со Април, тој веднаш не станува рамнодушен кон неа, и за време на филмот не престанува да зборува за тоа. Тука, неговите малечки се подолги, тој самиот носи патики, а неговата маска има многу расипан изглед, како и другите.

Се појавува во филмот „ Тинејџерски мутант нинџа желки 2 “, каде што е еден од главните ликови и сака да се дружи со луѓе.